Neděle 26. května 2024 05:01
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani

USDIDX ztrácí 0,2 %. Goolsbee naznačuje riziko "měkkého přistání" USA

19.04.2024 17:00  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nálada na trhu je dnes opět slabá, a to i přes poměrně silný odraz rizikových aktiv a hlavních měnových ukazatelů (jako je EUR/USD nebo Bitcoin), protože Írán na izraelský útok přímo nereagoval. Prozatím Nasdaq100 (US100) ztrácí více než 1 % a EUR/USD maže předchozí zisky, ale zůstává výše, protože index amerického dolaru ztratil sam momentum. Austan Goolsbee z chicagského Fedu se vyjádřil, že měkké přistání může být obtížnější, protože přetrvávající vysoká inflace v oblasti bydlení tlačí na vyšší sazby Fedu a pokrok ve snižování inflace "se zastavil".

Goolsbee z Fedu

 • Zlatá cesta je pro rok 2024 obtížnější.
 • Pokud se na této úrovni restriktivity udržíte příliš dlouho, budete muset začít přemýšlet o dopadu na pracovní místa.
 • Současná restriktivní měnová politika Fedu je přiměřená.
 • Správná politika Fedu do budoucna bude záviset na datech.
 • Hlavním krátkodobým problémem je přetrvávající vysoká inflace v oblasti bydlení.
 • Větší prostor pro pokrok v oblasti inflace služeb vidím v růstu nabídky práce.
 • Ne všechna data naznačují přehřívání trhu práce.
 • Pokrok v oblasti americké inflace se zastavil.
 • Má smysl vyčkat na větší objasnění, než se pohneme z místa
 • Nevím, zda je nedávná inflace známkou přehřátí.
 • V rozumném časovém horizontu se dostaneme s inflací na 2 %.
 • Je těžší dostat se na 2% inflaci bez pokroku v oblasti bydlení.
 • Politické kompromisy jsou letos těžší.
 • Skvěle se nám daří plnit mandát v oblasti zaměstnanosti, ale nedaří se nám plnit mandát v oblasti inflace.

EURUSD (M15 interval)

I přes krátkodobé oživení na eurodolaru (podpořené oslabujícím americkým dolarem, fialový graf) vidíme, že aktivita prodejců je stále vysoká, jak ukazuje reálný objem obchodů. Důležité je, že i americký dolar dnes ztrácí, když USDIDX klesá o více než 0,2 %. Důvodem může být vybírání zisků a obavy z recese, protože vyšší po delší dobu politika Fedu může naznačovat vyšší střednědobá rizika poklesu americké ekonomiky. Zlato dnes roste o 0,4 %.

Zdroj: xStation5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • USDIDX pokles 📉 Dolarový index poblíž klíčové úrovně podpory
  Včerejší makrodata z USA, tj. prudký pokles indexu spotřebitelské důvěry Conference Board (navzdory očekávanému nárůstu) a slabší údaje chicagského PMI a richmondského Fedu, spolu s prognózami ratingové agentury Moody's zvýšily tlak na pokles amerického dolaru. USDIDX pokračuje v korekčním pohybu a výprodej nabral na síle.
 • USDIDX posiluje o 0,1 % díky jestřábímu postoji Bostice z Fedu
  Futures na americký dolar (USDIDX) dnes posilují o více než 0,1 %, k čemuž přispěly komentáře člena Federálního rezervního systému Raphaela Bostice. Dnešní údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA ukázaly na stále velmi nízké hodnoty, což naznačuje poměrně silný trh práce. Navíc ještě lepší obrázek o trhu dnes ukázaly regionální údaje Fedu z Filadelfie. Dnešní komentář Fedu Williams byl také poměrně jestřábí (ne tak jestřábí jako Bostic). Analytici J.P. Morgan naznačili, že šance na nesnížení sazeb jsou vysoké a šance na zvýšení sazeb naopak nízké. Na druhou stranu ředitelka MMF Georgieva sdělila, že je stále optimistická, že Fed je schopen snížit sazby v roce 2024, a "neměli bychom se připravovat na rychlý pokles sazeb".
 • USDIDX po vyjadreniach Fedu Wallera oslabuje
  Christopher J. Waller z Fedu sa dnes vyjadril k situácii menovej politiky v USA. Z Wallerovho celkového posolstva možno vyvodiť, že v americkom finančnom sektore budú potenciálne ďalšie ťažkosti, ale že Fed bude zodpovedajúcim spôsobom reagovať a že celkový systém zostane odolný. USDIDX sa už niekoľko dní obchoduje so značnou slabosťou.
 • USDIDX po Williamsových komentároch z Fedu rastie
  Šéf newyorského Fedu John C. Williams komentoval ekonomiku USA a menovú politiku cez noc poľského času. USD na jastrabie komentáre zareagoval pozitívne a dolárový index (USDIDX) sa po vlne výpredajov snaží udržať tempo. Očakávania ekonómov, podnikateľov a manažérov fondov, ktorí komentovali takzvaný prieskum „Béžovej knihy“ Fedu, naznačujú, že Fed v máji zvýši sadzby o 25 bps a potom ich podrží do konca roka 2023. Očakáva sa, že USA vstúpia do recesia v roku 2023 podľa 37 zo 47 opýtaných, v tejto fáze však očakávajú krátke a plytké spomalenie.
 • USDIDX se po komentáři Bostice z Fedu snaží odrazit vzhůru
  Americký dolarový index se snaží zastavit vedoucí medvědí trend, ačkoli banka JPMorgan naznačila, že dochází ke zhoršení "váženého průměru" ekonomického výhledu, a Credit Suisse dnes aktualizovala svou prognózu a dává 80 % pravděpodobnost recese v USA v příštích 12 měsících oproti dřívější projekci 60 % pravděpodobnosti. Analytici společnosti BlackRock v čele s předsedou představenstva fondu Laurencem D. Finkem navíc naznačují, že inflace může být v příštích letech stále zvýšená, což by mohlo ukazovat na stagflační scénář - nepříznivý pro akciový trh a potenciálně i pro americký dolar. K americké ekonomice se dnes vyjádřil také Raphael Bostic z atlantského Fedu. Jeho komentář mírně posílil americký dolar a podpořil šance na květnové zvýšení sazeb.
 • USDIDX se snaží vymazat ztráty i přes nevýrazné čtení chicagského Fedu
  Navzdory nižším než očekávaným hodnotám USDIDX předčasně snižuje ztráty a odrazí se ze 103 úrovní na 103,2 během 15 minut.
 • USDIDX testuje klíčový support
  Dolarový index se po včerejších holubičích komentářích Powella propadl na 15týdenní minimum 105,30. Předseda Fedu uvedl, že "zpomalení v tuto chvíli je dobrým způsobem, jak vyvážit rizika", a že centrální banka by mohla zmírnit velikost zvyšování sazeb již v prosinci, což oslabilo americký dolar. Index testuje klíčovou podporu na úrovni 105,30, která je vyznačena předchozími cenovými reakcemi, 200 SMA (červená linie) a 23,6% Fibonacciho retracementem vzestupné vlny zahájené v květnu 2021. Pokud dojde k prolomení níže, může být ohrožena lokální podpora na úrovni 103,40. Na druhou stranu, pokud se býkům podaří pokles zastavit, pak může být zahájen další růstový impuls směrem k rezistenci na úrovni 109,00.
 • USDIDX testuje podporu 103,35
  Americký dolar je dnes jednou z nejslabších hlavních měn a klesá vůči všem měnám skupiny G10 s výjimkou japonského jenu. Americký dolar obnovuje pokles po krátké korekci směrem vzhůru na začátku tohoto týdne. Dnešní pokles je zajímavý, protože přichází navzdory silnému nárůstu amerických výnosů. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů dnes vzrostly o téměř 8 bazických bodů a jsou na cestě zapsat největší jednodenní skok od 15. listopadu 2023. USD index (USDIDX) směřuje k druhému týdennímu poklesu v řadě.
 • 💲 USDIDX získává 0,6 %
  Americký dolar je v době zveřejnění nejvýkonnější měnou skupiny G10. Index amerického dolaru (USDIDX) se dnes zvýšil o 0,6 %. Zisky na trhu USD přicházejí díky tomu, že výnosy smazávají předchozí pokles. Desetileté americké výnosy se nyní obchodují poblíž 4,86 %, což je přibližně o 6 bazických bodů více než denní minima dosažená během evropské seance. Posílení USD a nárůst výnosů vytváří tlak na drahé kovy, přičemž ZLATO se dnes obchoduje o 0,2 % níže a STŘÍBRO klesá o 1,3 %.
 • USDIDX ztrácí po zveřejnění výhledu MMF
  Americký dolar oslabil po zprávě Mezinárodního měnového fondu (MMF) o výhledu světové ekonomiky a k současné situaci v USA se na summitu ve Washingtonu vyjádřila i americká ministryně financí Janet Yellenová. Obsah komentáře byl v souladu s tím, co dnes přinesla analýza Axios, a finanční trhy nepřekvapil. Yellenová zdůraznila odolnost a sílu americké ekonomiky a stabilitu bankovního sektoru, ale dolarovému indexu (USDIDX) tento komentář nepomohl.
 • USDIDX ztrácí 0,5 % 💵 Fed Goolsbee komentuje scénář "měkkého přistání
  Předseda Federálního rezervního systému v Chicagu Austan Goolsbee se dnes vyjádřil k situaci v americké ekonomice. Americký dolar dnes patří mezi slabší měny, dolarový index (USDIDX) ztrácí téměř 0,5 %. Goolsbee byl ohledně vyhlídek na měkké přistání ekonomiky optimistický a zdůraznil, že současná situace se výrazně liší od historických scénářů zpřísňování politiky Fedu. Goolsbeeho komentáře mohou být vnímány jako holubičí a předseda chicagského Fedu uvedl, že se zatím nerozhodl o listopadovém zvýšení sazeb (což je podle trhů nejpravděpodobnější scénář).
 • USDILS – změna sil
  Od posledního a zároveň nejhlubšího dna, kterého kurz dosáhl v polovině října, nastoupil odraz směřující k Fibonacciho...
 • USDILS – změna sil
  Od posledního a zároveň nejhlubšího dna, kterého kurz dosáhl v polovině října, nastoupil odraz směřující k Fibonacciho hladině 38.2 procenta, tedy 3.6311 ILS. Jedná se o odpor, nad který se kurz nedostal již několik měsíců.
 • USD: Inflace v USA zrychluje
  Index DXY ve středu prudce klesl po proražení spodní hranice obchodního rozpětí na 95,54. Index dosáhl na konci včerejšího obchodování swingového minima 94,89. DXY futures od dnešního zahájení obchodování opět klesají a v době zveřejnění tohoto článku dosáhly 94,75, což odpovídá úrovním ze září 2020. Ukazuje se, že americký dolar nebyl schopen vyvinout vzestupný trend, navzdory tomu, že představitelé Fedu byli nakloněni rychlému ukončení programu stimulů a kvantitativního uvolňování a podle očekávání začít v březnu zvyšovat úrokové sazby. Fed o tom rozhodl na prosincovém zasedání. Po tomto setkání se DXY obchodoval v rozmezí mezi 96,94 a 95,54. Včera index prolomil toto pásmo, ale ne směrem nahoru, jak mnozí očekávali, ale směrem dolů. DXY včera prudce klesl a nyní klesá. Přiměla obchodníky nová data, která ukázala další zrychlení inflace, uzavřít své dlouhé pozice?
 • USD i přes jestřábí ECB stoupá
  Po agresivním začátku začaly akcie minulý týden a zejména ve středu ztrácet po zveřejnění slabších údajů o prodeji domů a výprodeji akcií technologických společností. Politické otázky v Evropě stahovaly jednotnou měnu směrem dolů, zatímco čínské trhy zůstaly i přes zpomalení ekonomického výhledu pevné. Rozhodnutí MPC Kanadské banky minulou středu je prvním krokem k dalšímu zpřísnění. Když se nyní chýlí ke konci obchodní napětí s USA, může se tato kanadská finanční instituce konečně nadechnout. Na druhé straně Atlantického oceánu plánuje ECB na konci roku ukončit program kvantitativního uvolňování.
 • USD i přes jestřábí komentáře Collinse a Barkina z FEDu dále oslabuje
  Dnešní smíšené údaje z amerického trhu práce a spekulace, že čínské úřady možná uvolní přísnou politiku nulového krytí, vyvolaly mezi investory euforii, která zároveň vedla k oslabení dolaru. Ani jestřábí komentáře dvou členů Federálního rezervního systému nezkazily optimistickou náladu na akciovém trhu.
 • USD/IRN
  Během uplynulého měsíce došlo ke konsolidaci USD / INR na úrovni zhruba 64,8, což je pod hodnotou trhu v září, která byla na 65,90. Dvojice se od počátku roku 2017 znehodnotila asi o 4 procenta. Nicméně stále existuje spousta důvodů, proč očekávat pokles rupi, uvedla Lloyds Bank ve výzkumné zprávě. Za prvé, indická ekonomika je silně závislá na dovozu ropy. Vyšší ceny ropy by proto zvýšily poptávku Indie po amerických dolarech. Za druhé, reformy se snaží stimulovat hospodářskou činnost, která je klíčovým faktorem při podpoře přílivu měn, zpomalily před parlamentními volbami v roce 2019. To spolu se skutečností, že indické banky a firmy se i nadále potýkají se slabými bilancemi, by mohlo podkopat investice. Ve druhém čtvrtletí se ekonomický růst Indie snížil na 5,7 procenta (y/y) oproti prvnímu čtvrtletí, kdy byl 6,1 procenta. “Některé ukazatele poukazují na mírnější růst ve třetím čtvrtletí, i když pravděpodobně kvůli zavedení jednorázové vnitrostátní daně z prodeje.
 • USD je nejvýše od poloviny září a stále v divergenci
  Americký dolar se odpoutává od dosavadního HIGH na linii 81,25, dosahuje na indexu I.USDX na kurs 81,45 a...
 • USD je neželaný
  Rusko pokračuje vo výraznom znižovaní dev&...
 • USD je po komentářích Harkera z Fedu v útlumu
  Patrick Harker, prezident filadelfského Fedu, dnes večer přednesl několik poznámek k měnové politice. Zdá se, že se Harker snažil vyslat vyvážené poselství. Uvedl sice, že práce na kontrole inflace ještě není hotová, ale Fed už nebude muset zvyšovat sazby. Na druhou stranu uvedl, že ani americká centrální banka nebude muset hned snižovat sazby. Peněžní trhy v současnosti vidí první snížení sazeb ve Spojených státech již na březnovém zasedání v roce 2024.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster