Pátek 19. duben 2024 05:20
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Tomšík (ČNB): Negativní sazby možné, ne optimální. Jsem pro intervence. Hampl: Sentiment je za ekonomikou nejvíce v novodobé historii ČR

12.12.2012 10:56  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Úrokové sazby lze snížit až do záporných hodnot, ale zkušenosti z jiných zemí ukázaly, že to není optimální řešení. Nikdy ale neříkám nikdy, uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík v rozhovoru pro Ekonom. Z přímých intevencí a kurzu má Tomšík velký respekt, nicméně i jemu se v situaci, kdy není kam dále snižovat sazby, jeví jako neúčinnější nástroj. „Jsem připraven je použít,“ uvedl Tomšík.

Podle viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla je ke zlepšení ekonomiky potřeba překonat „největší rozdíl mezi fundamentem a sentimentem v novodobé historii Česka“, jak uvedl v rozhovoru pro Trendy 2013.

Negativní sazby možné, intervence účinnější

„Jsme malá otevřená ekonomika, ve které má smysl za účelem splnění inflačního cíle sledovat vývoj tzv. indexu měnových podmínek (tj. vývoj úrokových sazeb a měnového kurzu). Ve chvíli, kdy již nebudeme dále snižovat sazby, je otázka naprosto na místě. Ale já osobně mám z kurzu velký respekt, neboť objem devizových intervencí a z nich plynoucí aktuální výše kurzu jsou tokové veličiny. Když intervence spustíme a pak přerušíme či zastavíme, tak je vysoká pravděpodobnost, že se výše kurzu (toková veličina) vrátí zpět,“ uvedl Tomšík k otázce devizových intervencí a připomněl, že i ony mají vedlejší účinky. „Je jednoduché s intervencemi začít, ale je nutné mít na paměti všechny důsledky s tím spojené. Nicméně já jsem v zájmu naplnění inflačního cíle a stabilizace inflačních očekávání nikdy nevyloučil použití jakéhokoliv prostředku a tudíž jsem připraven podpořit i devizové intervence. Tím však zároveň říkám, že jsem ani nikdy nevyloučil použití dalších nástrojů měnové politiky, jako např. možnosti ovlivnění delšího konce výnosové křivky,“ uvedl Tomšík. ČNB vždy doposud prováděla operace pouze na krátkém konci výnosové křivky. „V této chvíli se však i mně zdají případné devizové intervence jako nejúčinnější nástroj a jsem připraven je použít v případě potřeby,“ uvedl Tomšík.

Také členka bankovní rady Eva Zamrazilová uvedla, že by podpořila intervence na české koruně. Dlouhodobá údprkyně takového kroku by dle svých dnešních slov rozhodnutí učinila, bude-li si jista, že kladný efekt slabší koruny pro české exportéry převáží nad negativním efektem na domácí poptávku skrze vyšší dovozní ceny, cituje její slova Reuters.

Analytici Societe Generale dnes vyslovili názor, že ČNB pravděpodobně nebude spěchat s devizovou intervencí na aktuálních úrovních kurzu české koruny. "Na trh nejspíš vstoupí, když koruna posílí pod 25 CZK/EUR, možná až ke 24,50 CZK/EUR," uvedli v dnešní zprávě.

Sentiment nejdále od ekonomiky v novodobé historii ČR

Pro snížení sazeb na posledním měnovém jednání hlasoval také viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, který v rámci bankovní rady patří k jestřábům. „Reálná ekonomika ukazovala, že potřebovala další změkčování měnových podmínek. Představa, že by jí pomohl růst úroků, je mimo reálné uvažování,“ uvedl Hampl pro Trendy 2013. Na otázku o možném vyvolání obav, že ČNB čeká negativní vývoj ekonomiky, Hampl uvedl: „Naším cílem je cenová stabilita a byl by nesmysl, kdybychom své nástroje nepoužívali jen z obavy, že je část veřejnosti nepochopí.

Česká ekonomika má podle Hampla velmi zdravé základy. „Často na to zapomínáme a dostatečně si to neříkáme. Ve srovnání s většinou zemí na všechny světové strany má mnoho dobrých charakteristik: makroekonomickou stabilitu, cenovou stabilitu, nepředluženost domácností a podniků a relativně řiditelné veřejné finance, byť ty do budoucna zůstanou hlavním bolehlavem této ekonomiky. K tomu připočtěte fungující bankovní sektor. Dohromady všechny tyto fundamenty znamenají, že naše ekonomika je v zásadě zdravá. Kolik vyspělých zemí by dnes bylo šťastných, kdyby bylo v takové kondici,“ uvedl Mojmír Hampl směrem ke vnímanému rozdílu mezi skutečným stavem ekonomiky a náladou ve společnosti.

Podle Hampla se správné úsilí o ozdravení veřejných financí víc, a možná až nečekaně hodně, rozlilo i do dalších sektorů ekonomiky, včetně těch, které v zásadě žádný problém s předlužením nemají. "Když se podíváte na chování domácností a podniků, tak vidíte téměř neuvěřitelnou věc – i v časech, kdy části populace klesají reálné příjmy, vytvářejí nové úspory," upozornil Hampl.

Bankovní unie: Salámová metoda, chybějící záruky

Vladimír Tomšík formuloval body, které jsou z pohledu ČNB zásadní k tématu bankovní unie v Evropě. ČN dle něj požaduje zajištění, aby nedošlo k narušení stability a zdraví jednotlivých bank a tím i finanční stability ČR díky navrhovanému principu nadřazení a uplatnění skupinového zájmu nad zájmem národním či zájmem jednotlivých dceřiných institucí. „To bohužel návrh bankovní unie dnes jasně obsahuje,“ uvedl viceguvernér. Dalšími zásadními otázkami dle Tomšíka je, že „pravomoce a nástroje národního orgánu dohledu v oblasti předcházení a řešení krizí jsou dle návrhů bankovní unie přesunuty na úroveň dohledu mateřských bank (home dohledu) či až na evropskou úroveň (Evropský orgán pro bankovnictví)“ a dokonce, že bankovní unie počítala se zapojením národního systému pojištění vkladů do řešení problémů v jiných státech“, což by dle Tomšíka znamenalo předstupeň fiskální unie. Na druhé straně dle Tomšíka bankovní unie počítá s oslabením národního vlivu při tvorbě pravidel vnitřního trhu pro finanční sektor a navrhuje nerovné zacházení na jednotném trhu EU skrze trvalou veřejnou podporu pro instituce v bankovní unii prostřednictvím možnosti čerpání prostředků z fondu ESM, uvedl pro Ekonom. Navrhované řešení dle Tomšíka podporuje morální hazard a oslabuje zodpovědnost národních vlád za dlouhodobou fiskální udržitelnost.

Mojmír Hampl, který svůj názor na mýty v debatě kolem bankovní unie publikoval v názorech HN, mimo jiné upozorňuje, že málokdo dnes ví, že díky neformální „severní liberální koalici“ se ČR spolu s Británií, Polskem či Švédskem podařilo upravit lépe například hlasování v Evropské bankovní agentuře tak, aby nedocházelo k totálnímu válcování nečlenů bankovní unie při tvorbě bankovních pravidel pro celý společný trh EU. „Dnes přijatý návrh, aby se v této instituci hlasovalo odděleně dvojí většinou členů a nečlenů, je původně český,“ napsal Hampl.



Hampl dále mimo jiné uvedl, že není příznivcem gest, na druhou stranu si ale na hrozby vetem a podobné kroky dle něj zadělali především autoři návrhů bankovní unie. „Opět postupují evropsky salámovou metodou a nepředstavují všechny pilíře bankovní unie najednou,“ poznamenal Hampl. Na začátku je podle něj rozhodnutí, komu svěřit dohled, které vyžaduje jednomyslnost, a teprve pak přichází na řadu peníze, tedy kdo komu za co bude ručit a taky platit. „Tam už ale paradoxně obvykle neexistuje požadavek jednomyslnosti a země a jejich finanční sektor mohou být donuceny podílet se na nákladech, dokonce i tehdy, když nebudou členy bankovní unie,“ upozornil.

Řecko: Co tak nalézat udržitelná řešení...

Další tranše pomoci Řecku, která bude s nejvyšší pravděpodobností uvolněna v prosinci, podle viceguvernéra ČNB Hampla krátkodobě možná uklidní situaci, ale v Evropě podle něj máme problém zejména ve ztrátě konkurenceschopnosti a v předlužení více zemí. „Rád bych věřil tomu, že máme nalézat dlouhodobě udržitelná řešení. Dokud si veřejný sektor nepřizná, že musí radikální část peněz půjčených Řecku odepsat, zemi se nepomůže. Na to nemusíte odnikud vystupovat, nemusíte měnit měnu, ale musíte si přiznat, že jste udělal chybu a utrpíte ztrátu,“ uvedl Hampl pro Trendy 2013.

Podle viceguvernéra Tomšíka ČNB nemá žádnou oficiální pozici k ekonomické situaci v Řecku. „Můj osobní názor k této věci je ten, že konkrétně pro řeckou ekonomiku by bylo ekonomicky efektivnější uskutečnit vnější devalvaci než se vydat cestou devalvace vnitřní, která bude velmi nákladná (nominální i reálný pokles důchodů, vysoká míra nezaměstnanosti, atd.),“ uvedl Tomšík s tím, že vnější devalvace by znamenala opuštění eura. „Existují prokazatelná empirická fakta, že dnešní eurozóna je velmi vzdálená od tzv. optimální měnové zóny, tzv. teoretického konceptu, který je ekonomům známý již 50 let,“ podotkl viceguvernér pro Ekonom.

(Zdroj: ČNB, Ekonom, Trendy 2013, Reuters)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • To, jak žijeme, mění podobu rezidenčních nemovitostí
    Většina lidí by pravděpodobně definovala rezidenční nemovitosti jako "místa, kde lidé bydlí". Tato definice však přesně neodráží realitu moderního života, kdy se hranice mezi místem, kde bydlíme, pracujeme a bavíme se, stírají.
  • „To je vydírání Evropy,“ znělo Bruselem. Merkelová s Macronem odešli z jednání náhle a v podráždění, summit zatím k dohodě rozhodně nespěje
    Potenciálně přelomový bruselský summit ani po sobotních pozdně večerních jednáních dohodou nekončí. Evropští lídři tak mají k dobru ještě neděli. Dnes už musí s dohodou vyrukovat, pokud chtějí zabránit otřesu na burzách a finančních trzích. Pokud se dohodnou, jde o zásadní milník evropské integrace, neboť by se tím poprvé ustavila dluhová unie.
  • Tokenizace aktiv v reálném světě v roce 2023 prudce vzroste
    Podle průzkumu bude tokenizace aktiv v reálném světě (RWA) jednou z hlavních oblastí růstu v roce 2023.
  • Token OKB a stablecoin USDK zalistovány na kryptoburze
    Přední světová kryptoburza OKEx dnes oznámila, že zalistovala svůj token OKB na další přední kryptoburze Bitfinex. Burza Bitfinex zalistuje rovněž stable coin USDK, na jehož vývoji se podílela firma OKLink, zaměřená na technologii blockchainu společnost Prime Trust, registrovaná Trust Company se sídlem v americkém státě Nevada. Od 10 hodin koordinovaného světového času (UTC) 13. června 2019 bude na burze Bitfinex oficiálně spuštěno 9 nových měnových párů, jako například USDK/USD, BTC/USDK, ETH/USDK, USDT/USDK, EOS/USDK, OKB/USD, OKB/BTC, OKB/ETH a OKB/USDT.
  • Tokijská cesta Bruselu
    Európa kráča japonskou cestou – táto veta by už ani nemala byť veľkým prekvapením. Ekonomika na tom nie je tak d...
  • Tomáš Chrobák ze Sur Real: Před koupí investičního apartmánu v zahraničí je důležité si ujasnit priority
    Lidé se stále větší měrou snaží investovat do nemovitostí a to zejména do těch zahraničních. Tento rostoucí trend nelze přičítat pouze touze po odpočinku, nýbrž především snaze zabezpečit své finanční prostředky před nepříznivými vlivy inflace. Investiční nemovitosti, jak název napovídá, slouží nejen k osobnímu užívání, ale paralelně generují také příjmy prostřednictvím turistického pronájmu. Tím pádem investoři pravidelně inkasují nájemné, zatímco hodnota jejich majetku průběžně stoupá. Tomáš Chrobák ze společnosti Sur Real Investments v článku rozebral potenciální výhody a nevýhody spojené s investicemi v Rakousku, Chorvatsku a Španělsku.
  • Tomáš Vlk: Silné euro nevadí, přeložily si trhy postoj ECB (komentář analytika)
    ECB podle očekávání nastavení měnové politiky nezměnila. Základní sazba zůstává na nule a depozitní na -0,4 procenta. Vedle toho banka zopakovala svůj postoj z minula, tedy že program nákupu dluhopisů potrvá v objemu 30 mld. EUR měsíčně až do září a v případě potřeby může být prodloužen či navýšen. Sazby mají zůstat nízko ještě dlouho po konci QE. Potud tedy vše při starém.
  • Tomáš Vlk: Solidní report z trhu práce se s pozitivní reakcí nesetkává
    Červnová zpráva z amerického trhu práce dodala čísla svědčící o slušném oživení. Nových pracovních míst přibylo nad očekávání, mzdy stouply v souladu s odhady. Rozdílný obrázek poskytuje rostoucí míra nezaměstnanosti, která by ale měla hrát menší roli.
  • Tom Hougaard bude prednášať na finančnej konferencii ShowFx World v Bratislave
    Finančná konferencia ShowFx World sa uskutoční 8. septembra v Bratislave. Podujatie bude zahŕňať 7 bezplatných seminárov o obchodovaní a investovaní ako aj tomboly, prestávkuna kávu a bonusy o zo sveta obchodovania od maklérov.
  • Tomšík (ČNB): Intervence zabrání ztrátě pracovních míst, podpoří spotřebu. Prevence vyjde ekonomiku levněji než léčba deflace
    Hlavní přínos devizových intervencí vidí Česká národní banka v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztr...
  • Tomšík (ČNB): Pro spuštění měnových intervencí má česká ekonomika zásadní výhodu
    Devizové intervence jsou pro českou ekonomiku nejlepší volbou z možných, jak jí pomoci cestou měnové politiky a nejlep...
  • Tomšík (ČNB): Spotřeba domácností bude dál klesat. Sazby zůstanou u nuly do růstu inflace
    Tuzemskou ekonomiku čeká postupné oživování růstu HDP až od druhé poloviny letošního růstu, ale spotřeba tuzemských d...
  • To nejdůležitější z tohoto týdne
    Pondělní kalendář je často takřka prázný a ne jinak je to mu i tentokrát. Snad jedinou událostí, která by dnes mohla mít určitý tržní dopad, je projev guvernérky ECB Christine Lagardové v 19:30. Nicméně její projev nebude zveřejněn v textové podobě a ani není jisté, zda se v něm alespoň dotkne měnové politiky. Navíc americké akciové trhy dnes zůstanou zavřené kvůli oslavám dne Martina Luthera Kinga. Futures na americké indexy, ropu WTI a drahé kovy se budou obchodovad do 19. hodin. Zemědělské komodity jako - CORN, SUGAR, SOYBEAN, WHEAT, COCOA, COFFEE se nebudou obchodovat vůbec.
  • To nejhorší je za námi? Investoři ožili a akcie strmě rostou
    Středeční obchodování se nese v duchu velkého návratu investorů do akcií, vedle čehož probíhá stahování peněz z dluhopisů, zlata, ale také většiny hlavních komodit. Evropské akciové indexy rostou o 2 až 5 pct, optimismus se drží také amerických futures a eurodolar stoupá vstříc 1,10.
  • TO NEJHORŠÍ NÁS ČEKÁ, ANEBO? 🛑 Akcie rostou, kryptoměny krvácí ⚡️ Investování do drahých kovů
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • TO NEJLEPŠÍ TEPRVE PŘIJDE - chamtiví investoři ❌ Má portfolia, 2024 a změny na Patreonu
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • To nejlepší z obou dluhopisových světů
    DLUHOPISY: Výnosy dvouletých a tříletých státních dluhopisů USA jsou nyní čtyřikrát vyšší než jejich průměr po globální finanční krizi a výrazně nad dlouhodobým průměrem (viz graf). Dluhopisy přitahují značný příliv prostředků do fondů, neboť výnosy jsou vysoké a inflační šok se zmírňuje. Novější druh burzovně obchodovaných dluhopisových fondů s cílovou splatností se rovněž těší oblibě jako způsob, jak uzamknout současné vysoké výnosy spolu s nízkými náklady a diverzifikací struktury ETF. Nejsou pro každého, s rizikem reinvestice do splatnosti při potenciálně nižších výnosech, ale ilustrují obnovený zájem o dluhopisy.
  • Tone Vays prohlásil, že Bitcoin v příštích měsících dosáhne na 100 000 USD
    Tone Vays uklidňuje investory a sdílí s nimi bullish nálady, jelikož dále věří, že se BTC chystá k významnému růstu, který cenu hlavní kryptoměny dostane do neuvěřitelných výšin.
  • Tón Lagarde se může zmírnit
    Závěr aktuálního týdne může být pro euro i dolar výbušný. V předchozích přehledech jsem již vyjmenoval události, které by mohly vést k prudkému zvýšení aktivity na trhu, který v poslední době výrazné pohyby citelně postrádal. Pokud jde o zprávy z USA, situace je víceméně jasná: hodnoty překračující očekávání trhu pravděpodobně podpoří americkou měnu a naopak. Pokud jde o projevy předsedy Federálního rezervního systému Jeromea Powella, je také víceméně jasno: jeho rétorika se pravděpodobně nebude výrazně lišit od dřívějších prohlášení. Zasedání Evropské centrální banky a projev prezidentky ECB Christine Lagarde však situaci poněkud komplikují.
  • Tonoucí Venezuela se chytá kryptoměn
    Krizí zmítaná venezuelská ekonomika se dostává do úzkých. Vláda potřebuje nahradit příjmy, o které přišla kvůli americkým sankcím na ropu (představuje klíčový zdroj příjmů země). Vzniklá situace ještě prohloubila hospodářskou krizi, je tedy logické, že představitelé země hledají nové možnosti financování. Podle informací agentury Bloomberg se rýsuje možné řešení v podobě kryptoměn. Venezuelská centrální banka se momentálně na pokyn státní ropné společnosti PDVSA nachází v testovací fázi, která má zjistit, zda může držet kryptoměny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
Oanda
eTrader
reklama
Fintokei ProTrader