Středa 01. únor 2023 11:12
reklama
Instaforex Kraľovanský webinar
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Trading Tržní fundamenty

Naděje v dohodu Řecka s věřiteli se nenaplnily

08.06.2015 08:55  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Společnou evropskou měnu podporovaly po většinu minulého týdne spekulace na to, že se jednání mezi řeckými představiteli a jejich věřiteli blíží ke zdárnému konci. K tomu se přidala i vyšší inflační data za květen. Deflační perioda je za námi, meziroční růst cen dosáhl 0,3 %. Překvapení se přitom koncentrovalo zejména do jádrových cen, které zrychlily svůj růst z dubnových 0,6 % y/y na 0,9 % y/y. Euro se tak z kotací u hladiny 1,09 postupně vyšplhalo až k 1,1300 EUR/USD po středeční tiskové konferenci po zasedání ECB. Její šéf M. Draghi uvedl, že si investoři musí zvyknout na období zvýšené volatility. Tím naznačil, že mu nevadí nedávné zvýšení tržních výnosů. Zároveň vyloučil možnost zvýšení měsíčního objemu nákupů dluhopisů v rámci kvantitativního uvolňování. To by mělo pokračovat v souladu s původním plánem minimálně až do září 2016.

Naděje v dohodu mezi řeckými představiteli a jejich protějšky ze strany věřitelů se však opět ukázaly jako liché. Řecko dokonce v pátek neuhradilo splatnou tranši dluhu ve výši 300 mil. EUR. Řecko za souhlasu MMF chce veškeré červnové splátky ve výši 1,1 mld. EUR uskutečnit najednou na konci měsíce. To ovšem znamená pokračování nejistoty a riziko vyhrocení postojů mezi Athénami a věřiteli. V průběhu pátečního odpoledne se tak kurz opět tlačil pod 1,1100 EUR/USD. Dolaru pak pomohla solidní statistika z amerického trhu práce.

Dosavadní vývoj na americkém trhu práce ponechává v platnosti náš názor, že již na zářijovém zasedání by americká centrální banka mohla zahájit cyklus utahování měnové politiky. Za samotný květen vytvořila americká ekonomika 280 tisíc nových pracovních míst, což byl výsledek výrazně nad průměrným tržním očekáváním ve výši 226 tisíc. Pozitivní překvapení přinesly i hodinové výdělky, které se během května zvýšily o 0,3 % m/m, trh čekal pouze +0,2 %. Na první pohled jediným zklamáním byl nečekaný vzestup míry nezaměstnanosti z dubnových 5,4 % na 5,5 %. Za tím ovšem stojí fakt, že na trh práce vstoupilo 397 tisíc Američanů. To jenom potvrzuje jejich rostoucí optimismus, že brzy najdou práci. Ke konci roku očekáváme míru nezaměstnanosti na 5,1 %.

Tento týden by měl odpovědět na otázku, zda se konečně po sérii slabých dat z maloobchodního sektoru projeví silná data z trhu práce i na tržbách maloobchodníků. Čtvrtek totiž přinese květnové statistiky maloobchodních tržeb. Očekáváme meziměsíční zisk 1,9 % m/m, což by znamenalo nejlepší výsledek od května 2010. Důvodem budou zejména silné tržby v motoristickém segmentu (za prodaná auta i pohonné hmoty). Poslední solidní čísla z nemovitostního trhu naznačují, že bychom měli zaznamenat vzestup prodejů i v segmentu stavebních materiálů. Kontrolní skupina, která je určující pro spotřebu domácností v rámci HDP, by si měla polepšit o solidních 0,5 %.

Z Evropy dnes bude pozornost opět směřovat k Řecku, které by po pátečním nesplacení/ odložení splátky dluhu mělo předložit návrh, jak dál.  Konec června se jeví jako další důležitý milník, kdy končí stávající program financování. To tedy bude zároveň kolidovat se splátkou tranše ve výši 1,5 mld. EUR.

