Čtvrtek 29. května 2025 23:16
reklama
Fintokei Payouty
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex

Pasivní vs aktivní investování. Je nutné si vybírat?

28.05.2025 13:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktivní nebo pasivní správa investic? V době široké nabídky a vysoké dostupnosti nízkonákladových investičních platforem je to stále rezonující téma. Zastánci se dělí na dva vyhraněné tábory a každý silně zastává svůj názor. Každá z těchto metod má samozřejmě svoje pozitivna a negativa a zároveň žádná z variant nikdy nebude jedinou možnou cestou pro každého investora na planetě.

Aktivní správa znamená, že profesionální portfolio manažeři provádějí důkladné analýzy a snaží se překonat tržní indexy. Výhodou tohoto přístupu je možnost dosahování vyšších výnosů oproti trhu, pokud jsou investiční rozhodnutí úspěšná. Aktivní řízení umožňuje také zajištění proti různým rizikům, jako je měnové, úrokové nebo kreditní riziko, čímž se může snížit volatilita portfolia. Díky důkladné analýze konkrétních investic mají investoři potenciál těžit z identifikace podhodnocených aktiv.

Na druhou stranu má aktivní správa i své nevýhody. Patří mezi ně především vyšší nákladovost spojená s řízením portfolia, protože fondy účtují poplatky za správu i případné odměny ze zhodnocení. Dalším rizikem je riziko dosažení nižších výnosů než samotný index- ani odborníci nejsou neomylní, a pokud jejich investiční strategie selže, může investor dosáhnout horších výsledků než při pasivním přístupu.

Pasivní správa, která obvykle zahrnuje investice do indexových fondů, se oproti tomu zaměřuje na replikaci výkonnosti trhu namísto jeho překonání. Mezi její hlavní výhody patří nižší nákladovost, protože nevyžaduje složitou analýzu a aktivní řízení. Investoři si mohou sestavit individuální portfolio, které odpovídá jejich investičnímu horizontu a rizikovému profilu. Fondy v pasivní správě také obvykle neúčtují odměny ze zhodnocení, což může vést k lepším čistým výnosům.

Nevýhodou tohoto přístupu je však skutečnost, že pasivní investoři přijímají všechna rizika spojená s trhem, včetně měnového rizika, pokud není fond zajištěn do domácí měny. Navíc se v případě indexových fondů neprovádí analýza jednotlivých titulů, takže v portfoliu mohou zůstávat i předražené nebo méně perspektivní společnosti. Technicky vzato také indexové fondy nemohou překonat svůj benchmark, což znamená, že se investoři vzdávají možnosti dosáhnout nadvýnosu, který by aktivní správa mohla nabídnout.

Stejně jako svět není černobílý, ani tady to není zcela jednoznačné: pasivní správa přes ETF (ETF neboli Exchange-Traded Funds jsou fondy, které sledují složení některého tržního indexu) není až tak pasivním rozhodnutí, jak se na první pohled může zdát. Investor si volí ETF nebo indexový fond se zaměřením na určitou třídu aktiv jako jsou například akcie nebo dluhopisy, následně si vybírá, zda preferuje celosvětový záběr nebo užší geografickou specializaci, rozhoduje se mezi equal weighted (stejné váhy jednotlivých titulů) nebo market cap wieghted (váhy titulů podle tržní kapitalizace).  Do rozhodnutí pak vstupuje i otázka, zda je fond akumulační nebo distribuční (distribuční ETF vyplácejí dividendy, které můžete reinvestovat podle libosti, akumulační ETF za vás dividendy automaticky reinvestují) a v jaké měně se bude investovat. Nestačí tak pouze rozhodnout se, že chci investovat ale i jak do čeho chci investovat a jakým způsobem to provedu.

Výzvy, kterým budou aktivní správci čelit

Výše poplatků poplatky: Poplatky za správu a transakční náklady snižují čisté výnosy a oproti pasivním strategiím jsou násobně vyšší. Je možný tlak na jejich snižování.

Efektivita trhu: Na vysoce efektivních trzích (např. americké velké společnosti) je těžké trvale překonávat index.

Behaviorální zkreslení: Aktivních manažeři a investoři mohou podléhat emocionálním rozhodnutím, zatímco zkušení se s nimi umějí poprat.

Návrat k průměru: I nejvýkonnější aktivní fondy často dlouhodobě ztrácejí svůj náskok. Některé aktivně spravované fondy měly skvělá období a ta vystřídaly období špatná. Případně skvěle performující fond převzal jiný portfolio manažer a výkonnost se pak může lišit.

Tlak na úspěšnost: Pokud klesne ETF, to je bráno jako standardní tržní pokles, pokud ale klesne aktivně řízený fond, masa lidí to připisuje špatným rozhodnutím portfolio manažera.

