Sobota 21. září 2024 04:09
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap trade smarter

Hypoteční sazby zůstávají již čtyři měsíce bez výrazných změn

03.09.2024 09:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

·         Úrokové sazby u hypoték se stále drží nad hlavní úrokovou sazbou ČNB.

·         Průměrná nabídková sazba hypoték v srpnu dosáhla dle Indexu hodnoty 5,12 procenta.

·         Na hypotéce lze však ušetřit i v dnešní době.

Broker Consulting Index, sledující průměrnou úrokovou sazbu u hypotečních úvěrů, nepřinesl ani v měsíci srpnu překvapující závěry. Průměrná nabídková sazba, za kterou banky poskytovaly klientům hypoteční úvěry, poklesla, oproti předchozímu měsíci, jen o 0, 05 procentního bodu. Zájemci si mohli tedy v srpnu sjednat hypotéku za průměrnou úrokovou sazbu 5, 12 procenta. I v dnešní době však lze na hypotéce ušetřit. Cestou může být převzetí stávajícího hypotečního úvěru.

„Průměrná nabídková sazba hypoték se drží již od června letošního roku nad hlavní úrokovou sazbou České národní banky, která činí po nedávném zasedání rady 4,5 procenta. Hlavní úroková sazba přitom od konce roku 2021 vždy převyšovala nad průměrnými sazbami, za které banky poskytovaly klientům hypoteční úvěry. V červnu letošního roku došlo ke zvratu a my ani v dalších měsících neočekáváme větší výkyvy,“ uvádí Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů ze společnosti Broker Consulting.

Kolik lidé v praxi ušetří díky snížení úrokových sazeb?

Jestliže si klient od banky vypůjčí 5 miliónů korun se splatností 30 let při úrokové sazbě 5,12 procenta, bude měsíční splátka činit 27 209 korun. V porovnání s předchozím měsícem, kdy se sazby pohybovaly okolo 5,17 procenta, jde o pokles ve výsledné splátce o 154 korun. Snížením sazby o jeden procentní bod (4,12 %) by výsledná splátka klesla o téměř tři tisíce korun, konkrétně na 24 218 korun.

Meziměsíční srovnání hodnot Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů ukázalo v srpnu na velmi mírné snížení hodnoty, a to o 0,05 procentního bodu. Vývoj sazeb je tak v posledních třech měsících takřka neměnný. „Od začátku roku došlo ke snížení průměrné nabídkové sazby hypoték o 0,5 %.  Největší snížení letos zaznamenal Index v měsíci březnu (5,34 %), a to z únorové hodnoty 5, 53 procenta. Od té doby dochází k poklesům či nárůstům „kosmetického“ charakteru,“ vysvětluje Michaela Pudilová ze společnosti Broker Consulting. Podíváme-li se na hodnotu průměrné nabídkové sazby v červenci, pak vidíme stejnou hodnotu jako v měsíci květnu, a to 5,17 procenta. Červnová hodnota byla naopak o něco nižší (5,11 %). Totožný vývoj předpovídá také předstihový ukazatel (5,36 %), který zůstává od června nezměněn.


Na hypotéce lze ušetřit i v dnešní době

Navzdory optimistickým scénářům o vývoji hypotečních sazeb, který začátkem roku predikovali finanční experti, se do současné chvíle v hypoteční oblasti žádný velký zázrak nekonal. Mnoho lidí tak stále odrazují od rozhodnutí sjednat si hypoteční úvěr příliš vysoké úrokové sazby. I v dnešní době však lze získat velmi výhodný úrok, na který jsme byli zvyklí ještě před třemi lety.

Co musíme splnit a jak na to?

Vstupní podmínkou pro získání výhodného úroku je možnost převzetí výhodné hypotéky od prodávajícího. „Kupujícímu se tato zajímavá možnost nabízí v případě, že prodávající má nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem, který si sjednal například pro její koupi či dostavbu. V tomto případě lze banku požádat o převzetí stávající hypotéky, která může kupci ušetřit, díky výhodnějšímu úroku, i tisíce korun,“ vysvětluje Michaela Pudilová.

Nový žadatel však musí splnit stejné podmínky, jako kdyby si žádal o hypotéku novou. Pro schválení tohoto hypotečního úvěru se tedy posuzují příjmy a výdaje nového žadatele, rizikovost a jeho celková bonita. „Vždy však záleží na konkrétních podmínkách banky. Některé z nich například povolí převzetí hypotéky pouze v případě, že v úvěru zůstane alespoň jeden z původních žadatelů a naopak některé banky zruší původní hypotéku a na financování nemovitosti si pak žadatel musí sjednat hypoteční úvěr zcela nový, ovšem již za aktuálních podmínek,“ doplňuje Michaela Pudilová ze společnosti Broker Consulting.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Hypoindex: Průměrná sazba hypoték klesla popáté v řadě
    Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu klesla na 2,11 procenta z červencových 2,15 procenta. Sazba se snížila již pátý měsíc v řadě, přičemž tak nízko byla naposledy v říjnu 2017. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájem o hypotéky byl v srpnu opět rekordní.
  • Hypoindex: Průměrná sazba hypoték počátkem dubna klesla na 5,57 procenta
    Průměrná sazba hypoték na počátku dubna klesla z březnových 5,62 procenta na 5,57 procenta. Zůstává tak nadále blízko nejnižších hodnot od června 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
  • Hypoindex: Průměrná sazba hypoték počátkem května klesla na 5,52 procenta
    Průměrná sazba hypoték na počátku května mírně klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Je tak nejníže od května 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
  • Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu rekordně stoupla
    Průměrná úroková sazba hypoték v lednu stoupla na 3,43 procenta z prosincových 2,99 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, podle kterého byl nárůst nejvyšší od roku 2003, tedy od doby fungování ukazatele. Hypoindex se sestavuje podle jiné metodiky než Hypomonitor, který Česká bankovní asociace zveřejnila minulý týden v pátek.
  • Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v říjnu stoupla poosmé v řadě
    Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu stoupla na 2,54 procenta ze zářijových 2,43 procenta. Sazba vzrostla poosmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájem o hypotéky nepolevuje, v říjnu banky sjednaly 10.065 hypotečních úvěrů za 32,07 miliardy korun.
  • Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v září stoupla posedmé v řadě
    Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta. Sazba vzrostla posedmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Banky v září sjednaly 9602 hypotečních úvěrů za 30,57 miliardy korun. Jde opět o meziroční nárůst, ve srovnání s předchozím měsícem ale počet i objem nově sjednaných hypoték klesl.
  • Hypomonitor: Banky loni poskytly nové hypotéky za rekordních 379 miliard korun
    Banky a stavební spořitelny loni poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což je meziroční nárůst o 70 procent. Celkem, včetně refinancování, banky loni poskytly 178.000 hypoték za rekordních 541 miliard korun. V případě počtů úvěrů jde o zhruba 50procentní nárůst a u objemu o 73 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
  • Hypomonitor: Objem hypoték v září meziročně stoupl o 90 %, sazby klesly
    Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 13,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 90 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v září ze srpnových 5,78 procenta na 5,74 procenta, a byla tak nejníže od července 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
  • Hypo Real Estate (nemecká banka) vyhlasuje, že neprejde záťažovými testami EU
    Na trhu tak nastáva prvotná panická reakcia a výpredaj všetkého rizikového vrátane eura!...
  • Hypoteční sazby po snížení základní úrokové sazby ČNB opět klesnou. Co to znamená pro lidi, kteří čekají na vhodnou chvíli ke koupi?
    ČNB dnes oznámila další snížení základní úrokové sazby – dvojnásobné oproti tomu předvánočnímu. Takže jsme na 6,25 %. Minule už jen náznak možného snižování sazby ze strany ČNB měl za následek přehlídku nabídek nižších hypotečních sazeb ze strany komerčních bank, a tento trend pokračoval i po snížení. Část odložené poptávky, která bobtná už od léta předloňského roku, se opět přelije přes pomyslnou hráz dostupnosti hypotéky. Předpokládám, že někde u vysněné hodnoty okolo 4 % se ta hráz protrhne úplně. I přes mezikvartální nárůst nabídkových cen pražských bytů o 6 % se stále dá smlouvat, 74 % zájemců ale stejně neví jak. A majitelé kvalitních nemovitostí brzo ztratí důvody vyjednávat.
  • Hypoteční trh lehce ožívá
    Včerejší výsledky hypo monitoru naznačily, že český hypoteční trh nalezl dno a lehce ožívá. Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypotéky v celkovém objemu 14 mld. Kč a jejich objem vzrostl meziměsíčně o 16 %. Za to sice může do značné míry sezónnost (červen bývá tradičně jedním z nejsilnějších měsíců v roce), i po očištění však v červnu hypotéky zaznamenaly lehký nárůst (o 3 %) a meziroční pokles poskytnutých hypoték tak zvolnil z květnových více než 40 % na 28 %.
  • Hypoteční trh pokořil rekord. Za měsíc se rozpůjčovalo 30 miliard korun
    „Lidé se bojí, že jejich peníze na bankovních účtech budou ztrácet kupní sílu. Proto investují do nemovitostí, které historicky přinášely skvělé výnosy. Vysoká poptávka na realitním trhu v kombinaci s pomalou výstavbou však vede k růstu cen nemovitostí a zhoršování dostupnosti bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hypoteční trh pokračuje v nastolených trendech
    „Na trhu je nadbytek peněz, pro které se hledá uplatnění. V zahraničí proto můžeme sledovat nové rekordy na akciových trzích. V České republice nemá obchodování s akciemi silnou tradici, proto přebytečné peníze tečnou na realitní trh. To vede k výraznému růstu cen i v době koronavirové krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hypoteční trh překonal rekord z roku 2016
    „Ceny nemovitostí jsou v České republice vůči mzdové úrovni velmi vysoké, takže pro mnohé lidi je hypoteční úvěr jedinou možností, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Zájem o hypotéky je podpořen velmi nízkými úrokovými sazbami, které u mnohých bank začínají jedničkou. Na tom se vzhledem k nastavení měnové politiky nebude v nejbližších měsících nic měnit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hypoteční úrok pod tři procenta? Možný i v dnešní době!
    Navzdory optimistickým scénářům o vývoji hypotečních sazeb, který začátkem roku predikovali finanční experti, se do současné chvíle v hypoteční oblasti žádný velký zázrak nekonal. Mnoho lidí tak stále odrazují od rozhodnutí sjednat si hypoteční úvěr příliš vysoké úrokové sazby. I v dnešní době však lze získat velmi výhodný úrok, na který jsme byli zvyklí ještě před třemi lety. Co musíme splnit a jak na to? Zeptali jsme se naší hypoteční specialistky, Michaely Pudilové.
  • „Hypotéka na celý život“ je dalším příznakem neutěšeného stavu na trhu s bydlením
    V Česku se rozjíždí takzvané „hypotéky na celý život“, informují dnešní Hospodářské noviny. Několik tuzemských bank totiž nabízí hypotéku, kterou lze splácet až 40 let, v některých případech dokonce do 75 let věku. Banky se takto snaží vyjít vstříc mladším lidem, do 35 let věku, kteří rozložením doby splácení právě na čtyřicet let snižují výši měsíční splátky. Banky tak postupují v rozporu s doporučením České národní banky, která půjčování na více než standardních třicet let považuje za rizikové.
  • Hypotéka za 7 %? Nejspíše ještě letos. Hypotéky v Česku rekordně rychle zdražují
    Mezi prosincem 2021 a lednem 2022 zdražily hypotéky v ČR v průměru nejvýrazněji za posledních takřka dvacet let. Jedná se totiž o nejrapidnější meziměsíční růst průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003, od kdy daná časová řada Fincentrum Hypoindex existuje. Nutno však říci, že i lednová průměrná sazba hypoték v ČR, 3,43 procenta, navýšená oproti prosinci o celých 44 bazických bodů, je už dnes dávno minulostí.
  • Hypotéku je lepší vzít si pozdě nežli ještě později
    „Vzhledem k vysoké inflaci se lidem stále vyplatí čerpat hypoteční úvěry. Reálná hodnota vypůjčených peněz totiž klesá výrazně rychleji, než narůstají úroky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hypotéku teď neberte, budou levnější. Před nadcházející stagflací lépe než nemovitosti ochrání akcie těžařů zlata, termínové kontrakty na suroviny nebo švýcarský frank a kanadský a australský dolar
    Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci.
  • Hypotéky brzy zdraží až k úrovni pěti procent. Tedy třeba i o čtyři tisíce měsíčně
    Průměrná sazba hypoték v ČR v říjnu stoupla na 2,54 procenta. Je to ale pouze začátek prudkého zdražování hypoték, které nastane v příštích měsících. Průměrná sazba tak během prvního pololetí příští roku vystoupá až do pásma čtyř až pěti procent. Důvodem je rapidní růst inflace, který jde v ruku v ruce s růstem tržních úrokových sazeb i s růstem základní úrokové sazby České národní banky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje