Středa 15. červenec 2020 03:39
reklama
Admiral spread new
reklama
FP Markets
reklama
RoboMarkets copyfx

USD v závěru týdne snižuje ztráty, investoři vybírají zisky na NZD; analýza EUR/USD, USD/JPY

16.10.2015 12:15  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Spotřebitelské ceny (index CPI) ve Spojených státech v září zaznamenaly nejvýraznější pokles za osm měsíců s tím, jak se snížily ceny benzínu, ale stabilní růst hlavních cenových tlaků (jádrová inflace) by měl rozptýlit obavy, že se znovu prosadí desinflační tendence. Index spotřebitelských cen (CPI) v září meziměsíčně klesl o 0,2 procenta po snížení o 0,1 procenta v srpnu. V meziročním srovnání ceny stagnovaly po srpnovém zvýšení o 0,2 procenta. Analytici oslovení Reuters očekávali meziměsíční pokles o 0,2 procenta a meziroční snížení o 0,1 procenta. Nízká inflace, která neustále nesplňuje 2procentní inflační cíl centrální banky (Fed), je hlavní překážkou pro letošní zvýšení úrokových sazeb.

Ceny brzdí levný benzín, který v září zlevnil o 9 procent, nejvíce od ledna, po srpnovém poklesu o 4,1 procenta. Naopak ceny potravin stouply o 0,4 procenta, nejvíce od května 2014, po zvýšení o 0,2 procenta v předchozím měsíci.

Počet Američanů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl a svědčí o sílícím trhu práce Spojených států i přes zpomalení nabídky míst za poslední dva měsíce. Počet nových žádostí ve Spojených státech v týdnu do 10. října po sezonním očištění klesl o 7 000 na 255 000. Naposledy byl tak nízký počet žádostí v červenci, což byla nejnižší úroveň od roku 1973. Výsledek pod hranicí 300 000 je považovaný za známku sílícího trhu práce. Ekonomové oslovení Reuters očekávali, že počet žádostí stoupne na 270 000. Čtyřtýdenní průměr, který je považován za lepší barometr trendů na trhu práce, neboť vylučuje týdenní volatilitu, minulý týden klesl o 2 250 na 265 000.

Ačkoliv makroekonomická data zveřejněná ve čtvrtek načrtla rozporuplný obrázek americké ekonomiky - největší pokles spotřebitelských cen za osm měsíců a zlepšující se nezaměstnanost v posledním týdnu – americký dolar reagoval na tyto informace růstem hlavně díky pevné jádrové inflaci. Ta v září meziročně posílila ze srpnových hodnot 1,8 na 1,9 procenta.

Americké akcie ve čtvrtek zavřely růstem na osmitýdenní maximum, když utlumená inflace, dobrá data z trhu práce a silné výsledky ze Citigroup přitáhly investory zpět k nákupům akcií. Index Dow Jones stoupl o 1,3 procenta na hodnotu 17 141,75 bodu, širší index S&P 500 posílil o 1,5 procenta na úroveň 2 023,86 bodu a technologický Nasdaq Composite vzrostl o 1,8 procenta na 4 870,10 bodu. Akcie nabraly na síle koncem seance a celkem 8 sektorů z indexu S&P 500 zaznamenalo nárůst přes 1 procento. Evropské akcie v pátek rovněž otevřely v plusových hodnotách a následovaly tak silné zisky amerických a asijských burz. Asijské akcie v pátek vystoupaly na dvouměsíční maxima. 

S tím, jak výsledková sezona nabírá na síle, investoři budou rozebírat čtvrtletní výsledky, aby vyhodnotili dopady zpomalující se globální ekonomiky na americké firmy. Globálně se akcie pozvedly po dvou dnech ztrát, když investoři sází na to, že Federální rezervní systém (Fed) nezvedne úrokové sazby dříve než v roce 2016. Fed uvedl, že sazby zvýší, pouze pokud uvidí známky udržitelného ekonomického oživení.

Inflace na Novém Zélandu ve třetím kvartále vzrostla o 0,3 procenta (q/q), což je sice 0,1 procenta nad očekáváním trhu, avšak pod hodnotou v 2. čtvrtletí. Nicméně i když je cenová hladina u protinožců poměrně stabilní, nachází se pod 2procentním inflačním cílem centrální banky (RBNZ), od níž se očekává další uvolňování měnové politiky. Sám guvernér Wheeler uvedl, že další snižování sazeb je pravděpodobné, i když jeho poslední slova vyvolala spíše dojem, že tento krok není neodkladný. Data inflace vyhnala NZD proti USD téměř na hodnotu 0,6900, což by pro NZD signalizovalo 2 procentní týdenní zisk a 3 a půl měsíční maxima. Dnes však investoři zavírají před víkendem dlouhé pozice na NZD/USD a vybírají si své zisky. Nejbližší zasedání RBNZ je 29.10.2015. Trhy očekávají snížení sazeb až v prosinci, kdy banka nabídne aktualizovaný ekonomický výhled.

Analýzou USD/JPY jsme se sice zabývali již včera, nicméně večerní zavírací cena nám hodně napověděla. Graf ukazuje na silný support (118.60), který nedokázal být pokořen. Navíc tvar včerejší denní svíčky připomíná reverzní svíčku „pin bar" s dlouhým knotem a malým tělem, což je dalším argumentem, že měnovému páru USD/JPY se dolů nechce. Dnes budou klíčová data spotřebitelské důvěry z USA.

EUR/USD po 7. v řadě nebylo schopné prorazit hodnotu rezistence 1.1460, která se tak pro něj stává silnou překážkou. Navíc se na denním grafu vytvořila silná medvědí svíčka připomínající „outside bar", což je negativním signálem a naznačuje možnost oslabení EUR/USD. Pro měnový pár platí to samé co pro USD/JPY, a to že klíčová budou odpolední data spotřebitelské důvěry z USA.

čtvrteční svíčka EUR/USD:

  Sdílení článku: 
     

  Čtěte více

  • USD se propadá, USD/JPY testuje 78,60
   V předcházející analýze jsme upozornili na možnost zastavení posilování amerického dolaru. Předpoklad se...
  • USD stále oslabuje.
   Americká měna má stále klesající tendenci a fundamentální faktor „nedohody“ o řešení fiskálního úte...
  • USD stále posiluje – tržní analýza 29.10.2018
   O víkendu jsme si o hodinu přispali a posunuli hodinky směrem dozadu. Amerika přechází na zimní čas až za týden – 4.11. To znamená, že nyní otevírají americké burzy o hodinu dříve. Pokud obchodujete akcie, můžete trhy sledovat již od 14:30 namísto běžných 15:30. Některé zprávy, jako například tento týden report z US trhu práce (NFP), se bude vyhlašovat již ve 13:30. Dbejte zvýšené opatrnosti, jelikož bude na trzích zvýšená volatilita.
  • USD stoupá. Jak dlouho ještě?
   Rizika narůstají, volatilita FX trhů pokračuje. Financování USA vlády mělo za současné situace vydržet do 27.března ...
  • USD/TRY
   Diplomatická roztržka USA  Turecka  její konsekvence na tureckou liru   Zvyšující se diplomatické napětí zapříčin...
  • USD/TRY
   USD/TRY   Turecká Centrální Banka se pokusila v minulém týdnu (í. 5.2018) intervenovat ve prospěch domácí měny, k...
  • USDTRY překonal úroveň 6,00 kvůli obavám z politické situace
   Turecká lira patří v pondělí k nejslabším měnám. Pár USDTRY překonal úroveň 6 lir za dolar poprvé od října 2018. Lira je obětí zvýšené rizikové averze v souvislosti novými hrozbami amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uvažuje o zavedení nových cel na čínské zboží. Obchodníci se obávají také vývoje domácí politiky. Lokální volby v Istanbulu by se mohly na nátlak prezidenta Erdogana opakovat, což by dále zvýšilo nejistotu v zemi. Turecko v nedávné minulosti použilo své měnové rezervy, aby zamezilo poklesu turecké liry. Trend se jí ovšem zvrátit nepodařilo.
  • USD ukončil korekci, čeká nás dlouhodobý pohyb do strany?
   Ve středu jsme v analýze EUR/USD klesá, USD vytváří divergenci  upozornili na vzrůstající divergenci na d...
  • USD vyrovnal ztráty, USD/CHF konsoliduje
   Americký dolar se dostal v závěru minulého týdne do defenzivy, když na indexu I.USDX vytvořil formaci 1-...
  • USD vytváří divergenci, USD/JPY se blíží k 87,56
   Včerejší den přinesl zajímavé výsledky, když po otevření trhů dolehla na trhy úleva pramenící z dosažené dohody o řešení dluhů USA vlády, zastírané tzv. pádem z fiskálního útesu. Jak je uvedeno v předešlé analýze, došlo na pokles USD, když se kurz americké měny na I.USDX indexu dostal k S/R úrovni na kursu 79,36.
  • USD/ZAR
   Důležité je, že 20D, 30D a 55D EMA směřuje dolů a potvrzují medvědí trend v denním grafu. Doporučení: Upřednostňuji dlouhou pozici na USD / ZAR pouze nad 12,45, SL 12,20, TO 12,90.
  • USD/ZAR
   USD/ZAR vykazuje řadu vázaných pohybů, predikce zůstává neutrální. USD/ZAR v současné době obchoduje kolem úrovně 11,90. Parita se dnes obchodovala na maximu cca 11,93 a minimum na úrovni 11,83. Intraday výhled zůstává neutrální pro dnešní pohyb parity a s velkou pravděpodobností i pro následující týden.
  • USD/ZAR
   Jihoafrický rand bude, s největší pravděpodobností, i nadále odpisovat   Jihoafrické údaje o produkci, které byly...
  • USDZAR rastie kvôli rope a nárastu dopytu po USD
   USD/ZAR zaznamenal výrazný nárast kvôli rastúcim cenám ropy a dopytu po USD. Spike na krátkodobých úrokových sadzbách na americkom dolári nepomáha rozvíjajúcim sa trhom, zatiaľ čo Južná Afrika sa významne spolieha na dovoz ropy – preto USD/ZAR rastie o viac ako 1%. USD navyše podporila silná správa o priemyselnej produkcii (+0,6% m / m). Pár sa odrazil od úrovne podpory v oblasti 14,55 a čelí odporu okolo úrovne 15,10.
  • USD zastavil korekci na klíčové úrovni, EUR a GBP korigují zisky
    Včerejší obchodování se neslo v pozitivním duchu pro EUR a GBP, naopak komoditn...
  • USD zatím drží důležité technické úrovně na EURUSD i USDJPY, TA D1
   Dolar tento týden brání na dvou hlavních měnových párech dvě velmi důležité technické úrovně a nutno říci, že se dolar...
  • USD ZÍSKÁVÁ NA SILNÝCH ÚDAJÍCH
   Americký dolar posiluje vůči euru a japonskému jenu na silné spotřebitelské důvěře a ceny domů se vyšplhaly na nejvyšš...
  • USD znovu silnější na většině měnových párů, na páru s eurem zpevnil pod 1,13 EURUSD
   Po nervózním minulém týdnu dnes zahájily indexy v Evropě týden pozitivně. Většina indexů se drží v zelených číslech a například německý DAX přidává téměř procento. Solidní začátek týdne přitom indikují také futures na indexy v USA, které rostou o přibližně tři až pět desetin procenta.
  • US-euro-asijská geopolitická cesta do recese: Čím může Čína zachránit Evropu a stojí jí to za to?
   Finanční trhy, svět i my všichni jsme se přehoupli na konec třetího čtvrtletí ro...
  • U. S. factory orders
   Factory orders v USA se v listopadu výrazně zvýšily. Objednávky vzrostly o 1,3 procenta a očekávalo se navýšení o 1,1 procenta. Přepravní služby se zvýšila o 0,8 procenta. Zpráva zveřejněná v pátek také ukázala revize údajů o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby.
  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:

  reklama
  FP Markets