Čtvrtek 25. července 2024 01:43
reklama
CapXmaster
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei Payout

Hospodářský výhled: Celosvětový růst HDP bude vyšší pouze 0,1 %. Inflaci se podaří zkrotit až v roce 2025

04.07.2024 10:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Celosvětový růst HDP pro období 2024-2025 by měl dosáhnout pouze o 0,1 % vyššího růstu než v roce 2023. Dle nejnovější analýzy společnosti Allianz Trade jsou důvodem přetrvávající rizika recese v eurozóně, a dokonce zvyšující se rizika v USA, kde se očekává zpomalení růstu HDP na 1,7 %. Klíčovými faktory pro pomalý celosvětový růst HDP jsou válečné konflikty a nejistota spojená s konanými volbami v klíčových světových ekonomikách. Analýza také předpovídá, že centrálním bankám se podaří dosáhnout inflačních cílů pravděpodobně až na počátku roku 2025, tedy o šest měsíců později, než se původně očekávalo.

Nadcházející výsledky voleb v USA, Velké Británii či Francii a vývoj válečných konfliktů opět prověří odolnost ekonomik. Globální růst dosáhl v prvním pololetí svého dna, ale v globálním výrobním sektoru je stále přebytek nabídky a zejména v eurozóně je nízká poptávka. „Rizika recese v eurozóně přetrvávají a v USA se dokonce zvyšují, což je způsobeno zejména stavem trhu práce – postupně dochází k navyšování nezaměstnanosti. V letech 2024 a 2025 očekáváme růst globálního HDP na 2,8 %, přičemž v USA růst zpomalí svůj růst na 1,7 % a v eurozóně dosáhne zvýšení na 1,4 %. Čína bude i nadále zvládat zpomalení svého růstu (+4,3 % v roce 2025). Vliv na tyto výsledky má především zvýšená nejistota z výsledků voleb v supervolebním roce (volby v USA, Velké Británii či Francii) a pokračující globální konflikty. Ve více nepříznivém scénáři (větší fiskální skluz a nadále rostoucí geopolitická rizika) by znamenal o 1,5 p.b. nižší globální růst a o 1 p.b. vyšší inflaci. To by například znamenalo udržení úrokových sazeb na vyšší úrovni po delší dobu,“ vysvětluje Dalibor Trojek, ředitel české pobočky Allianz Trade.

Prognóza vývoje růstu HDP


Zdroj: LSEG Datastream a Allianz Research

Klíčovým makroekonomickým ukazatelem pro následující měsíce bude i inflace. Centrální banky odložily nebo zpomalily své cykly uvolňování kvůli inflaci. „Inflačních cílů bude pravděpodobně dosaženo na počátku roku 2025, tedy o šest měsíců později, než se původně očekávalo. V celosvětovém měřítku by inflace měla v roce 2025 dosáhnout 3,9 % po 5,6 % v roce 2024, přičemž v USA by měla směřovat k 2 % a v eurozóně 2,1 %. Čína by se naopak měla dostat z deflace (+1,5 %),“ říká Dalibor Trojek.

Inflace začala růst i ve střední Evropě – údaje za duben však ukazují oživení inflace v Česku (2,9 % meziročně, březen 2,0 %), Polsku (2,4 %, březen 2,0) a Maďarsku (3,7 %, březen 3,6 %). Za tímto obratem stál především výraznější růst cen potravin. Vývoj inflace by však měl kopírovat celosvětové prognózy. Celková inflace v Česku (3,7 % meziročně v prosinci) Polsku (3,6 %) a Maďarsku (4,8 %) se do konce roku 2024 opět zvýší nad cílové hodnoty centrální banky.  V roce 2025 by se měla inflace postupně zmírňovat a vracet se do horní poloviny cílových pásem.

Prognóza vývoje inflace


Zdroj: LSEG Datastream, národní statistiky, Allianz Research

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Hospodářské výsledky Monety (MONET.CZ) překonaly očekávání, analytici doporučují nakupovat
  Banka Moneta reportovala dnes ráno své hospodářské výsledky za Q3. Na poli zisku překonala očekávání, když oznámila pokles zisku na 716 mil. korun při očekávání 635 mil. korun (rozmezí Bloombergu 609 mil. – 653. mil.). Celoroční výhled pro čistý zisk banka Moneta předpokládá nejméně ve výši 2,4 mld. korun. V příštím roce by měl dosáhnout na 2,8 mld. korun a v roce 2022 na alespoň 3,8 mld. korun. Celková výše opravných položek k úvěrům činila 3,1 miliardy korun. Z toho krytí očekávaných rizik spojených s pandemií covidu-19 dosáhlo 2,38 miliardy. CEO Tomáš Spurný dnes uvedl, že by mohly dividendy mohly začít být opět vypláceny od dubna příštího roku. Zároveň řekl, že "Pandemie covid-19 a její důsledky vrhnou stín na celou ekonomiku České republiky. I přes tuto nečekanou krizi pokračujeme v plnění našich strategických cílů." Akcie společnosti dnes po vyhlášení výsledků zatím rostou o 0,4 % na 53,90 korun.
 • Hospodářské výsledky poslaly americké indexy k rekordům
  Americký index S&P 500 včera uzavřel na své rekordní úrovni, když v průběhu včerejška přidal 0,9 %. Nejvíce se dařilo farmaceutickým společnostem (+1,6 %), následovaným prodejci spotřebního zboží (+1,2 %) a informačními technologiemi (+1,1 %). Na své historické maximum se dostal i technologický Nasdaq, který si připsal 1,3 %. Za nové rekordy americké akcie vděčí výsledkové sezóně, když například Twitter, Lockheed Martin nebo Hasbro překonaly očekávání.
 • Hospodářské výsledky společnosti D.R. Horton: fakta největšího developera v USA 🔎
  D.R. Horton (DHI.US) posiluje o téměř 11 % poté, co největší americký stavitel domů oznámil výsledky za 3. čtvrtletí. Společnost D.R. Horton působí na 121 trzích ve 33 státech. Ve své 45leté historii postavila více než 1,1 milionu domů. Společnost staví a prodává rodinné a vícegenerační domy, nájemní nemovitosti a nabízí hypoteční financování, služby v oblasti vlastnických práv a pojištění.
 • Hospodářské výsledky společnosti Nike udají tón akciovým trhům
  TémataChování cen kolem úrovně 1130 u indexu S&P500 ukazuje na silné vzestupné momentum. P...
 • Hospodářské výsledky srážejí akcie na kolena
  Akciové trhy dnes pokračují v poklesech. Evropský index Stoxx 600 v závěrečných desítkách minut odepisuje 0,4 %. Nedaří se většině sektorů, v plusu se nachází pouze duo defenzivních sektorů utilit a farmaceutických společností. Nejztrátovějším odvětvím jsou informační technologie, když dolů je poslaly výsledky finského výrobce bezdrátových zařízení Nokia. Ten totiž oznámil nečekanou ztrátu, která tak velmi nahlodává schopnost managementu splnit stanovené cíle pro letošní rok. Akcie firmy se nyní obchodují o zhruba 10 % níže, než byl včerejší zavírací kurz.
 • Hospodářské výsledky Walmartu za Q2 dopadly výrazně nad očekávání
  Akcie společnosti Walmart (WMT.US) vzrostly v premarketu o více než 6 % díly lepším než očekávaným hospodářským výsledkům za Q2 2020. Společnost reportovala zisk ve výši $1,56 dolaru na akcii. Očekávání trhu bylo nastaveno pouze na $1,25. Tržby ve výši $137,74 miliard dolarů snadno překonaly očekávání nastavené na $135,48 miliard. Tržby v existujících obchodech (same store sales) vzrostly o 9,3 % ve srovnání s očekáváním ve výši 5,4 % (dle StreetAccount survey). Hlavním faktorem růstu byl růst výdajů zákazníků za jídlo a běžný tovar. Sekce e-commerce v USA vzrostla o masivních 97 % hlavně díky pandemii koronaviru.
 • Hospodářské zpomalení se nedotkne pouze dvou velkých ekonomik
  Světová ekonomika je na pokraji recese. Morgan Stanley varuje, že v letošním roce se může globální HDP ve srovnání s minulým rokem snížit o více než 50 %.
 • Hospodářský růst doprovodí deflace
  Po čtvrt roce jsme přistoupili k revizi makroekonomické prognózy. Pokud jde o reálnou ekonomiku, výhled oproti říjnovému vydání žádných zásadních změn nedoznal...
 • Hospodářský růst Saúdské Arábie brzdí levná ropa
  Hrubý domácí produkt Saúdské Arábie v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 1,5 procenta, tedy nejpomalejším tempem za tři roky. Hospodářský růst největšího světového exportéra ropy podkopávají nízké ceny této suroviny, které vedou k omezování státních výdajů. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešní zprávy saúdskoarabské vlády.
 • Hospodářský supercyklus podpořený globální technologickou konkurencí
  Minulý týden si akcie polovodičů po delší rally daly krátkou přestávku. Aktivity v oblasti čipů na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji, USA, EU, Japonsku a Číně podnítily miliardové investice do výstavby nových továren, přičemž posledním příkladem je 20miliardový stimulační balíček pro amerického výrobce čipů Intel.
 • Hospodští i taxikáři mají těžký leden, třetině hrozí krach. Lidi nechodí, nejezdí; číšníci dříve pivo roznášeli, dnes jej rozvážejí
  Strach z inflace je podle Českého statistického úřadu momentálně mezi Čechy největší v historii měření. Na vlastní kůži to pociťují třeba hostinští nebo taxikáři. Lidé totiž omezují zbytné výdaje, neboť se bojí, že by třeba kvůli růstu cen energií nemuseli „vyjít“. Firmy jsou zase rády, že šetří za novoroční večírky – a ještě přitom mají po ruce zdůvodnění: omikron.
 • Hospody či restaurace přijdou o zhruba dvanáct miliard korun. Vláda totiž zakazuje do nich večer chodit
  Vláda dnes vyhlásila nouzový stav kvůli výskytu koronaviru. V jeho rámci nebude možné od zítřka navštěvovat po osmé hodině večerní stravovací provozovny, tedy hospody, restaurace, kavárny a další podobná zařízení. Dohromady tak provozovatelé těchto podniků přijdou o zhruba dvanáct miliard korun na tržbách, které by za normálních podmínek od svých hostů inkasovali.
 • Hospody či restaurace přišly za uplynulé skoro dva měsíce o zhruba 23 miliard korun. Od zítřka budou díky otevření zahrádek ztráty menší
  Od zítřka mohou mít hospody či restaurace opět otevřeno, i když jen částečně. Vláda jim v rámci další vlny uvolňování podmínek v rámci boje s koronavirovou nákazou povoluje otevřít alespoň zahrádky. Interiéry však musí zůstat nadále zavřené. Pohostinská zařízení tak sníží tempo, v jakém v posledních zhruba dvou měsících inkasují ztráty. K jejich nucenému zavření došlo 14. března od osmé večerní, tedy před takřka dvěma měsíci.
 • Hosť v štúdiu: Aktuálna situácia v Grécku
  Bol som v TA3 ku Grécku (dnešní video brokerské společnosti X-Trade Brokers - XTB)...
 • Hosť v Štúdiu: K vypovedaniu jadrovej dohody s Iránom
  Bol som v štúdiu TA3 k vypovedaniu jadrovej dohode s Iránom - makléřská společnost X-Trade Brokers (XTB).
 • Hosť v štúdiu: O aktuálnom rozhodnutí FEDu
  Bol som v TA3 k zasadnutiu FEDu - video X-Trade Brokers (XTB):
 • Hosť v štúdiu: O raste cien ropy
  Bol som v TA3 v štúdiu k vývoji cien ropy (analytik společnosti X-Trade Brokers - XTB):
 • Hosť v štúdiu: O raste cien v eurozóne
  Bol som v piatok v TA3 k inflácii (v takom provizórnom štúdiu, keďže hlavné bolo obsadené) - X-Trade Brokers video:
 • Hosť v štúdiu: O rizikách novej talianskej vlády
  Bol som v TA3 v štúdiu k novej talianskej vláde (video X-Trade Brokers - XTB):
 • Hosť v štúdiu: O situácii v Turecku
  Bol som v TA3 k Turecku (a čiastočne aj Argentíne). Zase však bola nejaká tlačovka, čo ju museli vysielať live, tak som musel robiť rozhovor postojačky:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI