Úterý 28. leden 2020 15:37
reklama
Admiral Markets SE
reklama
Purple Trading brexit
reklama
Dukascopy

Stratégové: Ideální podmínky pro růst cen zlata, na rekordech do března (+ technický pohled)

02.11.2011 17:34  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Zlato má za sebou nejprudší měsíční výprodej od roku 2008. Stratégové, kteří se do vývoje cen kovu v posledních dvou letech trefovali systematicky nejpřesněji, ale nejcennějšímu kovu předpovídají obrat na nová historická maxima, na která se dostane nejpozději do března roku 2012. Pomůže mu k tomu pokračující chaos ohledně řešení dluhové krize v Evropě a zpomalující globální růst. Co říká krátkodobá technická analýza?

Z desítky investičních stratégů, promlouvajících do koncensu vývoje ceny zlata pro Bloomberg nejpřesněji v posledních osmi čtvrtletích, dva odmítli v aktuálním prostředí poskytnout výhled. Osm jich pak dochází k očekávání růstu ceny zlata o 13 procent k 1950 USD za trojskou uncii na konci prvního čtvrtletí roku 2012.

„Ve finančním systému se znovu masívně bortí důvěra a narůstá potřeba bezpečného ráje. Prostředí pro zlato je zkrátka perfektní,“ říká Ronald Stoeferle z vídeňské Erste Group. Poptávka po zlatě rostla nepřetržitě od května, až byla přerušena korekční vlnou v září s tím, jak nabrala na rozměru dluhová krize Evropy, nenalézající řešení a postupně mazající již 5,5 bilionu eur z globální hodnoty akcií. Spolu s výše uvedenými faktory jde podle stratégů i ideální podhoubí k dalšímu růstu cen kovu.

To potvrzují dle dat Světové rady pro zlato ETP, jejichž držba se zvýšila o v říjnu o 1 % na 2.271,2 tuny zlata, činící z nich pátou největší globální držbu kovu. Nejrozšířenější aktuálně držená opce opravňuje do 22. listopadu k nákupu zlata za cenu 2.000 USD/trojská unce. Podíly v ETP fondech zvyšují také hedgeové fondy. Paulson & Co. podle hlášení americké komisi pro cenné papíry SEC také znovu zvyšuje podíly na aktuálních 5,3 mld. USD z 2,8 mld. USD v roce 2009.

Zářijový pokles cen zlata je podle Jochena Hitzfelda, stratéga UniCredit, který byl v předpovědích za poslední dva roky v pollu Bloomberg nejpřesnější, startovní čarou pro jeho další růst, který vidí na 1900 USD na průměru příštího roku.

Zlato v tomto roce vyneslo investorům 22 procent ve srovnání s 2,2 % na komoditním indexu GSCI pod indexem S&P 500, 9,3% poklesem globálního akciového indexu MSCI World Index a 8,8% návratností krátkodobých amerických dluhopisů dle kalkulace Bank of America. Po zářijovém propadu o více jak 20 % z maxima 1.923,70 USD dne 6. září od počátku října cena vzrostla o 6,3 procenta.

Stratégové jsou si nicméně vědomi, že cena zlata je odvislá výrazně od amerického dolaru a případného rozhodnutí Fedu přikročit k dalšímu QE. V prvních dvou kolech od prosince 2008 do června 2011 Fed odkoupil nemovitostní a vládní dluh za 2,3 bilionu dolarů. Cena zlata ale za tu dobu vzrostla o 70 procent.

Co říká modelová technická analýza na uzavíracích datech včerejšího dne pro futures kontakt prosinec 2011 na Comex?

Index RSI (ukazuje, jak prudce se ceny měnily za určitou periodu. Hodnoty nad 70 ukazují na pokles, pod 30 naopak na růst): 9denní dosahuje 55,36, 14denní pak 53,00.

20-40-100 klouzavé průměry (nákupním signálem je zjednodušeně protnutí dlouhého krátkým zespoda): zde případ 20denního (1.676,50) nad 100denním (1.672,48).

Bollingerovy pásy jsou založeny na historickém cenovém pohybu. Zužují a rozšiřují se s ohledem na rozsah změn, vytyčují možné hranice podpory a rezistence. Aktuální hodnoty pro uvedený kontrakt zlata jsou: Upper 1751,33 Middle 1676,50 Lower 1601,68 při úrovni podpory 1695,37, úrovni 2 1678,93 a úrovni 3 1654,43. Odpovídající úrovně rezistence jsou 1719,87-1727,93-1752,43. Pivot je nastaven na 1703,43.

Svou vlastní technickou analýzu si můžete vyzkoušet přímo na stránkách Patria.cz (viz náhled níže):Základy technické analýzy naleznete v sekci Škola investora - Technická analýza.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Strach z Trumpa rychle vyprchal, prozatím
  Strach z Donalda Trumpa na trzích nevydržel dlouho, tedy alespoň prozatím? Napětí zklidnil sám nový kormidelník největší světové ekonomiky Donald Trump. V prvním projevu po volbách působil velice umírněně a nezmínil ani jeden z řady kontroverzních předvolebních návrhů (zeď s Mexikem, vypovězení NAFTY). V krátkém vystoupení zdůraznil, že chce zemi spojovat, ne rozdělovat (zatím zdá se ne moc úspěšně), a soustředil se především na domácí ekonomiku a na nutnost podpořit ji fiskální injekcí - vyššími investicemi vlády a nižšími korporátními daněmi. To se trhům zatím líbí.
 • Strašák deflace už zase obchází eurozónou
  Mario Draghi šokoval minulý týden trhy svým prohlášením, že Evropská centrální banka (ECB) sníží úrokové sazby nebo začne nakupovat aktiva, pokud se inflace v eurozóně nezrychlí a nadále zůstane pod cílem ECB. Stagnující inflaci totiž centrální banka nedokázala navzdory bezprecedentnímu stimulu výrazně zvýšit směrem k svému targetu.
 • Strašák obchodních válek obchází trhy, jenu však přihrává další body
  Globální finanční trhy se včera dostaly pod tlak, když se přes ně převalila nová vlna strachu z obchodních válek. Veče...
 • Strašák obchodních válek obchází trhy, jenu však přihrává další body
  Globální finanční trhy se včera dostaly pod tlak, když se přes ně převalila nová vlna strachu z obchodních válek. Večer se potvrdilo, že USA opravdu chtějí zavést cla na čínské zboží za 60 mld. USD. Potvrdilo se také, že Čína nezůstane mlčet, ale její reakce je zatím mírná - rozhoduje o clech za 3 mld. USD. Vedle toho dnes začínají platit cla na dovoz oceli a hliníku do USA. EU se přitom podařilo dohodnout výjimku, jenže je pouze přechodná a o urovnání obchodních sporů se dál bude jednat. Nejistotu stále udržují chystaná americká opatření proti čínským investicím a další čínská odveta.
 • Strategické partnerství CoinAll s kryptoburzou OKEx
  Společnost CoinAll oznámila strategické partnerství s kryptoburzou OKEx, přičemž kvalifikované projekty by měly mít výhradní prioritu uvedení na burze OKEx.
 • Strategické suroviny chce kontrolovat stát
  Vláda chce do budoucna více posílit kontrolu nad strategickými surovinami v České republice. Ložiska našich nerostů, jako je kobalt, wolfram, grafit i uhlí, bude do budoucna přednostně zkoumat státní podnik Diamo. Pouze v případě, že tato státní firma nebude mít o dané naleziště zájem, budou se do průzkumů moci zapojit také soukromí investoři. Tak by to mělo být. Tohle nerostné bohatství by mělo být státní a zisk by měl jít na rozvoj naší země.
 • Strategický pohled na ropu - proč pokles ještě nemusí být u konce?
  Ropa není v posledních měsících ani zdaleka předmětem tak intenzivních debat, jako tomu bylo ještě na přelomu roku, kd...
 • Strategie Česká republika 4Q 2019
  Nové vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika. Publikace obsahuje aktualizovanou makroekonomickou prognózu Raiffeisenbank. Dopodrobna vysvětlíme, proč čekáme ochlazení české ekonomiky (nikoliv recesi, natož pak krizi) a proč věříme, že Bankovní rada ČNB bude nucena v příštím roce přistoupit ke snížení základní úrokové sazby, ač to nyní ještě připouští. A proč na rozdíl od ČNB předvídáme další mírné oslabení české koruny.
 • Stratég JPMorgan: Rally na komoditách znovu nastartují zlato a černé zlato, silná bude elektřina
  Ropa a zlato budou stát v čele brzkého oživení komodit z nedávného propadu a pomohou komp...
 • Stratég Lloyds: Německo si musí lépe spočítat, co ho bude stát, když v klíčové chvíli nepomůže
  Německo musí přijmout svůj rozhodující podíl na zodpovědnosti a být připraveno ztratit prestižní hodnocen...
 • Stratégové mezi emerging markets začali pečlivě vybírat. Mluví o ČR, Mexiku či Jižní Koreji
  Globální investoři přestávají emerging markets házet od jednoho pytle a začínají mezi nimi bedlivě rozlišovat. Odlišný vývoj zpochybnil soudržnost skupiny BRIC, tlak následovaný lepší nadějí na obrat k růstu nyní stratégové předpovídají uskupení BIITS. Jako investičně atraktivní je nahlížena Česká republika, spolu s Mexikem či Jižní Koreou.
 • Stratégové: Rok 2012 bude zlata. Před růstem k 2500 USD ale bude čas koupit levněji (+video)
  Zlato si v průběhu roku 2012 uchová svůj status bezpečného přístavu a podívá se až k hodnotám kolem 2500 tisíce dolarů za trojskou unci. V horizontu nejbližších měsíců ale před svou rally ještě ustoupí níže pod úroveň 1500 USD za unci a nabídne tak investorům lepší nástupní pozici k případným investicím. Na takovém vývoji ceny zlata v roce 2012 se shodují stratégové pro oblast komodit z Bank of America/Merrill Lynch, Deusche Bank v Asii i průzkum Reuters mezi investičními stratégy dvacítky největších hedgeových fondů.
 • Stratégové: Směr dá trhům až příští rok, rozkolísat je může Fed (+ tipy JPMorgan)
  Akciové tipy - Americké akciové trhy zaznamenají zhruba 5% pokles, pokud Fed rozhodne o utahování QE v prosinci. Skutečný směr jim al...
 • Stratégové SocGen radí nakupovat českou korunu. Bezpečný ráj dle nich trvá
  Societe Generale radí v regionu střední Evropy sázet na posílení české koruny proti polskému zlotému a proto ji nakupo...
 • Stratég: Před zářijovým Fedem sázejte na těžaře zlata + nová hitparáda globálních držitelů
  Spotová cena zlata v srpnu překonala 1800 dolarů a po snaze o další růst se navr...
 • Stratég: Shoďte růžové brýle, trhy padly na blízkosti recese. V dlouhém medvědu půjde vydělat
  Propad akciových trhů, jehož jsme svědky v posledních dnech, nemá nic společného se snížením ratingu USA, ale je fundamentální reakcí na slabost americké ekonomiky visící nad propastí recese. ,,Hlavní hráči na trzích, kteří je rozdmýchali k opětovnému růstu, zapomínají, že akcie oslabovaly již před snížením ratingu USA od S&P v reakci na makroekonomická data a právě tomu odpovídá také reakce dluhopisových trhů," říká stratég Societe Generale Albert Edwards. Americkému indexu S&P 500 předpovídá testování klíčové podpory u 1250 bodů, ovšem neúspěšné před definitivním pádem indexu do hlubin.
 • Stratég SocGen a Roubini: Trhy děsivě připomínají dobu před finanční krizí, přijde pád
  Rekordní maxima amerického akciového index DJIA, několikaletá maxima dalších trhů i rétorika amerického Fedu až příliš...
 • Stratená dekáda starého kontinentu
  Akciové trhy v US včera zaznamenali prvý pokles po troch dňoch prírastkov. Medvedí začiatok nového týždňa...
 • Stratená poldekáda
  NFP: ani silné ani slabéAj keď piatkové dáta z US trhu práce neskončili ohurujúco, údaj stačil na to, aby potlačil akc...
 • Strauss-Kahn a euro
  Zhodou okolností, kam sa Strass-Kahn ponáhľal, bolo zasadn...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama