Středa 29. května 2024 17:00
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Čína prudce zvyšuje ceny kritických komodit. Proč tomu tak je?

24.04.2024 19:32  Autor: CapXmaster  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na londýnské burze došlo od začátku února k výraznému zdražení mědi. Měď se blíží k psychologické hranici 10 000 USD ​za tunu kvůli napjaté situaci na straně nabídky a hlavně kvůli silné poptávce z Číny. Podobná situace byla zaznamenána i u dalších klíčových komodit, jako je například ropa, železná ruda nebo kobalt. V důsledku toho dochází k neobvykle silnému nárůstu čínských zásob napříč komoditním spektrem.

Cena mědi často slouží jako indikátor stavu čínské ekonomiky. Část této silné poptávky lze skutečně přičíst hospodářskému oživení, především v průmyslovém sektoru, který v prvním čtvrtletí překvapivě dobře prosperoval. Nicméně celý obraz je pravděpodobně složitější. Část poptávky totiž vyplývá z obrovského nárůstu zásob, který je historicky a dokonce i v rámci tradiční sezónnosti výrazně nadprůměrný.

Co za takto agresivní akumulací zásob stojí? Jednou z možností může být příprava Číny na devalvaci juanu. V takovém případě by dávalo smysl silně se předzásobit, zejména proto, že drtivá většina komodit se obchoduje v amerických dolarech. Devalvace čínské měny by mohla podpořit vývoz elektromobilů či solárních panelů, u kterých je měď kritická.

Roli mohou hrát také americké prezidentské volby. Jinými slovy, provést celou operaci, dokud je Joe Biden ve funkci, neboť odvetná opatření ze strany Donalda Trumpa by mohla být mnohem přísnější.

Také strategicko-geopolitické důvody mohou hrát roli. Měď je hlavním kovem v probíhající dekarbonizaci, bez které nejde vybudovat zelenou infrastrukturu – solární panely, baterie nebo elektromobily (výroba elektromobilu vyžaduje cca 90 kg mědi, u spalovacích motorů je to přiližně 23 kg). 

Vysoké zásoby tohoto strategického kovu, za jehož zpracování je Čína globálně zodpovědná z více než 50 %, tak poskytují Pekingu důležitou konkurenční výhodu. To by jim mohlo umožnit zaplavit zahraniční trhy svými „zelenými“ produkty, často navíc vehementně podporovanými státními subvencemi.

Zatímco má Čína velmi silnou pozici v celém dodavatelském řetězci kritických minerálů, Evropa v tomto ohledu zaostává. Tyto zdroje jsou klíčové, protože silná poptávka narazí na omezenou nabídku. Pokud chce Evropa zlepšit svou konkurenceschopnost a dosáhnout ambiciozních cílů uhlíkové neutrality, musí  urychlit své kroky. Jinak hrozí, že se stane stále více závislou na Číně, což by se mohlo ukázat jako nežádoucí situace.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Čína potápí bitcoin a zastavuje obchody
  Bitcoin šel v poslední době prudce vzhůru, Číně se to ale nelíbí. Zastavila veškeré obchody s kryptoměnou a ta se následně prudce propadla o čtvrtinu. Kybernetická měna bitcoin vzbuzuje ve světě velký rozruch. Cena bitcoinu v spadla pod 3 000 dolarů, zatímco ještě nedávno v řádu týdnů velmi úspěšně atakovala hranici 5 000 dolarů. Jde o prudkou reakci na zprávy, že všechny kryptoměnové burzy v Pekingu musejí ihned zastavit své obchodování a o termínu tohoto kroku následně informovat všechny uživatele. O tomto nařízení státních orgánů nejprve informoval list Securities Times.
 • Čína potopila pacifické meny, akcie strácajú
  Dnešné obchodovanie prinieslo na trhy o niečo väčšiu volatilitu ako predošlé dni. O rozruch sa postaral predovšetkým p...
 • Čína povolí plné zahraniční vlastnictví výroby osobních automobilů
  Čínské úřady zruší omezení zahraničních investic do výroby osobních automobilů. Od 1. ledna 2022 tak bude moci být výroba osobních aut plně v zahraničním vlastnictví. Vyplývá to z dnešní zprávy čínského ministerstva obchodu a Národní rozvojové a reformní komise, uvedl dnes zpravodajský server CNBC.
 • Čína povoluje opratě: Poprvé od roku 2008 snižuje úrokové sazby, ulevuje bankám
  Čínská centrální banka učinila jasný krok k uvolnění měnové politiky a tím podpo...
 • Čína povzbudila akciové investory, neplánuje oslabovat juan; analýza zlata
  Evropské burzy v pondělí rostou a korigují ztráty z předchozích dvou týdnů. Optimismus čerpají z Asie, kde japonský akciový index Nikkei...
 • Čína po zasedání G20 uvolňuje povinné minimální rezervy, indexy PMI opět zklamaly, analýza AUD/USD
  Čínský index nákupních manažerů Caixin za výrobu spadl na 48,00 oproti očekávaným 48,4 bodům. Podnikatelské podmínky ve výrobním sektoru...
 • Čína požaduje od bánk, aby znížili sadzby na vkladoch, s cieľom stimulovať ekonomiku!
  Menový pár USDCNH a kontrakt CHNComp reagovali nárastom v súvislosti s oznámením príkazu čínskych úradov znížiť úrokové sadzby z vkladov s cieľom stimulovať ekonomiku. Výnosy čínskych dlhových cenných papierov poklesli po uvedenom oznámení.
 • Čína prichádza s programom na zníženie korporátneho dlhu. Je taký európsky – bezzubý
  Čína prichádza s prvým programom na riešenie extrémne vysokého korporátneho dlhu, ktorý je v pomere k HDP najväčším na svete (keď nepočítame malé finančné/daňové centrá ako Luxemburgsko, kde firmy sídlia len na papieri). Tento stav je dedičstvom masívnych stimulov, s ktorými prišla vláda po prepade zahraničného dopytu v roku 2009. Tie spočívali v masívnych pôžičkách štátom vlastnených bánk, ktoré išli predovšetkým štátom vlastneným firmám, ktoré za to stavali/vyrábali kadečo, len aby sa udržali pracovné miesta a vysoký rast HDP. Korporátny dlh k HDP sa následne vyšplhal z úrovní pod 100% HDP až k súčasným 150% a zatiaľ to nevyzerá, že by sa jeho rast mal zastaviť (graf od @zerohedge):
 • Čína pripravuje odvetné clá, akcie rozširujú straty
  Negatívnu náladu na akciových trhoch umocnili správy z Číny o tom, že Čína pripravuje odvetné clá na import tovarov z USA. Pripravované clá počítajú s 25% colnou sadzbou na dovoz tovarov z USA. V prípade, ak nedôjde k úspešnému dosiahnutiu obchodnej dohody, USA pristúpi k zvýšeniu ciel a rovnako aj Čína. Stupňujúce sa napätie ohľadom obchodnej vojny poslalo trhy späť nadol. K týmto negatívnym správam sa pridal aj fakt, že Európska komisia znížila výhľad rastu eurozóny pre rok 2019 z 1,3% na 1,2% a v roku 2020 z 1,6% na 1,5%. EK uviedla, že v prípade eskalácie obchodnej vojny, bude tempo hospodárskeho rastu nižšie.
 • Čína provokuje Trumpa. A vôbec nemá také slabé karty, ako by sa mohlo zdať
  Môj dnešný komentár pre hnonline.sk   Čínska mena sa v júni oslabila voči doláru o viac ako 3%. Bolo to najväčšie...
 • Čína představila odvetná cla
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Indexy S&P 500 a Dow Jones oslabují o 0,5 % a technologický Nasdaq klesá o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede energetickým společnostem (-1,1 %). Děje se tak v reakci na oznámení Číny o plánu uvalit ve dvou vlnách nová cla v rozmezí 5 až 15 % na americké zboží v celkové hodnotě 75 mld. USD. První s účinností od 1. září a druhá od 15. prosince. Jednou z dotčených komodit je americká ropa, na kterou připadá 10% clo. To je také důvod, proč jsou energetické společnosti po otevření trhů nejztrátovějším odvětvím.
 • Čína představuje hnací sílu globálního oživení poptávky po ropě
  Čínská poptávka po ropě se zotavila na úroveň více než 90 % původního stavu před pandemií koronaviru začátkem tohoto roku, což je překvapivě silné oživení, které by se mohlo odrazit v třetím čtvrtletí.
 • Čína předstihla Japonsko na pozici největšího světového vývozce aut
  Čína předstihla Japonsko na pozici největšího světového vývozce aut. V prvním čtvrtletí Čína vyvezla podle oficiálních statistik zveřejněných minulý týden 1,07 milionu vozů, což je meziročně o 58 procent více. Z Japonska putovalo na světové trhy 954.185 automobilů, o šest procent více než ve stejném období loni, píše zpravodajský server BBC. Čínský vývoz podpořila poptávka po elektromobilech a prodej do Ruska.
 • Čína překvapila vyšší fixací USDCNY v době oslabování dolaru
  Oslabování dolaru v pátek uprostřed všeobecného výprodeje pokračovalo, jelikož silná data z Německa z...
 • Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby
  „Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v roce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
 • Čína přestala trhy strašit, ale nový problém je Sýrie. Trhy se drží, přestože nálada chladne
  Po projevu čínského prezidenta dostaly finanční trhy příležitost se dál zklidnit a přehodnotit směrem dolů riziko vyhrocení obchodní války. Věříme, že jednání nakonec dokáží zabránit roztočení spirály cel a omezení, ovšem stále je ještě hodně času na ostrá prohlášení zejména z americké strany.
 • Čína přestala trhy strašit, ale nový problém je Sýrie. Trhy se drží, přestože nálada chladne
  Po projevu čínského prezidenta dostaly finanční trhy příležitost se dál zklidnit a přehodnotit směrem dolů riziko vyhrocení obchodní války. Věříme, že jednání nakonec dokáží zabránit roztočení spirály cel a omezení, ovšem stále je ještě hodně času na ostrá prohlášení zejména z americké strany.
 • Čína přestává financovat ruský vývoz plynu či ropy. Nedůležitějším spojencem Putinova režimu je tak nyní Německo a jeho Energiewende
  Dvě čínské státní banky, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) a Bank of China, pozastavují dolarové financování ruského surovinového vývozu a částečně také financování tohoto vývozu v čínské měně. Zprávu přináší agentura Bloomberg. ICBC je vůbec největší bankou na světě podle objemu aktiv. Bank of China je pak čtvrtou největší globální bankou. Pozastavení financování vývozu ruských surovin znamená značné zhoršení exportních možností Ruska nejen na čínském trhu, který je pro něj klíčový. Prostřednictvím příjmů i z tohoto expertu přitom Rusko z velké části financuje třeba právě svoji probíhající invazi na Ukrajině.
 • Čína přijala hozenou rukavici k obchodní válce, akcie však rostly
  Netrvalo to dlouho a Čína odpověděla na poslední vlnu cel, které uvalila Amerika na dovoz čínských produktů. Čína oznámila zavedení tarifů na import amerických výrobků v hodnotě 60 mld. USD a do platnosti vstoupí 24 září. Jedná se přitom o zboží od potravin až po textilie. Oznámilo to čínské ministerstvo financí v úterý odpoledne.
 • Čína přítelem investora
  Čtvrteční obchodní seance se držela v zaběhlém režimu z minulých dní. Index SPX 500 se i včera pohyboval téměř celý den kolem zelené nuly, nicméně směr závěru byl opačný. Sektory, které se při včerejším obchodním dni pohybovaly v zeleném teritoriu, byly komunikace (ATVI +0,49 %, T +0,57 %) a health sektor (PFE +1,42 %, MRNA +1,50 %).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani