Čtvrtek 25. duben 2024 07:39
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Jaderná energetika je riskantní a nevyplatí se, míní institut DIW Berlin

10.03.2023 21:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Všechny jaderné projekty, o kterých se v dnešní době kvůli energetické a klimatické krizi debatuje, nejsou ekonomicky a ani technicky životaschopné a smysluplné, do centra pozornosti se naopak dostávají mnohem výhodnější obnovitelné zdroje. Ve své aktuální analýze to uvádí výzkumný hospodářský institut DIW Berlin.

"Atomová energie byla, je a zůstane technologicky riskantní a nerentabilní. Nic na tom nemění ani údajně inovativní koncepty reaktorů, které ve skutečnosti mají původ v době úsvitu jaderné energetiky na přelomu 50. a 60. let minulého století," řekl Christian von Hirschhausen, který v DIW Berlin vede výzkumnou sekci energie, dopravy a životního prostředí. Poznamenal, že vedle klimatické neutrality svět potřebuje i plutoniovou neutralitu.

"Nejde o to snížit jen emise oxidu uhličitého, ale také o redukci nebezpečného plutonia s dlouhým poločasem rozpadu v radioaktivním odpadu," uvedl von Hirschhausen.

Výzkumníci z DIW Berlin se zaměřili na různé typy reaktorů od lehkovodních přes malé modulární po množivé. Obzvláště malé modulární reaktory (SMR) považují zastánci jádra za budoucnost nukleární energetiky. Zájem o ně má i česká energetická společnost ČEZ, která chce první takový reaktor postavit v Temelíně a další pak v Dětmarovicích na Karvinsku a v Tušimicích na Chomutovsku.

SMR, které mají výkon obvykle do 300 MW, ale nejsou podle DIW Berlin nijak inovativní, protože technologicky vycházejí z 50. let 20. století. "Tržní poptávka je omezená. I přes desetiletí trvající výzkum nebyl do komerčního provozu spuštěn takřka žádný malý modulární reaktor. Navíc neexistuje žádný perspektiva, že by se značné nevýhody podařilo vyrovnat masovou produkcí," uvedli výzkumníci. Doplnili, že by to v takovém případě vyžadovalo výstavbu několika tisíc stejných reaktorů.

Konkurenceschopnost a především bezpečnost nevidí DIW Berlin ani u množivých reaktorů. Jako příklad institut uvedl reaktor v Kalkaru v Severním Porýní-Vestfálsku. Tato jaderná elektrárna nebyla nikdy zprovozněna a nyní slouží jako zábavní park.

"Technicky nelze očekávat v jaderné energetice žádný významný průlom," řekla Claudia Kemfertová z DIW Berlin. "Atomová energie je zdaleka tou nejdražší a mnohem dražší než ta z obnovitelných zdrojů," dodala.

V Německu jsou nyní v provozu poslední tři jaderné elektrárny, a to Emsland v Dolním Sasku, Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku. Původně se počítalo s jejich odstavením ke konci loňského roku, kvůli energetické krizi ale poslanci na návrh vlády jejich chod prodloužili do 15. dubna. Ačkoli opozice a také vládní liberálové žádají delší udržení provozu, sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz to odmítá.

O ukončení výroby energie z jádra v Německu rozhodla už předchozí vláda konzervativní kancléřky Angely Merkelové. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011. Budoucnost Německo vidí v obnovitelných zdrojích, které vláda označuje i za záruku energetické bezpečnosti. Do roku 2030 chce proto země získávat 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. V loňském roce to podle údajů spolkového ministerstva hospodářství bylo okolo 44 procent.

Zdroj: ČTK, DIW Berlin

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jack Dorsey rozšiřuje kapacitu těžby bitcoinů, Pákistán zakazuje kryptoměny
    Bitcoin, následovaný celým kryptoměnovým trhem, uzavřel předchozí obchodní den poklesem celkové kapitalizace odvětví o 2,5 %. Hranice 2 bil. USD je však stále zónou supportu. Zpravodajské pozadí bylo během poklesu digitálních aktiv nejasné. Přesto nemělo na trh výrazný dopad.
  • Jack Ma, Jeff Bezos a akcie Alibaby
    Webové tržiště a e-shop Alibaba si vede skvěle. Doma v Číně mu patří 80 % trhu. O dobré kondici svědčí i zveřejněné aktuální čtvrtletní výsledky. Mezi investory se stal Alibaba velmi populárním a jeho tržní kapitalizaci to dostalo až na 420 miliard dolarů. Zakladatel a šéf Alibaby Jack Ma je se svými 38 miliardami dolarů druhým nejmajetnějším Číňanem. Alibaba, čínský e-shop a webové tržiště v jednom, zažalovala 2 podnikatele za to, že na jeho stránkách nabízeli nepravé, okopírované výrobky. Díky tomu, že se největší čínský internetový obchod velmi málo brání prodeji falešného zboží, jej dokonce americké vládní úřady již loni zařadily na černou listinu nepoctivých obchodníků. Akcie firmy od září 2014 na newyorské burze pak oslabily pod 90 dolarů.
  • Jack Ma se objevil po 3 měsících, akcie Alibaby vyskočily o 8 %
    Akcie společnosti Alibaba (BABA.US) dnes vyskočily o více než 8 % poté, co se Jack Ma, miliardář a zakladatel tohoto gigantu, objevil na veřejnosti prostřednictvím video hovoru. Nahrávka konverzace byla poprvé zveřejněna Tianmu News. Jedná se o portál, který zaštiťuje vláda provincie Zhejiang. Pravost videa byla potvrzena mluvčím Alibaby. V provincii Zhejiang leží Hangzhou, kde Alibaba sídlí.
  • Jackson Hole a summit G7: Pokud dnes šéf americké centrální banky Trumpa nepotěší, ten tím spíše o víkendu nepotěší ani státníky zemí skupiny G7
    Dnes a během dalších tří dní se konají mezinárodní setkání, která výrazně napoví, jakým směrem se bude světová ekonomika ubírat minimálně ve zbytku letošního roku.
  • Jackson Hole: Boj s inflací bude bolet, shodli se bankéři
    Koncem minulého týdne proběhlo v Jackson Hole Symposium, kde se setkalo mnoho zástupců centrálních bank. Projev Jerome Powella dostal trhy o jednotky procent níže a vrátil negativní sentiment na akcie. Co důležitého zaznělo a jak se staví k dalšímu vývoji měnové poltiky centrální bankéři?
  • Jackson Hole FAQ: Co čekat od zítřejšího vystoupení Janet Yellenové?
    Pár poznámek k zítřejšímu projevu Janet Yellenové v Jackson Hole. Hodně lidí na něj čeká, hodně lidí se na něj ptá a vzhledem k relativně klidnému týdnu se asi ani není čemu divit. Jedná se rozhodně pro tento týden o fundament číslo jedna.
  • Jackson Hole odstartovalo v jestřábím stylu
    Dlouho vyhlížené sympozium o měnové politice včera odstartovalo v jestřábím stylu, když členové vedení Fedu (Bullard a Kaplan) doručili jednoznačné poselství - oznámení o zahájení útlumu měnové expanze očekávejte brzy, respektive na zasedání v září. Eurodolaru jestřábí komunikace nijak neublížila (resp. dolaru nepomohla), neboť delší úrokové sazby měly v USA tendenci klesat. Naopak v eurozóně se úrokové sazby tlačí zvolna vzhůru, když na vině může být obava z německých voleb, které mohou vygenerovat levicovou vládní koalici. Dnes bude nicméně pozornost trhu opět upřena do Jackson Hole a to především na vystoupení šéfa Fedu J. Powella. Po včerejší dělostřelecké přípravě patrně nelze očekávat, že by Powell přišel s holubičím poselstvím (byť včerejších 1215 mrtvých Američanů v důsledku koronavirové nákazy by pro něco takového mohlo být záminkou). Čekejme tedy spíše neutrální vzkaz dávající prostor Fedu v září oznámit zahájení útlumu měsíčních nákupů dluhopisů.
  • Jackson Hole - týždenný výhľad
    Stretnutie centrálnych bankárov sveta v Jackson Hole (26-27.8.2016), môže priniesť viaceré zmeny v monetárnej politike, nielen FEDu. Očakávania sú po nejednoznačnej zápisnici FOMC opäť vysoké.
  • Jackson Hole: Yellenová ani Draghi nič nepovedali. EURUSD aj napriek tomu vystrelil nad 1,19
    Na ostro sledovanom sympóziu centrálnych bankárov v Jackson Hole nič dôležitejšie neodznelo. Najskôr hovorila Yellenová o finančnej stabilite. Jej prejav bol predovšetkým o tom, čo všetko spravili regulátori a FED od krízy – zvýšenie požiadaviek na kapitálovú primeranosť, obmedzenia na finančnú páku, či záťažové testy boli podľa nej správne kroky, ktoré zvýšili stabilitu amerického a aj globálneho finančného systému. Banky dnes majú viac vlastných zdrojov pre krytie prípadných strát a sú menej závislé na krátkodobom financovaní. Tieto kroky podľa nej nezhoršili prístup domácností a firiem k úverom (s výnimkou tých najrizikovejších, to však bolo čiastočne ich cieľom).
  • Jackson Hole 2021: Ekonomické sympózium centrálnych bankárov
    V najbližších dňoch prebehne udalosť, na ktorej sa poprední svetoví ekonómovia a bankári budú baviť o smerovaní monetárej politiky. Ako môže toto stretnutie ovplyvniť trhy? Čo od neho môžu obchodníci čakať? Na tieto otázky odpovieme v našom článku.
  • ☢️ JADERNÁ HROZBA A PÁD TRHŮ 💥 Investice do Internetu věcí 💲 Dolarové vklady k brokerům a analýza
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • Jaderná krize mírní ochotu riskovat
    Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy otevřou o něco níže, jelikož...
  • Jádro musí být Bruselem uznáno bez přechodnosti a bez diskriminace, žádá správně česká vláda
    Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera uvedl, že investice do jaderných zdrojů nesmí Evropská komise označit za přechodné. Nesmí být podle něj ani nijak jinak diskriminovány. Tato slova signalizují, že vláda si je po počátečním poměrně vřelém přijetí stále více vědoma potenciálních překážek, jež celý návrh Evropské komise uznat jádro jako zelený zdroj obsahuje. A náležitě reaguje.
  • Jadrová energia: Irán zvýši svoju kapacitu obohacovania uránu, čo opäť zrejme zníži jeho cenu
    Irán oznámil včera 4. mája Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu plán zvýšenia obohacovania uránu zvýšením počtu odstrediviek, uviedol viceprezident Ali Akbar Salehi. Toto rozhodnutie neporušuje dohodu o jadrovej moci Iránu uzavretej v júli 2015 vo Viedni.
  • Jádrová inflace opět oslabila, zatímco ceny potravin a energií překvapivě rostly
    Tuzemská meziroční inflace v květnu zpomalila z 12,7 % na 11,1 %, oproti očekávání tedy méně. Tržní konsensus činil 10,8 % y/y, zatímco naše prognóza předpokládala 10,6 %. ČNB ve své prognóze zveřejněné začátkem května pak počítala s 11,6 %.
  • Jádrová inflace v eurozóně klesla
    Jádrový index spotřebitelských cen v červnu podle předběžných odhadů klesl na 3,7 % oproti 3,8 % v květnu. Trhy naopak očekávaly růst na 3,9 % meziročně. Celková inflace vzrostla na 8,6 % meziročně, přičemž trh očekával růst na 8,5 %.
  • Jádrová inflace v USA vystoupala na 2,3 %. Dolar díky ní pokračuje v růstu a rostou i americké výnosy
    Odpolední seance je zatím především o amerických datech. Americký makrokalendář je na data poměrně bohatý a nově příchozí makro bylo dnes další dobrou zprávou především pro dolarové býky. Za pozornost přitom stály hlavně výsledky lednové inflace, která rostla meziročně z 2,1 % na 2,5 %, což je nejvyšší tempo růstu od roku 2012. Ještě zajímavější je ale růst jádrové inflace, která se v minulém měsíci dostala na 2,3 %, přestože trh počítal s jejím mírným zpomalením na 2,1 %. Spojené státy navíc zveřejnily také překvapivě dobré výsledky maloobchodních prodejů a nad očekávání dobře si vedl i newyorský empire state index výrobní aktivity. Dolar tak dokázal navázat na svůj včerejší růst a dál pokračuje v likvidaci ztrát, které nabral během minulého měsíce.
  • Jadrová inflácia v eurozóne ostáva veľmi nízko, v USA sa aj jej druhý ukazovateľ dostal nad 2%
    Dnes sme sa dočkali nových inflačných čísel z eurozóny a USA. Tie naďalej potvrdzujú, že prostredie pre uťahovanie politiky centrálnych bánk (a teda aj pre zvyšovanie atraktivity meny) ostáva lepšie v USA ako v eurozóne.
  • Jadrová inflácia v eurozóne sa prepadla. Ukončenie QE je ohrozené.
    Ďalšia rana pre ECB. Jadrová inflácia, okolo ktorej zo strednodobého hľadiska osciluje celková inflácia, zostúpila z 1% na trinásťmesačné minimum 0,7%. Čakal sa pritom pokles na 0,9%. Inflácia sa teda vzďaľuje od dvojpercentného cieľa ECB.
  • Jadrová inflácia v USA prekvapila a môže zrýchľovať ďalej. Dolár však ostáva pod tlakom
    Dnes vyšlo pre FED najzaujímavejšie číslo z americkej ekonomiky – jadrová inflácia. Tá vzrástla medzimesačne o 0,3% (teda rýchlejšie než bol trhový konsenzus na úrovni 0,2%) a medziročne sa vrátila na úroveň 1,8%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost