Pondělí 22. července 2024 16:06
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král

Výhled inflace: co očekávat v následujících měsících 🔎

22.12.2023 18:43  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V posledním měsíci letošního roku je růst na světových trzích tažen spekulacemi o nadcházejícím snižování úrokových sazeb a klesající inflaci. Důležité jsou zde zejména údaje z USA, které jsou motorem pro zbytek trhů a do jisté míry diktují politiku ostatních centrálních bank. Poslední zasedání Fedu bylo trhy přijato mimořádně holubičím způsobem a bylo katalyzátorem růstu. Indexy se kotují kolem historických maxim nebo nad nimi, to vše v naději, že první snížení Fedu přijde již v březnu a určitě dříve než v polovině příštího roku. Nové projekce naznačují snížení o celkem 75 bazických bodů v roce 2024. Aby se však narativ Fedu udržel, musí inflace v USA pokračovat v současném klesajícím trendu. Podívejme se na několik grafů, abychom se dozvěděli více o možném směřování v nadcházejících měsících.

Dnešní zpráva o inflaci PCE z USA potvrdila pokračující klesající trend. Celkové ceny minulý měsíc meziročně vzrostly pouze o 2,6 %, což je zároveň velmi blízko historického průměru za posledních deset let. Je důležité připomenout, že index výdajů na osobní spotřebu (PCE) je Fedem preferovaným ukazatelem inflace, proto by jeho vyšší než očekávaný pokles měl podpořit scénář uvolnění politiky.

Přestože se trh práce začal trochu stabilizovat, mzdy zůstávají vysoké. Nejsou však již tak vysoké jako na přelomu let 2021-2022. Inflace klesá a zatím je tento pokrok opravdu znatelný. Snížení růstu mezd ze 4,0 % na historicky zhruba 2,0 % však již může být v tak krátkém období mnohem obtížněji dosažitelné.

Potenciálně dobrý směr naznačuje i anualizovaná inflace na základě cenových změn za poslední tři měsíce. Měsíční změny vykazují uspokojivou dynamiku. Přestože se stále objevují vyšší hodnoty způsobené vlivem srovnávací základny a dalších faktorů, směr je jasný.

Výše uvedený graf nám umožňuje analyzovat, jak by se vyvíjely roční údaje o inflaci za předpokladu konstantních meziměsíčních změn. Zde by si za předpokladu historického průměru přibližně 0,23 % (zelený průběh) inflace v roce 2024 zachovala klesající trend. Výjimkou by mohl být začátek letošního roku, kdy bychom v důsledku efektu srovnávací základny mohli zaznamenat mírně vyšší hodnoty.

Údaje ukazují, že americká ekonomika se v současné době ubírá správným směrem a měla by postupně zvolňovat. Je však důležité mít na paměti, že stále zůstáváme v prostředí vysokých úrokových sazeb a jejich dopad na ekonomiku se může projevit v roce 2024.

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Výhled Fidelity International pro rok 2021: Můžeme být optimističtí?
  Rok 2020 byl jiný než všechny, co pamatujeme. Bude tak sloužit jako připomenutí, že krize může udeřit kdykoli a každá je zcela specifická. Andrew McCaffery globální CIO, Asset Management Fidelity International upozorňuje: „Při přechodu do roku 2021 proto opatrně vyvažuji nedávný optimismus na trzích větší obezřetností.“
 • Výhled Fidelity Int. na 2019 – růst inflace i trvání vlády býků
  Již deset let trvá nejdelší „býčí cesta“ v historii. Nyní se ale objevují výkyvy a volatilita napříč všemi světovými trhy. I když centrální banky pozorně sledují signály mzdové inflace, trhy jsou s růstem cen spíše spokojené. Co se týče investičních nástrojů a příležitostí, vidí James Bateman, CIO pro Multi Asset Fidelity International, jako bezpečné útočiště americké dluhopisy navázané na inflaci. „Jejich přitažlivost nyní stoupá. Sledujeme příležitosti u cyklických akcií a hlídáme investice v oblastech, jakými jsou třeba infrastruktura, obnovitelné zdroje energie nebo neutrální tržní strategie.“
 • Výhled indexu amerického dolaru na 10. května 2023
  Celková dynamika DXY zůstává stále medvědí. Aby prodejci mohli na DXY (CFD #USDX na terminálu MT4) obnovit short pozice, je potřeba průraz hladiny supportu 101,51 (200 EMA v grafu 1H). DXY bude v tom případě v denním grafu dál klesat v rámci klesajícího kanálu. Jeho spodní hranice, která aktuálně prochází nedaleko hladiny 98,00, se stane cílem poklesu. I když by se stále mohl zastavit v zóně klíčových hladin supportů 100,40 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,25 (200 EMA v týdenním grafu), nad kterými DXY zůstává v zóně dlouhodobého býčího trhu.
 • Výhled indexu amerického dolaru na 12. dubna 2023
  Výhled dolaru se zhoršuje a jeho index DXY (CFDna #USDX na terminálu MT4) se obchoduje v zóně krátkodobého a střednědobého trendu a klesá ke klíčovým úrovním supportu 100,35 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,15 (200 EMA v týdenním grafu).
 • Výhled indexu amerického dolaru na 14. dubna 2023
  Výhled dolaru se zhoršuje a jeho index DXY (CFD na #USDX na terminálu MT4) se obchoduje na krátkodobých a střednědobých trzích a klesá ke klíčovým úrovním supportu 100,35 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,15 (200 EMA v týdenním grafu). Průraz úrovní supportu 100,00 může vyvolat další pokles DXY a průraz supportu 99,15 výrazně zvýší rizika narušení dlouhodobého býčího trendu dolaru, který se stále drží v globální býčí zóně nad supportem 93,40 (200 EMA v měsíčním grafu).
 • Výhled indexu amerického dolaru na 14. února 2023
  Dolar a jeho index DXY od začátku dnešního obchodního dne klesají. V době psaní článku se futures na DXY (CFD na #USDX v obchodním terminálu MT4) obchodovaly poblíž úrovně 102,86, tedy zhruba 100 bodů pod lokálním šestitýdenním maximem 103,85 z minulého týdne.
 • Výhled indexu amerického dolaru na 2. března 2023
  Dolarový index (DXY) zakončil únor se slušným ziskem 2,8 %. K růstu dolaru došlo na pozadí pozitivních makro statistik z USA, které oživily naděje kupců dolaru na to, že Fed bude pokračovat v ultra přísné měnové politice.
 • Výhled indexu amerického dolaru na 25. dubna 2023
  Účastníci trhu vyhodnocují makroekonomické údaje z USA a snaží se předpovědět pravděpodobnost recese v americké ekonomice a kroky Federálního rezervního systému v současné situaci.
 • Výhled indexu amerického dolaru na 5. dubna 2023
  Výhled amerického dolaru se zhoršuje a jeho index DXY (CFD #USDX v MT4) rychle klesá ke klíčovým hladinám supportu 100,35 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,15 (200 EMA v týdenním grafu). Překonání supportu na úrovni 99,15 výrazně zvýší rizika narušení globálního býčího trendu dolaru, který je stále v zóně globálního býčího trhu nad hladinami supportu 93,40 (200 EMA v měsíčním grafu) a 89,50.
 • Výhled indexu Dow Jones Industrial Average na 1. února 2023
  Obecně vzato, růstová dynamika amerického akciového trhu a jeho tří hlavních akciových indexů zůstává.
 • Výhled Invesca na druhou polovinu roku: Očekáváme krátké a mírné zpomalení ekonomiky
  Vstupujeme do druhé poloviny letošního roku a je čas podělit se o pololetní výhled společnosti Invesco. Žijeme nyní ve výjimečné době, mnoho centrálních bank vyspělých ekonomik se stále soustředí na omezení nejhorší inflace za poslední desetiletí. Vyvinul se tlak na snižování inflace, ale zároveň to přineslo výrazné zpomalení globálního růstu a některé finanční problémy, včetně krachů několika amerických regionálních bank. Na tomto pozadí však vidíme odolnost mnoha ekonomik, zejména v oblasti služeb.
 • Výhled na americké akciové trhy ve zbytku roku
  Trhy od poloviny října nabraly pozitivní růstový trend po téměř dvou měsících klesání. To vše v důsledku inflačních, geopolitických a poptávkových problémů, kdy ekonomika začíná čím dál více pociťovat zvyšování klíčových úrokových sazeb. Ekonomika se může do budoucna dál zpomalovat a více firem bude oznamovat propouštění. Krachy firem mohou nabrat na obrátkách v příštím roce. Je potřeba mít na mysli, že se v současnosti utahuje monetární politika zběsilým tempem. Účinky změny úrokových sazeb se projevují se zpožděním zhruba 12 až 18 měsíců. Přesto krátkodobé vyhlídky na trzích nemusí být chmurné.
 • Výhled na dnešní den
  Komentářo Společnost Google včera zklamala ve výsledcích, když nedosáhla odhad EPS 6.91 USD a r...
 • Výhled na dnešní den
  Komentářo Týdenní zpráva o důvěře v USA se vrátila zpět k "normálním" úrovním (-47) po -43 v minulém týdnu. Dnešní z...
 • Výhled na měnový pár EUR/USD na příští rok: Obrat eura vs. návrat k paritě
  Letos se měnový pár EUR/USD vrátil pod paritu, přičemž 28. září se dostal na minimum 0,9535, nejen letošní minimum, ale také nejnižší hodnota od června 2002, tedy před více než 20 lety.
 • Výhled na rok 2023 - Akcie, Dluhopisy, Ekonomika, Dolar
  Rok se s rokem sešel a je potřeba se především dívat dopředu. Čeká nás 12 měsíců mnoho neznámého, a jak ukázaly roky 2020 nebo 2022, možná i zcela nečekaného. Ve videu se dívám především na věci, které nás musí z pohledu dalšího vývoje kapitálových trhů zajímat nejvíce, jelikož jsou katalyzátorem větších trendů.
 • Výhled na rok 2023: Bude krypto opět vzkvétat?
  Simon Peters se zamýšlí nad hlavními riziky a příležitostmi na poli kryptoměn v roce 2023. Letošní rok byl pro trh s kryptoaktivy bouřlivý. Přesto by „krypto–zima“ mohla ustoupit „krypto–jaru“. Zde je šest ukazatelů, které by mohly určit, kdy trh opět rozkvete:
 • Výhled na rok 2024 Štěpána Hájka
  Světové akcie mají za sebou velmi vydařený rok 2023. K ziskům jim pomohla relativně nízká srovnávací základna z roku 2022, kdy akcie zaznamenaly největší pokles od finanční krize v roce 2008. Zisky jsme zaznamenali napříč geografickým spektrem, kdy tahounem byly technologické akcie ve Spojených státech. Akciový se trh se dokázal podívat i přes krach tří menších regionálních bank a fiskální problémy americké vlády. Většinu roku se zisky koncentrovaly v sedmi společnostech z technologického sektoru, které pravděpodobně podobně pozitivní rok nezaznamenají. Koncem roku však naznačil snižování úrokových sazeb americký Fed, což byl signál k růstu i pro ostatní segmenty trhu.
 • Výhled na týden: Stojí americká ekonomika před silným propadem?
  Poklidné obchodování v průběhu minulého týdne narušila páteční US makrodata. Index spotřebitelských cen CPI měřící inflaci v dubnu vzrostl více, než se očekávalo. Hlavní CPI bez vlivu potravin a energií v dubnu vzrostl o 0,3 % z březnových 0,2 %. To je nejrychlejší tempo od ledna 2013. Nečekaný tlak na růst cenové hladiny může mít dopad na další rozhodování FEDu a dřívější zvýšení úrokových sazeb v tomto roce.
 • Výhled na týden: US ekonomika klesá, potěší čísla z trhu práce?
  Podle upravených údajů klesl HDP Spojených států v 1Q 2015 o 0,7 %, což je nejhorší výkon od roku 2009. Americké akcio...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank