Ticker Tape by TradingView
Sektory energetiky a utilit v USA v centru pozornosti 🔍 Co ukážou společnosti z indexu S&P 500?
Začátek výsledkové sezóny za Q1 2026 ukazuje jasnou divergenci mezi sektory energetiky a utilit v rámci S&P 500. V energetice přetrvává napětí mezi podpůrným prostředím vyšších cen ropy a zhoršujícím se očekáváním u některých největších společností. Naopak utility zůstávají jedním ze stabilnějších segmentů trhu, podporované jak svým defenzivním charakterem, tak strukturálně rostoucí poptávkou po elektřině.
Energetické společnosti
U energetického sektoru se aktuálně očekává, že bude z pohledu meziročního růstu zisků jedním z nejslabších v rámci indexu, s odhadovaným poklesem o 0,1 %. Výhled sektoru výrazně ovlivnily revize směrem dolů u společnosti Exxon Mobil, která je nyní hlavním faktorem očekávaného poklesu zisků. Bez započtení Exxonu by sektor vykazoval solidní růst zisků, což naznačuje, že slabost je koncentrovaná, nikoli plošná.
- Nejsilnějšími segmenty jsou aktuálně rafinace, marketing a midstream infrastruktura, které těží ze zlepšených tržních podmínek. Naopak integrované ropné a plynárenské firmy, společnosti poskytující služby pro ropná pole a firmy zaměřené na upstream vykazují slabší výkonnost.
- Přestože rostoucí ceny ropy podporují sentiment, průměrná cena ropy za čtvrtletí byla jen mírně vyšší než před rokem, což omezuje pozitivní dopad na zisky.
- Klíčovou proměnnou zůstává geopolitika. Udržitelnost zvýšených cen ropy bude záviset na vývoji na Blízkém východě a na jeho dopadu na dodávky a exportní infrastrukturu.
- Zároveň producenti zachovávají kapitálovou disciplínu, bez výraznější změny v plánech těžby nebo capexu, což naznačuje, že současné cenové prostředí zatím není vnímáno jako strukturálně vyšší režim.
- Střednědobá očekávání ale zůstávají silná a trh předpokládá výrazné zrychlení růstu zisků v nadcházejících čtvrtletích.
Eskalace napětí na Blízkém východě vytlačila cenu WTI nad 100 USD za barel poprvé od roku 2022, což přímo podpořilo tržby společností typu E&P s vysokou expozicí na ropu. Tento efekt bude pravděpodobně viditelný i v aktuálních výsledcích. To kontrastuje s producenty zaměřenými na zemní plyn, kde ceny zůstávají relativně stabilní navzdory dočasnému růstu během Winter Storm Fern. Poptávku po exportu LNG v USA omezuje vysoké využití kapacit, zatímco zásoby zůstávají blízko pětiletého průměru.
Navzdory vyšším cenám zůstává trvanlivost ropné rally nejistá a do značné míry závislá na dalším vývoji konfliktu. Není proto jasné, zda se vyšší ceny promítnou do trvale udržitelnější ziskovosti velkých ropných společností.
Rozsah možných škod na klíčové infrastruktuře, jako jsou ropná pole, ropovody a exportní terminály, bude rozhodující pro dynamiku nabídky a udržitelnost cen. Přestože se později v tomto roce očekává mírný růst produkce v USA, je předčasné označovat současné prostředí za trvalý cyklus vysokých cen. Firmy proto pravděpodobně zůstanou u stávajícího výhledu produkce a capexu, místo aby své plány agresivně navyšovaly.

Zdroj: FactSet
Společnosti ze sektoru utilit
Sektor utilit vstupuje do výsledkové sezóny jako jeden z odvětví se silnějším růstovým profilem v rámci S&P 500, přičemž se očekává růst zisků o 9,6 % y/y. Ve srovnání s energetikou je tento růst stabilnější a rovnoměrněji rozložený, protože by k němu měly přispět všechny hlavní průmyslové skupiny.
- Obzvlášť dobře si vedou nezávislí výrobci elektřiny a společnosti zaměřené na obnovitelné zdroje, významný příspěvek ale přichází také od plynárenských, vodárenských a elektrárenských utilit.
- V krátkodobém horizontu sektor těží ze svého defenzivního charakteru, stále více však také ze strukturálního růstu poptávky po elektřině.
- Klíčovým faktorem je rozvoj datových center a infrastruktury spojené s AI, která má zvyšovat zatížení soustavy a podporovat investice do kapacity sítí i výroby.
- Sektor zároveň působí v nejistějším regulatorním prostředí, zejména v oblasti offshore větrné energetiky.
- Rostoucí politické riziko kolem offshore větru může vést k přesunu kapitálu směrem k zemnímu plynu a LNG, což naznačuje pragmatičtější, ale méně „zelenou“ energetickou transformaci.
- Z pohledu investorů zůstávají utility jedním z předvídatelnějších segmentů trhu a v nadcházejících čtvrtletích nabízejí relativně stabilní růst zisků.
Od začátku administrativy Donalda Trumpa čelí projekty offshore větrné energetiky výrazně vyšší nejistotě. Prodeje licencí a povolovací procesy ve federálních vodách byly v počáteční fázi zastaveny, následovaly i příkazy k přerušení prací na již rozestavěných projektech. Přestože soudy tato opatření později zablokovaly, výhled nové licenční aktivity zůstává v nejbližší době omezený. Po obnovení výstavby začaly projekty jako Revolution Wind a Coastal Virginia Offshore Wind dodávat elektřinu, zatímco Vineyard Wind dokončil instalaci turbín.
Regulatorní nejistota už také začala vést k přerozdělování kapitálu. Dohoda v hodnotě 928 milionů USD mezi americkou vládou a společností TotalEnergies povede k tomu, že firma opustí licence na offshore větrné projekty výměnou za reinvestice do LNG a těžby ropy v Mexickém zálivu. Ministerstvo vnitra USA následně zahájilo jednání s dalšími držiteli licencí o podobných dohodách. Pokud by se tento model rozšířil, mohl by urychlit dlouhodobé investice do zemního plynu. Takový posun by podpořil růst poptávky po elektřině v krátkém i středním horizontu, zejména ze strany infrastruktury spojené s AI, ale zároveň by zpomalil rozvoj offshore větru, který byl dříve považován za jeden z pilířů dlouhodobé energetické transformace.


Zdroj: FactSet
Sektor energetiky zůstává nadále tažen především cenami ropy, revizemi u největších společností a geopolitickým rizikem. Naopak sektor utilit se stále více stává expozicí nejen vůči defenzivnímu charakteru trhu, ale také vůči dlouhodobému růstu poptávky po elektřině a proměně energetického mixu. Pro trh je toto rozlišení zásadní: zatímco energetika se vyznačuje volatilitou a selektivností, utility získávají na významu díky své předvídatelnosti a kvalitě růstového profilu.
XOM.US, D1 interval

Zdroj: xStation5
Zjistěte o akciích, ETF i obchodování více:
- Investice do AI: Nejlepší společnosti pro investice
- ETF vs. akcie: Srovnání, výhody, nevýhody a jak si vybrat
- Investování do akcií – Co je to obchodování s akciemi?
- Jak sestavit portfolio z akcií a ETF fondů?
- Jaké jsou 4 různé typy akcií?
- Investice do vesmíru: jak najít vesmírné akcie?
- Nejlepší ETF fondy 2026 – cesta k pasivnímu investování?
Zaujalo Vás toto téma? U XTB můžete obchodovat více než 2000 CFD na akcie!
- Konkurenční spready
- Nízké swapové body, díky kterým můžete držet pozice déle
- Minimální velikost transakce již od 0 EUR
Kromě široké nabídky instrumentů od nás získáte také vzdělávací materiály – články, e-booky a kurzy zdarma:
- Trading pro začátečníky
- TOP 5 Trading nástrojů Ondřeje Hartmana
- Kurz tradingu vs. investování
- Investování do akcií – Co je to obchodování s akciemi?
- Testovací účet u XTB? Procvičte si obchodování zdarma!
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 75 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové. Investujte zodpovědně. Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.
Klíčová slova: Offshore | USA | Ceny ropy | ETF | Spready | Akcie | Transakce | CFD | Investice | Investování | Kurz | MIFID | Politické riziko | Portfolio | Pozice | Rally | Reinvestice | Riziko | S&P 500 | Sentiment | Trading | Výkonnost | Doporučení | EUR | USD | Obchodování | Cena ropy | XTB | Exxon Mobil | EU | Obchodovat | Obchodování s akciemi | Investiční strategie | Cena | Dlouhodobé investice | ETF fondy | Fondy | Investiční | Investiční doporučení | Investování do akcií | Kurzy | Ropy | Trh | WTI | Zemní plyn | Předpověď | Zisky | ROCE | Využití kapacit | Tržby | Komise | Podnikání | Firmy | FactSet | S&P | Ztráty | Nejistota | Výhled | Exxon | Očekávání | Začátek výsledkové sezóny | MiFID II | Podnikání na kapitálovém trhu | Geopolitika | Použití finanční páky | Růst zisků | Rozdílové smlouvy | Fern | CFD na akcie | Finanční situace | Investujte zodpovědně | LNG | Firma | Vysoké riziko | Rozvoj | Finanční ztráty | Plyn | Investujte | xStation5 | Napětí na Blízkém východě | Růst poptávky | Eskalace napětí | Poradenství | Komunikace | Ropná pole | Výsledkové sezóny | Upstream | Midstream | Situace | Zrychlení růstu | Průměrná cena | Energetické společnosti | Tržby společnosti | Růst | Vzdělávací materiály | Solidní růst | Swapové body | USD za barel | CL | JDE | Ceny | Společnost XTB | Ropovody | Nařízení | XOM | Rostoucí ceny ropy | XOM.US | Vesmírné akcie | Rostoucí ceny | Riziko ztráty | Plány | AI | Odvětví | Společnosti | Opatření | Energetika | Kurz tradingu | Minulá výkonnost | Společnost | 3М | Plynárenské firmy | Ropné a plynárenské firmy | TotalEnergies | Marketingová komunikace | Udržitelnost | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Výrobci elektřiny | Obnovitelné zdroje | Vyšší ceny | Trading pro začátečníky | Vice | Společnosti z indexu | Eskalace | Testovací účet | Utility | D1 | Prodeje | Výhody | 256/2004 | Materiály | Služby | Odpovědnost | Nevýhody | Směrnice | Investice do AI | Body | Investování je rizikové | Mírný růst | Těžby ropy | Stabilní růst | Účet u XTB | TOP 5 Trading nástrojů Ondřeje Hartmana | Nařízení Evropského parlamentu | Testovací účet u XTB | Trading PRO | Větrné projekty |
Čtěte více
-
Sektorový Insider
• Český autoprůmysl v roce 2025 potvrdil mimořádnou odolnost. Automobilky vyrobily 1,4 milionu osobních vozů, což je historicky druhý nejlepší výsledek • Pražský turistický ruch má za sebou velmi silný rok, který završil rekordní prosinec • Ministerstvo zemědělství chce po odeznění inflace zavést monitoring marží u potravin a zřídit funkci potravinového ombudsmana • Sněmovna podpořila rozsáhlou novelu stavebního zákona • Skupina Czechoslovak Group vstoupila na burzu Euronext Amsterdam. -
Sektor polovodičů se zotavuje, C3.ai získává 21 % po oznámení partnerství s Microsoftem 📌
Dnes na začátku obchodní seance nebyla nálada na akciovém trhu nejlepší. Pozornost investorů se soustředila na eskalaci konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou poté, co Rusko oznámilo mírnější pravidla pro použití jaderných zbraní. -
Sektor polovodičů táhne americké akciové indexy dolů
Index Dow Jones -0,56 % na 40143,95 b., S&P 500 -1,11 % na 5336,99 b., Nasdaq Composite -1,9 % na 16503,4 b. -
Sektor s kryptoměnami zažil dobrý týden
Kryptoměny zažily dobrý minulý týden, přičemž hlavní kryptoaktiva, jako bitcoin a ether, byly sedmi dnů v kladných číslech, zatímco jiné, jako solana a cardano, zaznamenaly velké skoky. -
Sektor služeb pomáhá Spojenému království vyhnout se recesi a nyní se soustředí na jarní rozpočet
„Hospodářství Velké Británie dosáhlo minulý měsíc lepších výsledků, než se očekávalo, a to díky důležitému spotřebiteli, který nám pomohl opět se vyhnout recesi. HDP vzrostl oproti lednu o 0,3 % a za poslední tři měsíce se nezměnil. Služby, které tvoří 80 % ekonomiky, zaznamenaly rozsáhlé oživení a kompenzovaly poklesy ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. -
Sektor služeb v Británii se ocitá v krizi
Britský sektor služeb se podle Indexu nákupních manažerů (PMI) propadl poprvé za 2 roky a naznačil možnost, že se... -
Sektor služeb v ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
Údaje o tržbách v sektoru služeb potvrzují tvrdý dopad uzavírek souvisejících s pandemií na řadu odvětví. Meziroční pokles tržeb vykázala v závěrečné čtvrtletí v zásadě všechna odvětví ve službách, zejména pak činnosti související s cestovním ruchem, leteckou dopravou a ubytováním, stravováním a pohostinstvím. Podobné konstatování platí i při hodnocení vývoje za rok 2020 jako celek. Sektor služeb má na celkovém HDP České republiky podíl zhruba 60 %, pokles výkonu ve službách tak měl zásadní vliv na loňský pokles české ekonomiky jako celku. -
Sektor služeb v USA se dostal na úrovně před pandemií. Británie chce být Saudskou Arábií větrné energetiky
V pondělí zveřejnil Institut nákupních manažerů data ohledně aktivity v americkém sektoru služeb za září. Tento fundament vyšel velmi pozitivně a aktivita v americkém sektoru služeb se dostala již na úroveň před pandemií. -
Sektor stavebnictví ve Velké Británii nadále oslabuje
Britský index nákupních manažerů (PMI) ve stavebnictví pokračoval i v lednu po špatných datech z prosince ... -
Sektoru služeb se v eurozóně daří nejlépe od června 2011, analýza EUR/GBP
Francouzská výroba a služby se dočkaly nečekaného zpomalení. Index nákupních manažerů (PMI) za výrobu oslabil o 0... -
Sekundární veřejná nabídka akcií Pilulky se rozjíždí. Přednostního práva na úpis nových akcií Pilulky využilo 45 stávajících akcionářů, kteří celkem zainvestovali téměř 50 mil. Kč
Společnost Pilulka si jde pro nový kapitál prostřednictvím sekundární veřejné nabídky (SPO). Před samotnou veřejnou emisí umožnila stávajícím akcionářům uplatnit přednostní právo na úpis nových akcií za cenu 450 Kč za akcii. V období od 23. května do 6. června proběhla velmi úspěšná první tranše, když nabídky využilo 45 stávajících akcionářů, kteří upsali 110 268 kusů akcií za celkem 49 620 600 Kč. Veřejná emise akcií odstartovala 8. června a potrvá do 22. června. Pilulka v ní nabídne až 389 732 kusů akcií. -
Selhání rakety prudce snížilo cenu akcií společnosti Virgin Orbit📉
Předsezónní sentiment kolem Virgin Orbit (VORB.US) je téměř deprimující, což zvedlo kotaci o téměř 25 % níže oproti včerejším zavíracím úrovním. První let bezpilotní rakety LuncherOne, která měla vynést na oběžnou dráhu satelit, ležel v troskách kvůli nečekanému selhání. Podle společnosti Virgin Orbit k samotnému selhání došlo až ve vesmíru, téměř 11 000 metrů nad zemským povrchem. Současný pokus byl šestý v pořadí a druhý neúspěšný. -
Sellier & Bellot patřící pod Colt CZ Group podepsal pětileté partnerství na dodávky střelného prachu
Colt CZ Group informoval o dohodnutém pětiletém partnerství ohledně dodávek střelného prachu mezi jeho dceřinou společností Sellier & Bellot a výrobcem EURENCO. -
Sellier & Bellot zaznamenal enormní zájem o své výrobky, jsou hůř dostupné
Vlašimský výrobce munice, společnost Sellier & Bellot, zaznamenal v souvislosti s děním na Ukrajině enormní zájem o své výrobky, což vedlo k aktuální zhoršené dostupnosti nábojů. Jejich výroba a distribuce na tuzemský trh ale nebyla přerušena a pokračuje dál. Firma letos dodá na trh v ČR stejné, nebo větší množství nábojů než v roce 2021. Jaký byl loňský objem výroby, společnost neuvedla. Zvýšená poptávka po střelivu je evidentní nejen v České republice, ale v celé Evropě, uvedla dnes firma v tiskové zprávě. -
Sell in may and go away?
Květen se nám pomalu blíží a jak už bývá touhle dobou na finančních trzích zvykem, asi bychom se měli začít pomalu připravovat na záplavu článků, které budou citovat známé pořekadlo Sell in May and go away, které varuje investory před začátkem „květnového“ cyklu, který je historicky pro akciové indexy méně úspěšným. Rozdělíme-li totiž obchodování na amerických akciích do dvou cyklů – květen až říjen a listopad až duben – zjistíme, že v prvním cyklu americký Dow Jones od roku 1950 generoval průměrný výnos pouhých 0,3 %, zatímco v druhém se průměrný výnos pohyboval kolem 7,5 %. Výše zmíněné pořekadlo se tak netýká pouze května, jak se někteří mylně domnívají, ale více méně celého „teplého“ ročního období, z čehož řada obchodníků usuzuje, že i na akciovém trhu existuje sezónnost. -
Sell in May and go away dollar?
Měsíc květen je spojován s jednou z neznámějších pranostik na finančním trhu, a to „Sell in May and go away“, neboli prodej v květnu a odejdi pryč. Tato pranostika zejména akciovým investorům naznačuje, že v květnu je dobré prodat akcie, dát si volno a do trhu se vrátit zpět na podzim. -
Semafor: Microsoft jedná o investici deset mld. USD do vlastníka ChatGPT
Americká softwarová společnost Microsoft jedná o investici deset miliard dolarů (223,6 miliardy Kč) do společnosti OpenAI, která vlastní chatovacího robota ChatGPT. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informoval web Semafor. Microsoft se k věci odmítl vyjádřit, společnost OpenAI zatím na dotaz agentury Reuters nereagovala. -
Seminář Jordana Belforta o kryptoměnách
Podle The New York Times uspořádal Jordan Belfort minulý týden ve svém sídle v Miami první seminář o kryptoměnách. Devět účastníků zaplatilo jeden bitcoin, tedy asi 40 000 dolarů, za účast na dvoudenním workshopu o kryptoměnách. -
Semler Scientific stoupá o 31 %, když společnost odhalila investici do Bitcoinu 📈
Společnost Semler Scientific (SMLR.US), která se zabývá zdravotnickou technikou a dodávkami, odhalila, že koupila 581 BTC za přibližně 40 milionů dolarů. Po tomto oznámení vzrostly její akcie o více než 31 %. Společnost uvedla, že Bitcoin v posledních měsících, po zeleném světle SEC 11. ledna, získává obrovskou popularitu a v budoucnu se ukáže být pojistkou proti rostoucí inflaci nebo globální nestabilitě. Semler se rozhodl investovat své hotovostní přebytky právě do BTC a generální ředitel společnosti Eric Semler zdůraznil, že strategie alokace kapitálových přebytků do BTC bude zachována dlouhodobě. -
Sempra prodává podíl za 10 miliard USD, zaměřuje se na regulované utility
Americká energetická společnost Sempra (NYSE: SRE) oznámila významnou strategickou transakci – prodá 45% podíl ve své infrastrukturní divizi Sempra Infrastructure Partners za 10 miliard USD v hotovosti. Kupcem je konsorcium vedené firmou KKR, které zahrnuje také kanadský důchodový fond CPP Investments. Po dokončení transakce bude mít konsorcium 65% podíl, zatímco Sempra si ponechá 25 % a Abú Dhabí Investment Authority (ADIA) zůstává s 10% podílem. Dohoda oznámená 23. září 2025 odráží snahu společnosti soustředit se na své hlavní regulované utility.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (květen 2026)
Členové VIP zóny FXstreet.cz v květnu 2026 byli opět v zisku
Algo trading pro každého: Uvažování nad vstupními podmínkami a jejich mechanizace (2. díl)
Úvod do algoritmizace obchodních strategií (1. díl)
AI jako začátek konce softwarových firem?
Japonský akciový trh: Ze ztracené dekády lídrem AI éry (18. díl)
Proč vzniká stále více crypto prop firem?
Nejúspěšnější obchody traderů Fintokei: Když můžeš obchodovat zprávy bez omezení
🚀 FXstreet.cz a eToro spouštějí prémiovou akci: Získejte 6 měsíců ve VIP zóně ZDARMA a posuňte své obchodování na vyšší úroveň
Někteří lidi nevěří, že na Jamajce platí svým dolarem. Libra už je tady pasé
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (květen 2026)
Členové VIP zóny FXstreet.cz v květnu 2026 byli opět v zisku
Algo trading pro každého: Uvažování nad vstupními podmínkami a jejich mechanizace (2. díl)
Úvod do algoritmizace obchodních strategií (1. díl)
AI jako začátek konce softwarových firem?
Japonský akciový trh: Ze ztracené dekády lídrem AI éry (18. díl)
Proč vzniká stále více crypto prop firem?
Nejúspěšnější obchody traderů Fintokei: Když můžeš obchodovat zprávy bez omezení
🚀 FXstreet.cz a eToro spouštějí prémiovou akci: Získejte 6 měsíců ve VIP zóně ZDARMA a posuňte své obchodování na vyšší úroveň
Někteří lidi nevěří, že na Jamajce platí svým dolarem. Libra už je tady pasé
Denní kalendář událostí
Členka Fedu Michelle Bowman
Členka Fedu Mary Daly
Prezidentka ECB Christine Lagarde
Guvernérka RBNZ Anna Breman
V USA týdenní statistický bulletin API
V USA ADP report zaměstnanosti
V Británii cenový index zboží
V USA index PMI z oblasti Chicaga
V Kanadě hrubý domácí produkt (HDP)
Guvernér BoE Andrew Bailey
Členka Fedu Michelle Bowman
Členka Fedu Mary Daly
Prezidentka ECB Christine Lagarde
Guvernérka RBNZ Anna Breman
V USA týdenní statistický bulletin API
V USA ADP report zaměstnanosti
V Británii cenový index zboží
V USA index PMI z oblasti Chicaga
V Kanadě hrubý domácí produkt (HDP)
Guvernér BoE Andrew Bailey
Tradingové analýzy a zprávy
Valná hromada ČEZ rozhodne o směřování podniku
Bloomberg: Ze zakladatelů firmy Anthropic se stali miliardáři
Trump prý uzavře dohodu s Íránem při splnění všech podmínek
Akcie uzavřely na nových rekordních maximech, Trump prý učiní konečné rozhodnutí ohledně Íránu
Trump: Blokáda u Íránu skončí, učiním definitivní rozhodnutí o dohodě
Válka proti Ukrajině brzy skončí, zopakoval Putin; válku s Evropou nechce
Výdaje Ruska na válku letos překročí rozpočet nejméně o dva biliony rublů
Akcie na pražské burze letos klesly, index PX do konce května ztratil 5,2 pct
Forex: Dolar dál oslabuje po zprávách o prodloužení příměří mezi USA a Íránem
Pražská burza v týdnu oslabila, index PX během něj klesl o 0,5 procenta
Valná hromada ČEZ rozhodne o směřování podniku
Bloomberg: Ze zakladatelů firmy Anthropic se stali miliardáři
Trump prý uzavře dohodu s Íránem při splnění všech podmínek
Akcie uzavřely na nových rekordních maximech, Trump prý učiní konečné rozhodnutí ohledně Íránu
Trump: Blokáda u Íránu skončí, učiním definitivní rozhodnutí o dohodě
Válka proti Ukrajině brzy skončí, zopakoval Putin; válku s Evropou nechce
Výdaje Ruska na válku letos překročí rozpočet nejméně o dva biliony rublů
Akcie na pražské burze letos klesly, index PX do konce května ztratil 5,2 pct
Forex: Dolar dál oslabuje po zprávách o prodloužení příměří mezi USA a Íránem
Pražská burza v týdnu oslabila, index PX během něj klesl o 0,5 procenta
Blogy uživatelů
Súťaž začína už zajtra!
Nedělní příprava: Fundament + vybrané měnové páry
Růst na burzách pokračuje, index S&P 500 atakuje rekordy
Svět v plamenech, burzy na vrcholu: Kam zmizel strach?
Proč bereme zasažený stop-loss jako osobní urážku
Ropa klesá! Kde hledat příležitosti?
Trhy pod lupou: livestream, který vám vysvětlí, co teď ovlivňuje ceny
Praktické okénko: Akciové indexy se zbláznily
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (29.5.2026)
S&P 500: Už nikdy ztrátový rok?!
Súťaž začína už zajtra!
Nedělní příprava: Fundament + vybrané měnové páry
Růst na burzách pokračuje, index S&P 500 atakuje rekordy
Svět v plamenech, burzy na vrcholu: Kam zmizel strach?
Proč bereme zasažený stop-loss jako osobní urážku
Ropa klesá! Kde hledat příležitosti?
Trhy pod lupou: livestream, který vám vysvětlí, co teď ovlivňuje ceny
Praktické okénko: Akciové indexy se zbláznily
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (29.5.2026)
S&P 500: Už nikdy ztrátový rok?!
Forexové online zpravodajství
🎥Týden na trzích: Monstrózní výsledky Dellu, předplatné Mety a rozpaky kolem EV Ferrari
Paradoxní účet finále Ligy mistrů: Domovské město vítězů, Paříž, sčítá škody, zatímco pořadatelská Budapešť se raduje z více než miliardového zisku
Česko má na fotbalovém mistrovství světa více než dvoutřetinovou pravděpodobnost postupu ze skupiny, vyšší než Švédsko či Skotsko, spočítala americká banka. Vyřadit jej má Belgie
Mistrovství světa ve fotbale nejspíše vyhrají Španělé, spočítala americká banka Goldman Sachs. Diváci se mohou dočkat klání USA vs. Írán nebo „Messi vs. Ronaldo“
Válka v Íránu nahrává českým hotelům, penzionům i restauracím. Češi totiž mění prázdninové plány, dovolenou doma letos plánuje 77 procent z nich, citelně více než loni
Zámořské akcie posílily
Denní shrnutí: Kupci nadále dominují trhům navzdory geopolitickým turbulencím ⏰
📆 Tři trhy ke sledování příští týden (29.05.2026)
Maďarsko odblokovalo prostředky z EU; EUR/HUF klesá o 0,5 %
Frankfurtská burza zakončila páteční seanci na zelené nule
🎥Týden na trzích: Monstrózní výsledky Dellu, předplatné Mety a rozpaky kolem EV Ferrari
Paradoxní účet finále Ligy mistrů: Domovské město vítězů, Paříž, sčítá škody, zatímco pořadatelská Budapešť se raduje z více než miliardového zisku
Česko má na fotbalovém mistrovství světa více než dvoutřetinovou pravděpodobnost postupu ze skupiny, vyšší než Švédsko či Skotsko, spočítala americká banka. Vyřadit jej má Belgie
Mistrovství světa ve fotbale nejspíše vyhrají Španělé, spočítala americká banka Goldman Sachs. Diváci se mohou dočkat klání USA vs. Írán nebo „Messi vs. Ronaldo“
Válka v Íránu nahrává českým hotelům, penzionům i restauracím. Češi totiž mění prázdninové plány, dovolenou doma letos plánuje 77 procent z nich, citelně více než loni
Zámořské akcie posílily
Denní shrnutí: Kupci nadále dominují trhům navzdory geopolitickým turbulencím ⏰
📆 Tři trhy ke sledování příští týden (29.05.2026)
Maďarsko odblokovalo prostředky z EU; EUR/HUF klesá o 0,5 %
Frankfurtská burza zakončila páteční seanci na zelené nule
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Makro: Maloobchodní tržby Německa v září nečekaně prudce klesly
Sumár dňa: 2.2.2016
Spotřebitelská důvěra v Americe klesla
Fed ve středu zvýší úrokové sazby o dalších 50 bb
Stark (ECB, Nemecko)
Cena akcií Fordu proráží nad klíčovou rezistenci trendové linie
Eurodolar se před daty a komentáři z Fedu dál zklidnil, region začíná s nevýraznými změnami
Trumpova kontrola, která zatím nic nepřináší. Část 2
Koruna se zbavuje ztrát, pomáhá jí vývoj na hlavních trzích
Nezaměstnanost v eurozóně stagnuje
Makro: Maloobchodní tržby Německa v září nečekaně prudce klesly
Sumár dňa: 2.2.2016
Spotřebitelská důvěra v Americe klesla
Fed ve středu zvýší úrokové sazby o dalších 50 bb
Stark (ECB, Nemecko)
Cena akcií Fordu proráží nad klíčovou rezistenci trendové linie
Eurodolar se před daty a komentáři z Fedu dál zklidnil, region začíná s nevýraznými změnami
Trumpova kontrola, která zatím nic nepřináší. Část 2
Koruna se zbavuje ztrát, pomáhá jí vývoj na hlavních trzích
Nezaměstnanost v eurozóně stagnuje
Blogy uživatelů
Největší výzvy pro současné obchodníky? Názory řečníků Online trading konference 2024
Trading ideas: EUR/CHF, EUR/AUD a AUD/NZD
Súťaž začína už zajtra!
Buffett, SONY a strategie tradingu: Co se aktuálně vyplatí sledovat na trzích podle Tomáše Vranky?
Největší bublina na světě
Praktické okénko: Volatilita není vždy přítel
TOP 7 zbrojařských akcií s potenciálem růstu
Obchodní deník jako klíčový nástroj pro zlepšení výkonnosti
Výhľad komodít na rok 2020
Jak se připravovat na obchodování během vánočních svátků
Největší výzvy pro současné obchodníky? Názory řečníků Online trading konference 2024
Trading ideas: EUR/CHF, EUR/AUD a AUD/NZD
Súťaž začína už zajtra!
Buffett, SONY a strategie tradingu: Co se aktuálně vyplatí sledovat na trzích podle Tomáše Vranky?
Největší bublina na světě
Praktické okénko: Volatilita není vždy přítel
TOP 7 zbrojařských akcií s potenciálem růstu
Obchodní deník jako klíčový nástroj pro zlepšení výkonnosti
Výhľad komodít na rok 2020
Jak se připravovat na obchodování během vánočních svátků
Vzdělávací články
VIDEO: 💥 Trhy jedou bomby a rekordy padají! Zlato, Bitcoin, S&P 500 - obří příležitost nebo začátek konce?
Úvod do algoritmizace obchodních strategií (1. díl)
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (květen 2026)
🚀 FXstreet.cz a eToro spouštějí prémiovou akci: Získejte 6 měsíců ve VIP zóně ZDARMA a posuňte své obchodování na vyšší úroveň
QE, LTRO, OMT – s čím centrální banky ještě přijdou?
Chyba, která ničí vaši tradingovou mysl
Rozhovor s ředitelem tradingu ČSOB
Novodobá rizika investování, aneb „šmejdi“ na kapitálovém trhu
Členové VIP zóny FXstreet.cz v květnu 2026 byli opět v zisku
Nejvýznamnější svíčkové formace – část I.
VIDEO: 💥 Trhy jedou bomby a rekordy padají! Zlato, Bitcoin, S&P 500 - obří příležitost nebo začátek konce?
Úvod do algoritmizace obchodních strategií (1. díl)
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (květen 2026)
🚀 FXstreet.cz a eToro spouštějí prémiovou akci: Získejte 6 měsíců ve VIP zóně ZDARMA a posuňte své obchodování na vyšší úroveň
QE, LTRO, OMT – s čím centrální banky ještě přijdou?
Chyba, která ničí vaši tradingovou mysl
Rozhovor s ředitelem tradingu ČSOB
Novodobá rizika investování, aneb „šmejdi“ na kapitálovém trhu
Členové VIP zóny FXstreet.cz v květnu 2026 byli opět v zisku
Nejvýznamnější svíčkové formace – část I.
Tradingové analýzy a zprávy
Technická analýza AUD/JPY a AUD/CHF
Lídři G7 v návrhu prohlášení vyzývají ke zmírnění konfliktu Izraele s Íránem
USD/CAD - Intradenní výhled 10.2.2016
Průzkum: Japonské firmy dál omezují práci na dálku navzdory zájmu zaměstnanců
Zlato v prodejní oblasti, medvědi nastupují do trhu
Analýza hlavních měnových párů 20.2.2020
Aktuálně otevřené forex pozice 24.6.2015
MMF schválil další část finanční pomoci Portugalsku
Aktuálně otevřené forex pozice 12.3.2024
Forex: Koruna dnes mírně posílila k euru i dolaru
Technická analýza AUD/JPY a AUD/CHF
Lídři G7 v návrhu prohlášení vyzývají ke zmírnění konfliktu Izraele s Íránem
USD/CAD - Intradenní výhled 10.2.2016
Průzkum: Japonské firmy dál omezují práci na dálku navzdory zájmu zaměstnanců
Zlato v prodejní oblasti, medvědi nastupují do trhu
Analýza hlavních měnových párů 20.2.2020
Aktuálně otevřené forex pozice 24.6.2015
MMF schválil další část finanční pomoci Portugalsku
Aktuálně otevřené forex pozice 12.3.2024
Forex: Koruna dnes mírně posílila k euru i dolaru
Témata v diskusním fóru
BRExit a broker v Londýně
EUR/USD
PIN BARS
Price Action Trading Jakuba Hodana
Elliottova vlnová teorie pro akcii Tesla, kryptoměnu Bitcoin a měnový pár USD/JPY
Vydělal 82 milionů dolarů díky tradingu – úspěšná strategie pro obchodování na burze
Analýza Dow Jones, Nasdaq, DAX, EUR/USD a WTI: DAX na rekordech, NASDAQ ztrácí
Analýza Dow Jones, Dax, EUR/USD: Dow Jones na historickém maximu
Axiory Europe
Analýza Dow Jones, Nasdaq, EUR/USD: Americký trh práce nečekaně posílil
BRExit a broker v Londýně
EUR/USD
PIN BARS
Price Action Trading Jakuba Hodana
Elliottova vlnová teorie pro akcii Tesla, kryptoměnu Bitcoin a měnový pár USD/JPY
Vydělal 82 milionů dolarů díky tradingu – úspěšná strategie pro obchodování na burze
Analýza Dow Jones, Nasdaq, DAX, EUR/USD a WTI: DAX na rekordech, NASDAQ ztrácí
Analýza Dow Jones, Dax, EUR/USD: Dow Jones na historickém maximu
Axiory Europe
Analýza Dow Jones, Nasdaq, EUR/USD: Americký trh práce nečekaně posílil




