Sobota 27. duben 2024 10:22
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex ETF

Průtok plynu „z ruského směru“ do Česka byl včera nejvyšší od roku 2019. Úřady veřejnosti dluží jasnou odpověď, jaký objem ruského plynu tedy Česko dováží – v listopadu to totiž zřejmě bylo nejvíce od zničení plynovodů Nord Stream

02.12.2023 20:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Průtok plynu předávací stanicí Lanžhot, tedy ze Slovenska do Česka, dosáhl včera hodnoty 152,4 milionu kilowatthodin, vyplývá z dat společnost NET4GAS (viz tabulka níže). Jedná se o nejvyšší denní průtok touto hraniční stanicí od 29. prosince 2019. Jde tak samozřejmě i o nejvyšší průtok od loňského září, kdy několik explozí na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 definitivně znemožnilo přepravu plynu z Ruska přes Německo nakonec až také právě do Česka. Tento ruský plyn ovšem neproudil do Česka přes Lanžhot, nýbrž přes Krušné hory.

Lanžhot představuje další stanici, kterou může do Česka proudit ruský plyn. Letos začátkem října začal touto stanicí plyn téct – poprvé v letošním roce – opět ze Slovenska do Česka. V říjnu celkový objem plynu přepraveného stanicí Lanžhot činil 871,4 milionu kilowatthodin. V listopadu pak toto číslo výrazně vzrostlo, a to na 2082,4 milionu kilowatthodin, jako vyplývá opět z dat NET4GAS. To je nejvyšší měsíční objem, který Lanžhotem ze Slovenska do Česka protekl, od prosince 2019.

Ministerstvo průmyslu a obchodu o minulém víkendu uvedlo, že letos od ledna do října přiteklo do Česka 79,6 milionu metrů krychlových ruského plynu. Vzhledem k tomu, že plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 nejsou v provozu, těžko se mohlo jednat o plyn přitékající jinou hraniční stanicí, než je již zmíněný Lanžhot. Uvedený objem 79,6 milionu metrů krychlových, který uvádí ministerstvo, činí v přepočtu 839,8 milionu kilowatthodin. Tudíž 96,4 procenta plynu, který podle údajů NET4GAS letos v říjnu protekl Lanžhotem, bylo – dle dat ministerstva průmyslu a obchodu – ruského původu. Jestliže by totožný podíl platil také letos v listopadu, znamenalo by to, že Česko v uplynulém měsíci dovezlo 2007,4 milionu kilowatthodin ruského plynu. Jednalo by se se tak o suverénně nejvyšší objem dováženého ruského plynu od zmíněného zničení plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 loni v září.

Nelze ovšem vyloučit, že letos v listopadu podíl ruského plynu protékajícího Lanžhotem oproti říjnu klesl, a to třeba i citelně. To z toho důvodu, že stanicí mohl protékat výraznější objem ne-ruského plynu, který si předtím obchodníci uskladnili v zásobnících na Ukrajině. Ukrajina disponuje značnou kapacitou zásobníků, takže po naplnění zásobníků v zemích EU se unijní obchodníci jali využít k uskladnění také právě kapacity na Ukrajině. Vláda v Kyjevě přišla s pobídkami v podobě levné ceny uskladnění plynu či tříletého zrušení cla právě na plyn, které výrazně usnadňuje jeho reexport zpět do zemí EU. Vzhledem k tomu, že zásobníky v zemích EU jsou nyní naplněny na takřka sto procent, v několika členských zemích Unie i na více než sto procent, představuje Ukrajina – konkrétně hlavně její západní část, kde se neválčí – vítanou dodatečnou kapacitu k uskladnění plynu. Velký objem uskladněného plynu, v EU i na Ukrajině, pomáhá v současnosti držet referenční burzovní cenu plynu platnou pro EU meziročně o zhruba 68 procent níže. Z tohoto zlevnění profitují také české domácnosti, jimž tak v příštím roce neregulovaná složka ceny plynu dále klesne.

O tom, že ve zvýšené míře dochází v posledních několika dnech k čerpání z ukrajinských zásobníků, by mohla svědčit data z hraniční stanice Veľké Kapušany, kudy teče plyn z Ukrajiny na Slovensko. Od středy tento týden teče touto stanicí citelně navýšený objem plynu, a to až zhruba o 40 procent vyšší, než by odpovídalo předchozímu listopadovému a říjnovému průměru. Přitom na hraniční stanici Sudža, kterou jako jedinou nyní teče plyn z Ruska na Ukrajinu, v listopadu k žádnému navýšení objemu toku plynu nedošlo. Naopak listopadový průměrný průtok touto stanicí byl nepatrně nižší než v říjnu.

Navíc, ve druhé půli tohoto týdne, kdy tak výrazně narostl podíl plynu tekoucího z Ukrajiny na Slovensko stanicí Veľké Kapušany, se z Lanžhotu stal prakticky jediný bod, kudy nyní do Česka plyn proudí. Průtok plynu skrze hraniční stanice v Krušných horách totiž výrazně klesl, ba prakticky ustal, jak demonstrují data Gas Connect Austria například ze čtvrtka tento týden (viz mapka níže). Rakouská plynárenská společnost uvádí, že tento čtvrtek tekl plyn do Česka prakticky výhradně jen přes Lanžhot, kudy přiteklo 137,8 milionu kilowatthodin, zatímco zbývající přísun plynu do ČR obstarala dále už jen jedna ze stanic v Krušných horách, ovšem jen v zanedbatelném objemu 32 tisíc kilowatthodin. To by opět mohlo svědčit o tom, že obchodníci s plynem nyní umenšují svůj dovoz ze západní části Evropy, zatímco umocňují svůj dovoz ruského plynu hlavně z přebytků na středoevropském trhu, ale možná také umocňují právě dovoz z ukrajinských zásobníků, v nichž uskladňují ne-ruský plyn.

Podíl ruského plynu, jenž v listopadu protekl Lanžhotem, tak může být vskutku citelně nižší, než je říjnová hodnota 96,4 procenta. To však zdaleka neznamená, že tento podíl byl nulový. I pokud by byl daný podíl jen zhruba čtyřicetiprocentní, stále to znamená, že do Česka v listopadu proudil největší měsíční objem ruského plynu od zničení plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2.

Průtok plyn hraniční stanicí Lanžhot – tedy ze Slovenska do Česka – byl včera nejvyšší od 29. prosince 2019 (viz pátý sloupec v tabulce níže). Data: NET4GAS.


Lanžhot nyní představuje prakticky jediné místo, kudy do Česka plyn proudí. Tabulka níže zachycuje předvčerejší situaci. Data: Gas Connect Austria.


Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Průmysl v USA drží tempo při silné poptávce a ústupu cenových tlaků
    Srpnový report ISM si přichystal pro trhy pozitivní překvapení. Hlavní index aktivity se oproti červenci nepatrně zvedl na 59,9 bodu a překonal tak odhady nastavené na 58,5. Co je důležité, tento výsledek hodně stojí na silné poptávce, přičemž cenové tlaky se zmírnily.
  • Průmysl v USA zpomalil
    Průmyslová výroba v lednu zpomalila o 0,1 % meziměsíčně oproti revidovaným 0 % v prosinci. Trhy očekávaly zrychlení na 0,2 % meziměsíčně.
  • Průmysl, zemědělství i stavebnictví zažívají cenové šoky
    „Při pohledu na vývoj cen výrobců nelze očekávat nic jiného než další vzestup inflace v české ekonomice. Bohužel jsme uvízli v inflační spirále, která se rozjíždí a poškozuje naše hospodářství,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Průmysl zpátky v plusu, zakázky po dvou měsících znovu přibývají
    Tuzemská průmyslová výroba je zpět v plusu díky ukončení odstávek v klíčové automobilce v Česku. Objem výroby se v listopadu zvýšil o 1,6 %, vesměs v souladu s naším očekáváním. Očekávání trhu byla pesimističtější. Výroba rostla i po sezónním očištění a očištění o počet pracovních dní. Dobrou zprávou je i výrazná revize říjnového poklesu z původních -7,4 % r/r na -4,9 %.
  • Průmysl zpět v kladných číslech
    Průmyslová výroba v lednu vzrostla meziměsíčně o 3,1 %. V meziročním srovnání se pak vymanila ze záporných prosincových čísel a stoupla o 1,0 %. K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení a výroba ve farmaceutickém průmyslu.
  • Průmysl zůstává v plusu a snaží se o "pozitivní obrat"
    Průmyslová produkce rostla v únoru meziročně o 0,7 %. Náš odhad byl o něco slabší (-0,5 % y/y) a výsledek je lehce pozitivním překvapením (i když vezmeme v potaz negativní revize). Naše sázky na “velmi postupnou” stabilizaci průmyslu se tak zatím spíše naplňují. Po sezónním očištění se meziměsíčně situace vylepšuje zejména díky segmentu automotive. Na klíčovém odvětví českého průmyslu je pozitivní i růst (v lednu slabých) nových objednávek a skutečnost, že s sebou automotive opět začíná táhnout některá navazující odvětví - například výrobce plastů. Současně se zastavil další propad některých energeticky náročných odvětví - základní zpracování kovů, chemický průmysl (3M růstu v řadě).
  • Průmysl zůstává v útlumu, nálada se ale lepší
    Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu zůstaly i na konci prvního čtvrtletí složité. Index nákupních manažerů PMI setrval i v březnu pod kritickou hranicí 50 bodů, což signalizuje pokračující útlum. Povzbuzením je ale fakt, že tempo poklesu aktivity se od začátku roku snižuje – celkový index PMI vzrostl z prosincových 41,8 na 46,8 bodů, což je nejvyšší úroveň od srpna 2022.
  • Průmysl zvolnil, meziročně je ale dále v plusu
    Česká průmyslová výroba ukázala během druhé vlny pozoruhodnou odolnost a aktuální průzkumy jako například PMI ve výrobě ukázaly, že si ji drží i v průběhu nyní již třetí vlny pandemie. Na vlně pozitivních zpráv jsme tak my i trh očekávali, že průmysl v listopadu již skoro dorovnal meziroční ztráty. Konkrétně jsme počítali s -0,3 %, přičemž konsensus trhu činil -0,7 %. Nicméně předpoklady se nenaplnily a průmyslová výroba meziročně poklesla o 2,2 %. V říjnu dosáhla výsledku -1,3 %.
  • Průraz hlavního supportu na indexu Eurostoxx50, 25. září 2023
    Eurostoxx50 se obchoduje pod úrovní 4 200. Jak jsme zmínili v předchozích příspěvcích, cenová úroveň 4 200 je pod klíčovým supportem. Index tuto úroveň několikrát otestoval, ale nikdy pod ni neprorazil. Nedávná cenová akce potvrdila význam supportu 4 200, na kterém najdeme i Fibonacciho retracement 23,6 %. Index Eu50 nejenže prorazil pod Fibonacciho retracement 23,6 %, ale také opustil obchodní pásmo, ve kterém byl 5 měsíců. Cena se od dubna obchodovala v pásmu 4 200 – 4 420. Index více než čtyřikrát atakoval support 4 200 a pak pod něj konečně prorazil. Medvědi přebírají kontrolu nad trendem. Dalším cílem je Fibonacciho retracement 38 %.
  • Průraz kanálu a medvědí obrat páru EUR/USD.
    Pár EUR/USD prorazil ze vzestupného kanálu, ve kterém byl několik posledních seancí. Cena zůstává uvnitř střednědobého medvědího kanálu a dnešní obrat by mohl být začátkem nového pohybu dolů.
  • Průzkum analytiků Fidelity International: Souboj společností o dosažení nulových emisí
    Podle analytiků z Fidelity International (Fidelity) bude do roku 2030 téměř čtvrtina všech společností uhlíkově neutrálních. Evropské společnosti jsou vpředu, ostatní regiony jsou jim v patách. 25 procent analytiků pokrývajících Čínu zmiňuje rostoucí důraz na ESG hodnocení u většiny sledovaných společností, což znamená nárůst oproti přibližně 15 procentům z předchozích tří let.
  • Průzkum analytiků Fidelity International 2020: Zlomový rok pro ESG
    Průzkum analytiků Fidelity International 2020 ukazuje, že celosvětově jsou firmy v bodu zlomu. Již chápou, že zohledňování faktorů, jako je ochrana životního prostředí, podnikové řízení a sociální otázky (ESG – Environmental, Social and Governance factors), není jen správná věc, nýbrž také dobrý business.
  • Průzkum analytiků společnosti Fidelity International 2024: Manažeři firem se inflace nebojí
    Každoroční průzkum analytiků společnosti Fidelity International pro rok 2024 ukazuje, že mnoho společností se přestalo obávat inflace.
  • Průzkum analytiků společnosti Fidelity: Růst nákladů je zpět
    Navzdory více než ročnímu úsilí centrálních bank o zkrocení inflace ukazuje nejnovější průzkum, který pořádala společnost Fidelity International mezi svými analytiky, že tlak na pracovní náklady stále nepolevuje. Dobrou zprávou je, že většina analytiků nevěří, že vysoké úrokové sazby přivedou americkou ekonomiku do hluboké recese.
  • Průzkum Bank of Canada odhalil zhoršení podnikatelských vyhlídek ve 3. čtvrtletí 🔎
    Podle průzkumu Bank of Canada dosáhla podnikatelská důvěra v Kanadě ve třetím čtvrtletí postpandemického minima. Společnosti hlásily zhoršující se výhled prodeje a problémy s plněním krátkodobých finančních závazků v důsledku rostoucích úrokových sazeb. Inflační očekávání se sice mírně zmírnila, zůstávají však historicky vysoká. Bank of Canada, která minulý měsíc ponechala svou základní úrokovou sazbu na úrovni 5 %, vyjádřila obavy z přetrvávajících inflačních tlaků. Průzkum také zdůraznil, že vyšší sazby negativně ovlivňují více než 70 % kanadských firem, přičemž mnohé z nich pociťují zpomalení spotřebitelské poptávky.
  • Průzkum: Bitcoin by mohl do roku 2030 vzrůst na 270 000 dolarů
    Experti Finderu předpokládají, že bitcoin do roku 2025 dosáhne téměř 80 000 dolarů a do roku 2030 270 000 dolarů.
  • Průzkum: Bohatí Češi chtějí v krizi zrušit povolenky, zestátnění ČEZ nepodporují
    Čeští dolaroví milionáři by energetickou krizi chtěli řešit zrušením emisních povolenek nebo povolením těžby břidlicového plynu. Naopak zestátnění ČEZ a další výdaje státu, které by mohly podpořit inflaci, nepodporují. Hlavním důvodem vysokých cen energií je podle nich dlouhodobé zanedbávání investic do energetiky. Vyplývá to z průzkumu J&T Banka Wealth Report 2022. Podle průzkumu se postoje k jednotlivým opatřením mezi bohatými a většinou české společností často liší.
  • Průzkum: Bohatí investují bezpečně, vybírají si fondy a reality
    Movití Češi se stále více zajímají o nemovitosti a dluhopisy, nejčastěji ale investují do fondů renomovaných správců. Naopak dynamika zájmu o cenné kovy a půdu mírně opadá. Do akcií investují opatrně, loni věřili zejména akciím společností ČEZ a Apple. Vyplývá to z průzkumu UniCredit Private Banking, který zahrnuje informace o 6000 klientech privátního bankovnictví s majetkem přesahujícím tři miliony korun.
  • Průzkum: České firmy mají velkou rezervu ve využívání AI, otevírá se prostor pro externí konzultanty
    46 % zaměstnanců, kterým by využití nástrojů umělé inteligence mohlo pomoci usnadnit a zefektivnit práci, o této možnosti zatím příliš neslyšela, 12 % dokonce vůbec. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala společnost Seyfor mezi pěti sty odpovědnými pracovníky českých firem. 35 % oslovených ještě nikdy nevyužilo nejznámější nástroj AI – ChatGPT, který je při správném využití vhodným pomocníkem například při přípravě textů či analýz. Výsledky průzkumu naznačují jasný trend, na který je třeba se zaměřit v roce 2024, a zároveň otevírají možnosti pro zkušené konzultanty.
  • Průzkum: Češi euro nechtějí, jeho používání se ale nebrání
    Většina Čechů euro jako domácí měnu nechce, ale jeho používání, třeba při cestách do zahraničí, se nebrání. Podle výsledků červnového průzkumu České bankovní asociace se na cesty do zemí mimo eurozónu a USA raději vybaví eurem (57 procent) než dolarem (26 procent), případně obojím (17 procent).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
reklama
FTMO férovost