Úterý 06. prosinec 2022 19:35
reklama
Trading Room webináře Purple
reklama
ProTradery Purple - strategie
reklama
ProTradery Purple - strategie
reklama
Coinfy

Téměř všichni začínající investoři se nejprve učí obchodovat na demoúčtech

24.02.2015 15:32  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Podle čeho si vybrat investičního brokera? Jakých chyb by se začínající investoři měli vyvarovat? Jak se naučit obchodovat? Na tyto a podobné otázky odpovídá Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Co je největší překážkou v začátcích obchodování na finančních trzích?

Podle mě je velkým problémem zejména nedostatek informací v češtině. Velká část potenciálních investorů má málo vstupních informací potřebných pro investiční rozhodnutí. Převážná část investičního světa totiž funguje v angličtině, a kdo nemá solidní znalost angličtiny, je tím omezen.

V takovém případě je odkázán na několik málo lokálních zdrojů, které sice mohou poskytovat i kvalitní informace, chybí ale pestrost. To vnímám jako hlavní bariéru investování ve velkém. Kdybychom měli v Česku nebo na Slovensku obdobu Bloomberg nebo Reuters, obchodovalo by se mnohem snáze.

Pokud mám informací dostatek, je ještě nějaká typická chyba, které bych se měl vyvarovat?

Poměrně častou chybou je začít obchodovat s rizikovými aktivy. Většina investorů si u nás zkouší obchodování na takzvaných demoúčtech. Je to simulované plnohodnotné obchodování s fiktivním vkladem, se kterým si můžete zkoušet investice. Chybou je, pokud si hned na začátku vyberete produkt s velkým pohybem cen.

U nástrojů s pákou může například být denní pohyb 6 nebo i 15 procent. Když hned na začátku, byť jen cvičně, na takovém instrumentu proděláte, asi to nebude k dalšímu obchodování velmi motivující. Doporučuji tedy vybrat si -pro začátek konzervativní nástroj. Anebo nástroj, kde je hned na začátku možné nastavit maximální možnou ztrátu z transakce, např. pomocí příkazu stop loss. Podobně fungují i evropské opce, kde je potenciální ztráta dopředu omezená, výnos ale omezený není.

Investoři, kteří u vás začínají, tedy mají možnost vyzkoušet si obchodování nanečisto?

Ano, každý, kdo si není jistý nebo si chce otestovat nový instrument či strategii, si může před anebo i po otevření účtu zkoušet simulované obchody. Po určité době může své úspěchy i neúspěchy shrnout, zhodnotit a rozhodnout se, zda bude pokračovat i s reálnými penězi.

Doporučuji vybrat si na začátek pouze jedno anebo jen několik aktiv, například pšenici, a sledovat veškeré zprávy o ní. Potom pozorovat, jak se pohybuje cena, a podle toho se snažit odhadnout její další vývoj. Je tak možné bezpečně porovnat chování např. futures kontraktů s již zmíněnými evropskými opcemi anebo burzovně obchodovanými fondy ETF. A po období testování, kdy to klienta nestojí ani korunu (kromě času) si najde instrumenty, kterým rozumí.

Zní to lákavě, moci si vyzkoušet reálné obchody a nic u toho neriskovat.  

Demoúčty jsou skutečně fér a transparentní. Výsledkem může být, že investor vyzkouší pět instrumentů, čtyřem z nich nerozumí, ale u jednoho mu předpoklady vycházejí. A současně může pokračovat i se skutečnými penězi.

Jaký podíl klientů tyto demoúčty využívá?

Téměř všichni. Je jen velmi málo klientů, kteří to tak nedělají, ale to jsou skuteční profesionálové, kteří si dema prošli už před 20 lety a dnes už vědí, co chtějí. Přesně vědí, jakou strategii a jaký nástroj preferují.

Podle čeho by se měli investoři rozhodovat při výběru poskytovatele finanční služby?  

Jedním a dost podstatným kritériem je úroveň služeb, která se dá otestovat právě zmíněnými demoúčty. Mé osobní doporučení pro všechny začínající klienty ale je- – zajímejte se v prvé řadě o bezpečnost svých peněz.

Nejdříve bych se zeptal, zda je můj obchodník zároveň i bankou, nebo jen obchodníkem s cennými papíry. Z toho pak vycházejí požadavky na kapitálovou přiměřenost a dozor regulátorů.

Saxo Bank spojuje výhody obou. Má bankovní licenci vydanou dánskou centrální bankou a všechny vklady podléhají ochraně ze zákona, na druhé straně ale působí na trhu jako broker. Dokáže tedy zprostředkovat prodej anebo nákup cenných papírů za online cenu.

Klient v Česku anebo na Slovensku má tedy právní vztah s dánskou Saxo Bank, ne s pražskou pobočkou?

Ano. Vztah je mezi klientem a Saxo Bank v Dánsku. Všichni, komu Saxo Bank otevírá a spravuje účty, mají peníze uložené v dánské Saxo Bank. Kromě dánštiny však aplikace Saxo Trader „komunikuje“ ve 27 jazycích, včetně češtiny.

Jaká jsou další kritéria výběru zprostředkovatele?

– Nejzásadnější je podstata a pestrost nabídky. Můžete se omezit na to, že půjdete za svým investičním poradcem a necháte si na stůl předložit nabídku 50 podílových fondů. Anebo máte zájem o plnohodnotný přístup na trh. Platforma Saxo bank  nyní disponuje 42 000 obchodovatelných položek. Zdá se to být hrozně moc, ale když si zadáte klíčové parametry, například na již zmíněnou pšenici, výběr se vám zúží možná na osm. A tak můžete začít zkoušet obchodovat.

Češi jsou však při správě peněz velmi konzervativní. Je to vidět na jejich finančním chování. Není pro ně  „velký“ investiční trh přece jen trochu rizikový?

Nikdo přece nečeká, že se člověk naučí obchodovat za dva měsíce tak, že se tím uživí. Ani vysokou školu nikdo nevystuduje za rok. Je ale možné si říci, že chci za tři roky umět obstojně obchodovat, udělat si z toho nejen živobytí, ale i jakýsi životní styl.

Vezměme si například člověka ve věku padesát let. Děti mu vyletěly z hnízda, má zaplacenou hypotéku a nějaké volné prostředky. Proč si nedat každé ráno mentální rozcvičku a nesledovat investiční zpravodajství? Říci si: každý den projdu tato média. Dříve či později si oblíbí určitý zdroj informací, a tak nebude číst vše.

A od jistého momentu se mu začne v hlavě skládat mozaika. Každý den mu do té mozaiky přibydou kamínky. Ten obrázek se zpřesňuje a jeho představa se tím konkretizuje. Už nejste v mlze a stanete se nezávislým na informacích z médií. Vždy je dobré číst mezi řádky.

Jsem zastánce přístupu začít spíše pomalu. Obrovskou výhodu dává v tomto ohledu demoúčet. Dále je potřeba studovat investiční strategie a rozložení rizika. Aby výnos nelétal prudce nahoru a dolů, ale postupně a kontinuálně rostl, i s určitým podílem ztrátových transakcí. Těch ziskových ale musí být časem více, aby investování člověka nestresovalo, ale naopak začalo těšit.

Autor: Miroslav Ardon

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Tematické analýzy: Panika spojená s koronavirem přepsala domácí finanční trh
  Data z čínské reálné ekonomiky vyděsila výraznými propady. Březnové indikátory by již měly vypadat lépe. Přesto jsme čínský růst HDP museli revidovat výrazně směrem dolů. Od Fedu očekáváme za dva týdny další snížení úrokových sazeb. ECB příští týden zřejmě upraví parametry programu TLTRO, aby malým a středním podnikům usnadnila přístup k financování. Panika spojena s koronavirem negativně dopadla i na tuzemský finanční trh. Koruna ztratila všechny letošní zisky a vrátila se ke svým regionálním konkurentům. Tuzemské úrokové sazby zažily volný pád. Finanční trhy v současnosti očekávají největší míru snižování sazeb ČNB od roku 2009. Podle nás však k takovému kroku centrální banka nepřistoupí vzhledem k rostoucí inflaci a slabší koruně. Další vývoj budou i nadále určovat spíše zahraniční faktory než domácí prostředí. Aktuální situace opět otevírá možnost zajištění úrokových sazeb za výhodných podmínek.
 • Tématické reporty: Centrální banka znovu snížila základní úrokovou sazbu o 75bb
  Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu o dalších 75 bb na 0,25 %. Rozhodla se tak učinit s ohledem na relativně pesimistický scénář pouze pozvolného oživení ekonomické aktivity v druhé polovině letošního roku. Očekáváme, že ČNB sazby znovu sníží na červnovém zasedání a dvoutýdenní repo sazba tak dosáhne technické nuly. Na této hladině pak podle nás setrvá až do konce příštího roku. V případě, že i pak bude ekonomika vyžadovat další podporu, ČNB bude muset využít nekonvenční nástroje, a tím nejpravděpodobnějším jsou podle nás devizové intervence.
 • Tématické reporty: ČNB intervenuje na devizovém trhu
  Česká národní banka dnes vstoupila na devizový trh, aby zabránila oslabování české koruny. Ta za posledních čtrnáct dní vlivem rusko-ukrajinského konfliktu proti euru ztratila zhruba šest procent. Lze nalézt dva důvody pro toto rozhodnutí. Jedním je stabilizace korunového trhu, který je pod tlakem odlivu kapitálu v důsledku globálního nárůstu rizika. Druhým důvodem jsou další silné inflační tlaky, které oslabující koruna spolu s rostoucími cenami energetických komodit vytváří. Intervenční hladinu ČNB nezveřejnila a ani to od ní neočekáváme. Hlavním nástrojem měnové politiky zůstávají úrokové sazby. Vlivem aktuálního vývoje je rizikem, že tuzemské sazby překročí hranici 5 % a jejich snižování se odsune až do příštího roku.
 • Tématické reporty: ČNB ponechala sazby beze změny
  Centrální banka v souladu s očekáváními dnes úrokové sazby nezměnila. Základní repo sazba tak zůstává 0,25 %. Jako hlavní důvod uvádějí centrální bankéři přetrvávající vysokou míru nejistoty spojenou s vývojem pandemie. Bankovní rada zůstává oproti prognóze ČNB, která do konce roku počítá s trojím zvýšením sazeb, i nadále opatrnější a očekává jejich stabilitu po delší dobu. Guvernér Rusnok uvedl, že předčasné zpřísnění měnové politiky může napáchat mnohem více škod oproti tomu, že by úrokové sazby zůstaly nízké po delší dobu, než by se zpětným pohledem mohlo zdát optimální. Zpřísňování měnové politiky může podle bankovní rady nastat až ve chvíli, kdy budou k dispozici hmatatelné výsledky ekonomického oživení a pandemie bude významně ustupovat. Naše prognóza očekává první zvýšení úrokových sazeb v listopadu.
 • Tématické reporty: Fed by mohl naznačit, za jakých podmínek začne omezovat program QE
  Parametry nastavení měnové politiky ponechá Americká centrální banka ve středu beze změny. Mohla by však naznačit, jaké podmínky budou muset být splněny, aby začala omezovat svůj program nákupů aktiv. Zveřejněna bude i nová prognóza. Ta ale zřejmě zůstane bez výraznějších změn. Inflace podle ní pravděpodobně nepřekročí 2 % ani v roce 2023, takže není překvapivé, že medián výhledu vývoje úrokových sazeb bude pro následující tři roky počítat s jejich stabilitou. My prostor pro první zvýšení sazeb vidíme ve druhé polovině roku 2023. Dolarové sazby na trhu a výnosy amerických státních dluhopisů se v polovině roku odlepily ode dna a od té doby postupně rostou. Tento trend podle nás bude v příštím roce pokračovat díky nové vakcíně proti Covid-19 a očekávanému oživení ekonomiky. To by mělo podporovat i růst korunových sazeb, které jsou stále více ovlivněny právě dolarovými sazbami.
 • Tématické reporty: Na zajímavější kroky ze strany ECB si budeme muset počkat
  Evropská centrální banka si své trumfy vystřílela již na prosincovém zasedání, kdy rozšířila a prodloužila pandemický program nákupů aktiv a zveřejnila svou novou prognózu. Čtvrteční zasedání tak bude z tohoto úhlu pohledu patřit k těm méně zajímavým. Centrální banka bude pravděpodobně hodnotit svoji prognózu v kontextu posledního pandemického vývoje. Pokračuje také strategická revize její měnové politiky, která zřejmě vyústí ve změnu inflačního cíle. Na tato oznámení si ale budeme muset ještě pár měsíců počkat. Pozornost ECB se v nejbližších měsících bude podle našeho názoru soustředit spíše na udržení příznivých podmínek na trhu pro financování než na dosažení inflačního cíle. Ten je stále v nedohlednu a s tím i zvyšování sazeb. To očekáváme až v roce 2024.
 • Tématické reporty: Po verbálních intervencích by ECB měla přistoupit k akci
  K jednacímu stolu ve čtvrtek zasedne Evropská centrální banka. Tu začal znepokojovat růst výnosů dluhopisů na finančních trzích. Je tak velmi pravděpodobné, že toto téma bude ústředním bodem i nadcházejícího jednání. Aby ECB růstu výnosů zabránila, měla by podle našeho názoru místo verbálních intervencí již přistoupit k akci. Logickým krokem by tak bylo zvýšení nákupů aktiv v rámci stávajícího pandemického programu. Nejedná se tedy o žádný nový nástroj, ale pouze o flexibilnější využívání toho stávajícího. Evropské výnosy totiž podle naší prognózy dále porostou. Nahoru je potáhnou výnosy amerických Treasuries, ale i rostoucí inflační očekávání v eurozóně. V krátkém období má ECB šanci díky větším nákupům dluhopisů tento trend zbrzdit. Ve střednědobém horizontu by však v prostředí očekávaného ekonomického oživení a rostoucí inflace byla tato snaha velmi nákladná a pravděpodobně neúspěšná.
 • Téma – nový formát videokomentářů k dění na finančních trzích
  Připravili jsme nový formát videa, který bychom rádi čas od času využívali ke komentářům k dění na finančních trzích. Snad se vám bude líbit.
 • Téměř polovina držitelů nějaké kryptoměny se k nákupu dostala v roce 2021
  Téměř polovina současných držitelů kryptoměn ve Spojených státech, Latinské Americe a Asii je prvně koupila v roce 2021. Zjistil to podle agentury Reuters průzkum kryptoměnové burzy Gemini. Její tvůrci se od listopadu loňského roku do února 2022 ptali na kryptoměny skoro 30 000 lidí ve 20 zemích.
 • Téměř polovině českých domácností se výrazně zvýšily výdaje za poslední rok
  Většina Čechů (85 %) uvádí, že se jim zvýšily za poslední rok jejich výdaje, polovina z nich tento nárůst dokáže pokrýt z běžné výplaty. Jenom 6 % se muselo kvůli vyšším útratám zadlužit. Jak vyplývá z průzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit, až 65 % Čechů se obává, že se v současné situaci mohou dostat do problémů se splácením existujících úvěrů.
 • Téměř 60 % těžby BTC využívá udržitelné energie
  Rada pro těžbu bitcoinů, dobrovolné fórum společností zabývajících se těžbou krypto aktiv podporované MicroStrategy Inc. Michaela Saylora, uvedla, že její poslední čtvrtletní průzkum ukázal, že globální průmysl těžby bitcoinů se více spoléhá na elektřinu z udržitelných zdrojů.
 • Temná data ADP americké akcie nezastavila, dolar klesá a koruna nejsilnější od března
  Americké i evropské akcie dnes rostou. Dobré zprávy přišly z vakcínové fronty, k tomu se přidaly spekulace o pokroku v jednáních o novém podpůrném programu pro americkou ekonomiku a především pro tamní pracovní trh. Z něj dnes přišla poměrně ponurá data od institutu ADP, podle kterých tvorba pracovních míst v americkém soukromém sektoru v červenci prudce šlápla na brzdu.
 • Tempo německého hospodářství zpomalilo na 1,5 procenta
  „Je znepokojující, že největší evropská ekonomika ztrácí tempo svého růstu v situaci, kdy ještě nedošlo k brexitu a hlavní bojiště obchodních válek se vyhýbá Evropské unii. Po hlubokých propadech na burzách ze závěru loňského roku se začíná ukazovat, že se s dílčími problémy musí potýkat i reálné ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Tempo očkování dostává euro pod tlak
  Poslední týdny přinesly na trhy větší míru nervozity a řada investorů se začala stahovat zpět do amerického dolaru, který v průběhu minulého roku výrazně ztrácel a nervozitu tak přivítal, jelikož si mohl dojít pro menší zisky. Většina měn v koši proti americkém dolaru dokázala však své zisky alespoň částečně udržet. Nicméně euro se propadlo hluboko pod 1.20 a jeho oslabení podporuje nejen posilující americký dolar, ale také o poznání horší vyhlídky pro oživení evropské ekonomiky.
 • Tempo rastu úverovania európskym firmám zrýchľuje. Je to ďalší náznak, že spomalenie ekonomiky môže byť dočasné.
  K výraznejšiemu spomaleniu ekonomiky je potrebné buď silnejšie uťahovanie fiškálnych alebo monetárnych podmienok. Fiškálne je aktuálne na tom eurozóna dobre, drvivá väčšina krajín nemá žiaden problém s deficitmi, naopak majú priestor skôr pre fiškálnu expanziu. Monetárne je na tom z hľadiska úrokových sadzieb tiež veľmi dobre, keďže ECB ich drží v mínuse a nebude ich dvíhať minimálne ďalší rok. Otázne však je, či sa posledné horšie čísla z eurozóny nepremietli do slabšej tvorby úverov. A to či už kvôli nižšiemu dopytu po dlhu alebo kvôli tomu, že banky sú ochotné menej požičiavať.
 • Tempo růstu průměrné úrokové sazby hypotéky v lednu zrychlilo o 0,47 procentního bodu na 3,78 %. Přesně před rokem přitom průměrná sazba činila pouze 1,97 %
  První měsíc letošního roku přinesl další výrazné zdražení hypoték. Jak ukázaly lednové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, tempo růstu průměrné úrokové sazby oproti prosinci ještě zrychlilo. Průměrná sazba tak v důsledku výrazného zvyšování základních sazeb ČNB meziměsíčně stoupla o 0,47 procentního bodu na 3,78 %. Tato aktuální hodnota indexu je dosud nejvyšší od doby jeho sledování v roce 2015. Jen pro srovnání, před dvěma lety byla lednová hodnota na úrovni 2,56 % a ve stejném měsíci loni činila pouze 1,97 %.
 • Tension Round The Conflict Between Russia And Ukraine Presses On The Markets
  Yesterday?s trading session took place under pressure from the conflict between Russia and Ukraine. The main Russian i...
 • Tension Weakened In The Markets
  The situation in the stock markets is stabilizing, and the American stock market even finished yesterday's trading ses...
 • Tento týden budeme sledovat reportování výsledků, především amerického bankovního sektoru
  Po delším období klidu jsme ke konci minulého týdne zaznamenali poměrně velký propad na akciových trzích. Důvodem byly...
 • Tento týden bude na data z USA a Evropy chudý
  Minulý týden byl pro dolar vůči euru neutrální. Až do pátečního reportu z trhu práce dolar posiloval, když kurz...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy forex