Úterý 16. duben 2024 05:58
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new

💲USD posiluje před čtením PCE

29.03.2024 12:49  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Přestože je Velký pátek ve Spojených státech svátkem a mnoho dalších trhů je již kvůli velikonočním svátkům uzavřeno, obchodníci dnes v brzkých odpoledních hodinách obdrží klíčový údaj z USA - zprávu o PCE inflaci za únor. Jedná se o Fedem preferovaný ukazatel inflace, který účastníci trhů bedlivě sledují. Očekává se, že celková PCE zrychlí v důsledku vyšších mezd a výdajů a také vyšších cen benzinu. Očekává se však, že jádrový PCE ve srovnání s předchozím měsícem dále zpomalí nebo zůstane beze změny. Změní dnešní čtení úvahy Fedu o snižování sazeb?

Co trhy očekávají?

 • Hlavní PCE (meziroční). Očekává se: 2,5 % r/r. Předchozí: 2,4 % r/r
 • Hlavní PCE (měsíční). Očekává se: 0,4 % m/m. Předchozí: 0,3 % m/m
 • Jádrový PCE (roční). Očekává se: 2,8 % r/r. Předchozí: 2,8 % r/r
 • Jádrový PCE (měsíční). Očekává se: 0,3 % m/m. Předchozí: 0,4 % m/m
 • Osobní příjmy. Očekává se: 0,4 % m/m. Předchozí: 1,0 % m/m
 • Osobní výdaje. Očekávání: 0,5 % m/m. Předchozí: 0,2 % m/m

PCE inflace i jádrová PCE inflace byly nižší než CPI. Fed očekává, že celková PCE inflace na konci letošního roku dosáhne 2,4 % meziročně a jádrová PCE inflace 2,6 % meziročně. Zdroj: xStation5

PCE je pro Fed klíčovým ukazatelem inflace

Od začátku letošního roku jsme se dozvěděli mnoho údajů, které naznačují, že inflační tlaky ještě neskončily. Byli jsme svědky vyšších než očekávaných údajů o inflaci CPI a PPI. Navíc údaje z trhu práce naznačují stále napjatou situaci, kdy poptávka převyšuje nabídku. Na druhou stranu Powell upozornil, že mírně vyšší hodnoty inflace v letošním roce mohou být jen "zádrhelem" na cestě inflace směrem dolů. Jádrová PCE inflace je zároveň Fedem preferovaným měřítkem inflace, takže dnešní čtení nám může dát odpověď na otázku, zda Fed bude ještě v první polovině letošního roku uvažovat o snížení úrokových sazeb. V tuto chvíli Powell nevidí příliš jistoty, že inflace směřuje ke svému cíli, ale měsíční údaj o inflaci na úrovni 0,3 % m/m může dodat jistotu. Každé vyšší čtení může posunout načasování snížení sazeb na pozdější část letošního roku.

Cook a Waller z Fedu nedávno uvedli, že se snížením sazeb není třeba spěchat, protože inflace se stala poněkud lepivější a riziko předčasného nebo příliš velkého snížení je příliš vysoké. Proto údaje o jádrové měsíční inflaci kolem 0,3-0,4 % nemusí změnit současné vnímání trhu a ponechat dolar na současné nebo silnější úrovni. Pouze menší nárůst v rozmezí 0,2 % m/m pro jádrovou inflaci a nárůst v rozmezí 0,2-0,3 % pro celkovou PCE inflaci by mohl být trhem interpretován jako medvědí pro americký dolar a zvýšit šance na snížení v červnu. V poslední době se pravděpodobnost červnového snížení snížila z přibližně 70 % na 57 %

Jak budou trhy reagovat?

Většina trhů je na Velký pátek zavřená, ale devizový trh jako obvykle funguje normálně a po celé svátky bude aktivní i trh s kryptoměnami. Měnový pár EURUSD v poslední době klesá, což souvisí s klesajícími šancemi na snížení úrokových sazeb v první polovině letošního roku. Pár dnes otestoval úroveň 1,0770 a nyní lze pozorovat pokusy o odraz od této úrovně. Pokud bude inflace nižší, než se očekávalo, a to zejména jádrová měsíční inflace (což je možné díky poklesu cen automobilů, snižujícím se nákladům na nájemné nebo mírnému zvýšení cen lékařských služeb), pak dnes EURUSD může zaznamenat růst, a to až k úrovni 1,0800. Vysoké ceny pohonných hmot však pravděpodobně povedou ke zvýšení celkové inflace, takže nelze vyloučit negativní překvapení a další tlak na růst dolaru.

Zdroj: xStation5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • USD po komentářích Powella oslabuje
  Ve 15:30 hod. předseda Fedu Jerome Powell zahájil svůj projev před Senátem, během kterého bude diskutovat o současné ekonomické situaci v USA. Text projevu sám o sobě nemění rétoriku FEDu a nezpůsobil žádné pohyby na trhu. Zde jsou klíčové poznámky od Powella:
 • USD po komentáři Kashkariho z Fedu roste
  USD mírně posílil po jestřábím komentáři Neela Kashkariho, prezidenta minneapoliského Fedu. Kashkari uvedl, že bude těsné rozhodování mezi ponecháním sazeb beze změny a jejich zvýšením na červnovém zasedání. Uvedl také, že pokud inflace zůstane tvrdošíjně vysoká, pak úrokové sazby zvýšením nad 6 %, ale zatím není jasné, zda to bude potřeba. Kashkari uvedl, že jeho tečka je v posledních projekcích nad 5,125 %. Zajímavé je, že Kaškari, který je známý svým spíše holubičím přístupem, včera večer v rozhovoru pro Wall Street Journal uvedl, že by na nadcházejícím zasedání podpořil zachování sazeb beze změny.
 • USD pokračuje v dosavadním býčím trendu
  Měnový trh byl minulý týden plný událostí a nových ekonomických dat. Americký dolar pokračoval ve svém vzestupném tren...
 • USD po NFP nabírá na síle, analýza EUR/CHF
  Tento týden byl pro americký dolar nejhorším týdnem od roku 2009, kdy v USA vládla finanční krize. Za předchozí dvě seance propadl dolar celkem...
 • 💥USD po Powellově úvodním vyjádření roste
  Text Powellova projevu byl právě zveřejněn a na trhu nevyvolal žádné výrazné pohyby. Zde jsou Powellovy klíčové poznámky:
 • USD po pozitivních zprávach z trhu práce a nemovitostí posiluje
  Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA - Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý ...
 • USD po rozhodnutí Fedu ztrácí ❗
  Americká centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny v pásmu 0 - 0,25 % a zároveň nákupy aktiv zůstaly na $120 mld. měsíčně. Dle Fedu se ekonomika USA dále zlepšuje a pokračuje v plnění cílů na poli inflace i zaměstnanosti. Pokud bude pozitivní vývoj pokračovat, může být brzy na programu pokles objemu nákupu aktiv. Fed dále signalizoval, že zvýšení sazeb by mohlo přijít dříve, než se čekalo. Celkem 9 z 18 členů FOMC projektuje dle dot-chart růst sazeb v roce 2022.
 • USD POSÍLIL NA FED STANOVISKU
  Dolar v pátek ráno posílil a udržuje si stabilitu vůči ostatním měnám. Index dolaru, DXY, po oficiálním stanovisku Fed...
 • 💰 USD posilňuje a US500 klesá pred zasadaním Fedu ⏰
  Fed za menej ako hodinu zverejní svoje rozhodnutie o menovej politike spolu s najnovšími makroekonomickými projekciami. Všeobecne sa očakáva, že Federálny rezervný systém oficiálne predstaví svoju nedávnu zmenu smerom k inflačnému cieľu. Malo by sa pamätať na to, že predchádzajúce kľúčové zasadanie v júni viedlo k rýchlemu výpredaju na Wall Street a posilneniu amerického dolára (aj keď sa toto stretnutie považovalo za holubičie). Nasledujúci deň americké indexy poklesli takmer o 6%, celkové poklesy dosiahli takmer 10%. S&P 500 sa však stále zotavuje z nedávneho výpredaja.
 • USD posiluje po údajích o inflačních očekáváních NY FEDu
  Podle newyorského Fedu se očekávání spotřebitelské inflace v USA pro příští rok v listopadu snížila z říjnových 5,9 % na 5,2 %, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od srpna 2021. Medián očekávání růstu cen domů klesl na 1 %, což je nejnižší hodnota od května 2020. Mezitím se změny cen snížily o 0,6 % u plynu (na 4,7 %), o 0,8 % u potravin (na 8,3 %) a o 0,1 % u nájemného . Medián očekávané změny nákladů na lékařskou péči zůstal nezměněn na 9,6 %, zatímco medián očekávané změny nákladů na vysokoškolské vzdělání se zvýšil o 0,1 % na 9,4 %. Zelená bankovka odpoledne posílila a vůči JPY, AUD a NZD se obchoduje na nových seančních maximech.
 • 💲 USD posiluje před vystoupením Powella
  Předseda Fedu Powell se dnes v 16:00 objeví před Výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů USA v první den svého dvoudenního pololetního vystoupení v americkém Kongresu USA. Text projevu je zveřejněn nějakou dobu před samotným vystoupením. I když není stanoven přesný čas pro vydání textu, tak v minulosti byl zveřejňován ve 14:30. Powell vystoupí před bankovním výborem amerického Senátu zítra v 16:00, a přestože text projevu zůstane po oba dny nezměněn, otázky zákonodárců se mohou lišit.
 • USD po slovech Bullarda oslaben, NZD/USD na 3letých maximech, USD/JPY pod 101,50; denní přehled událostí
  Americký akciový trh včera podlehnul slovům člena bankovní rady americké centrální banky (FOMC) Bullarda ze St. Louis, který převzal roli Marka...
 • USD potvrzuje konsolidaci, USD/JPY nad 78,40.
  Americký dolar potvrzuje náš předpoklad konsolidace a naznačuje přerušení korekce, která za...
 • USD po údajích o HDP a dávkách v nezaměstnanosti v USA mírně posiluje
  Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí snížila anualizovaně o 0,6 % po poklesu o 1,6 % v předchozím tříměsíčním období a odpovídala druhé revizi. Dnešní čtení potvrdilo, že americká ekonomika vstoupila do technické recese.
 • USD po údajích o inflaci roste
  Mnoho analytiků zaznamenalo zvláštní vývoj amerického dolaru. Po prudkém růstu sklouzl do krátkodobého poklesu. Přesto brzy bude muset nějaký směr nabrat.
 • USD po údajoch o inflácii PPI mierne oslabuje
  Výrobné ceny v USA sa vo februári medzimesačne zvýšili o 0,8 %, čo je menej ako nahor revidovaný nárast o 1,2 % v januári a mierne pod prognózami trhu vo výške 0,9 %. Ceny tovarov vyskočili o 2,4 %, čo je najväčší nárast od prvého vypočítania údajov v decembri 2009, najmä v dôsledku 14,8 % nárastu cien benzínu. Naopak, index čerstvej a suchej zeleniny klesol o 9,4 %. Ceny služieb medzitým zostali nezmenené, keďže 1,9 % nárast nákladov na dopravu a skladovacie služby a 0,2 % nárast marží pre konečné dopytové obchodné služby kompenzovali 0,4 % pokles indexu pre konečné dopytové služby. Medziročná inflácia výrobcov zostala nezmenená na úrovni 10 % a zostala na úrovniach, ktoré neboli zaznamenané od roku 1981. Jadrová inflácia vo februári medziročne vzrástla na 8,4 %, čo je mierne pod revidovaným rastom vo výške 8,5 % v januári a odhadmi analytikov vo výške 8,7%. Februárové údaje však nezachytávajú prudký nárast cien ropy a iných komodít po ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára.
 • USD po včerejším výplachu získává pevnější půdu pod nohama
  Americká měna si prošla výraznou volatilitou v reakci na komentáře zástupců Fedu (Williams, Clarida), které byly následně americkou centrální bankou uvedeny na pravou míru. Jejich komentáře se soustředily na měnovou politiku a na potřebu jednat rychle v případě, že se situace začne měnit k horšímu. To vyvolalo na trzích dojem, že by Fed mohl snížit sazby o 50bp. už na svém červencovém zasedání. Akcie v reakci reagovaly růstem, zatímco dolar s americkými výnosy rychle klesly. Richard Clarida následně dodal, že by měl Fed reagovat především na to, kam si myslí, že se americká ekonomika v dohledné době dostane a jak se domnívá, že bude pokračovat vývoj rizik.
 • USD pozastavil růst na klíčové úrovni.
  Americká měna se snaží udržet zisky, když růst započatý minulý týden pozastavila nad S/R úrovní, na kursu...
 • 📉USD po zveřejnění CPI oslabuje💲
  Právě byla zveřejněna široce sledovaná prosincová inflace v USA, která ukázala, že inflační tlaky v ekonomice v souladu s očekáváním polevily, což trhy vnímaly jako zklamání.
 • USD pravděpodobně poroste oproti JPY
  Jeho meteorický vzestup byl podpořen neočekávaným rozhodnutím BoJ umožnit výnosům 10letých dluhopisů posunout se o 50 bazických bodů z předchozího pásma 25 bazických bodů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new