Čtvrtek 26. květen 2022 23:19
reklama
XTB analyticke forum
reklama
InstaMarkets
reklama
Dukascopy krypto
reklama
XTB analyticke forum

Projevy prezidenta Zemana a nového guvernéra ČNB Michla při dnešním jmenování

11.05.2022 15:26  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Forexové analýzy a zprávy   Tisk


Projevy prezidenta Miloše Zemana a nového guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla při dnešním jmenování na Pražském hradě:

Miloš Zeman:

Vážený pane guvernére Rusnoku, vážený pane guvernére Michle, dovolte mi, abych úvodem poděkoval Jiřímu Rusnokovi za vykonanou práci v čele České národní banky. Je mi velmi líto, že ho podle platných pravidel nemohu jmenovat znovu, ale pevně věřím, že i nadále bude platným členem expertního týmu prezidenta republiky.

Vážený pane guvernére Michle, máte před sebou těžký úkol. Právě včera byly publikovány údaje o čtrnáctiprocentní inflaci, ale co je daleko důležitější, je souvislá časová řada monotónního růstu inflace, a tvrzení, že inflace byla způsobena primárně válkou na Ukrajině, bohužel kulhá na obě nohy, protože dvouciferné inflace bylo dosaženo již před touto válkou.

V boji proti inflaci má samozřejmě Česká národní banka svoji nezastupitelnou roli. Vím, že existují zhruba dvě skupiny ekonomů s výrazně odlišnými názory. První skupina označuje tuto inflaci jako poptávkovou a jako základní lék vidí zvyšování úrokových sazeb.

Druhá skupina mluví o nákladové inflaci, a v takovém případě je samozřejmě zvyšování úrokových sazeb nákladem svého druhu a k inflaci přispívá. Tento názor zastává například ekonom Petr Bartoň, nebo už jsem citoval ekonoma Vladimíra Dlouhého, který označoval zvyšování úrokových sazeb za kontraproduktivní.

Já sám se domnívám, že musíme s respektem naslouchat oběma názorovým skupinám. Bral jsem v úvahu i argument časového zpoždění mezi zásahem centrální banky a vývojem inflace, nicméně zdá se, že se v poslední době skutečně překlápí ty úrokové sazby z nástroje brzdění inflace v nástroj jejího posilování. Nejedná se jenom o růst energií nebo potravin, jedná se prakticky o růst veškerých komodit. Například umělá hnojiva byla zdražena o tři sta procent, což má pochopitelně svůj dopad na zemědělství, a tak bych mohl jmenovat i komodity další.

Uvědomuji si, že bankovní rada rozhoduje ve sboru sedmi osob a že je důležité, aby uvnitř ní probíhala permanentní odborná diskuse, kde by žádný názor nebyl potlačován. Nicméně z důvodů výše uvedených jsem se rozhodl jmenovat guvernérem České národní banky člověka, který měl kritický postoj ke zvyšování úrokových sazeb. Nepřál bych si, aby došlo k opačnému extrému, to znamená k razantnímu poklesu úrokových sazeb, ale na druhé straně se domnívám, že neexistují v současné situaci dostatečné důvody k jejich dalšímu zvyšování. Koneckonců podíváme-li se do okolí, vidíme, že úrokové sazby jsou výrazně nižší. Pokud vím, tak Evropská centrální banka má trochu paradoxně dokonce nulové sazby. Jediná vyšší inflace než u nás je, tuším, v Estonsku a ve všech ostatních zemích je podstatně nižší. I toto mezinárodní srovnání je do jisté míry inspirativní.

Dovolte mi tedy, abych popřál novému guvernérovi hodně štěstí a zdaru v jeho práci, a ještě jednou odcházejícímu guvernérovi, se kterým mě pojí dlouholeté přátelství, ze srdce poděkoval.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Aleš Michl:

Vážený pane prezidente,

děkuji moc za Vaši důvěru. Je pro mě ctí pracovat pro republiku, podobně jako většinu života pracovali moji rodiče. Od července, kdy budu vést bankovní radu, tak předpokládám, že stále inflace bude rekordně vysoká, bude kolem 15 procent. Takže hlavní cíl bude navrátit inflaci na dvě procenta. Předpokládám, že to bude trvat dva roky.

Problém je, jak vy jste již zmínil, že je to inflace nákladová, z větší části, je to inflace dovezená, hlavně přes větší, dražší ceny energií.

Jak jsme se přesvědčili, tak zvyšování úrokových sazeb příliš tuto inflaci nesnižuje. Co je důležité - od toho července já předpokládám, že úrokové sazby již budou na nějaké úrovni, předpokládám, že budou dostatečné k tomu, aby krotily případnou poptávkovou inflaci, pokud by nastala.

A předpokládám, že navrhnu na prvním zasedání, které povedu v létě, stabilitu úrokových sazeb. Po určité době vyhodnotíme dopady dosavadní měnové politiky, vyhodnotíme nové indikátory přicházející z ekonomiky a pak po té určité době se rozhodneme, co dál.

Co bych chtěl ještě říci je, že ke snížení inflace je strašně důležité podpořit vládu ve snižování deficitu veřejných financí, protože menší míra zadlužování znamená i menší míra růstu peněz v oběhu, a to znamená i menší inflace v budoucnu.

Jak prostě říkal Alois Rašín, ke kterému bych se rád přihlásil: Pracovat a šetřit.

Mohu Vás ubezpečit, že Česká národní banka zůstane i nadále konzervativní a budeme plně plnit cíle měnové a finanční stability. Nic se na tom nezmění v příštích šesti letech.

Pane prezidente, ještě jednou děkuji.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Produktivita práce v USA ve 2Q klesla
  Produktivita práce v USA ve druhém čtvrtletí nečekaně klesla, v celoročním přepočtu o 0,5 procenta. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo práce. Výsledek naznačuje, že podniky by mohly mít do budoucna problém vytvářet zisky dosavadním tempem a najímat nové zaměstnance jako dosud. Produktivita práce zaznamenala již třetí kvartální pokles za sebou.
 • Produktivita práce v USA ve 3Q rostla
  Produktivita práce ve Spojených státech se ve třetím čtvrtletí zvýšila proti předchozím třem měsícům o 3,1 procenta, což je nejvyšší růst za poslední dva roky. V předchozích třech čtvrtletích se naopak snižovala. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
 • Produktivita práce v USA v prvním čtvrtletí klesla nejvíce od roku 1947
  Produktivita práce ve Spojených státech v prvním čtvrtletí klesla v celoročním přepočtu o 7,5 procenta, což byl nejhlubší propad od roku 1947. Růst nákladů na jednotku práce naopak zrychlil, což naznačuje, že mzdové tlaky budou i nadále udržovat inflaci na vyšší úrovni. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
 • Produktivita v ekonomice USA loni zpomalila
  Růst produktivity v americké ekonomice se ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku prudce zpomalil a odrážel zpomalení...
 • Produktivita v USA výrazně klesla
  Produktivita v ekonomice Spojených států na konci loňského roku klesla nejhlouběji za téměř dva roky. Čtvrtletní...
 • Pro ekonomiku USA je podle ekonomů nejlepší volbou Clintonová
  Nejlepší volbou z kandidátů na prezidentský post ve Spojených státech je podle ekonomů z hospodářského...
 • Prognos: Brexit by mohl výrazně zasáhnout růst britské ekonomiky
  Výkon britské ekonomiky by v případě odchodu země z Evropské unie mohl být v roce 2025 o 15 procent nižší než při setrvání v EU...
 • Program na podporu infrastruktury v USA uspěl v procedurálním hlasování Senátu
  Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury získal při klíčovém procedurálním hlasování v Senátu podporu 67 zákonodárců ze 100, informovala agentura AP. Pro zahájení projednávání plánu bylo potřeba 60 hlasů. Výsledek hlasování uvítal prezident Joe Biden, podle něhož je to největší investiční plán za téměř sto let. Celkem je ve hře zhruba bilion dolarů, přičemž peníze by měly jít na rozvoj dálnic, hromadné dopravy, internetových sítí nebo vodního hospodářství.
 • Prohloubení recese v eurozóně, EUR/USD klesá
  Měnový pár EUR/USD během včerejšího dne oslabil o 0,9 %. Odpoledne a během asijské seance...
 • Projekt digitální měny firmy Facebook se mění kvůli regulátorům
  Americká internetová společnost Facebook a její partneři včera představili výrazné úpravy svého projektu digitální měny zvané libra. Snaží se tak pro tento projekt zajistit souhlas regulačních orgánů, píše server televize CNBC.
 • Prolomení trojúhelníku na USD JPY - ziskový obchod
  Trh prorazil dolní hranici trojúhelníku a dostal se k prvnímu targetu.
 • Prolomí AUD/CAD klíčový support?
  Měnový pár AUD/CAD při pohledu na 4hodinový graf výrazně oslabil směrem ke klíčové oblasti supportu, kterou tvoří úroveň parity 1,0000 a minoritní psychologická úroveň 0,9950. Udrží si tento měnový pár svou klesající dynamiku a prolomí zmíněnou oblast supportu směrem dolů nebo naopak uvidíme odražení zpět k vyšším úrovním?
 • Prolomí CAD/CHF support trojúhelníku?
  Měnový pár CAD/CHF při pohledu na 4hodinový graf testuje oblast supportu klesající trojúhelníkové formace. Dočkáme se jasného průrazu směrem pod vyznačený support nebo naopak odražení zpět k vyšším hodnotám? Indikátor Stochastic opouští přeprodanou oblast a směřuje vzhůru, ke slovu by se tak mohli dostat býci. Uvidíme tedy spíše odražení a otestování rezistence trojúhelníku?
 • Prolomí CAD/CHF trojúhelník?
  Měnový pár CAD/CHF se na 1hodinovém grafu obchoduje uvnitř symetrické trojúhelníkové formace a aktuálně se nachází poblíž supportu této formace, který přibližně koresponduje s klouzavým průměrem SMA 200. V případě, že tento support dokáže CAD/CHF prolomit směrem dolů, mohl by následně otestovat minoritní psychologickou hladinu 0,7650. Pokud naopak uvidíme průraz rezistence trojúhelníku směrem vzhůru, mohl by měnový pár pokračovat v růstu směrem k psychologické hladině 0,7700.
 • Prolomí EUR/AUD rezistenci trojúhelníku?
  Měnový pár EUR/AUD se při pohledu na 4hodinový graf nachází u rezistence rostoucího trojúhelníku v oblasti 1,5150 - 1,5200. Dočkáme se prolomení této zmíněné rezistence směrem vzhůru a dalšího posílení? Indikátor Stochastic se již nachází v překoupené oblasti, ke slovu by se tak mohli dostat naopak medvědi.
 • Prolomí EUR/GBP klíčový support?
  Britská premiérka Theresa Mayová včera překvapivě oznámila, že chce 8. června uspořádat předčasné volby. Šéfka britské vlády svůj krok na mimořádném tiskovém brífinku zdůvodnila nejednotou současného britského parlamentu v otázkách chystaného odchodu Británie z EU. Britská libra na prohlášení Mayové reagovala prudkým posílením vůči ostatním měnám včetně eura (měnový pár EUR/GBP oslaboval). Díky tomuto výraznému pohybu se měnový pár EUR/GBP dostal směrem ke klíčovému supportu okolo psychologické hladiny 0,8350. Dokáže měnový pár tento support prolomit směrem dolů a pokračovat v poklesu nebo naopak uvidíme odraz od této oblasti a posílení zpět k vyšším hodnotám? Pokud upřednostňujete krátké (short) pozice, můžete konzervativně vyčkat na uzavření na denním grafu pod tímto klíčovým supportem.
 • Prolomí EUR/NZD rezistenci trojúhelníku?
  Měnový pár EUR/NZD se na 4hodinovém grafu obchoduje uvnitř rostoucího trojúhelníku a zdá se, že by mohl prolomit směrem vzhůru jeho rezistenci okolo 1,6420. V případě, že se bude jednat o platné proražení, mohli bychom se dočkat růstu směrem k předchozím maximům okolo 1,6670. Indikátor Stochastic již ale zasáhl překoupenou oblast, uvidíme tak nejprve korekci směrem k supportu trojúhelníku?
 • Prolomí GBP/AUD trojúhelníkovou formaci?
  Měnový pár GBP/AUD se při pohledu na denní graf obchoduje uvnitř symetrické (případně klesající) trojúhelníkové formace a aktuálně se nachází v těsné blízkosti rezistence této formace. V případě, že GBP/AUD dokáže rezistenci prolomit směrem vzhůru, mohl by následně pokračovat v růstu. Indikátor Stochastic již vystoupil z překoupené oblasti, ale aktuálně se znovu otáčí směrem vzhůru, což značí, že se býci nechtějí vzdát. Dočkáme se prolomení rezistence trojúhelníku a následného růstu?
 • Prolomí index DAX support klínové formace?
  Německý akciový index DAX se při pohledu na denní graf nadále drží uvnitř dlouhodobé rostoucí klínové formace. Aktuálně se index nachází u supportu této formace, nicméně zatím jej nedokázal jasně prolomit směrem dolů. Pokud by se mu to podařilo, měl by následně poměrně velký prostor k poklesu. Na druhou stranu, pokud by index posílil a prolomil rezistenci klínové formace, mohl by pokračovat v růstu směrem k historickému maximu z roku 2015 okolo hladiny 12 390. Jakého scénáře se dočkáme?
 • Prolomí USD/CAD rezistenci trojúhelníku?
  Měnový pár USD/CAD se při pohledu na 4hodinový graf obchoduje uvnitř rostoucí trojúhelníkové formace. Tento měnový pár v minulém týdnu prudce oslabil, ale nyní se zdá, že by mohl část propadu zkorigovat. Nejprve však bude muset prolomit směrem vzhůru rezistenci zmíněné trojúhelníkové formace. Dočkáme se tohoto scénáře a následně dalšího posílení?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Dulovec VWAP