Úterý 16. července 2024 04:34
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Akciový výhled: Evropa v úvodu mírně nahoru, odpoledne inflace z USA

11.07.2024 09:25  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropské akcie by měly ve čtvrtek ráno otvírat dle indikací futures s mírně prorůstovou tendencí (+0,2%). V zámoří včera vedly růsty především technologie, index SP500 přidal +1% na 5634 bodů (samozřejmě nové maximum). Investoři jsou před dnešním reportem ohledně inflace v USA za červen optimističtí, čekají meziměsíční růst tzv. jádrové inflace +0,2%, což by byl nejmenší přírůstek od loňského léta. Tím by se zvýšily šance na zářijové snížení sazeb. V Asii jsme rovněž většinou viděli růsty, přesto zůstává sentiment kolem čínských akcií při zemi. Příští týden tam proběhne plénum strany. Zdá se, že se nálada přelévá rovněž do sousedního Německa, resp. na jeho akcie, které jsou ne nemalou částí tržeb s Čínou spojeny. Pražská burza tento týden zatím střídá růsty a poklesy, včera index PX přidal +0,6% na 1580 bodů. Z bank si nyní vede nejhůře Komerční banka, její akcie ve čtvrtek končily na 780 Kč (-0,4%). Titul se tak nyní může konsolidovat mezi 776 Kč (20 denní MA) a 784 Kč (50 denní MA). Akcie KB určitě vypadají levněji ve srovnání s Monetou (104 Kč) či Erste (1162 Kč). Celkově očekáváme klidnější první polovinu dne.

Pavel Hadroušek, makléř, Fio banka, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Akciový výhled: Evropa otevře po prvním kole francouzských voleb kladně
  Evropa se probouzí do nového týdne s optimismem. Ten pramení ve Francii, kde se o víkendu konalo první kolo parlamentních voleb, které sice v prvním kole vyhrála dle očekávání pravicově orientovaná strana Marine Le Pen, dle průzkumů však šance na získání absolutní většiny hlasů je nyní podstatně menší. Francouzské trhy po víkendu indikují 2,8% růstu, podobný vývoj indikují futures napříč Evropou.
 • Akciový výhled: Evropa otevře v červených číslech
  V úterý budou evropské akcie dle indikací futures otvírat v záporu kolem -0,5%. Na Wall Street byla včera ke spatření smíšená seance, dolů zamířily technologie. Lídr NVDA padal třetím dnem v řadě, od nedávného maxima jeho akcie umazaly cca -15%. Zatímco indexy Nasdaq a SP500 (-0,3%) ztrácely, index Dow Jones dokázal přidat +0,7%. Uvidíme tedy, zda začalo docházet k rotaci z technologických akcií do hodnotových a cyklických titulů. To by i pro Evropu nemuselo být výhledově špatné, tedy až se vyřeší nejistoty kolem francouzských voleb. Banky v regionu včera rostly (+1,7% bankovní index), dnes by mohlo dojít k menšímu výběru zisků. V Praze v pondělí Erste (+1,2%) z daného vývoje těžila, dnes by tedy mohla něco „ubrat“. Valná hromada ČEZ podle očekávání schválila dividendu 52 Kč na akcii a představenstvo ČEZ zatím nehodlá žalovat WFT daň. Akcie by dnes mohly testovat úroveň 930 Kč.
 • Akciový výhled: Evropa otevře v záporném teritoriu
  Evropské akcie budou v pondělí ráno dle indikací futures otvírat v záporném teritoriu kolem -0,5%. Kromě doznívání pátečního silného reportu z amerického trhu práce (pomalejší snižování sazeb) investoři sledují výsledky víkendových voleb v Evropě. Hlasy pro krajní pravici a předčasné volby zřejmě způsobí vyšší volatilitu hlavně u francouzských akcií.
 • Akciový výhled: Evropa otevře v záporu po poklesu na Wall Street
  Globální akcie mají nakročeno poprvé v týdenním kontextu v květnu oslabit. Wall Street včera ztratila podruhé v řadě, když slušná ekonomická aktivita posunula očekávání trhu ohledně snížení sazeb v USA z listopadu na prosinec. Index SP500 ve čtvrtek ztratil -0,7% na 5268 bodů. Evropské akcie tak v pátek ráno dle indikací futures otevřou v záporu kolem -0,5%. Asii vedl dolů Hong Kong (-1,5%). V Praze se dnes na burze obchodují naposledy s nárokem na dividendu „vídeňské“ tituly Erste (2,70 Euro) a VIG (1,40 Euro). Akcie Erste se v posledních dnech obchodovaly mezi 1160-1170 Kč. Dnes by domácí trh mohl spíše oslabit vzhledem k zahraničnímu sentimentu.
 • Akciový výhled: Evropa se po propadech bude snažit konsolidovat
  Evropské akcie se po výprodejích z minulého týdne (indexy ztrácely -3% až -5%)budou v úvodu pondělního obchodování snažit růst. Dle indikací futures do -0,5%. Investoři reagovali především na předčasné volby ve Francii, které mají potenciál přivést fiskální politiku Francie do kolize s EU. Představitelka krajní pravice Le Penová se o víkendu snažila trhy uklidnit, že neznají detailněji jejich ekonomický program.
 • Akciový výhled: Evropa se v úvodu pokusí mírně růst
  Po pondělním propadu se evropské akcie budou v úterý ráno snažit otevřít lehce v kladném teritoriu (+0,2% dle futures). Včera jsme viděli pokles tažený francouzskými akciemi (banky v čele se Societe Generale -7%) v reakci na výsledky voleb a oznámením prezidenta Macrona vypsat volby předčasné. Německý DAX největší denní ztráty kolem -1% nakonec snížil na -0,3%. Wall Street v pondělí následně posílila, index SP500 přidal +0,3% na 5360 bodů.
 • Akciový výhled: Evropa s nepatrně ztrátovou tendencí
  Evropské akcie začnou úterní obchodování zřejmě s nepatrně ztrátovou tendencí dle indikací futures (-0,2%). A to i přes to, že Wall Street včera měřeno indexem SP500 (+0,1% na 5573 bodů) uzavřela po 35. letos na novém maximu. Dařilo se především polovodičům. Související tituly vedly růst přes noc také v Asii, japonský Nikkei (+2%) byl v čele růstu a od začátku roku si připisuje již +24%. Dnes se pozornost investorů přesune na projev šéfa FEDu Powella, který přednese svůj projev před Kongresem. Pravděpodobně sílí politický tlak na snížení sazeb v USA, trh nyní vidí 70% pravděpodobnost na první akci v září.
 • Akciový výhled: Evropa v pátek ráno v kladných číslech
  Po včerejším výprodeji (např. DAX -2%) by měly dle indikací futures otvírat evropské akcie v pátek ráno růstem kolem +0,4%. Po víkendových volbách a politickém „chaosu“ ve Francii je zatím pokles akcií v Evropě tento týden největší od října loňského roku (přes -2%). Ve čtvrtek se nedařilo bankám, sektor ztratil přes -2%, když k francouzským titulům se přidaly i ostatní. Kromě Deutsche Bank, která si tento týden odepsala přes -5%, se tento vývoj včera dotkl Erste. Její akcie v Praze propadly pod 1090 Kč (-1,5%), ale ve Vídni pokles akceleroval až na 1075 Kč. Na Komerční bance byl vývoj klidnější, akcie se ke konci dne obchodovaly u 766 Kč (-0,6%).
 • Akciový výhled: Evropa v problémech a francouzské polovodičové překvapení
  V květnu hospodářský růst Evropy výrazně zpomalil, což nadělalo další vrásky na čele ekonomům, kteří se již dřív obávali, že nás čeká pokles světové ekonomiky. Odvětví kybernetické bezpečnosti si vedlo velmi dobře a společnost Crowdstrike navýšila odhadované tržby i zisky za poslední fiskální rok. Navzdory letošnímu 35% nárůstu tržeb ale investoři poslali její akcie o 7 % níž. V závěru se pak podíváme na výsledky očekávané v příštím týdnu a zaměříme se zejména na menší francouzskou polovodičovou firmu Soitec.
 • Akciový výhled: Evropa v úterý ráno v kladných číslech
  Evropské akcie začnou úterní obchodování dle indikací futures v kladném teritoriu kolem +0,5%. Stabilizaci po propadech jsme viděli již včera, některé sektory (včetně bank) registrovaly v pondělí mírné zisky. Na Wall Street se dařilo především velkým společnostem (TSLA, Apple) kam zřejmě zamířila hotovost investorů kvůli politické nejistotě ve Francii.
 • Akciový výhled: Evropa v úvodu zkusí růst
  Evropské akcie mají za sebou nepovedený start do nového týdne, včera se ztráty postupně prohlubovaly přes -1%. Dnes by se ale mohly pokusit tento trend zastavit, dle indikací futures se pokusí v úvodu růst kolem +0,2%. V zámoří jsme v úterý naopak viděli 6. růst v řadě, což je nejdelší série od ledna. Index SP500 uzavřel na 5577 bodech (+0,1%). Při sledovaném projevu šéfa FEDu, si Powell dal pozor, aby neodkryl karty ohledně načasování snížení sazeb, zmínil ochlazování trhu práce.
 • Akciový výhled: Evropa začne růstově
  Po silném pátečním závěru na Wall Street (SP500 +0,8% na 5277 bodů) se pozitivní sentiment přelil také do Asie. V čele růstu byly akcie v Hong Kongu (+2%). Investoři si „oddechli“ po pátečních datech z USA, kdy zejména výdaje na spotřebu zaznamenaly nejmenší nárůst v roce. První obchodní den v novém měsíci by dle indikací futures měla začít růstově také Evropa (+1%). Zde bude stěžejní událostí čtvrteční zasedání ECB, která by měla podle našeho názoru snížit úrokovou sazbu -0,25%. Citlivěji by v dalších dnech mohly reagovat zejména bankovní akcie. V Praze očekáváme v pondělí určitou korekci „živějšího“ závěru na Monetě, jejíž akcie poskočily v aukci na 99,60 Kč (+2,5%). Erste se nad 1120 Kč již zřejmě příliš chtít nebude. ČEZ v minulém týdnu oslabil pouze jednou, akcie uzavíraly na 948,50 Kč (+1%). Cena povolenek se usazuje mezi 75-76 Euro a je nejvýše od začátku roku.
 • Akciový výhled: Evropa začne růstově
  Evropské akcie budou ve středu ráno otvírat v kladném teritoriu kolem +0,5% dle indikací futures. V kladných číslech se včera nakonec obchodovala také Wall Street (index SP500 +0,15% na 5291 bodů). Pomohl slabší trh práce, ceny dluhopisů rostly v zámoří 4krát v řadě, výnosy 10-letého klesly z úrovní nad 4,50% směrem k 4,32%. Asie se obchodovala smíšeně, rostly čínské akcie (+0,5%). V Praze index PX v úterý propadl nejvíce za poslední měsíc -1% na 1537 bodů. Pod tlakem byly banky, Komerční banka si odepsala -2,3% na 755 Kč, Erste v Praze uhájila 1100 Kč (-2%), ale ve Vídni titul uzavřel ještě níže na 1088 Kč. Zítra bude v Evropě sledované zasedání ECB, očekáváme snížení sazeb -0,25%. Akcie ČEZ si i přes pokles komodit obchodují v pásmu kolem 945 Kč. Investoři nyní očekávají, zdali stát potvrdí v příštích dnech výši oznámeného návrhu 52 Kč dividendy. Dnes by se domácí trh mohl konsolidovat, návrat kupců by mohla registrovat Komerční banka.
 • Akciový výhled: Evropa zatím (opět) dolů, přijde postupná stabilizace?
  Po dvou ztrátových dnech (např. včera DAX -1,1%) to zatím v Evropě vypadá na další pokles. Dle indikací futures otevřeme v záporu kolem -0,4%. Sentiment se přelije z Asie, kde index MSCI Asia oslaboval třetím dnem v řadě, nedařilo se např. akciím v Hong Kongu (-1,2%). Za výprodeji stojí mj. pokles dluhopisů, který tak zvedl jejich výnosy, sledovaná americká 10-tka se tento týden zvedla zpět k 4,60%.
 • Akciový výhled: Evropa zkusí otevřít růstem
  Evropské akcie mají za sebou tři poklesy v řadě, ani včerejší silnější otevření nakonec nevedlo k růstu. V čele poklesu byl bankovní sektor, francouzské banky si výrazně odepsaly druhým dnem v řadě (např. Societe Generale -12% tento týden). To vše po výsledku víkendových voleb a současné nejistotě kolem francouzských předčasných voleb. To sebou zvedlo výnosy dluhopisů (tzn. pokles jejich cen) i na ostatních evropských trzích.
 • Akciový výhled: Evropské futures rostou
  Evropské trhy otevřou kladně, když dle indikací futures roste Evropa o 0,71 % a německý DAX o 0,5 %. Na pozitivním sentimentu se propisuje dění ve Francii, kde se z druhého kola stahuje více jak dvě stě kandidátů z důvodu snížení zředění hlasů způsobem, aby „krajně orientované“ strany nezískaly většinový podíl na moci.
 • Akciový výhled: Evropské trhy po výsledku francouzských voleb klesají
  Akciové trhy v Evropě se probudí do nového týdne poklesem poté, co ve druhém kole francouzských voleb získala největší počet míst v parlamentu krajně levicově orientovaná strana. V reakci na výsledek voleb vidíme pokles na státních dluhopisech (nejen) Francie, stejně tak plošně klesají evropské futures (-0,2 %), a to kvůli obavám z prohlubování deficitu státního rozpočtu a neefektivního hopsodaření státu. Dozvuky mohou mít povolební jednání o uspořádání parlamentu ve Francii, citlivější vývoj dnes zřejmě uvidíme na evropských bankách, když např. Societe Generale, BNP či Barclays před openem indikují pokles. V Praze očekáváme pokles v úvodu obchodování spolu s naladěním v Evropě, později nás čekají data z průmyslové výroby. Dnešní den by tak měl být spíše rozjezdový, když v průběhu týdne čekáme reporty o inflaci v Česku, Německu a USA.
 • Akciový výhled: Futures mírně rostou
  Evropské akcie by měly ve čtvrtek ráno otvírat dle indikací futures lehce růstově (+0,2%). Včera nakonec zisky většinou neudržely, např. německý DAX ztratil -0,3%. Jak jsme předpokládali, investoři se kvůli politické nejistotě rychle do pozic zpět nevracejí. Po dni volna se k obchodování vrátí Wall Street, zámořské futures aktuálně přidávají +0,3%. Doufejme, že se taky zvýší celkově aktivita na trzích.
 • Akciový výhled: Globální akcie vykazují největší odklon od roku 2007
  Společnost dosáhla zásadního bodu zlomu na několika frontách, což bude mít zásadní dopad na globální akcie i investory. Dosáhli jsme konce globalizace, jak ji známe od počátku osmdesátých let minulého století. Životní prostředí, nerovnost, úvěry a globální nabídkové řetězce vykazují obrovskou nerovnováhu.
 • Akciový výhled: Chystá se pořádná bouře, která zvedne vlnu inflace
  Centrální banky na hrozící zpomalení ekonomiky a obchodní válku reagují tím, že panicky snižují úrokové sazby a signalizují nové extrémní uvolňování. Politici se mezitím začínají klonit k myšlence „moderní monetární teorie“. Náš model naznačuje, že ve třetím čtvrtletí čeká nejnižší bod ekonomického cyklu Čínu. Pro Spojené státy, Velkou Británii a Evropu to pak bude první až druhé čtvrtletí. Navíc bychom mohli začít směřovat k masivnímu opakování globální krize.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost