Čtvrtek 08. červen 2023 08:09
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Instaforex krypto
reklama
The Trading Pit
reklama
Dukascopy new

Budou Spojené státy 1. června skutečně v platební neschopnosti?

23.05.2023 20:03  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V současné době je téma zvýšení dluhového limitu tématem číslo jedna nejen v USA, ale i ve světě, a to vzhledem k tomu, že případný bankrot USA by znamenal problémy pro světový finanční trh.

Janet Yellenová znovu opakuje, že financování dluhové služby skončí 1. června, což je považováno za tzv. datum X. McCarthy, předseda Sněmovny reprezentantů, naznačuje, že je pravděpodobná dohoda s prezidentem o návrhu zákona o rozpočtu, která umožní zvýšit limit dluhu před tímto datem. Na druhé straně McHenry, rovněž z Republikánské strany, naznačuje, že datum skutečného bankrotu může být ještě daleko.

Podle deníku Washington Post se očekává, že ministerstvo financí vydá žádost různým federálním úřadům, aby co nejvíce odložily nadcházející platby. Tím by se přerozdělily finanční prostředky na další splácení závazků. WP rovněž uvádí, že analytici z Wall Street odhadují, že finanční prostředky nebudou vyčerpány dříve než 8.-9. června.

Klíčovým datem je v tomto případě 15. červen, kdy budou přicházet čtvrtletní daně, takže po tomto datu bude mít ministerstvo financí prostředky na další splácení. Pak se s největší pravděpodobností datum X posune na červenec nebo dokonce mnohem později. Podle komentátorů ve Washingtonu má ministerstvo financí stále ještě spoustu "triků" a "es v rukávu", aby umožnilo USA normálně fungovat až do 15. června, kdy na účty země přiteče spousta finančních prostředků.

Kromě toho má ministerstvo financí nebo prezident k dispozici velké množství možností, které však nejsou příliš pravděpodobné. Patří mezi ně např:

 • Prodej dluhopisů v držení některých státních svěřenských fondů. Po dosažení nového dluhového limitu by tyto fondy byly opět doplněny o dluhové cenné papíry.
 • Prodej dlouhodobého majetku, jako jsou pozemky, federální budovy.
 • Prodej zlata v hodnotě 500 miliard dolarů, které patří ministerstvu financí.
 • Zpoždění nebo pozastavení plateb účtů, platů federálních úřadů

Je zřejmé, že trh se stále obává, že USA mohou mít problémy se splácením svých závazků. Dluhopisy se splatností po datu X se obchodují s výrazně vyššími výnosy. Zdroj: BloombergTNOTE pokračují v poklesu poté, co se vymanily z trojúhelníkové formace a navíc prorazily podporu na úrovni 38,2 retracementu poslední vzestupné vlny. Zde jsme měli lokální minima vyznačující spodní zónu konsolidace. Klíčovým supportem je nyní retracement 50,0 a dále úrovně pod 112 body, kde se nachází spodní hranice rostoucího trendového kanálu. Tyto úrovně by byly možné v případě, že USA skutečně do 1. června nesplní dluhový limit. Na druhou stranu se zdá, že technický bankrot je nepravděpodobný. Pokud bude stanoven nový limit, lze na TNOTE očekávat výrazný odraz. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Budoucnost financí: Banky v USA spolupracují s kryptosprávci 
  Tradiční finanční instituce musí spolupracovat ruku v ruce s kryptosprávci, dalšími opatrovníky a poskytovateli služeb. Nejnovější zpráva Grayscale Investments „Reimagining the Future of Finance“ definuje digitální ekonomiku jako „křižovatku technologií a financí, kterou stále více definují digitální prostory, zkušenosti a transakce.”
 • Budoucnost investování bude patřit udržitelnosti
  Trend přechodu k ekologičtějšímu způsobu života je tu už několik let. Ale tak jak pandemie koronaviru urychlila posun k větší digitalizaci a práci z domu, stejně nasměrovala investory ke změně myšlení a výrazně zodpovědnějšímu přístupu při tvorbě svého portfolia. Lákadlem je hlavně dosažení lepších zisků takovýchto firem oproti konkurenci.
 • Budoucnost Itálie? Nová vláda bude bojovat nejen se stagnací ekonomiky
  Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži Na základě prvních povolebníc...
 • Budoucnost prodeje pod vlastní značkou. Příležitost, nebo hrozba?
  Vzhledem k rychlému tempu vývoje inovací se ve finančním odvětví nabízí otázka, jak účinně pracovat s novými technologiemi tak, aby klientům poskytovaly lepší řešení pro podnikání. Může to znít jednoduše, ale až příliš často jsme svědky polovičatých řešení. Banky se navíc potýkají se zastaralou technologií, což vede k tomu, že většina z nich rozpočet na IT využívá spíše pro údržbu než pro inovace.
 • Budoucnost ruské ekonomiky pod vlivem sankcí
  Novinářka Statista Katharina Buchholzová nedávno shromáždila údaje o tom, kde je uloženo zlato ruské centrální banky. Zdá se, že v současné době jde o klíčové téma, protože vlády celého světa uvalují na Rusko sankce. K 30. červnu 2021 byla Čína jediným největším zahraničním držitelem rezerv ruské centrální banky s 13,8 % celkových ruských rezerv. Uvádí se, že jde o kombinaci zlata a cizí měny a zhruba stejný podíl aktiv držených v čínské měně jüan.
 • Budoucnost trhu drahých kovů
  Trh drahých kovů je i nadále pod silným tlakem amerických jestřábů. Fed dnes vynese svůj verdikt ohledně sazeb. Po poklesu o 2,5 % na začátku týdne se ceny zlata včera obrátily směrem nahoru. Kurzy rostly kvůli oslabujícímu dolaru. Dolar byl v úterý proti svým hlavním protějškům nižší o 0,3 %. Mezitím červnové futures na zlato vzrostly o 0,4 %, neboli 7 USD, na 1 870,60 USD.
 • Budou další cla? Trhy dnes svírá nejistota a akcie padají
  Blíží se termín, kdy mají být uvalena nová americká cla na Čínu (15.12.). Odložení visí ve vzduchu, ale jisté samozřejmě není. Ubývající čas je ve vyjednávání typicky příležitostí zatlačit na druhou stranu, aby rychle přihodila nějaký ústupek. Komentáře ujišťující o příznivém průběhu jednání tak ustaly a naopak se objevily zprávy, že americký prezident sice nechce zavádět cla, ale chce od Číny vidět posun kupředu...
 • Budou obyvatelům Japonska padat peníze z helikoptéry?
  Japonské volby do Horní sněmovny, které proběhly tento víkend, znamenaly výrazné vítězství provládní koalice. Díky tomu získal japonský premiér Šinzo Abé dvoutřetinovou většinu potřebnou pro jeho největší politickou ambici: reformu japonské pacifistické ústavy. I když je možné, že to bude mít závažné geopolitické dopady, finanční trhy se spíše věnovaly tomu, jak silná podpora Abého vlády i přes pokulhávající ekonomiku a nová deflační rizika může naznačovat možnost nových ekonomických politických opatření.
 • BUDOU SLABÉ ÚDAJE O EKONOMICE SPOJENÝCH STÁTŮ MÍT VLIV NA ROZHODNUTÍ FED?
  Zápis ze schůzky FED bude zveřejněn v 9 hodin GMT +3. QE3 škrty budou opět hlavním problémem. Připomeňme, že Federá...
 • BUDOU SLABÉ ÚDAJE O EKONOMICE SPOJENÝCH STÁTŮ MÍT VLIV NA ROZHODNUTÍ FED?
  Zápis ze schůzky FED bude zveřejněn v 9 hodin GMT +3. QE3 škrty budou opět hlavním problémem. Připomeňme, že Federál...
 • Budou statistiky z amerického trhu práce dalším do party špatných čísel?
  Skupinu nepříznivých makroekonomických čísel včera rozšířil americký ISM index ze sféry služeb, který výrazně zaostal za očekáváním. Jeho hodnota je nejnižší od srpna 2016, čímž zvýšil obavy mezi investory ohledně budoucího hospodářského vývoje americké ekonomiky. Uvidíme, co přinese dnešní ucelená statistika z tamního trhu práce. Výnosy státních dluhopisů však padají s ohledem na rostoucí očekávání, že americká centrální banka v tomto měsíci sníží opětovně úrokové sazby. Americký index S&P 500 tak v reakci na oznámená data skokově oslabil o více jak jedno procento. Nicméně i na špatných číslech si obchodníci najdou něco pozitivního. A to, že měnová politika v USA se bude dále uvolňovat, což působí jako živá voda na skomírající akciový trh. Ten tak otočil kormidlo zpět na sever a během hodiny index vymazal všechny ztráty a seanci uzavřel dokonce se ziskem 0,8 %. A navíc za podpory všech hlavních indexů. V tomto duchu těžko tedy odhadovat, zda impulsem pro další růst akcií budou dobrá data z dnešních statistik o trhu práce, nebo naopak ta špatná.
 • Budúcnosť EUR/USD
  Do veľkej miery sa dá súhlasiť s analýzou Goldman Sachs s názvom "Euro po stabilizačnom balíčku". Napriek tomu, že existujú silné riziká na politickej strane, súčasné negatívne tendencie nútia k racionálnemu rozhodovaniu aj tam. To by malo pomôcť znížiť riziká rozpadu eurozóny a naopak pokračovať smerom k väčšej centralizácií fiškálneho charakteru smerom do Bruselu tak, ako to už naznačila Európska komisia.
 • Buducnost stříbra? Hlavním tahounem jeho ceny budou solární panely, 5G sítě a elektromobily
  Stříbro, je jedním ze vzácných kovů, které má široké využití. Jeho hodnotu oceňují ve šperkařství, medicíně, ale také díky svým jedinečným vlastnostem nachází uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích. Jeho budoucnost je díky novým technologiím na vzestupu. Solární panely, 5G sítě a elektromobily se bez něho neobejdou. Také mezi investory má tato komodita své jisté místo jako dlouhodobá investice, která si uchovává svoji hodnotu a jeho obliba stále roste. Jeho atraktivnosti jistě napomáhá i jeho dostupná cena a vysoká likvidita.
 • Budvaru stoupl zisk po zdanění o desetinu na 305 milionů Kč
  Budějovický Budvar zvýšil loni zisk po zdanění o necelých deset procent na 305 milionů korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 0,4 procenta na 2,81 miliardy Kč, byly rekordní. Čistý obrat překročil druhým rokem po sobě tři miliardy korun. Ztráty v desítkách milionů Kč zaznamenal podnik kvůli gastro provozům, zavřeným při koronakrizi. Vyplývá to z výroční zprávy.
 • Budvar zdraží pivo o desetinu. Pivovary zdražují výrazně i široce, kvůli drahým energiím, obalům i extrémně špatné úrodě chmelu
  Budějovický Budvar zdraží od 1. listopadu pivo v Česku průměrně o deset procent, tedy o jednu až dvě koruny na půllitr. Státní pivovar už své zdražení avizoval v létě. Není překvapivé ani z toho důvodu, že zdražují také další pivovary. A to v čele s lídrem trhu, největším tuzemským pivovarem, Plzeňským Prazdrojem. Ten od 1. října zdražil průměrně o osm procent.
 • Buffett a jeho myšlenky ve zprávě akcionářům
  „V sobotu Berkshire Hathaway Inc. rozeslala svým akcionářům zprávu, ve které se Warren Buffett vyjádřil zejména ke zpětným odkupům akcií, výkonu společnosti, a investiční filosofii Berkshire, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
 • Buffetta tíží přebytek hotovosti. Jsou na obzoru další velké akvizice?
  Miliardář Warren Buffett se nedávno nechal slyšet, že když má jím založená Berkshire Hathaway v rezervách ví...
 • Buffett dál investuje do Applu, koupil dalších 75 milionů akcií
  Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v prvním čtvrtletí koupila dalších 75 milionů akcií technologické firmy Apple. Buffett to řekl v rozhovoru s televizí CNBC. Berkshire tak nyní vlastní více než 240 milionů akcií Applu v hodnotě 42,5 miliardy dolarů (přes 900 miliard Kč).
 • Buffett: Dluhový strop je politickou zbraní hromadného ničení. USA si ale 237 let budovanou pověst nepokazí
  Spojené státy mají reputaci dlužníka platícího včas a čtvrtý nejbohatší muž planety nevěří, že politici dopustí poškoz...
 • Buffett má důvod k radosti: Moody?s čeká dobrý rok a bude skupovat akcie
  Moody?s, mimo jiné i druhá největší ratingová agentura světa, po 66% růstu čistého zisku v posledním kvartále roku 201...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
GKFX
Z.com Trade
AxiTrader
reklama
Swissquote Bank