Pondělí 19. duben 2021 02:50
reklama
Admiral Markets na Admirals
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

Zápis ze zasedání Fedu mění pravidla hry. Nejistota kolem výstupu z červnového zasedání prudce vzrostla

19.05.2016 10:47  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americká centrální banka včera zveřejnila zápis z dubnového zasedání (minutes) a tentokrát se jednalo o velmi zajímavé čtení. Fed v dubnu ponechal sazby beze změny a nijak výrazně se nezměnil ani doprovodný komentář ve kterém zaujalo pouze to, že z něj byla vypuštěna zmínka o globálních rizicích, která od konce minulého roku představovala zejména situace v Číně. Jak ale ukázal včera zveřejněný zápis, přestože Fed své rozhodnutí změnil proti březnu jen minimálně, pod povrchem se začínají dít zajímavé věci. Členové FOMC v dubnové diskusi zmínili červnové zasedání hned šestkrát a většina členů výboru pro měnovou politiku naznačila, že by ke zvýšení úrokových sazeb mohlo dojít již na červnovém zasedání. Musejí však být splněny tři podmínky. Globální rizika na finančních trzích musí být nízká, situace na trhu práce se musí zlepšovat a inflace by měla dál růst.

Globální rizika: Pokud jde o globální rizika, situace vypadá pro Fed téměř ideálně. Čína již finanční trhy nestraší, obavy z výraznějšího zpomalení světové ekonomiky také polevily a tématem již není ani komoditní trh, který se od začátku roku viditelně stabilizoval. Finanční trhy se navíc mohou spoléhat i nadále na masivní podporu ostatních centrálních bank v čele s ECB a BoJ.

Trh práce: Dubnová čísla z pracovního trhu byla slabší, ale nijak nevybočovala z dlouhodobě dobré výkonnosti minulých měsíců. Amerika sice vytvořila pouze 160 tis. nových pracovních míst, pokud by však květnové výsledky tento horší výsledek kompenzovaly a rostly výrazně nad standardních 200 tis., může být dubnový slabší výsledek pro šance na růst sazeb paradoxně dobrou zprávou. Květnové výsledky NFP nás čekají za dva týdny a bude se po delší době s velkou pravděpodobností jednat o data, která mohou mít na americký dolar a finanční trhy znovu velmi podstatný dopad.

Inflace: Co se třetí podmínky týká, zde je situace o něco zajímavější. Zatímco celková inflace díky růstu cen komodit vystoupala v minulém měsíci na 1,1 % a pravděpodobně dál poroste, jádrová inflace klesla z 2,3 % na 2,1 %. Rozhodující  budou v nadcházejících měsících pravděpodobně ceny komodit (zejména ropa). Pokud dál porostou, poroste s nimi také důvěra Fedu v to, že nastal správný čas pro zvýšení úrokových sazeb. Ceny komodit a všechny cenové indexy by proto pro obchodníky měly být do nadcházejících týdnů prioritou.

A co na včerejší minutes tržní konsenzus? Přestože bylo v dubnovém zápisu červnové zasedání skloňováno překvapivě často, tržní konsenzus zatím stále přikládá větší pravděpodobnost tomu, že v červnu zůstanou americké sazby beze změny. Podle futures na americké sazby je pravděpodobnost zvýšení sazeb již na červnovém zasedání přibližně 32%. Ještě před zveřejněním zápisu ale byla sotva 5 %. Nejistota tak výrazně vzrostla a ať už Fed udělá cokoliv, reakce na jeho rozhodnutí bude hodně divoká.
Untitled

Co se dalších měsíců týká, pravděpodobnost že budou sazby výše až v červenci je přibližně 50 % a v září, kdy Fed stejně jako v červnu zveřejní ekonomické projekce, je šance na vyšší sazby podle trhu přibližně 62 %.

Dubnové minutes v každém případě výrazně zamíchaly kartami a mění fundamentální situaci nejen na dolarových párech, kde americká měna výrazně zpevňuje. Špatnou zprávou jsou především pro zlato, jehož šance na navázání na silný trend ze začátku roku klesají.
Untitled1

Minutes jsou zároveň příslibem nejistoty, která je z hlediska volatility vždy vítaným jevem. Reakce dolarových párů na nově zveřejněná data proto může být do nadcházejících týdnů mnohem větší než tomu bylo doposud. Každé nové výsledky totiž budou kvůli nejistotě ohledně termínu zvýšení sazeb rozebírány daleko podrobnější.

 

PS: A jen tak pro zajímavost. Tohle jsou nejčastější slova z diskuse členů FOMC (participants) k tématu současné situace a ekonomického výhledu.
wordle

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zápisnica BoJ
  Dnes ráno bola zverejnená zápisnica japonskej centrálnej banky Bank of Japan z posledného zasadnutia. Venuje sa niekoľkým častiam...
 • Zápisnica ECB zo zasadnutia 2-3 Decembra 2015
  Po prvé, pokiaľ ide o kľúčové úrokové sadzby ECB, Rada guvernérov sa rozhodla znížiť úrokovú sadzbu pre jednodňové sterilizačné operácie...
 • Zápisnica FOMC
  Dnes bola zverejnená zápisnica FOMC z dvojdňového zasadnutia z 16.-17. septembra, ktorá bola spojená s tlačovou konfer...
 • Zápisnica FOMC
  Dnešná zápisnica FOMC hovorí: "...
 • Zápisnica FOMC sumarizácia
  Augustová zápisnica z FOMC nepriniesla pre finančné trhy žiadne nové prekvapenie.. FED s...
 • Zápisnica RBA
  Dnes austrálska centrálna banka RBA zverejnila zápisnicu z posledného zasadnutia z 1. júla, na ktorom sa menová politika nezmenila. Zápisnica je...
 • Zápisnica RBA bez prekvapení
  Počas noci zverejnila austrálska centrálna banka RBA z&a...
 • Zápisnica z FOMC odpovede nepriniesla - denný výhľad
  Napriek komentárom člena FOMC Dudleyho, o možnom navršovaní sadzieb v USA už na septembrovom zasadaní, trh ani po stredajšej zápisnici FOMC nemá v názoroch jasno. Záspisnica, odhaľujúca nejednotnosť voliacich členov FOMC v otázke načasovania rastu sadzieb, očakávaný jastrabí signál nepriniesla. USD sa tak na krátko dostal pod výpredajný tlak.
 • Zápisnica zo zasadnutia ECB ukázala, že centrálna banka chce utesňovať monetárnu politiku
  Európska centrálna banka má v pláne vykonať prvé kroky smerom k utesňovaniu monetárnej politiky, avšak celý proces by mal byť len veľmi pomalý, kvôli obavám z veľkej trhovej volatility. Vyplýva to z poslednej zápisnice ECB tzv. ECB accounts. Posledné zasadnutie sa konalo v 7 – 8 júna.
 • Zápis ze zasedání australské centrální banky (RBA) povzbudil australský dolar, analýza AUD/USD
  Měnový pár AUD/USD posílil v asijské seanci o 0,81 procenta. Nové třídenní maximum vzniklo po zveřejnění zápisu z posledního jednání australské centrální banky (RBA). Zápis si jednak odpustil jakýkoliv holubičí tón, což trh očekával, ale především ukázal na diskusi členů bankovní rady o zachování úrokových sazeb na současné hodnotě. V předchozích týdnech se přitom rojily informace o možném dalším snižování sazeb, to sice dokument nevyloučil, ale přesto projevená vůle bankéřů pomohla australskému dolaru.
 • Zápis ze zasedání Fedu může obnovit naději na zvýšení sazeb
  Kurz EUR/USD bude dnes vyčkávat na zápis z posledního zasedání Fedu. Ten by mohl ukázat, že prosincové zvýšení úrokových sazeb nemusí být ještě zcela vyloučeno a dopomoci americkému dolaru umazat ztráty, které utrpěl v posledních dnech. V regionu budou zveřejněna pouze pravidelná data z polského trhu práce, zbytek kalendáře je prázdný.
 • Zápis ze zasedání Fedu nenaznačil možnost rychlejšího zvyšování sazeb
  Americké trhy zahájily včerejší obchodování poklesem v reakci na slova prezidenta Donalda Trumpa, že uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou nebude tak jednoduché, jak se zdálo. V závěru obchodování však trhům dodal druhý dech zveřejněný zápis ze zasedání Fedu, který nenasvědčuje rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Index Dow Jones vzrostl o 0,2 %, S&P 500 získal 0,3 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,6 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo sektoru utilit a technologickým společnostem, když si shodně připsaly 0,9 % hodnoty. Neúspěšně dopadly finanční instituce (-0,6 %) a telekomunikační firmy (-0,4 %).
 • Zápis ze zasedání Fedu oslabil dolar
  Kurz eura proti dolaru v průběhu evropského obchodování spadnul přibližně o půl procenta a dostal se až na úroveň 1,1350 EUR/USD...
 • Zápis ze zasedání Fedu potvrdil výhled pro snížení sazeb
  Projev šéfa Fedu Powella, i následné zveřejnění minutes, utvrdily investory v tom, že je červencové snížení sazeb hotovou záležitostí. Zápis z minulého zasedání prozradil, že se řada členů FOMC shodla na tom, že důvody ke snižování sazeb sílí kvůli zhoršujícímu se ekonomickému výhledu. Členové FOMC tak počítali s tím, že je třeba v blízké době tuto skutečnost reflektovat právě do nastavení úrokových sazeb. Ne všichni byli ale holubice. Pár členů podle zápisu o nutnosti snížení sazeb stále není přesvědčeno.
 • Zápis ze zasedání Fedu, Řecko jedná s Ruskem, začíná výsledková sezóna, analýza EUR/USD, ROPY
  Evropská centrální banka (ECB) včera zveřejnila čísla programu kvantitativního uvolňování (QE). Banka v březnu na...
 • Zápis ze zasedání FOMC: Ekonomika zůstává stále utlumená, dolar pokračuje v posilování
  Ve 20. hodin byl zveřejněn zápis z červencového zasedání FOMC, který však nepřinesl mnoho překvapení. Dle očekávání bylo jednomyslně rozhodnuto o zachování výše úrokových sazeb. Zde jsou hlavní body zápisu:
 • Zápis ze zasedání FOMC: Fed se neobává růstu inflace ani výnosů
  Zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC nepřineslo na finanční trhy příliš volatility. Pokud se podíváme na detaily, tak slova jako "zvýšení", "tapering", nebo "normalizace" se v textu nevyskytují. To ostatně koresponduje s krátkým shrnutím, které bylo zveřejněno bezprostředně po zasedání.
 • Zápis ze zasedání FOMC prozradil, že debata směřovala ke stanovení termínu ukončení uvolňování měnové politiky
  Zápis ze zářijového zasedání americké centrální banky nepřinesl výrazné překvapení. Debatovalo se o správném termínu ukončení měnové politiky. Někteří centrální bankéři byli znepokojeni vysokými sázkami trhů na další uvolňování měnové politiky. Několik členů FOMC tak navrhlo, že by měl Fed naznačit termín ukončení uvolňování měnové politiky. Mimo to zápis ukázal, že několik členů nechtělo snižovat úrokové sazby vůbec. To by mohlo indikovat, že někteří centrální bankéři podporující zářijové snížení sazeb by už nemuseli hlasovat pro další uvolňování měnové politiky v tomto roce.
 • Zápis ze zasedání FOMC přinesl na trhy klid, US akciové trhy konsolidují
  Dominující událostí v uplynulém zkráceném obchodním týdnu bylo jedno z osmi ročních zveřejnění zprávy FOMC. Po minulých volatilních týdnech přijaly trhy novinky v relatilvním klidu. Klíčové US indexy nejprve reagovaly poklesema, ale ztráty brzy smazaly.
 • Zápis ze zasedání RBA naznačuje, že před jakýmkoli snížením úrokových sazeb vyčkává banka na zprávu o inflaci
  17. 04. 2012Zlatým hřebem asijskéseance bylo dnes zveřejnění zápisu z dubno...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com