Pátek 13. prosinec 2019 02:48
reklama
RoboMarkets AOS
reklama
XTB vikend
reklama
RoboMarkets

Posilující dolar působí komoditám těžkosti

11.09.2014 13:55  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ceny komodit byly negativně zasaženy posilujícím dolarem a oznámením Evropské centrální banky. Ceny futures kontraktů na hovězí dobytek se ocitly na vrcholu indexu Bloomberg. Zlato a stříbro si sáhly na svá minima.

Komoditní trhy byly tento týden již opět svědkem slabých výkonů –  širší komoditní index Bloomberg se propadl o více než 1 %. Příčinu můžeme hledat hned u několika faktorů, zejména však u pokračujícího růstu dolaru, který posílil ještě více poté, co Evropská centrální banka ve čtvrtek představila svůj překvapivý plán intervence v oblasti úrokových sazeb a dluhopisů.  Mario Draghi oznámil, že Evropská centrální banka snížila úrokové sazby na dosud nejnižší hodnoty a současně přislíbil, že ve snaze pomoci ekonomice eurozóny plánuje banka odkoupit stovky miliard dluhopisů. Na tyto informace zareagoval dolar výrazným posunem, což vedlo k tomu, že se euro v porovnání s dolarem propadlo na téměř čtrnáctiměsíční minimum.

Vzhledem k tomu, že síla dolaru je v nepřímé úměře k cenám komodit obchodovaných v dolarech, pocítily dopad jeho růstu všechny sektory. Páteční zpráva o situaci na trhu práce v USA, jež oproti očekávání přinesla slabší data, nezpůsobila u dolaru žádné výrazné výprodeje. To je známkou toho, že v poslední době se pohled investorů na dolar změnil.

hansen1

Nejlepší výkon podávaly futures kontrakty na hovězí dobytek. Stav zásob se ocitl pod tlakem, jelikož ani silná rally, které jsme byli tento rok svědky, zatím neodradila americké spotřebitele a jejich poptávku po hovězím. Ceny futures kontraktů na živý dobytek s dodáním v prosinci dosáhly svého nového maxima poté, co během pouhých pěti obchodních seancí vzrostly o 10 dolarů.

Benzínu se po propadu v polovině týdne podařilo vzpamatovat a dosáhl třítýdenního maxima. Podpora, kterou čerpá benzín, by měla pomoci i ropě, a proto je cenový vývoj u tohoto produktu bedlivě sledován obchodníky v energetickém sektoru, jimž cena benzínu slouží jako vodítko budoucího cenového vývoje u ropy.

Kakao se v minulém týdnu ocitlo pod tlakem výprodejů. Momentum nyní nabralo negativní směr, přičemž je možné, že by brzy mohlo dojít k prolomení trendové linie podpory z roku 2013. Měsíc trvající rally je u konce s dechem vzhledem k tomu, že příznivé počasí v Pobřeží slonoviny a Ghaně vedlo ke zvýšení odhadů očekávané produkce v sezóně 2014/15. Obavy z toho, že by tuto oblast mohla zasáhnout epidemie eboly a rovněž obavy ohledně negativního dopadu klimatického jevu El Niňo jsou nyní menší, což také pomohlo nastartovat cenový obrat.

hansen2

Energetický sektor se propadl o téměř 2 %. Souvisí to s prudkým poklesem u zemního plynu v důsledku pokračujícího silného navyšování zásob. Automobilová sezóna v USA nyní oficiálně skončila, což obvykle předznamenává začátek sezónního narůstu zásob ropy v souvislosti s poklesem poptávky ze strany rafinerií. Energetický sektor zaznamenal zvýšenou volatilitu v souvislosti se zprávou o možném příměří na Ukrajině.  Cenovou vzpruhu zajistili ropě obchodníci, kteří došli k závěru, že by příměří mohlo eventuálně vést ke zrušení sankcí, které jsou v současné době uvalené na Rusko. Tyto sankce mají negativní dopad na ekonomickou aktivitu na obou stranách. Jejich zrušení by pomohlo podpořit ekonomický růst, a tudíž i poptávku po ropě.

hansen3

Velká poptávka po hovězím mase ze strany amerických zákazníků pomohla silné rally u futures kontraktů na hovězí dobytek, které se tak ocitly na vrcholu komoditního indexu Bloomberg. Foto: Thinkstock.com

Ropa se prozatím drží svého rozmezí

Americké ropě WTI i severomořské ropě Brent se po dramatických výprodejích podařilo stabilizovat a nyní se již dva týdny obchodují v ustáleném rozmezí. V období od 24. června do 26. srpna se celkový počet čistých dlouhých pozic u obou variant ropy, které drží spekulativní obchodníci jako hedgeové fondy, propadl z rekordních 610 000 futures kontraktů a opcí (610 miliónů barelů) na 320 000 kontraktů, což je nejmenší počet od loňského prosince. Vzhledem k tomu, že riziko výprodejů v důsledku likvidace dlouhých pozic je nyní mnohem menší, snížilo se i riziko dalších ztrát. Pro nadcházející týden očekáváme, že většina cenových pohybů se bude držet současných rozmezí  – u ropy Brent jde o hranice 100 a 103,50 dolaru za barel,  u ropy WTI pak o 92,50 a 96 dolarů za barel.

Tlak na výprodej severomořské ropy Brent nyní již také polevil. Nadbytek ropných zásob v oblasti Atlantského oceánu totiž není již tak výrazný, jelikož obchodníci s ropou opakují obchodní strategii, která jim v období hospodářské recese v letech 2008 a 2009 přinesla mnohamiliónové zisky. Nakoupili  tehdy ropu za levnou spotovou cenu, nechali ji skladovat na tankerech a ve skladovacích nádržích na pevnině a teprve poté ji prodali za vyšší cenu. Tentokrát dosáhl spread pro dva nejbližší po sobě jdoucí futures kontrakty na ropu Brent hodnoty 80 centů za barel, což obchodníkům stačilo na to, aby ropu nakoupili a nechali ji uskladnit v obrovských nádržích v Jižní Africe. Toto místo je strategicky významné, protože ropu lze odsud dopravovat jak na východ, tak i na západ podle toho, kde za ni nabídnou nejlepší cenu. Dolar je sice nyní na výsluní, avšak vzrostlo riziko cenové korekce a jakékoliv oslabení dolaru může poskytnout energetickému sektoru i dalším sektorům podporu.

Průmyslové kovy táhne nahoru nikl v souvislosti s obavami o dodávky

Dosavadní silný výkon, jehož jsme u průmyslových kovů od začátku tohoto roku svědky,  pokračuje i nadále. Ani uplynulý týden nebyl výjimkou. Hlavními tahouny byly nikl a zinek.  Měď se zase po návratu ke spodní hranici svého současného rozmezí relativně ustálila. Nikl dál těží podporu z obav ohledně narušených dodávek – objevila se totiž zpráva, že k Indonésii, která zavedla zákaz vývozu surové rudy, by se mohly připojit i Filipíny.

Zlato a stříbro sledují pohyb dolaru, aby zjistily, kterým směrem se vydat

Pokračující růst dolaru má na vzácné kovy neblahý vliv. Navíc jednání o možném příměří na Ukrajině ještě dále snížila faktor geopolitického rizika na trhu. Zlato se propadlo na téměř dvanáctitýdenní minima a stříbro se přiblížilo oblasti klíčové podpory v hodnotě kolem  18,75 dolaru za unci. Rostoucí rozdíly mezi politikou americké centrální banky Fed a politikou Evropské centrální banky začínají pro vzácné kovy představovat stále větší problém v souvislosti s tím, jaký dopad toto může v současné době i v budoucnu mít na dolar. To, do jaké míry bude pokračující růst dolaru podporován, záleží hlavně na míře inflace a ekonomickém růstu v eurozóně v nadcházejících měsících.

Zpráva o situaci na trhu práce v USA, jež oproti očekávání přinesla poněkud slabší výsledky, pomohla zažehnat nervozitu na trhu. Oběma kovům se podařilo vzdálit od svých minim. K prolomení hranic však nedošlo, což by mohlo být známkou toho, že na trhu dochází ke změně současného neutrálního až medvědího sentimentu.

hansen4

Ceny zemědělských plodin se propadly na nejnižší hodnoty za několik let – na vině je očekávání rekordní úrody

Zemědělskému sektoru se vedlo smíšeně. Trh s klíčovými obilovinami je i nadále pod tlakem v souvislosti s očekáváním rekordní sklizně v USA. Všechny tři plodiny se v tomto cyklu propadly na nová minima. Kontrakty na kukuřici s dodáním v prosinci spadly na nejnižší hodnotu od června 2010. Momentum zůstává pro celý sektor negativní, otázkou však nyní je, zda trh tyto optimistické zprávy již plně zpracoval. Další růst dolaru není pro americké plodiny dobrou zprávou vzhledem k celosvětové povaze trhu, kde se nakupující mohou obrátit na dodavatele z jiných zemí.  K tomu, aby si komodity obchodované v dolarech zajistily konkurenceschopnost, se bude muset jejich cena snížit. To je důležité obzvláště nyní, kdy se američtí farmáři chystají sklidit rekordní úrodu, která si bude muset najít své odběratele.

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Posílení eura je vzhledem k výplachu na evropských bondech nedostatečné
  Evropské trhy si poslední dobou prochází obdobím nadprůměrné volatility. Ta se se nevyhnula ani evropské měně, která v...
 • Posílení JPY tlačí USD do korekce.
  V úterý vydaná predikce - Double top na USD? Konsolidace dolaru uvolňuje tlak na ostatní měny. – jsme...
 • Posílení švýcarského franku sráží euro
  Kurz hlavního měnového páru výrazně ovlivnilo rozhodnutí švýcarské centrální banky. Ta zrušila svůj kurzový závazek zajišťující frank slabší než 1,2000...
 • Posílený dolar čeká na Fed, koruna se snaží korigovat ztráty
  Dnešní dopoledne zpestří předběžný HDP eurozóny za letošní první čtvrtletí. Mělo by se potvrdit zpomalování měnového bloku, které už nějaký čas naznačují měsíční statistiky. Pro euro by pak šlo o evidenci, že jeden z jeho klíčových podpůrných faktorů se vytrácí. Nešlo by však o překvapení, takže reakce eurodolaru by nemusela být velká.
 • Posílí novozélandský dolar?
  NZD/USD dosáhlo konečně hladiny 0,6680. Trh tak dokončil druhý medvědí impuls a momentálně osciluje u supportu. V současné době vzniká teoretická šance na posílení novozélandského dolaru, i díky dosažení bodu D motýlí harmonické formace. Zároveň trh dosáhl opět dna trendového kanálu. Pro růst bude klíčové, zda dokáží býci zlomit dnešní „high“ spolu s kulatým číslem 0,67.
 • Posílí předstihové indikátory evropské naděje?
  Koruna se po předchozím úspěšném období v uplynulém týdnu velké oblibě na trzích netěšila. Zahajovala jej na úrovni EUR/CZK 25,51 a postupně stihla oslabit až k aktuální úrovni EUR/CZK 25,60. Data z reálné ekonomiky přitom mnoho důvodů ke skepsi nedávala – český běžný účet pozitivně překvapil a první odhad růstu HDP sice mírně zaostal za očekáváními, nicméně i tak dosáhl za třetí kvartál meziročně slušných 2,5 %. Várkou dobrých zpráv potěšilo Německo, kde se razantně zlepšila očekávání investorů do blízké budoucnosti a zároveň nedošlo k předpokládanému pádu německé ekonomiky do technické recese. Za oslabením české měny tak zřejmě stojí hlavně ochlazení předchozího optimismu ohledně budoucí politiky prezidenta USA Trumpa. Od něj se v minulém týdnu očekávalo rozhodnutí ve věci uvalení cel na dovoz evropských automobilů, na které si sám vytyčil lhůtu do čtvrtka. Podle dostupných indicií měl jeho verdikt spočívat v dalším odkladu o 6 měsíců, nicméně Trump se nakonec nijak nevyjádřil, čímž prodloužil období nejistoty. Zároveň se znovu objevily trhliny ve vyjednávání obchodního smíru mezi USA a Čínou.
 • Po silném růstu dolaru minulý týden přišla mírná korekce
  V závěru minulého týdne americký dolar zaznamenal nejsilnější růst za letošní rok. V pondělí trh pokračoval lehkou korekcí, dolar je ale stále na nejvyšší úrovni od července.
 • Posilnenie dolára a jastrabi
  Dolár sa dostáva na svoje denné maxim&aacut...
 • Posilování japonské měny pokračuje, USD/JPY se blíží k 77,66
  Japonská měna se pohybuje v blízkosti zajímavých S/R úrovní a měnový pár USD/JPY opět prorazil zónu podpo...
 • Posilování koruny výrazně zpomalilo
  Po předminulém týdnu, kdy koruna vůči euru posílila o celý procentní bod, se ten uplynulý týden nesl v podstatně klidnějším duchu. Z počáteční úrovně 25,62 EUR/CZK se sice dostala na dnešních zhruba 25,56, nicméně to představuje pohyb jen o zhruba 0,23 procenta a z větší části se na tom nepodílely specificky české vlivy.
 • Posilující trend na koruně se v minulém týdnu zastavil
  Kurz CZK/EUR se odrazil od svého lokálního dna. Zatímco druhá polovina května a počátek června byly ve znamení...
 • Positive News From China Had Only A Short-Term Influence On The Markets
  Yesterday, the trading session in the United States started on a positive note, but by the end of the day, indices cou...
 • Poskytol FED trhom ďalší „put“?
  Posledných veľkých výpredajov na trhoch sme boli svedkami počas Vianočných sviatkov (kedy likvidita nebola nič moc), odvtedy na trhoch panuje pozitívna nálada. A postupne sa to prenáša na ďalšie aktíva.
 • Po slabém začátku dne se situace na trzích dál zhoršuje. Koruna je ovšem stabilní
  Začátek týdne charakterizuje prodloužení negativního vývoje po pátečním propadu na Wall Street, dále zklamání z poklesu japonské ekonomiky, pokračující obavy ze zpomalování HDP či firemních zisků a nový zmatek kolem brexitu.
 • Posledná noha rastu USD
  Zdá sa, že rast USD je v konečnej fáze. Podkopať by ho mohol rovnaký faktor, ktorý sužuje Európu a Japonsko – dezinflácia (znižovanie sa inflácie)...
 • Posledná šanca OPECu
  Máme tu „historickú“ dohodu OPECu a ostatných producentov ropy znížiť jej produkciu o 3,4%. Trh sa po večných sklamaniach ohľadom neschopnosti krajín OPECu dohodnúť sa teší, a ropa rastie o 14% k cene $52. Avšak táto radosť môže byť predčasná. OPEC mohol dostať poslednú šancu. Ak ju nevyužije, zomrie.
 • Posledné šetrenie pre Grékov?
  Môj dnešný komentár pre Hospodárske Noviny   Gréci poľavili tlaku veriteľov a parlament schválil nové konsolidačn...
 • Poslední březnová seance na rostoucí vlně
  Americké akciové indexy včera shodně posílily o třetinu procenta. V rámci indexu S&P 500 se nejvíce dařilo těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie si polepšily o téměř jedno procento. S 0,8% růstem je následovaly finanční tituly a bronz si odnesly průmyslové podniky, jejichž hodnota vzrostla o tři čtvrtě procenta.
 • Poslední červencovou seanci uzavřela pražská burza se ztrátou
  Pražská burza nedokázala navázat na svůj pondělní vzestup a index PX dnes oslabil o 0,23 procenta na 1092,34 bodu. Dolů ho táhly především emise Moneta Money Bank a společnosti ČEZ. Opačným směrem na index působily akcie Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
 • Poslední dubnová seance zřejmě skončí v červeném, Praha ale míří nahoru
  Evropské akcie poslední dubnovou seanci zamířily do červeného. Index Stoxx 600 ztrácí zhruba čtvrt procenta. Nejméně se daří informačním technologiím, jejichž akcie odepisují 0,9 %. Naopak za jednoznačným vítězstvím míří energetické tituly, které si připisují jedno procento v reakci na zprávy, že země OPEC by mohly prodloužit omezení dodávek ropy na trhy až do konce letošního roku. S mínusem otevřely i burzy v zámoří. Index S&P 500 umazává 0,2 %, technologický Nasdaq dokonce 0,6 % po neuspokojivých výsledcích Alphabetu, jehož akcie otevřely 7,5% propadem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets