Pátek 26. duben 2024 00:26
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Devalvační možnost pro jižní Evropu

01.03.2012 18:19  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Letos patrně vyvrcholí muka eura. To je buď vydrží, anebo padne. Přežití eurozóny vyžaduje věrohodné řešení její dlouhotrvající krize suverénního dluhu, což ovšem vyžaduje řešení dvou makroekonomických nevyvážeností – externí a fiskální –, které jsou jádrem krize.

Krize odhalila hluboké disparity v konkurenční schopnosti, jež se uvnitř eurozóny vyvinuly. V letech 1996 až 2010 se jednotkové mzdové náklady v Německu zvýšily jen o 8 % a ve Francii o 13 %. Srovnejme si to s 24 % v Portugalsku, 35 % ve Španělsku, 37 % v Itálii a šokujícími 59 % v Řecku. Výsledkem jsou rozsáhlé obchodní nevyváženosti mezi zeměmi eurozóny a problém dále zjitřují velké fiskální deficity a vysoké hladiny veřejného dluhu v jižní Evropě (a Francii), z velké části vůči zahraničním věřitelům.

Je k řešení těchto nevyvážeností nezbytný rozpad eurozóny? Předpokládejme například, že by mělo odejít Portugalsko a znovu zavést escudo. Následná kurzovní devalvace by okamžitě snížila cenu portugalských vývozů, zvýšila jeho dovozní ceny, stimulovala ekonomiku a přinesla tolik potřebný růst. Jenže výstup z eura by byla zapeklitá věc. Následný chaos by mohl snadno převážit nad krátkodobými přínosy pro konkurenční schopnost, jež by se dostavily s devalvací.

Existuje pozoruhodně jednoduchá alternativa, která nevyžaduje, aby sužované ekonomiky jižní Evropy odstoupily od eura a znehodnotily své směnné kurzy. Skládá se ze zvýšení daně z přidané hodnoty a současného snížení daní ze mzdy. Náš nedávný výzkum dokládá, že taková „fiskální devalvace“ má na ekonomiku velice podobné účinky, co se týče vlivu na HDP, spotřebu, zaměstnanost a inflaci.

Měnová devalvace funguje tím, že zdražuje dovozy a zlevňuje vývozy. Posun zátěže od daní ze mzdy na DPH by přinesl totéž. Nárůst DPH zvyšuje ceny importovaného zboží, neboť na zahraniční firmy doléhá vyšší daň. Aby se zajistilo, že domácí firmy nebudou motivovány ke zvýšení cen, růst DPH musí doprovázet snížení daní ze mzdy.

Navíc vzhledem k tomu, že export je od DPH osvobozený, poklesly by ceny domácího vývozu. Žádaných konkurenčních účinků kurzovní devalvace lze tedy dosáhnout i při setrvání v eurozóně.

Tato politika může pomoci i ve fiskální oblasti. Pozitivní dopady zvýšení konkurenční schopnosti na růst mohou, tak jako u kurzovní devalvace, posílit fiskální pozici, neboť zvýší příjmy z daní. Významná výhoda fiskálních devalvací je navíc v tom, že generují další příjmy v úměře k obchodnímu deficitu země. Pro země, které trpí slabou konkurenceschopností, a proto hospodaří s obchodním deficitem, to obvykle znamená vyšší státní důchod, zejména krátkodobě.

Fiskální devalvace, stejně jako ty kurzovní, mají své vítěze a poražené. Obě fungují jako daň z majetku: inflace znamená, že držitelé dluhopisů utrpí reálnou ztrátu, úměrnou svému bohatství a rozsahu devalvace. Pokud se neupraví daně z kapitálu, srovnatelná ztráta postihne držitele domácích akcií.

Naproti tomu mnohé transfery, například pomoc v nezaměstnanosti, nemocenské dávky a veřejné penze, jsou indexované k inflaci, a tak si reálnou hodnotu zachovají. Totéž platí pro minimální mzdy. Tyto přerozdělovací efekty hrají v politice kurzovních devalvací důležitou úlohu a většina těchto účinků se dostavuje i při fiskálních devalvacích.

Fiskální devalvace mají už své zastánce. Vláda francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho dokonce takovou devalvaci právě ohlásila. Obavám, že fiskální devalvace bude v rozporu s pravidly eurozóny, lze čelit prostým poukazem na to, že německá vláda takovou devalvaci uskutečnila už v roce 2007, byť pod jiným názvem, když zvýšila DPH ze 16 % na 19 % a srazila odvody zaměstnavatelů na sociální pojištění z 6,5 % na 4,2 %.

Krátce, ke kurzovní devalvaci existují jednoduché fiskální alternativy, které se dokážou vypořádat s krátkodobými problémy jihoevropských zemí s konkurenční schopností. Ovšemže, schůdné fiskální devalvace budou svým rozsahem omezené. Společně s restrukturalizací dluhu, vstřícnou měnovou politikou, likviditní podporou ze strany Evropské centrální banky a tolik potřebnými strukturálními reformami však mohou přispět k usazení otřesených ekonomik na pevný základ, aniž by došlo k rozpadu eurozóny či významné recesi v důsledku úsporných opatření.

Emmanuel Farhi vyučuje ekonomii na Harvardově univerzitě. Gita Gopinathová vyučuje ekonomii na Harvardově univerzitě. Oleg Icchoki vyučuje ekonomii a mezinárodní záležitosti na Princetonské univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2012.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Deutsche Bank navýší kapitál
    Největší německá banka Deutsche Bank plánuje navýšit kapitál o osm miliard eur, uvede na burzu akcie divize správy majetku bohatých a zreorganizuje své divize. Plán má pomoci bance k oživení po vypořádávání se s minulými přestupky a masivními ztrátami.
  • Deutsche Bank představila restrukturalizační plán
    Největší německá banka Deutsche Bank dnes představila svůj restrukturalizační plán, který má pomoci zlepšit její hospodářské výsledky a cenu akcií. Kvůli restrukturalizaci mají bance vzniknout do roku 2022 mimořádné náklady 7,4 miliardy eur (188,8 miliardy Kč) a ve druhém čtvrtletí vykáže čistou ztrátu 2,8 miliardy eur. O práci by mohlo přijít kolem 17.500 zaměstnanců. Oznámená restrukturalizace Deutsche Bank patří mezi největší v bankovním sektoru od finanční krize, napsala agentura Reuters.
  • Deutsche Bank: Při zhoršení dluhové krize akcie ztratí až 35 % a přijde recese. Schovejte se do zdravotnictví a energetiky
    Širší dopady, než v případě kolapsu Lehman Brothers, očekávají analytici německé Deutsche Bank v p...
  • Deutsche Bank ráno zveřejnila dobrou zprávu
    Komentářo Deutsche Bank ráno zveřejnila dobrou zprávu ukazující, že zisk vzrostl o 48%. Zpráva...
  • Deutsche Bank tvrdí, že bitcoin se do konce roku vrátí na 28 000 dolarů
    Vzhledem k tomu, jak pevně se obchodují americké akcie, by bitcoin mohl do konce roku dosáhnout 28 000 USD, podle analýzy Deutsche Bank.
  • Deutsche Bank v rámci restrukturalizace propustí 18 000 zaměstnanců
    Největší německá banka Deutsche Bank představila svůj velký restrukturalizační plán, který má pomoci zlepšit její hospodářské výsledky a společně s tím zvýšit i cenu akcií.
  • Deutsche Bank v USA zaplatí téměř 125 milionů USD kvůli korupci
    Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank se dohodla, že zaplatí americkým úřadům téměř 125 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy Kč), aby urovnala obvinění z korupce a podvodu. Informoval o tom list Financial Times (FT).
  • Deutsche Bundesbank
    Německá centrální banka měla loni nejnižší zisk za posledních 12 let. Ústav odložil více rezerv proti případným ztrátám z nákupů dluhopisů, které uskutečňuje jako součást ECB ve stimulačním programu.
  • Deutsche Telekom začíná spolupráci s Polkadotem
    Společnost T-Systems MMS (MultiMedia Solutions), pobočka německého telekomunikačního gigantu Deutsche Telekom, oznámila spolupráci s Polkadotem, který podporuje spolupráci mezi decentralizovanými blockchainy. Dle oznámení T-Systems MMS "podpoří zabezpečenou komunikaci mezi blockchainy." T-Systems MMS využije infrastrukturu k participaci na veřejné blockchainové síti Polkadotu jako validátoru. Německá společnost bude potřebovat tokeny Polkadotu, nicméně konkrétní částka nebyla specifikována.
  • Devadesát procent Čechů se obává znehodnocení svých úspor kvůli inflaci, k jejich ochraně využívají vedle spořicích účtů častěji také investice
    Téměř většina Čechů se obává negativních dopadů inflace na své úspory. Čtvrtina populace kvůli tomu přehodnotila v předchozím půlroce způsob jejich ochrany. Češi dále využívají ke spoření nejčastěji spořicí a běžné účty, v jedné třetině případů ukládají naspořené finance do investičních/podílových fondů. Markantní většina všech také pociťuje vlnu zdražování, a to nejčastěji u spotřebního zboží, pohonných hmot či ceny za elektřinu. Padesát procent populace ve snaze zlepšit svou finanční situaci už omezilo své výdaje, větší třetina obyvatel se ještě chystá k dalšímu seškrtání domácích nákladů.
  • Developeři: Pokud se sníží daň z nového bydlení na 12 pct, zlevní se byty
    V případě, že by se příští rok snížila daň z bydlení, klesla by podle developerů cena nabízených bytů. Návrh na snížení daně ze současných 15 procent na 12 procent je součástí probíraného vládního konsolidačního balíčku, který pokud bude schválený, by měl začít platit od začátku roku 2024. Snížená daň by se měla týkat bytů o méně než 120 metrech čtverečních, průměrně by pak podle developerů oslovených ČTK byty zlevnily přibližně o 250.000 korun. Někteří developeři začali se změnou ceníku již nyní, nižší daň by se ale do cen měla promítnout až po Novém roce.
  • Developeři se mohou plést a vedle starších bytů nakonec zlevní i novostavby
    Jak ukazují nejčerstvější data z rezidenčního trhu společností Trigema, Central Group a Skanska, k očekávanému poklesu cen nových bytů v Praze nedošlo a podle slov developerů s největší pravděpodobností ani nedojde.
  • Developeři se neshodnou na důsledku zvýšení úroků, mluví i o realitní bublině
    Velcí developeři se neshodnou na důsledcích dnešního zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou. Někteří otevřeně mluví o možnosti realitní bubliny, jiní míní, že aktuální zvýšení nebude mít kvůli nízké nabídce a vysoké poptávce významnější vliv. Vyplývá to z vyjádření společností, které dnes ČTK oslovila. ČNB dnes zvýšila úrokové sazby o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Důvodem růstu sazeb je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání.
  • Developeři věří v oživení trhu na jaře, ke konci roku pak v pokles sazeb hypoték
    Jen těžko se dá na českém realitním trhu odhadovat vývoj v příštím roce. V anketě ČTK se na nejistotě, kterou postupně vystřídá oživení a ke konci roku zřejmě i postupné snížení úrokových sazeb hypoték, shodli developeři. Někteří už letos oznámili, že některé projekty odloží, jiní plánují současnou krizi využít a rozšířit své akvizice například nákupem pozemků.
  • Developeři: Vyšší úrokové sazby hypoték spekulační kupce neovlivní
    Rekordní nárůst průměrné úrokové sazby hypoték neovlivní kupce, kteří kupují bydlení spekulačně pro pokrytí inflace růstem cen nemovitosti. Vyplývá to z vyjádření developerských společností, které dnes ČTK oslovila. Česká národní banka (ČNB) jako jeden z důvodů růstu inflace uvádí růst cen nájmů spjatý se zdražováním bytů.
  • Devíti denní Evropské rally skončilo.
    Včera, akciové trhy uzavřeli obchodní seanci v červené zóně. Slabý čtvrtletní výsledky počtu největších společnosti, a...
  • Devizovému trhu dál dominuje americký dolar, daří se i akciím
    Týden se pomalu ale jistě chýlí ke konci a my můžeme rekapitulovat. Z uplynulých dnů si odneseme čtyři důležité poznat...
  • Devizové rezervy ČNB se snížily
    Devizové rezervy ČNB v únoru klesly na 127,4 mld. eur oproti revidovaným 131,7 mld. v lednu.
  • Devizové rezervy mírně klesly
    Devizové rezervy ČNB v lednu činily 129,27 mld. EUR oproti revidovaným 131,28 mld. EUR v prosinci.
  • Devizové rezervy se mírně snížily
    Devizové rezervy se v únoru mírně snížily na 133,9 mld. CZK oproti revidovaným 134,5 mld. korun v lednu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI