Pátek 19. duben 2024 01:41
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Za astronomickým růstem cen kakaa jsou i finanční spekulace

31.03.2024 12:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Za současným růstem ceny kakaa stojí kromě špatné úrody či klimatických změn také čisté finanční příčiny, totiž spekulace. 

Obchodníci s kakaovými boby zpravidla využívají termínových kontraktů coby zajištění proti riziku nežádoucích pohybů ceny bobů. Tito obchodníci, kteří mají boby na skladě a další jim či jejich dodavatelům právě rostou na plantážích či se právě sklízí, pochopitelně doufají, že cena půjde nahoru. Zároveň se ale právě zajišťují pro případ, že cena bobů klesne. Zajišťují se tak, že spekulují na pokles ceny bobů. Takto spekulují prostřednictvím právě termínových kontraktů. Pokud jde cena bobů nahoru, jde nahoru také cena bobů, které mají na skladě nebo se právě sklízí. A tento cenový nárůst více než kompenzuje to, co obchodníci musí zaplatit za své spekulace na pokles. A pokud jde cena bobů dolů, zlevňují také jejich zásoby, přičemž ovšem část souvisejících ztrát pokryje právě ono zajištění v podobě spekulace na pokles.

Tento způsob zajišťování funguje dobře, pokud cena bobů kolísá v určitém pásmu. Jakmile ale dojde k prudkému pohybu ceny, mimo pásmo, věc se komplikuje. Obchodníci totiž při svém zajišťovacím spekulování na pokles musí skládat kolaterál – musí tedy ručit. To proto, že spekulace na pokles ceny kakaových bobů – a samozřejmě dalších komodit – vlastně zahrnuje prodej vypůjčených termínových kontraktů na ně. Obchodník se totiž zajišťuje proti poklesu ceny bobů konkrétně tak, že si právě vypůjčí termínové kontrakty na ně, které následně na burze prodá. Pokud cena bobů opravdu klesne, odkoupí dané termínové kontrakty za sníženou cenu a vrátí je původnímu majiteli. Přičemž tím, že je obchodník odkupuje za nižší cenu, než je prodal, dociluje zisku, který mu v rámci zajištění tedy pomáhá umazat část ztráty z propadu ceny bobů.

Zmíněné ručení je nutné právě proto, že obchodník se zajišťuje prostřednictvím vypůjčených termínových kontraktů, nikoli vlastněných. Původní majitel termínových kontraktů za to, že termínové kontrakty obchodníkovi půjčil, inkasuje samozřejmě úrok. Zároveň ale chce mít dostatečnou jistotu, že mu je obchodník vrátí. Časté je ručení ve výši 150 procent hodnoty příslušné spekulace na pokles. Pokud tedy obchodník s kakaovými boby spekuluje v rámci zajištění na pokles jejich ceny tak, že prodá 100 termínových kontraktů na ně za cenu 10 000 dolarů za kus, hodnota této spekulace na pokles činí 1 000 000 dolarů. Celkově musí ručit ve výši 1 500 000 dolarů. Tyto peníze musí složit na příslušný účet držet je tam po celou dobu, po niž jeho spekulace na pokles trvá.

Pokud ovšem jde cena bobů prudce nahoru, obchodník s nimi je pochopitelně rád. Hodnota jeho zásob na skladě či toho právě sklízí roste. Zároveň ale nastává problém s jeho zajišťovací spekulací na pokles. S výrazným růstem ceny bobů se totiž citelně zvyšuje částka, kterou musí držet coby ručení. Pokud by například cena bobů vzrostla na 12 000 za kus, hodnota spekulace na pokles stoupá na 1 200 000, takže musí ručit ve výši 1 800 000 dolarů. Dalších 300 000 dolarů tedy musí složit na příslušný účet coby kolaterál. Majitel termínových kontraktů se požadavkem ručení jistí přesně proti růstu ceny bobů. S růstem ceny bobů totiž pochopitelně roste cena, za niž je obchodník s boby musí odkoupit, aby je majiteli vrátil. Roste tak pravděpodobnost, že obchodník by nemusel mít dost peněz na zpětný odkup, pročež se majitel jistí právě ručením. Pokud ovšem cena bobů stoupne opravdu prudce, část obchodníků s boby si řekne, že další navyšování ručení je pro ně již neúnosné a spekulaci na pokles ukončí – tedy nakoupí termínové kontrakty na boby zpět, aby je vrátili majiteli. Tím pádem ovšem jen dále umocňují již tak závratný růst ceny bobů. Protože to, že obchodník odkupuje za výrazně vyšší ceny zpět předtím prodané termínové kontrakty – prodané za cenu mnohem nižší – pochopitelně dále žene cenu bobů vzhůru.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • YM | Dow Jones futures
  Dow Jones je nejznámějším světovým indexem, který zahrnuje akcie třiceti amerických blue chip společností patřících mezi největší a nejlikvidnější tituly...
 • Yossano (japonský minister financií)
  "Musíme si dávať pozor na riziko bankrotu v Európe." Komentár: Tento výrok by mohol ...
 • YouTube zkoumá využití NFT 
  NFT jsou nezaměnitelné kryptografické tokeny, které jsou zapsané v blockchainu a není možné je replikovat. Pomocí NFT můžeme reprezentovat aktiva, jako jsou umělecká díla, videa nebo hudba. Tím, že se k takového aktiva udělá NFT se snižuje pravděpodobnost podvodu.
 • YUAN IS GETTING WEAKER AFTER THE FIRST CORPORATE DEFAULT IN CHINA
  The Chinese producer of the solar batteries, Shanghai Chaori Solar Energy Science & Technology Co., announced its defa...
 • YUAN IS GETTING WEAKER AFTER THE FIRST CORPORATE DEFAULT IN CHINA
  The Chinese producer of the solar batteries, Shanghai Chaori Solar Energy Science & Technology Co., announced its defa...
 • Yu Yongding (bývalý poradca guvernéra Čínskej centrálnej banky PBOC)
  "Niet pochybností o tom, že z dlhodobého hľadiska bude dolár oslabovať. Kým US ekonomi...
 • Z firiem bankomaty
  Kríza zmenila správanie sa firiem. Klesajúce očakávania rastu svetovej ekonomiky spôsobili, že spoločnosti sa miesto investícií zamerali na vyplácanie dividend a spätný odkup svojich akcií. Zníženie úrokových sadzieb na nulu spôsobilo bezprecedentný záujem o nárast korporátneho dlhu, ktorý tieto aktivity financoval. To bolo hlavným dôvodom rastu S&P na nové maximá. Trump dodal akciám ďalší impulz, no Barclays si myslí, že tento nárast čoskoro skončí.
 • Za absence důležitých dat euro ve středu mazalo své předchozí ztráty
  Během včerejšího dne jsme se dočkali pouze ekonomických údajů z eurozóny. Předstihové ukazatele naznačily zhoršení spotřebitelské důvěry...
 • Za akciovým růstem hledejte především tištění peněz
  Investoři často diskutují faktory, které stojí za aktuálními historickými rekordy akciových trhů. Konec konců celková globální akciová tržní kapitalizace je aktuálně na historickém maximu na úrovni 107 bilionů dolarů. Ne, není to dynamika HDP, inflace, úrokové sazby, ani korporátní fundamenty jako tržby, zisky či cash flow. Ukazuje se, že klíčovým faktorem silného růstu globálních akciových trhů v posledních 11 letech je bezprecedentní růst objemu globální peněžní zásoby.
 • Za americkou ropu prodejci ještě zaplatí
  Cena ropy poprvé v historii v jednom dni ztratila veškerou svoji hodnotu. Kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate – WTI s termínem dodáním v květnu klesl o 306 % a ukončil na částce minus 37,63 dolaru za barel.
 • Zaběhlé strategie hedge fondů troskotají, čím chtějí bít dekádu černých labutí?
  Konec jednoho z největších světových hedge fondů Global Alpha s majetkem přesahujícím 1,6 miliardy amerických dolarů kvůli rozsáhlým ztrátám a odlivu investorů oznámila v tomto týdnu investiční banka Goldman Sachs. Ze správy investic vnějších investorů před dobou nedávnou odstoupily fondy George Sorose, zejména pod vlivem nové regulace, avšak na pozadí se slabou výkonností. Na mysl se vkrádá otázka, jestli po srpnovém propadu trhů stojíme před dalším zlomem v odvětví a jeho strategiích. Zatím se objevují jen první strohé indicie a hledání léku na nadcházející dekádu krize důvěry, ekonomické a politické nejistoty, plnou neočekávaných událostí, chceme-li Talebových černých labutí.
 • Zablokovaný Suez může dále zdražit pohonné hmoty v ČR, ty letí vzhůru i tak
  Ceny pohonných hmot letí vzhůru. V polovině března například benzín Natural 95 zdražoval tempem přes 80 haléřů na litr za jediný týden. Takto citelně jeho cena naposledy rostla v prosinci 2010. V uplynulém týdnu sice zdražování zmírnilo, nicméně i tak benzín podražil o dalších 38 haléřů na cenu 31,17 koruny za litr. Nafta je dražší o 26 haléřů než před sedmi dny, když stojí 29,48 koruny. Jak benzín, tak nafta jsou tedy nyní nejdražší za poslední více než rok. Důvodem je hlavně růst cen ropy na světových trzích. Ta nejnověji zdražuje kvůli situaci v Suezském průplavu, jejž za písečné bouře najetím na mělčinu zablokoval obří tchaj-wanský supertanker.
 • Zablokují USA dovozy ruského uranu?
  Seznam komodit, které se nebudou dovážet z Ruska, zveřejněný americkou vládou, alespoň prozatím nezahrnuje uran. Podle informací z okolí amerického prezidenta však Bílý dům zváží uvalení sankcí na Rosatom, který produkuje asi 35 % obohaceného uranu a dodává uran do evropských jaderných reaktorů. Rosatom spolupracuje také s Íránem. Írán rozvíjí svůj jaderný program několik let, zatímco USA chtějí tento proces kontrolovat. Bidenova administrativa je v současné době ve fázi konzultací s jadernými experty. Další kroky by mohly mít klíčový dopad na průmysl a výrobce uranu.
 • Zabrániť Gréckemu defaultu bude zložité
  Menový trh dnes po piatkovej volatilite otváral bez v&...
 • Zabrzděný automotive stahuje průmysl ke dnu
  Tuzemská průmyslová výroba během letošního srpna meziročně narostla o 1,4 %, což ovšem po zohlednění počtu pracovních dní – kterých bylo letos o jeden více – reálně představuje pokles o 1,4 %. Ve srovnání s červencem pak došlo ke snížení objemu produkce o 3,2 %. Průmyslové tržby meziročně narostly o 5,4 %, přičemž o něco více ty domácí (6,5 %) nežli zahraniční (4,4 %). Objem nových zakázek meziročně stoupl o 3,5 % (domácí o 4,3 a zahraniční o 3,2 %). Průměrný evidenční počet zaměstnanců se v průmyslu meziročně snížil o 0,2 %, zatímco jejich průměrná mzda vzrostla o 6,9 %.
 • Zabředáme stále hlouběji do černého scénáře a není vidět cesta ven
  Zabředáme stále hlouběji do černého scénáře a není vidět cesta ven. Zhruba tak by se dalo popsat rozpoložení finančních trhů v úvodu nového týdne. Rusko postupně pohřbilo naděje na vycouvání z konfliktu, který může jeho ekonomiku dostat na kolena, a naopak v zájmu dosažení dobyvačných cílů vystupňovalo brutalitu bojů. Západní země jsou tak postaveny znovu před těžké rozhodování, jak dál zasáhnout.
 • Za Budapeští objevili významné naleziště ropy, potvrdil dnes MOL. Orbánově vládě může nový vrt pomoci řešit nedostatek pohonných hmot, důsledek zastropování cen paliv
  Na předměstí Budapešti došlo k objevu významného naleziště ropy. Dnes zprávu zveřejnil maďarský petrochemický podnik MOL, jehož pracovníci naleziště objevili v hloubce 2100 metrů v obci Vecsés. Obec se nachází v aglomeraci metropole Budapešti, v její jihovýchodní části.
 • Zabudnite na krízu
  Pomaly to bude 5 rokov, čo začali všetky politické a ekonomické špičky dokola omieľať tézu, že je potreb...
 • Za celý rok 2022 skončil rozpočet v deficitu 360mld. Kč
  Poslední prosincový report ohledně plnění státního rozpočtu dává možnost uzavřít i celkový účet za rok 2022. Stát hospodařil s třetím nejhlubším schodkem v historii ČR. Paradoxně ale s nejnižším schodkem za poslední 3 roky po -367mld. Kč v roce 2020 a -420mld. Kč v roce 2021. V příštím roce plánuje český stát hospodařit s deficitem ve výši 295 mld. Kč.
 • Začala nejztrátovější olympiáda dějin. Jenom neúčast přímých diváků připraví Japonsko o 15 miliard korun
  První ránu zasadilo tokijským olympijským hrám už jejich přeložení z loňska na letošek, učiněné v rámci boje s šířením nákazy covid-19. Letos v březnu pak ztrátu prohloubilo rozhodnutí pořadatelů zapovědět účast zahraničním divákům. Původně se předpokládalo, že do země zavítá přibližně milion zahraničních návštěvníků, aby mohli shlédnout sportovní výkony olympioniků a nasát jedinečnou atmosféru sportovního svátku. Počítalo se s tím, že během své návštěvy každý z hostí utratí v přepočtu průměrně necelých 7700 korun – jen za ubytování, jídlo, pití a dopravu. Takže rozhodnutí nepozvat zahraniční diváky připravilo japonskou ekonomiku o 7,7 miliardy korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
FinFX broker
LYNX
reklama
CapXmaster