Úterý 19. březen 2024 12:17
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Purple pivot points
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader

Ropa vstupuje do silné rezistenční oblasti

17.05.2016 11:54  Autor: HighSky Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální vývoj:  Červnový futures kontrakt ropy WTI dnes kotuje jen s malými změnami vůči závěru pondělního obchodování na 47,9 USD/barel s podporou výpadků produkce Nigérie, Kanady a jiných zemí. Trh ale již zasahuje do zóny rezistencí kolem 50.

Ropa se ale stále obchoduje blízko půlročního maxima zejména s podporou oslabeného dolaru. Dolar se obchoduje nedaleko vůči euru 3/4 –letého a k jenu 1,5 – letého minima. Dlouhodobě ale fundamenty zůstávají pro cenu ropy nepříznivé. Cena ropy je celkově stále pod fundamentálním klesajícím tlakem kvůli převisu nabídky ropy nad její poptávkou a silnému dolaru.

Makroekonomická data USA dnes: Zahájení/Povolení staveb domů a Prodeje existujících domů (úterý a pátek, 04 2016) mají opakovat solidní růst trhu domů, což je příznivé pro dolar a akcie a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Index CPI (středa, 04 2016) má vykázat stabilizaci spotřebitelské inflace na normálových úrovních

Fundamentální pohled: Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou. Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovala  taky neschopnost  OPECu změnit svou produkční a kvótovou politiku. OPEC tak dosud prosazuje cíl udržet své tržní podíly namísto uměle snižovat objem produkce ropy z maxim a tak stabilizovat cenu. Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině. Poptávka po ropě se vyvíjí nejednoznačně, je tažena solidním ekonomickým růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. K poklesu ceny dlouhodobě vedla též globální apreciace dolaru.

Fundamentální výhled: Fundamentální výhled je zatím pro ropu smíšený. Převis nabídky, která není tolik citlivá na pokles ceny ropy a již navíc může významně navýšit Írán po očekávaném uvolnění sankcí na vývoz ropy, nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem. Z hlediska poptávky po ropě vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP USA a eurozóny může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst. Propad ropných cen z minulosti ale časem může poptávce po ropě a světovému hospodářství dát růstový impuls vzhledem k redukci nákladů na energie, suroviny a paliva a tím i k posílení růstu spotřeby a investic. Zatím se tento efekt ale překvapivě příliš neprojevuje, možná proto, že nižší náklady, a tím i větší úspory, ekonomických subjektů neposilují spotřebu a míra úspor tak trvaleji roste.

Dolar v současnosti vůči hlavním světovým měnám slábne, na druhou stranu momentální i dlouhodobé fundamentální aspekty hlavně monetárních politik Fedu, ECB a BoJ naznačují možnost posilování dolaru.

Právě vývoje poptávky a dolaru mohou být pro směr ceny ropy rozhodujícími a klíčovými proměnnými, teprve případné oživení poptávky po ropě a/nebo pokles dolaru by mohly přinést odvrácení klesajícího tlaku, významnější konsolidaci či dokonce změnu dlouhodobého trendu podpořené návratem ceny nad 63,5, na což ale zatím trh marně čeká.

Technický pohled a výhled: Cena pokračuje v růstovém trendu. Dlouhodobý klesající trend začátkem ledna dokonce zavedl cenu ropy pod klíčovou dlouhodobou podpůrnou zónu v okolí 32,9. Návrat nad tuto hladinu ale zdaleka nemusí znamenat obrat dlouhodobého trendu s pevným základem. K tomu a odrazu k prudkým růstům trh potřebuje hlavně trvalejší fundamentální zlepšení a splnění technické podmínky, překonání 63,5, případně oslabení dolaru. Výhledově letos ale zůstává hlavní pozornost na klíčových podporách, jejichž případné proražení by potvrdilo pokračování klesajícího trendu s cíly až případně 16,7 (minimum z roku 2001) a 10,6 (minimum z roku 1998).

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s. - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa v krátkodobém býčím trendu
    Technický pohled:  Prosincový futures kontrakt ropy WTI dnes roste 0,6 % d/d na 46,4. Trh po odrazu od spodní hladiny ...
  • Ropa v oblasti průlomových rezistencí 33,0 – 35,0
    Aktuální vývoj:  Dubnový futures kontrakt ropy WTI dnes klesá 1,6 % d/d vůči závěru úterního obchodování na 32,8 USD/b...
  • Ropa v očekávání poklesu zásob posílila na čtyřtýdenní maximum
    V reakci na očekávání poklesu zásob ve Spojených státech a zprávy o uzavření ropného pole Buzzard v Severním moři nejaktivnější futures kontrakt na ropu na burze Nymex uzavřel včerejší obchodní seanci růstem o 79 centů na 51,03 dolarů za barel, nejvyšší od 7. března. Energy Information Agency odhaduje, že zásoby ropy v minulém týdnu ve Spojených státech klesly o 530 tisíc barelů.
  • Ropa v očekávání velkých událostí
    Trh s ropou v tomto týdnu upírá zrak k dvěma hlavním událostem. Tou první je pohyb zásob ropy v US...
  • Ropa v pátek zastavila dvoudenní prudký růst
    Ropa v průběhu poslední obchodní seance tohoto týdne zastavila předešlý prudký dva dny trvající prudký nárůst ceny, jež byl reakcí na výsledek pravidelné statistiky amerického ministerstva pro energie. Ta ukázala, že v týdnu končícím 2. září komerční zásoby ropy v USA propadly o 14,5 miliónů barelů. Jednalo se o největší mezitýdenní pokles zásob od ledna roku 1999. Na zmíněné ropa reagovala nárůstem o 1,50 USD na uzavírací cenu 47,62 dolarů za barel, nejvyšší od 26. srpna. V průběhu dnešní obchodní seance v 11:50h našeho času nejaktivnější kontrakt na ropu na burze Nymex oslabuje o 0,54 USD na 47,08 dolarů za barel. Stávající pokles je reakcí na zprávy, dle kterých byl propad zásob ropy ve státech v minulém týdnu spíše než nárůstem poptávky zapříčiněn tropickou bouří a výpadkem produkce a dodávek v oblasti Mexického zálivu. Dle údajů americké EIA objem komerčních zásob ropy v USA v týdnu k 2. září sice klesl o 14,5 miliónů na 511,4 miliónů, stále však dosahují nejvyššího sezónního maxima minimálně od roku 1982.
  • Ropa v pondělí ztratila více než 4 %
    Ropa v pondělí ztratila více než 4 % a znovu se dostal na spodní hranici svého rozpětí za poslední tři měsíce a Brent se obchodoval pod 72 USD. V úterý si ropa připisovala zisky, odrazila se od spodní hranice rozpětí a od začátku dne si připsala více než 4 %. Zůstává však velký otazník nad tím, zda současný růst dokáže nabrat na síle.
  • Ropa v reakci na včerejší mezinárodní dohodu o omezení těžby zlevňuje, převis nabídky je stále silný. Pohonné hmoty v ČR budou zlevňovat i nadále
    Obchodníci s ropou a další investoři nevěří, že včera dojednaná mezinárodní dohoda o masivní redukci těžby cenu ropy stabilizuje. Světový trh tak signalizuje, že by nadále měly klesat ceny pohonných hmot v České republice, byť mírnějším tempem než v uplynulých týdnech. Cenová válka Saúdské Arábie a Ruska sice díky dohodě končí, omezení těžby však zřejmě nebude stačit na to, aby se trh při stávající cenové úrovni dostal do rovnováhy.
  • Ropa v roli černé ovce
    Zatímco americké akciové trhy, vedené technologiemi, zdravotní péčí a médii, i nadále vysílají signál, že je vše v pořádku, stačí jen nahlédnout pod povrch, abyste zjistili, že tomu tak není. Obrovské stimuly si sice našly cestu na akciový trh, ale nikoliv k lidem.
  • Ropa vs. dolar: ekonomické hry ve stínu Rudého moře
    Předchozího dne ceny Brentu mírně vzrostly a ceny WTI klesly, a to pod vlivem oslabování vnitřních faktorů v USA a obav z konfliktů v Rudém moři, které mohou přinést změnu tras tankerů a zvýšit tím ceny a dodací lhůty.
  • Ropa vstupuje do etapy nižších cen
    Listopadový futures kontrakt ropy WTI klesá 0,1 % d/d na 84,8. Trh koncem září, v momentu přelomu kvartálu a tvorby ...
  • Ropa v technickém obchodování slábne
    Trh v minulých týdnech ustál další prodejní vlnu a potvrdil platnost hlavní podpory 42,7 – 44,9. Trh pro dlouhodobější stabilizaci ceny a obnovení...
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o skoro 35 procent
    Zlevňování pohonných hmot v ČR v minulém týdnu dále nabralo obrátkách. Dodavatelé a prodejci se totiž zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se po dosažení svého mnohaletého maxima počátkem října propadla o takřka pětatřicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o pět procent (z 33,83 koruny za litr na 32,14), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 3,3 procenta (z 33,78 koruny za litr na 32,66). Nutno však říci, že cena ropy je pouze jednou ze složek konečné ceny pohonných hmot. Dalšími složkami jsou DPH a spotřební daň či výše zmíněné marže. I pokud by ropa zlevnila na cenu nula korun, litr benzínu by čistě kvůli daním stál přibližně šestnáct korun a litr nafty zase třináct.
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o 30 procent, ale pohonné hmoty v ČR zlevnily jen o dvě až tři procenta. Jejich zlevňování bude pokračovat
    Zlevňování pohonných hmot v ČR konečně nabralo pořádné obrátky. Dodavatelé a prodejci se zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se za uplynulé zhruba dva měsíce, od svého mnohaletého maxima počátkem října, propadla o bezmála třicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o 3,4 procenta (z 33,83 koruny za litr na 32,80), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 1,7 procenta (z 33,78 koruny za litr na 33,22).
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o 30 procent, ale pohonné hmoty v ČR zlevnily jen o tři procenta. Jejich zlevňování bude pokračovat
    Zlevňování pohonných hmot v ČR v minulém týdnu pokračovalo ve vysokých obrátkách. Dodavatelé a prodejci se totiž zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se po dosažení svého mnohaletého maxima počátkem října propadla o zhruba třicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o čtyři procenta (z 33,83 koruny za litr na 32,49), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 2,4 procenta (z 33,78 koruny za litr na 32,97). Nutno však říci, že cena ropy je pouze jednou ze složek konečné ceny pohonných hmot. Dalšími složkami jsou DPH a spotřební daň či výše zmíněné marže. I pokud by ropa zlevnila na cenu nula korun, litr benzínu by čistě kvůli daním stál přibližně šestnáct korun a litr nafty zase třináct.
  • Ropa vykázala rekordní jednodenní růst v naději na nižší dodávky
    Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.
  • Ropa vymazala skoré zisky
    Ropa vymazala skoré zisky po tom, čo sa OPEC+ rozhodol zachovať svoje súčasné zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne napriek výzvam prezidenta Joea Bidena zvýšiť produkciu až o 800 000 barelov denne. Ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že kartel a jeho spojenci sú odhodlaní zabezpečiť stabilitu trhu a že skupina má dostatok nástrojov na to, aby reagovala na prudké oživenie dopytu. Dnešné rozhodnutie OPEC+ vyvolalo špekulácie, že USA môžu využiť svoje strategické rezervy. Medzitým Irán oznámil, že 29. novembra plánuje obnoviť rokovania o jadrovej dohode so západnými krajinami v snahe odstrániť sankcie uvalené na USA, ktoré by mohli zvýšiť globálne zásoby ropy.
  • Ropa vyskočila nad 81 dolarů
    Ropa se dnes obchoduje na vyšší úrovni a prodlužuje tak probíhající oživení již čtvrtou seanci v řadě. Ceny ropy nadále rostou, protože diplomatické úsilí nevede k vyřešení napětí na Blízkém východě. Izraelský premiér Netanjahu odmítl návrh příměří ze strany Hamásu s tím, že požadavky této skupiny jsou nepřijatelné. Izraelský vůdce slíbil, že bude pokračovat v boji proti této skupině, dokud nebude dosaženo "úplného vítězství". Mezitím americká armáda pokračuje v úderech na Íránem podporované milice v Iráku a Sýrii v odvetě za útok bezpilotního letounu na americké vojenské stanoviště v Jordánsku, při kterém byli zabiti 3 američtí vojáci. Pokračují rovněž útoky Hútíů na obchodní lodní dopravu v Rudém moři a odvetné údery USA a Spojeného království na Hútíe.
  • Ropa vyskočila téměř o 4,0 %, protože OPEC zvažuje snížení produkce o 2 miliony barelů denně
    Ceny ropy vzrostly téměř o 4 % po zprávě, že OPEC bere v úvahu snížení produkce až o 2 miliony barelů denně, ačkoli dopad na globální nabídku by mohl být podle agentury Bloomberg menší. Skupina velkých producentů se má ve středu sejít ve Vídni. Dříve se očekávalo, že kartel sníží produkci o více než 1 milion barelů denně s možností dalších dobrovolných omezení jednotlivými členy. Pokud dojde k omezení produkce o 2 miliony, pak by to odráželo obavy OPEC, že globální ekonomika zpomaluje.
  • Ropa vyskočila v reakci na uvolnění amerických strategických rezerv
    Cena ropy vzrostla v reakci na zprávu Bílého domu o uvolnění strategických ropných rezerv (SPR). Spojené státy uvolní celkem 50 mil. barelů z rezerv, což je o něco více, než se čekalo. Bílý dům oznámil, že Čína, Japonsko, Indie, Jižní Korea a Velká Británie také uvolní rezervy. Indie již oznámila uvolnění 5 mil. barelů a čeká se na prohlášení dalších zemí.
  • Ropa vystřelila z trojúhelníkové formace
    Futures kontrakty na ropu BRENT od svého zářijového maxima na úrovni 95,02 ustupovaly a prorazily pod po sobě jdoucí podpůrné zóny. Přestože se ceně podařilo zastavit ústup a smazat část ztrát. Pokud býčí tlaky přetrvají, mohla by ropa napadnout úroveň 84,47, což je úroveň, která dopomohla v listopadu dalšímu propadu. Po zdolání této barikády by býci mohli zaútočit na úrovni 86,82.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB trading konference 2024