Zítra bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP eurozóny za Q1 15 včetně struktury. Očekáváme potvrzení růstu na rychlém odhadu ve výši 0,4 % q/q respektive 1,0 % y/y. Růst by měl být tažen zejména oživením spotřeby domácností (+0,4 % y/y) díky uvolněnějším kreditním podmínkám, slabšímu euru, nižším cenám ropy a tedy pohonných hmot a samozřejmě v důsledku dopadu kvantitativního uvolňování ECB. Stejné faktory by měly podporovat i vyšší investiční aktivitu, kde očekáváme vzestup o 0,5 % y/y. Dnešní ráno by pak mělo přinést solidní data německé průmyslové výroby za duben. Po páteční silné statistice podnikových objednávek vidíme oproti našemu původnímu odhadu (+0,2 % m/m) šanci na lepší výsledek.

JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nádeje na dosiahnutie dohody o Brexite zlepšili sentiment na trhu
  Hlavné európske indexy sa obchodujú väčšinou vyššie, pričom nárast zaznamenala aj britská libra, keď sa zdá, že obchodná dohoda o Brexite bola dosiahnutá, pričom oficiálne oznámenie sa očakáva v priebehu dnešného dňa. Britský premiér Boris Johnson usporiadal v noci podvečer konferenčný hovor so svojím kabinetom ministrov. Len týždeň pred odchodom Británie z Európskej únie sa dosiahla dohoda o spravodlivej hospodárskej súťaži a rybolovných právach, pričom vyjednávači na ich konečnom znení stále pracujú. Niektoré akciové indexy, ako DAX 30 a FTSE MIB sa dnes neobchodujú vôbec, pričom iné ukončia dnešné obchodovanie skôr.
 • Naděje na finanční stimuly žene libru výš
  S výjimkou nedávného výrazného propadu eura je síla britské libry jedním z několika málo témat, která devizový trh v současné době řeší. Koncem týdne mají být zveřejněny předběžné průzkumy PMI z Japonska a eurozóny a první údaje naznačují, že se v nich projeví dopady viru Covid-19 na ekonomickou aktivitu mimo Čínu.
 • Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená
  Američtí demokrati ve Sněmovně pracují na dalším stimulačním fiskálním balíku, a to za 2,2 bilionu USD. Hlasovat by se mohlo už příští týden, a pokud by takto velký balík prošel, byla by to určitě silná podpora sentimentu na finančních trzích. Otázkou samozřejmě zůstává, jaká je šance na schválení. Demokrati by si před volbami připsali významné politické body pomocí pro domácnosti či malé firmy, což může druhá strana těžko takto snadno připustit. Teoreticky by mohl mít šanci nějaký kompromisní návrh, ale na tom se kongresmani nedokázali dohodnout už od začátku prázdnin.
 • Naděje na hladký brexit a uzavření obchodní dohody mezi US a Čínou vedly k „risk on“ sentimentu
  Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Turecku zničením tamní ekonomiky, pokud Ankara podnikne v Sýrii něco, co bude pokládat za nepřípustné. Americká armáda začala v pondělí s odsunem svých pozic v severní Sýrii kvůli plánované turecké ofenzívě.
 • Naděje na odložení cel svědčí akciím, optimismus však zůstává opatrný
  Sentiment na globálních trzích se dnes přesypal tím pozitivním směrem, ale o masivní přesun poptávky k rizikovým aktivům nejde. Akcie v Asii si sice připsaly pěkné zisky, ovšem Evropa na ně navazuje už skromnějším růstem. Ropa koriguje poslední výrazný nárůst ceny. Dluhopisy na hlavních trzích se dostávají pouze pod lehký tlak, zato zlato pokračuje v sestupu a už je zpět u 1400 USD.
 • Naděje na rychlé uzavření obchodní dohody opět podporuje akciové trhy
  Americké akcie v pátek otevřely růstem, a přestože v průběhu seance část zisků odepsaly, uzavřely v kladném. Technologický Nasdaq a index S&P 500 si polepšily o 0,1 %, zatímco průmyslový Dow Jones přidal 0,4 %. Za převahou nákupních příkazů stálo aktuální dění kolem obchodní války, když americký prezident Donald Trump prohlásil, že uzavření obchodní dohody může přijít velmi rychle a její součástí může být i řešení situace okolo technologické společnosti Huawei.
 • Naděje na vakcínu pozvedla náladu na akciových trzích
  Jakmile se objevily zprávy, že vakcína společnosti Moderna proti viru covid-19 vykazuje slibné výsledky, ať už jde o odezvu imunitního systému, nebo celkovou bezpečnost v rámci studie 1. fáze, poskočily její akcie o 20 %. Investoři by však měli být opatrnější, než začnou těmto zprávám přikládat přílišnou váhu, protože bylo testováno jen 45 subjektů a ve studiích 1. fáze často převládají falešně pozitivní výsledky.
 • Naděje na vládu v Itálii padly, euro se odrazilo ze dna
  Přes víkend se v Itálii odehrálo další neúspěšné jednání, které vtáhlo zemi do nového politického chaosu. Důvodem bylo, že prezident Sergio Mattarella nejmenoval za ministra financí euroskeptického kandidáta Paola Savonu. Dvojice populistických stran, které se pokoušely sestavit vládu, své další snahy vzdala. Na pořadu dne je technokratická vláda.
 • Naděje pro české řidiče, pohonné hmoty mohou v prosinci konečně zlevnit. Záležet bude hlavně na tom, jak dopadne „světová ropná válka“
  Ceny pohonných hmot v ČR se od minulého týdne změnily jen minimálně. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic aktuálně prodává v průměru za 37,20 Kč, před týdnem byl o dva haléře levnější. Průměrná cena nafty zůstala na 36,05 Kč za litr. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
 • Naděje pro dluhopisy?
  Růst úrokových sazeb, které stlačují ceny bezpečných dluhopisů, je téma, které hýbe kapitálovým trhem. Samotná kategorie státních dluhopisů může do budoucna nabídnout, v závislosti na regionu, výrazně odlišný vývoj. Když budeme brát v potaz dvě největší ekonomiky, tak lze očekávat, že čínské státní dluhopisy mohou výkonnostně předstihnout dluhopisy z USA. „Čínská ekonomika může postupně ztrácet na dynamice růstu oproti obecnému očekávání, zatímco USA svůj ekonomický výhled stále navyšují. Tomuto vývoji se tak přizpůsobují i měnové politiky. Případné zvedání úrokových sazeb by nadále snižovalo cenu dluhopisů. Stabilizace úrokové politiky by v případě Číny mohla dluhopisy udržet na uzdě,“ uvádí ve svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
 • Naděje Wall Street na "vítězství nad inflací" po průzkumu Fedu roste
  Inflační očekávání jsou z pohledu Fedu důležitým měřítkem. Lze je přirovnat k "sebenaplňujícímu se proroctví"; když spotřebitelé očekávají stále vyšší ceny (vysoká inflační očekávání), má inflační spirála tendenci se roztáčet směrem vzhůru. Pokles očekávání se také dílčím způsobem promítá do poklesu mzdových tlaků, což může být další významný faktor brzdící inflaci.
 • Naděje, že zahraniční obchod překoná svůj historický rekord, slábnou
  Bilance zahraničního obchodu v říjnu zaostala za očekáváními. Její výše dosáhla 7,2 miliard korun, takže ve srovnání s naším odhadem byla zhruba poloviční. I tak se ale v porovnání s loňským rokem jednalo o zlepšení o 7,8 miliard korun. Na historický rekord z let 2016 a 2017 na úrovni 164 miliard korun však bilance zahraničního obchodu zřejmě letos nedosáhne. Za prvních deset měsíců skončila v přebytku 143,8 miliardy korun. Situaci by mohl zachránit už jen listopad neboť prosincová statistika, bývá tradičně zatížena vyššími importy v důsledku vánočních nákupů a zároveň i nižšími importy zapříčiněnými dovolenými.
 • Nadějí ohledně dosažení rychlého kompromisu způsobilo rally na trhu US.
  Ve čtvrtek, trh Spojených Amerických Státu uzavřel obchodní seanci na pozitivním teritoriu, na základě informací, že r...
 • Nádej valcuje
  Piatkové obchodovanie bolo pre mnohých prekvapením. Napriek...
 • Nad ekonomikou Itálie se stahují mračna
  Itálie před pár týdny představila svůj návrh rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 2,4 procenta. Tento plán ekonomiky, jejíž dluh představuje 131 procent HDP vyvolal nevoli Evropské unie (EU), která návrh nepřijala a zároveň dala doporučení na jeho úpravu. Itálie však ani během dodatečné třítýdenní lhůty schodek nesnížilo a země tak bude muset čelit disciplinárnímu řízení.
 • Nad ekonomikou se stahují mračna
  Některé části světa už začínají uvolňovat protikoronavirová opatření a finanční trhy se snaží vyhlížet optimisticky. Nemalou měrou je v tom podporuje ochranný val peněz a úrokové sazby, které dosáhly samého dna. Podobně, jako když udeří hurikán nebo jiná živelná pohroma, jsou po odeznění katastrofy nejvíce zřejmé dlouhodobější dopady. Na povrch tak v posledních týdnech začínají vyplouvat škody, které na světové ekonomice napáchaly dlouhé týdny nečinnosti.
 • Na den přesně před deseti lety se zrodil bitcoin. Zažil vzlety i krachy, jeho dny ale sečteny nejsou
  Přesně před deseti lety se fakticky zrodil bitcoin. Tedy průkopnická kryptoměna, jež se dočkala stovek napodobenin, ale do dnešních dní si mezi nimi uchovala zřetelně dominantní postavení. K dnešnímu dni existují více než dvě tisícovky kryptoměn. Jejich souhrnná tržní hodnota činí 133,3 miliardy dolarů, přičemž tržní hodnota samotného bitcoinu představuje 51 procent této sumy.
 • Nadešla hodina ruského bankrotu? Američané dneškem zakazují svým občanům a bankám přijímat ruské splátky
  Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž dnes těsně po půlnoci newyorského času, tedy zhruba před půldruhou hodinou, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády. Dosud platila výjimka, takže američtí věřitelé Ruska mohli i po uvalení sankcí nadále přechodně přijímat ruské splátky. Dneškem ale tato výjimka končí, v souladu s plánem nastíněným v době uvádění sankcí letos v zimě, po únorové invazi Ruska na Ukrajinu.
 • Nadcházející ekonomická data budou mít významný dopad na trhy (očekávejte pokračující pokles EUR / USD a růst USD / CAD)
  Tento týden je naplněn důležitými ekonomickými daty, která budou mít významný dopad na investory a celkovou dynamiku globálních finančních trhů.
 • Nadcházející rally na bitcoinu (BTC) a ethereu (ETH), jak velký potenciál růst má?
  Bitcoin (BTC) se jednoznačně chystal na odraz, což bylo možné z čerstvého price action poznat. Bitcoin ale na druhou stranu dlouho balancoval nad propastí. Proto se hojně diskutovalo nad tím, zda nejde pouze o redistribuci s následným poklesem. Osobně jsem se ale přikláněl spíše k akumulaci a tím pádem rally, které by mělo minimálně vydržet po 37 000 USD. V rámci dnešní analýzy si proto vysvětlíme, jaké technické podmínky musí trh splnit, abychom se dočkali svižného růstu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
iFOREX
Bernstein Bank
LYNX
reklama
Dukascopy krypto