Porovnávání neporovnatelného: nedá se porovnávat výkonnost fondu se zaměřením na české státní dluhopisy v CZK oproti výkonnosti SP500 v dolarech a podobně. Je třeba porovnávat srovnatelné investiční nástroje se srovnatelnou investiční strategií a ve stejné měně. Například tedy porovnávat výkonnost dvou akciových fondů se zaměřením na evropské akcie v měně EUR.

Tlak na likviditu fondů: Retailové fondy mají nařízeno držet z důvodu likvidity část prostředků v hotovosti, čímž se také snižuje potenciál výnosu.

Behaviorální aspekt: Mnoho retailových klientů do fondů vstupuje, když rostou, a portfolio manažer pak nakupuje dráž, naopak když fondy klesají a investoři vidí, že jim portfolio klesá, začnou vybírat. Defakto se dělá pravý opak úspěšného investování: draze se nakupuje a levně prodává.

Univerzální odpověď na otázku, zda aktivní nebo pasivní, tak neexistuje. Je pravda, že mnohé aktivní fondy dlouhodobě nepřekonávají indexové fondy, zejména po započtení poplatků. Na druhou stranu ale v obdobích tržních neefektivit a ekonomických otřesů (a přiznejme si, že současná doba je jich plná) dokáží aktivní manažeři při správné alokaci do rostoucích sektorů a při využití makroekonomických trendů dosáhnout výrazného zhodnocení a indexy překonat (nebo naopak při korekcích zabránit významným propadům).

Rozhodně vidím jako kontraproduktivní, tlačit nadšence indexových nástrojů do aktivních strategií a naopak. Každému může vyhovovat něco jiného. Navíc si myslím, že v budoucnu se nebude tolik řešit, jestli volit správu aktivní nebo pasivní, investoři budou mít různé kombinace aktivních a pasivních strategií. Kombinovat strategie nám přece nikdo nezakazuje.

Marek Tomšík
Relationship Manager, Conseq Investment Management a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Paříž - odkryjí volby fakt, že je třeba jít s pravdou ven?
    Při návštěvě Paříže jsem se zeptal řidiče taxíku na jeho politické názory a on na mě okamžitě zakřičel...
  • Paříž už nemá největší evropskou burzu. Kvůli hrozbě dluhové krize i frexitu ji sesadil Londýn, jenž se sám „sbírá“ z brexitu
    Francie se před blížícími se parlamentními volbami otřásá jak politicky, tak ekonomicky. Volby předčasně vypsal prezident Emmanuel Macron v reakci na eurovolební fiasko své vlastní partaje. První kolo voleb proběhne už 30. června. Přitom v nich Macronovu partaj může přeskočit jak strana Marine Le Penové, tak aliance levicových stran. Ve Francii tak poprvé od let 1997 až 2002 může nastat takzvaná kohabitace, tedy situace, kdy je prezident z jiné politické strany než premiér, resp. parlamentní většina. Což je z hlediska správy země v poloprezidentském systému, jakým Francie je, pochopitelně méně efektivní varianta.
  • Pasca likvidity sklapla
    Dlho očakávaný 3-ročný tender ECB bol hlavnou udalosťou vče...
  • Pasivita BoJ posílá USD/JPY pod 104 ke dvouletým minimům
    Pár USD/JPY výrazně propadl po ranním zasedání Bank of Japan (BoJ), na kterém se banka nedohodla na dalším uvolňování ...
  • Pasivně agresivní FED
    Na poslední zasedání FEDu trhy příliš nereagovaly, což může budit dojem, že se vlastně nic nestalo. Přitom opak je pravdou: červnové zasedání bylo začátkem definitivního konce pokrizové éry. Navíc nám FED sdělil, že už v rozhodování nebude klást tolik důrazu na data. Obě změny jsou významné.
  • Pasivní investování? Jak neudělat zásadní chyby
    Jak kombinace výhod pasivních investičních nástrojů a aktivní správy portfolia může přinést výrazné výhody pro vaše bohatství? Proč pasivní instrumenty, jako jsou ETF, nejsou samy o sobě zárukou úspěchu a jak aktivní správa těchto nástrojů pomáhá maximalizovat výnosy a minimalizovat rizika. V tomto článku se dozvíte cenné informace, jak neudělat zásadní chyby.
  • „Pasivní investování je mýtus, 99 % lidí to nedá. Jsme v recesi.“ říká Štěpán Hájek
    Podcast se Štěpánem Hájkem o investování, tvorbě portfolia aj.
  • Pasivním fondům se loni dařilo přilákat nový kapitál
    V posledních letech můžeme v investičním světě sledovat výrazný posun směrem k pasivním fondům a zároveň odklon od aktivních fondů. Tento trend pokračoval také v loňském roce.
  • Pasivní příjem z pronájmu? Majitele nájemních bytů čekají každý rok desítky hodin práce
    Pronajímatelé bytů si průměrně každých 18 měsíců musejí hledat nového nájemníka, což znamená desítky hodin práce. Běžné záležitosti spojené s pronajímáním nemovitosti k bydlení dle dat společnosti UlovDomov.cz mohou každý rok zabrat minimálně 62 hodin. Pojďme se podívat, co vše musejí pronajímatelé obstarat a kolik času jim jednotlivé činnosti zaberou.
  • Pasivní rostoucí síla 06/09/2022
    INDEXY: Září a březen jsou klíčové měsíce pro změny v největších světových akciových indexech. Tyto rebalance nabývají na významu s obrovským růstem odvětví pasivních fondů obchodovaných na burze (ETF), které je sledují. Částka spravovaná ETF se od roku 2018 zdvojnásobila a nyní se celosvětově blíží více než 9 bilionům dolarů, což je ve skutečnosti mnohem více, protože mnoho „aktivních“ fondů je úzce sleduje.
  • Passerinvest Group úspěšně uzavřela veřejnou nabídku dluhopisů s celkovým upsaným objemem 750 milionů Kč
    Passerinvest Group, a.s. (dále Passerinvest), přední developerská a investiční společnost na českém trhu, úspěšně dokončila emisi dluhopisů PSG 7,60/28. Dluhopisy byly vydány na 5 let s celkovým upsaným objemem 750 milionů Kč. Dluhopisy byly emitovány s kupónovou sazbou 7,60 % p.a. a čtvrtletní výplatou kupónů.
  • Passport – Nový impulz pro akcie BlackBerry před výsledky?
    Na BlackBerry  konferenci, která včera paralelně probíhala v Torontu, Londýně a Dubaji, byl představen očekávaný Black...
  • PAST NA BÝKY FUNGUJE SKVĚLE ❌ FOMO pokračuje 🚀 TOP IPO 2023 | Nejhorší kryptoměny a Nejlepší akcie ✅
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • PAST NA INVESTORY 💥 KOLAPS POKRAČUJE 💰 Dividendové akcie | Earnings, Krypto, Bitcoin, Forex, Komodity
    Týdenní videokomentář - technická analýza, fundamenty, makrokalendář a zprávy: Forex, komodity, akcie, indexy, opce, kryptoměny.
  • Päť dnešných zlých správ pre infláciu v eurozóne (a aj pre euro)
    Dnešná séria dát z eurozóny rozhodne nepotešila ECB. Všetky, ktoré boli v kalendári, sa týkali inflácie, a skončili v červenom, teda horšie, než sa čakalo.
  • Päť dní do katarzie
    Tak ako sa akciová rely predlžuje a blížime sa k historickým vrcholom na amerických akciách (vzdialené 50 – 60 b...
  • Páteční analýza EUR/USD
    Nudný týden, tak by se dal jednoduše shrnout vývoj na EUR/USD. Od začátku týdne se trh pohybuje v rozmezí cca 100 pipů. Dnes čeká obchodníky hned několik klíčových zpráv. Z Evropy se dočkáme v dopoledních hodinách německého HDP a CPI, následně italského HDP a na závěr v 11 hodin HDP eurozóny (druhé měření). Živo bude i odpoledne, kdy USA zveřejní v 14:30 maloobchodní tržby, PPI index a v 16:00 spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity.
  • Páteční bouře na trzích zkazí investorům víkend
    Americké akciové burzy zahajují dnešní obchodování v červených číslech. Ani velmi solidní hodnoty HDP za třetí kvartál nedokázaly předčít zklamání z hospodářských výsledků firem. HDP vzrostl o 3,5 %, zatímco trh očekával růst 3,3 %. Velkým zklamáním pro trhy byly například výsledky Amazonu, který nenaplnil očekávání v oblasti tržeb, a tak jeho akcie padají o více jak 8 %. Průmyslový Dow Jones klesá o 1,4 %, S&P 500 padá o 2,1 % a technologický Nasdaq odepisuje dokonce 2,7 %. Nedaří se ani jednomu sektoru, když jejich ztráty se pohybují do výše až 3,9 % v případě výrobců luxusního zboží. Padají také telekomunikační (-2,9 %) či technologické firmy (-2,3 %).
  • Páteční breakout už poslal euro na dosah 1,23 EURUSD, akciové trhy zatím vyčkávají
    Pondělní seance zatím na finančních trzích podle očekávání probíhá v klidu a na nízkých objemech. V Evropě jsou objemy přibližně čtvrtinu pod dlouhodobým průměrem, což je způsobeno jak absencí nového makra, tak především svátkem v USA a skutečností, že jsou dnes americké banky uzavřené. Německý DAX tak jen mírně koriguje své zisky z minulého týdne, zatímco ostatní indexy si své pozice drží.
  • Páteční euforie vyprchává, Trump možná vyhlásí mimořádný stav
    Pátek začal na trzích výrazně pozitivně. Po extrémních propadech akcií lehká korekce obvykle přichází, navíc se dnes nakupila řada zásadních a potenciálně podpůrných zpráv. Později odpoledne však nadšení vadne.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč