Středa 12. srpen 2020 05:51
reklama
Bossa live trading
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx

Citi pro rok 2012 čeká zaostávání akcií střední Evropy včetně českých, cílové ceny ale stále slibné... Sektorově sází na telekomy či energetiku

08.12.2011 11:30  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Přízni se netěší české akcie v nové analýze Citi pro vývoj trhů střední a východní Evropy v roce 2012. Na region CE3, tedy ČR, Maďarsko a Polsko, dopadne dle Citi blízkost či naplnění recese, akcie považuje za v relativním srovnání drahé a jejich zastoupení v portfoliu radí utlumovat. Nově i u českých akcií, na které držela doposud pohled neutrální. Cílové ceny na pokrývané tituly ale zůstávají vůči dnešním obchodním úrovním zajímavé.

Svět ovládá nejistota a to zdůrazňuje také Citi, očekávají růst trhů CEEMEA v roce 2012 o 15 procent, ale s výraznými riziky. Po relativně úspěšném roce 2011 z pohledu firemních zisků čeká Citi příští rok jejich zpomalení a aktuální tržní konsensus, očekávající pro širší region růst zisku na akcii v roce 2012 o 7 % vnímá jako příliš optimistický (po 17 % letos, u ČR 8 % po -15 % letos dle Datastream). Do roku 2012 s doporučenou skladbou portfolia v regionu proto vstupuje defensivně, s důrazem na telekomunikace, energetiku a spotřebitelský segment. „Domníváme se, že mobilní segment by poprvé mohl napříč CEEMEA zaznamenat viditelný růst kolem 5 % na úrovni výnosů. Energetický sektor se nám jeví relativně levný a očekáváme v rámci něj podporu dividend. Spotřebitelské akcie, které obvykle nepatří mezi relativně levné sektory, podle našeho názoru budou generovat stabilní výsledky hospodaření. Opatrní jsme na druhé straně k základním materiálům (zejména u Ruska) a napříč střední Evropou k bankovnímu sektoru,“ uvádějí analytici Citi ve zprávě pro očekávaný vývoj v roce 2012.

V „srdci Evropy“ hodnotí výhled českých akcií vůči maďarským pro rok 2012 jen „trpce lepší“ při očekávané stagnaci ekonomiky, vyjádřené očekávaným nulovým růstem ekonomiky. Doporučení na české akcie se dočkalo sražení na „underweight“ z dosavadního „neutral“ a je nyní shodné pro všechny země CE3. „V ČR i Maďarsku očekáváme tlak nízké domácí i zahraniční poptávky na slabý výkon průmyslu, zhoršující se klima v průmyslu i u spotřebitelů,“ míní Citi. Čeká zhoršení českého deficitu proti dosavadním očekáváním s nárůstem jeho strukturální složky.

Valuace českých akcií shledává Citi relativně vysoké vůči regionům CEEMEA i rozvíjejících se trhům celkově. Na ČEZ Citi nahlíží jako na akcii, která dodává stabilní provozní výkonnost, ale nadále bude obchodovat s diskontem vůči forwardovým cenám elektřiny. Telefónica CR dle Citi nabízí stabilní cash flow a vysoký dividendový výplatní poměr, negativní tlak Citi čeká v souvislosti vysokých českých tarifů, které zřejmě změní reforma regulace a zvýšení konkurence na trhu. Komerční banku Citi nadále pokládá za jistou kartu, nabízející 6% dividendový výnos, ačkoli opatrně hodnotí růstový výhled. Negativní hodnocení je ale v rovině relativní vůči širšímu regionu a znamená, že Citi neočekává nadvýkonnost českého akciového trhu vůči jiným, spíše naopak. To ale neodřezává jednotlivé akciové tituly od růstu. U ČEZu Citi kalkuluje s 12měsíční cílovou cenou 1040 Kč při současné obchodní hladině 735 Kč, u Komerční banky s cílovou cenou 3880 Kč při nynějších 3210 Kč. U Telefóniky CR Citi dochází k cílové ceně 520 Kč při nynějších 375 Kč, u NWR pak k 8,30 GBP (246 Kč dnešním kurzem) při nynější obchodní hladině 133 Kč.
Ekonomice České republiky analýza Citi předpovídá po letošním očekávaném meziročním růstu reálného HDP o 1,8 % v příštím roce stagnaci, v roce 2013 pak oživení na 2,1 % při inflaci v roce 2012 na úrovni 2,7 % a jejím zpomalení na 2 % v roce 2013. U eurozóny Citi čeká v příštím roce pokles HDP o 1,2 % a ještě v roce 2013 o 0,2 % ve srovnání se Spojenými státy, kde vidí růst ekonomiky v obou letech o 1,9 %. Rozpočtový schodek dle Citi ze 4 % HDP v roce 2012 klesne na 3,5 % v roce 2013, schodek běžného účtu se naopak přes -3,3 % v roce 2012 prohloubí na -4,2 % v roce 2013, míní Citi.

(Zdroj: Citi)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Cibulky, nebo jedničky a nuly. Lidská chamtivost si nevybírá
  Když mohly být před 400 lety znakem prestiže unikátně vypěstované tulipány do okrasné zahrádky, proč by v dnešní technologické době nemohl dokazovat, že jste IN, abstraktně vyhlížející řetězec z jedniček a nul?
 • Cieľovanie celkovej a nie jadrovej inflácie zosilňuje hospodárske cykly
  Minulý týždeň som dostal v TV otázku, že čo si myslím o politike ECB. Povedal som, že podľa mňa nie je úplne v poriadk...
 • Cílem OPEC je prodloužení snížení produkce ropy do června, důvodem je znepokojení z šíření koronaviru
  OPEC chce prodloužit současné snížení těžby ropy od března alespoň do června s možností většího snížení, pokud bude poptávka po ropě v Číně významně ovlivněna rozšířením nového koronaviru.
 • Cílování inflace, nejčistší měnově-politický systém, slaví 30 let
  Letos uplyne 30 let od započetí cílování inflace (IT); měnově politického systému, který v roce 1997 přijala i ČNB, a který, přes jistá specifika, je většinovou podstatou politiky FED, ECB i SNB.
 • Citát dňa
  "Zakážme záchrany! Najprv vlády zachraňovali banky, poisťovne a automobilky a teraz ...
 • Citelné zdražování trápí Čechy i nadále
  Míra inflace vykázala v únoru v meziročním vyjádření úroveň 2,7 procenta. Jako v lednu tak opět převýšila hodnotu z aktuální prognózy České národní banky. Ta odpovídá 2,4 procenta. Inflace tedy dále zrychluje oproti lednu, kdy už přitom svojí razancí překvapila. Mnohé příčiny únorového růstu cen byly patrné už v lednu.
 • Citelně zdražuje elektřina, voda, vepřové, pečivo i tvrdý alkohol. Česká ekonomika míří vstříc obávané „stagflaci“, roste nejpomaleji ze zemí Visegrádu
  Česká ekonomika míří vstříc takzvané stagflaci. To je obávaný stav, kdy ekonomika stagnuje, ale inflace je poměrně citelná. Česká ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 1,7 procenta meziročně, nejpomaleji ze zemí Visegrádské skupiny. Slovenská ekonomika přidala 2,1 procenta, polská 3,1 procenta a maďarská dokonce 4,5 procenta. Ostatní ekonomiky Visegrádské skupiny také vesměs překonaly očekávání trhu, zatímco růst české ekonomiky za ním zaostal. Co se týče inflace, činila v Česku v lednu 3,6 procenta meziročně. Inflaci mělo vyšší jak Maďarsko (kde inflace v lednu činila meziročně 4,7 procenta), tak Polsko (4,4 procenta), naopak na Slovensku rostly ceny pomaleji (3,0 procenta).
 • Citi: Ani v Japonsku nebylo tak zle, jako bude v eurozóně, odnese to hlavně CEE region
  Ať už bude závěr evropského summitu jakýkoliv, eurozóna padá do recese. A nebude...
 • Citi: České sazby půjdou až k nule, intervence čekejte při posílení pod 24 CZK/EUR. Příští roku euro za 25,70
  Ještě dnes jsou úrokové sazby ČNB sice 0,5 procenta, na konci roku už to ale velmi pravděpodobně bude 0,0...
 • Citi: Dolarový cyklus je u konce, vše může skončit monetárním chaosem
  V našich projekcích dalšího vývoje na měnových trzích se nyní odráží mnohem lepší krátkodobý výhled pro rozvíjející se trhy (EM). K tomu se přidává končící dolarový cyklus. Trhy totiž ve srovnání s dřívějšími očekáváními nyní počítají s tím, že Fed bude svou politiku normalizovat mnohem pomaleji. My sami dokonce čekáme, že měnová politika zemí G3 bude charakterizována konvergencí namísto dříve očekávaných rostoucích rozdílů. Tyto faktory významně snižují momentum dolarového býčího cyklu, který byl patrný v předchozích letech.
 • Civilní letectví čeká redefinice
  Není to tak dávno, co trh předpověděl, že lidé už nikdy nebudou létat, dokud nebude existovat vakcína COVID-19, a že některé letecké společnosti zkrachují. Pandemie COVID-19 vážně zasáhla odvětví leteckých společností, přičemž většina leteckých společností přerušila lety o přibližně 90 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Největší evropská nízkonákladová společnost Ryanair sama v současnosti provozuje méně než 20denních letů, což představuje 99% pokles letů oproti letovému plánu před COVID-19, který měl 2 500denních letů.
 • Cla a horší ekonomické vyhlídky přinesly nervozitu. Trpí akcie a dolar
  Připomínkou, že obchodní války nejsou úplně za námi, je nová hrozba cly ze strany USA. Spojené státy chtějí více zatlačit na Evropu kvůli subvencím pro Airbus a připravují cla na spektrum zboží z EU, ovšem zatím v relativně malém objemu 11 mld. USD.
 • Cla jako nátlak na partnery. Trumpův nový příspěvek trhům pokazil odpoledne
  Minulé dny odhalily, že prezident Trump plánoval cla na ocel a hliník v případě Kanady a Mexika především jako nátlak, který je má přivést k rozumu, tedy k ústupkům při vyjednávání nové podoby NAFTA. Dnešní prohlášení následně odhaluje možnost, že i v případě EU jsou nová cla hlavně výhrůžkou, která má USA přinést výhody jinde. Trump řekl, že se Unie může vyhnout novým clům, pokud sníží svá "odporná" cla na americké produkty. Avšak stejně jako u Kanady a Mexika, ani v případě EU se nedalo čekat, že pokorně sklopí uši a výhrůžkám se podvolí. Unie tedy dál připravuje odvetu a zároveň spolu s dalšími zeměmi v rámci WTO chystá zabezpečení trhu oceli a hliníku, který by v případě zavedení cel byl zaplaven produkcí určenou původně pro Spojené státy.
 • Cla na EU a obavy ze zpomalení krotí optimismus. Akcie i dluhopisy ráno mírně rostou
  Tržní optimismus se koncentroval do včerejšího úvodu obchodování a od té doby ztrácí na síle. Dnes ráno to vypadá, že v podstatě vyprchal. Dobrý dojem z čínsko-amerického obchodního příměří pokazila americká hrozba novými cly na zboží z EU kvůli sporu o dotace v leteckém průmyslu. Navíc jsou stále ve hře obavy z kondice hlavních ekonomik, poté co včerejší průzkumy aktivity za červen většinou zklamaly.
 • Cla nakonec nemusí přijít. Trhy zalil optimismus, který pomáhá i dolaru
  Další vlna za námi - vlna vzájemných útoků na poli zahraničního obchodu mezi USA a Čínou spojená s výprodejem rizika na trzích. Následuje uklidnění, víra v kompromisní řešení, částečný návrat kupců do akcií a prodeje dluhopisů či drahých kovů. Spolu s tím se zlepšila i kondice amerického dolaru.
 • Cla se blíží a německý trh se netěší. Sentiment odpoledne chladne a koruně zůstávají ztráty
  Lehce pozitivní nálada se finančních trhů odpoledne horko těžko drží, spíše už chladne. V průběhu dne ji testovaly horší americká data a další komentář Donalda Trumpa. Ani v jednom případě nešlo o zásadní věc, ale postupně je dopad vidět. Akcie v Evropě se vzdávají zisků a německý DAX míří do červeného. Americké indexy se drží lehce v plusu a bezpečné dluhopisy jsou na tom smíšeně při malých změnách výnosů. Kde je vidět obnovená nervozita, jsou dluhopisy na periferii eurozóny, které vede dolů Itálie.
 • Cla za 200 miliard dolarů poškodí čínskou ekonomiku
  „Lze očekávat, že Čína se bude proti novým americkým clům bránit odvetnými opatřeními. V takovém případě nebude druhá fáze zavádění cel trvat příliš dlouho a rovnou se přejde do třetí fáze, ve které budou uvalena cla na téměř celý čínský vývoz do Spojených států,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Climax koupil 55% podíl francouzského distributora a expanduje do zahraničí
  Vsetínský výrobce venkovních žaluzií, rolet, markýz, sítí proti hmyzu a stínění, společnost Climax posiluje své zastoupení v zahraničí. Za desítky milionů korun koupil 55% podíl svého distributora Baumann Hüppe.
 • Clintonová vs. Trump. Šok prichádza
  Do amerických volieb ostáva 50 dní. Amerika možno ešte nikdy nebola tak rozdelená nielen medzi podporou oboch kandidátov ale najmä počtom ľudí, ktorí nechcú za prezidenta ani jedného z nich. Kampaň sa začína zamotávať, no výsledok amerických volieb môže ovplyvniť celý svet.
 • Cloud mining jednoduché a levné s platformou Hashtoro
  Podle průzkumu ING International Survey Mobile Banking 2018 asi 64% respondentů slyšelo o krypto měně. Někdo říká, že humbuk je pryč; ostatní stále hledá způsoby, jak generovat zisk. Existuje mnoho možností, ze kterých si můžete vybrat, ale jedna z nejpopulárnějších je těžba s jeho zjednodušenou verzí "cloudmining".
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading letni strategie