Pátek 29. březen 2024 07:22
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Fintokei SwiftTrader

Bilancia Fedu: 3 bilión dolárov

25.01.2013 13:58  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

S&P na 1500 bodoch

Akciový index SP500 včera dosiahol psychologickú úroveň 1500 bodov. Obchodoval sa nad ňou po prvý krát od decembra 2007, no uzatvoriť nad ňou nedokázal. Celkovo ale index SP500 rástol už sedem dní v rade za sebou, čo je najdlhšia séria prírastkov od októbra 2006. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones +0,33%, S&P500 +0,01%, Nasdaq Composite -0,74%.

Apple vyhliadkami nepotešil investorov

Záujem obchodníkov sa včera upieral prioritne na akcie spoločnosti Apple. Firma síce zverejnila za 1Q výborné výsledky, no vyhliadky na nasledujúci kvartál boli pod očakávaniami trhu, čo spôsobilo výpredaj akcií najväčšej US spoločnosti. Akcie Apple zatvárali so stratou 12,35%. Čo je ich najväčší denný pokles za posledné štyri roky.

Netflix s raketovým rastom

Nie všetky spoločnosti technologického sektora ale včera stihol takýto osud. Darilo sa akciám spoločnosti Netflix, ktorá sa venuje streamingu videí. Firma totiž zverejnila za predchádzajúci kvartál zisk, kým konsenzus očakával stratu. Tiež vyhliadky až na nasledujúce dva kvartáli skončili nad očakávaniami. Akcie spoločnosti si polepšili o 42,22%.

Dow Jones je Apple-free

Kým index Nasdaq nedokázal s vývojom akcií Apple bojovať, najstarší akciový index Dow Jones, nakoľko je „Apple-free“, dokázal zaznamenať slušný rast. Najviac sa darilo bankám a energetickým spoločnostiam v indexe, pretože euro sa pohybuje blízko svojich ročných maxím.

Bilancia Fedu: 3 bilión dolárov

Zaujímavá správa včera prišla aj zo strany americkej centrálnej banky. Fed totiž zverejnil týždenný update k veľkosti bilancie centrálnej banky. Tá dosiahla 3,013 bilióna USD, takže po prvý krát v histórii bilancia centrálnej banky prekonala úroveň 3 biliónov. Vzhľadom na priebeh nového QE má bilancia tendenciu vzrásť do konca roka na 4 bilióny USD.



Searching for yield

Fed sa snaží naďalej aktívne podporovať ekonomiku a finančné trhy, čo sa väčšine trhových participantov páči. Hlavne hráčom na dlhopisovom trhu, nakoľko rekordne nízke úrokové sadzby stále podporujú „search for yield“, teda hľadanie adekvátneho výnosu na uspokojenie investorov. Pretože štátne dlhopisy majú minimálny úrok, hľadajú investori výnos aj v junk bondoch alebo dlhopisoch naviazaných na hypotekárny trh. Tento vývoj ešte bude nejaký čas pokračovať, nakoľko centrálne banky sa zatiaľ nechystajú sadzby zvyšovať. Ak sa ale na dlhopisový trh pozrieme z opačnej strany, zistíme, že výnosy už nemajú príliš kam klesať a po tridsaťročnom býčom trende na dlhopisoch musí raz prísť obrat. Jeho timing je niečo, na čom sa už popálil nejeden investor a to hlavne na japonských dlhopisoch, kde sa koniec tejto krajiny predpovedá už od 90-tych rokov.

Dlhopisový supertrend

Napríklad guvernér BoE Mervyn King v utorok varoval, že „výnosy dlhodobých dlhopisov sú na neudržateľne nízkych úrovniach a predstavujú riziko pre finančnú stabilitu.“ Odchádzajúci šéf „The Old Lady of Threadneedle Street“ si určite uvedomuje riziká vyplývajúce z nárastu výnosov, no otázkou nie je to, čo sa bude diať po náraste výnosov, ale to, čo ich spôsobí. Inflácia stále nie je problém, finančné trhy vyššie sadzby nechcú a vlády tiež určite nebažia po vyšších úrokových nákladoch. Rast výnosov môže vyvolať napríklad zlepšenie makroekonomickej situácie, no kým centrálne banky nakupujú na trhu dlhopisy, je ešte predčasné čakať koniec dlhopisového supertrendu.

Stimulovať či nestimulovať?

Na nízke výnosy na dlhopisoch sa musíme tiež pozrieť aj z druhej strany. Nízke úrokové sadzby slúžia v značnej miere aj ako nástroj na zabránenie nadmerného spevnenia jednotlivých mien. Dánsko má dokonca sadzby záporné. Kým Fed, BoJ a BoE aktívne na trhu participujú, aby udržali sadzby nízke, ECB sa tejto úlohe ako nezávislá centrálna banka vyhýba. Včera na to vo svojom prejave v Davose upozornil známy investor George Soros. ECB sa totiž bráni kvantitatívnemu uvoľňovaniu menovej politiky, čo môže v ďalších mesiacoch tlačiť euro výrazne nahor a poškodiť exportnému jadru eurozóny, teda Holandsku a hlavne Nemecku. Preto preferuje euro a naopak sa mu nepáči jen.
Opačný názor na tento vývoj majú analytici banky Morgan Stanley, ktorý očakávajú, že nakoniec aj ECB začne s agresívnu politikou devalvácie po vzore BoJ v záujme podpory zvýšenia konkurencieschopnosti eurozóny. Preto predpokladajú, že budúci rok euro poklesne voči doláru na paritu.

Môže prísť ECB s QE?

Tento názor sa nám ale nezdá správny a to z dvoch hľadísk. Prvým je skutočnosť, že Nemecko nebude podporovať takúto politiku a preto aj keď by ECB takýto plán načrtla, Nemecké „nein“ by zatriaslo aj novým sídlo ECB vo Frankfurte. Druhým je tá skutočnosť, že eurozóna nemá problém s vonkajšou konkurencieschopnosťou, ale s vnútornou konkurencieschopnosťou. A tá sa postupne obnovuje.

Periféria sa stáva konkurencieschopnejšia

Nasledujúci graf, zhodou okolností tiež od banky Morgan Stanley ukazuje, že krajiny periférie sa pri konkurencieschopnosti dostávajú naspäť k úrovniam, na ktorých boli pri vzniku eurozóny. Táto situácia je dobrá pre perifériu, no zlá pre Nemecko. Vystihol to aj japonský minister hospodárstva Amari slovami: „Nemecko je krajinou, ktorej export najviac profitoval z fixných kurzov v rámci eurozóny.“ To znamená, že keď sa tento proces ukončí, Nemecko bude tou krajinou, kam sa o pár rokov môže vrátiť kríza. V systéme fixných kurzov bez spoločnej fiškálnej politiky sú vyrovnávajúcimi faktormi nerovnováhy len nezamestnanosť a dlh. To je ale ešte veľmi vzdialená budúcnosť.



Výhľad na dnes

Euro je dnes podporené lepšími výsledkami nemeckého sentimentu IFO. Ten skončil nad očakávaniami. Okrem toho správa, že európske banky plánujú vrátiť pri výročí operácie LTRO až 137,2 mld. eur likvidity vs. očakávania na 100 mld. eur, podporujú spoločnú menu v raste, ktorá má našliapnuté na prelomenie úrovne 1,3485 a následne na rast k 1,3550. Výhľad je rastový.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bilance Bank of Japan již brzy přeroste Fed. Dlouhodobé vyhlídky pro JPY zůstávají negativní
    Když se nám tento týden tak hezky sešlo zasedání centrální banky Spojených států a Japonska, mohli bychom se podívat na to, jak dramaticky jiná je aktuálně měnová politika v obou zemích. Zatímco Fed se totiž (velmi) pomalu připravuje na další utahování měnové politiky a zvyšování sazeb, u Bank of Japan je naprostá většina trhu již dávno přesvědčena o tom, že se její masivní program kvantitativního uvolňování (QE) bude muset dříve či později znovu navyšovat. Bank of Japan od začátku minulého roku nakupuje finanční aktiva (převážně státní dluhopisy) v objemu 90 mld. dolarů, což je více než kolik nyní nakupuje v rámci vlastního QE Evropská centrální banka a více, než kdykoliv předtím nakupoval na měsíční bázi americký Fed. Zatímco Fed začal s posledním kolem kvantitativního uvolňování v roce 2013 a skončil v roce 2014, Bank of Japan své nákupy zahájila v roce 2013, v roce 2015 jejich objemy ještě navýšila a pokračuje v nich dodnes. Výsledek její snahy zachycuje graf níže, který srovnává vývoj bilanční sumy Fedu a Bank of Japan od roku 2011.
  • Bilance běžného účtu v říjnu lehce pod nulou
    Běžný účet platební bilance skončil v říjnu ve schodku 2,6 mld. Kč a zaostal tak výrazně za tržními odhady, ačkoliv oproti září došlo k mírnému zlepšení. Kladně se do celkového výsledku promítl obchod se zbožím a službami, kde evidujeme přebytek v hodnotě 24,6 mld. Kč. Opačným směrem pak působil silný odliv důchodů z přímých investic, který činil 30,2 mld. Kč.
  • Bilance Fedu, ECB a BoJ roste meziročně o 14 %. Růst amerických sazeb je v tomto kontextu stále jen kosmetickou změnou
    Přestože jedním z největších témat na finančních trzích zůstává to, kdy americká centrální banka přistoupí k dalšímu z...
  • Bilance zahraničního obchodu opět v plusu
    Bilance zahraničního obchodu se zbožím dosáhla v březnu přebytku 15,9 mld. Kč, čímž se v souladu s očekáváním udržela velmi blízko únorového výsledku (14,9 mld. Kč).
  • Bilance zahraničního obchodu opět v plusu
    Bilance zahraničního obchodu zůstala i během února v kladných číslech, konkrétně 14,3 mld. Kč z lednových 9,2 mld. Kč. Vůči analytickému odhadu (8,4 mld. Kč) se jedná o lepší výsledek, ale nepodstatný z pohledu příspěvku zahraničního obchodu do HDP v 1Q23.
  • Bilance zahraničního obchodu v plusu – prozatím
    Bilance zahraničního obchodu se začátkem letošního roku po několika měsících dostala do plusu, i když velmi blízko tomu měla již v prosinci se saldem prakticky na nule. V lednu dosáhl přebytek bilance 9,5 mld. Kč a skončil tak pod odhady (medián 13,1 mld. Kč).
  • Bilance zahraničního obchodu za loňský rok skončila v deficitu
    Bilance zahraničního obchodu za prosinec skončila v deficitu 15 mld. CZK, tedy v souladu s naším očekáváním. Ve srovnání s prosincem loňského roku byl výsledek o téměř 31 mld. CZK horší. Opět se prohloubil deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 7,9 mld. CZK), dále schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (5,7 mld. CZK) a schodek se základními kovy (o 4,1 mld. CZK). Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl pak meziročně nižší o 6,7 mld. CZK.
  • Bilance zahraničního obchodu zaznamenala v červenci letošní první deficit
    Zahraniční obchod v červenci deficitem ve výši 5,9 mld. CZK zklamal. Trhy sice očekávaly určité zhoršení, konsenzus však vyhlížel letošní sedmý přebytek v řadě, konkrétně na úrovni 2,6 mld CZK (v první polovině letošního roku kladné saldo v průměru dosahovalo 13,2 mld. CZK měsíčně).
  • Bilance zboží a služeb udržela běžný účet v přebytku
    Běžný účet platební bilance v listopadu minulého roku zůstal v přebytku, ve kterém pravděpodobně bude pokračovat i v prosinci. Přebytek byl dán hlavně výrazným saldem bilance zboží a služeb (36,7 mld. Kč). Naopak negativně působil již tradiční odliv dividend do zahraničí ve výši 17,8 mld. Kč. Za prvních jedenáct měsíců minulého roku tak skončil běžný účet v přebytku 37,7 mld.
  • Bilancia Fedu dosiahne budúci rok 4 bil. USD
    Akciové trhy včera dostali niekoľko pozitívnych správ. Očakávania riešenia fiškálneho útesu...
  • Biliónová strata na obzore
    Aj keď počet núl vo finančných číslach pomaly prestáva fascinovať, bilión je predsa len bilión. Napríklad, straty na americkom hypotekárnom trhu po prasknutí bubliny nehnuteľností boli v okolí tohto čísla. A mnohí si ešte pamätáme, akú paniku to spôsobilo.
  • Bilionový program vlády české ekonomice pomůže, možná jej ale bude třeba navýšit. Česko se naštěstí má z čeho zadlužovat, riziko jeho bankrotu je šesté nejnižší na světě
    Česká vláda se zařazuje po bok ekonomicky nejvyspělejších zemí světa a přichází s masivním programem na podporu české ekonomiky. Tuzemská ekonomika míří do recese, která může být hlubší než ta z roku 2009, tedy z doby světové finanční krize. Dnešní krok vlády je tedy více než žádoucí a vládě vlastně ani nic jiného nezbývalo, pokud nechtěla dopustit celkový rozvrat českého hospodářství. To je kvůli boji s šířením koronavirové nákazy z podstatné části „vypnuté“, přičemž tato vypnutá část je den o dne větší.
  • Bill Gross: Bez stimulů centrálních bank trhy zpomalí
    Ve středu si akciové indexy po celém světě mírně pohoršily. Podle Billa Grosse, známého bondového investora, můžeme na...
  • Billy Marcus, otec a spoluzakladatel kryptoměny Dogecoin, uvedl, že v blízké budoucnosti může být vydán most DOGE-ETH, který globálně škáluje kryptoměnu
    Zdá se, že dogecoin má v roce 2022 obrovské vyhlídky na růst. Elon Musk nejprve uvedl, že Tesla začne přijímat dogecoin jako platbu za merchandisové zboží společnosti.
  • Bílý dům opět hýbe trhy
    A je to tady zase! Pokračuje nekonečný seriál s názvem obchodní válka, díl 38. Scénář zůstává stejný, autorům dochází fantazie. Trhy prožívají děj pořád dokola. V jednom díle seriálu obchodní válka končí a trhy se radují, v dalším díle je všechno opačně a dohoda, která by tuto rozepři ukončila, se odsouvá do nedohledna.
  • Bílý dům oznámil zákaz importů ruské ropy. Cena stříbra výrazně roste
    Prezident Biden v rámci ekonomických sankcí vyhlásil embargo na dovoz ruské ropy, plynu a energie do USA. Také Spojené království má postupně ukončit dovoz ruské ropy a ropných produktů do konce roku 2022. Tyto kroky sníží roční dodávky ropy a rafinovaných produktů do USA o 8 %, přičemž importy ropy klesnou o 3 %. V případě Spojeného království by celková dodávka ropy klesla o 8 % a nafty o 18 %.
  • Bílý dům předpovídá nárůst bitcoinu na 250 000 dolarů, odhaluje odborník
    Pierre Rochard, viceprezident pro výzkum ve společnosti Riot Platforms (NASDAQ: RIOT), ve svém příspěvku na platformě X rozvířil vody svou interpretací postoje americké vlády k Bitcoinu. S odvoláním na rozpočet prezidenta Bidena pro rok 2025 Rochard na sociální síti X uvedl: „Bidenův rozpočet na rok 2025 je velmi býčí vůči Bitcoinu, Bílý dům očekává 250 tisíc dolarů do roku 2035. Počítají s ním pro své daňové příjmy!“.
  • Bílý dům zveřejnil informace o novém infrastrukturním stimulu
    Bílý dům zveřejnil prohlášení o novém infrastrukturním stimulu amerického prezidenta. Biden by měl na toto téma přednést projev dnes od 21:20. Prohlášení obsahuje zásadní informace o Bidenově plánu. Zde jsou hlavní body:
  • Binance a CZ podaly návrh k soudu proti SEC
    Společnost Binance Holdings, její americká odnož Binance.US a generální ředitel Changpeng "CZ" Zhao podali u okresního soudu Spojených států amerických návrh na zamítnutí žaloby, kterou proti nim podala americká Komise pro cenné papíry (SEC). Ve svém podání podaném 21. září Binance a Zhao tvrdí, že SEC překročila své regulační meze, a argumentují tím, že agentura zpětně uplatňuje svou pravomoc nad kryptoměnovými transakcemi již od roku 2017, tedy z doby, kdy nebyly poskytnuty jasné pokyny k těmto záležitostem. Právníci společnosti Binance dále tvrdí, že SEC špatně chápe a vykládá zákony o cenných papírech, které se týkají kryptoaktiv, a tvrdí, že se agentura snaží překroutit znění těchto zákonů.
  • BINANCECOIN se propadá po neuspokojivé zprávě o "důkazu rezerv"
    Po pádu kryptoměnové burzy FTX vyzval generální ředitel Binance ostatní krypto burzy, aby zveřejnily podrobnosti o svém finančním zdraví (zejména výši rezerv), což mělo obnovit důvěru investorů. Za tímto účelem si největší krypto burza na světě najala auditorskou společnost Mazars, aby vypracovala "zprávu o prokázání rezerv", která má poskytnout podrobnější informace týkající se aktiv a pasiv společnosti, včetně některých údajů o financích burzy. Zpráva měla ukázat, že Binance má dostatek prostředků na pokrytí všech svých uživatelských aktiv v poměru 1:1 a také určité rezervy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader