Neděle 03. prosinec 2023 01:26
reklama
Purple Jak na hedging v praxi
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Instaforex ebook
reklama
Dukascopy new

Platina: Bude v roce 2023 zářit?

02.03.2023 21:28  Autor: Admiral Markets  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Obchodování s platinou a kolísání ceny tohoto kovu se často objevuje v titulcích finančních zpráv. Platina je mezi obchodníky jednou z nejoblíbenějších komodit. Platina patří do skupiny drahých kovů. Začínající obchodníci se mohou divit, proč se o platině v poslední době mluví. Cílem tohoto blogu je poskytnout vám smysluplné informace o platině a rozšířit tak vaše obchodní obzory.

Základy platiny

Platina je vzácný, stabilní kov, který se díky svým rozmanitým a výrazným chemickým a fyzikálním vlastnostem často používá ve šperkařství, ale i v lékařství, elektrotechnice a chemii.

Platina je jedním ze vzácnějších prvků v zemské kůře. Kromě některých původních ložisek, z nichž většina se nachází v Jihoafrické republice, která je zodpovědná za přibližně 80 % světové produkce, se může nacházet v některých rudách niklu a mědi. V důsledku jeho vzácnosti v zemské kůře se ho ročně vytěží pouze několik set tun. Vzhledem k několika významným možnostem jeho využití je jeho hodnota velmi vysoká a je jednou z nejdůležitějších komodit drahých kovů.

Více než polovina vytěžené platiny se využívá v katalyzátorech, což jsou součásti automobilů, které přeměňují nebezpečné plyny na méně toxické emise. Podle údajů United States Geological Survey (USGS) pochází více než 30 % z 8,53 milionu uncí platiny, které se každoročně na světě vyprodukují, z recyklovaných zdrojů.

Obchodování s platinou: Kolísání cen

Ceny platiny se 16. března 2020 propadly o téměř 27 % a dosáhly 18letého minima, protože investoři vyložili drahé kovy výměnou za hotovost poté, co druhé mimořádné snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem nedokázalo potlačit obavy z koronárních virů na trzích.

Zobrazeno: Admirals MetaTrader 5 - Platina (100 oz) vs USD Měsíční graf zachycený dne 2. března 2023. Rozsah dat: ledna 2018 - 2. března 2023. Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků.

 

Spot platinum began 2022 at around $957 an ounce. The war in Ukraine boosted platinum prices that reached $1,121 per ounce on February 27th as countries imposed sanctions against Russia, the 2nd largest supplier in the world after South Africa.

Zobrazeno: Admirals MetaTrader 5 - Platina (100 oz) vs USD Denní graf zachycený dne 2. března 2023. Rozsah data: října 2022 - 2. března 2023. Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků.

 

V následujících měsících však ceny platiny klesaly a 28. srpna dosáhly nejnižší úrovně v roce 2022 (837 USD za unci). V posledních měsících roku 2022 se ceny platiny částečně zotavily a rok zakončily na úrovni kolem 1068 dolarů za unci.

Commerzbank: Krátkodobě omezený potenciál růstu

Analytici Commerzbank ve své zprávě napsali: "V krátkodobém horizontu vidíme pouze omezený potenciál růstu. V polovině příštího roku by se platina měla obchodovat na úrovni 1 050 USD. S rostoucí cenou zlata by měla platina ve druhé polovině roku dále posilovat a na konci roku by se měla obchodovat na úrovni 1 150 USD. Rozdíl v ceně oproti zlatu by pak činil 700 USD, což by znamenalo, že platina do určité míry dožene zlato."

Mitsubishi Corporation: Platina je nezbytná pro přechod na zelenou energii

Platina je důležitý kov používaný při elektrolýze, procesu oddělování vodíku z molekul vody. Podle některých energetických analytiků by poptávka po vodíku v rámci přechodu na zelenou energii mohla platinu dlouhodobě podporovat. Analytici drahých kovů ze společnosti Mitsubishi Corporation ve své prognóze výhledu na rok 2023 napsali: "Platina bude i nadále přitahovat nové nákupy a možná i investiční zájem díky vodíkovému sektoru."

Deficit nabídky platiny v roce 2023?

Analytici trhu ze Standard ICBC Bank ve zprávě zahrnuté do průzkumu LBMA pro rok 2023 uvedli, že "na straně nabídky zůstane produkce platinových dolů v roce 2023 omezená kvůli výpadkům energie a údržbě dolů v Jihoafrické republice. Světový trh s platinou se v tomto roce posune do deficitu".

Podle prognózy cen platiny pro rok 2023 společnosti TD Securities by cena platiny mohla v prvním čtvrtletí roku 2023 klesnout na 875 USD, ale poté do konce čtvrtého čtvrtletí vzrůst na 1 100 USD.

Vzdělávání a začínající obchodníci

Obchodování je spojeno s rizikem. Začínající obchodníci by měli vědět, že finanční trhy mohou být velmi volatilní a ceny někdy kolísají rychleji, než se očekává. Taková volatilita může vytvářet příležitosti, ale může také generovat zvýšené riziko. Vzhledem k tomu, že začínající obchodníci jsou nezkušení, možnost chyb se výrazně zvyšuje. Chyby by mohly vést ke ztrátě těžce vydělaných prostředků.

Sestavení komplexní obchodní strategie by mělo zahrnovat řízení rizik. Jak však můžete navrhnout správnou obchodní strategii, pokud teprve začínáte objevovat svět tradingu? Nejlepším nápadem je prostudovat základy. Měli byste se naučit základní obchodní pojmy a to, jak mohou obchodní podmínky ovlivnit vaši strategii.

Na internetu je pro vás k dispozici široká škála zdrojů. Zdroje, jako jsou webináře, semináře, elektronické knihy a články připravené odborníky z oboru, poskytují někteří makléři. Vaším hlavním cílem by mělo být přečíst si a pochopit, jak obchodování funguje a jak můžete zmírnit rizika pomocí nejmodernějších nástrojů řízení rizik. Zaměřte se na zlepšování svých obchodních znalostí. Pak bude snazší sestavit strategii a využít nástroje řízení rizik ke snížení možnosti ohrožení vašeho rozpočtu a finančních cílů.

Zajímá vás obchodování na základě makroekonomických zpráv? Zjistěte, jak tento přístup funguje, na našich bezplatných webových seminářích. Setkejte se a komunikujte s odbornými obchodníky. Sledujte a učte se z živých obchodních seancí.

 

Tradingové webináře zdarma

Nalaďte se na živé webové semináře pořádané našimi tradingovými experty.

ZAREGISTROVAT SE ZDARMA

Tento materiál neobsahuje a neměl by být vykládán jako materiál obsahující investiční poradenství, investiční doporučení, nabídku nebo výzvu k jakýmkoli transakcím s finančními nástroji. Vezměte prosím na vědomí, že tato obchodní analýza není spolehlivým ukazatelem jakékoli současné nebo budoucí výkonnosti, protože okolnosti se mohou v průběhu času měnit. Před přijetím jakéhokoli investičního rozhodnutí byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce, abyste se ujistili, že rozumíte rizikům.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Plán záchrany eurozóny
  Na víkendovom summite by malo podľa Guardianu prísť k t&am...
 • Plastové peníze dobývají svět
  Mark Robertshaw prochází tiskařským závodem v anglickém Wigtonu, asi 16 kilometrů od skotských hranic, s balíkem hotovosti. Pak vytahuje z balíku mexickou padesátku, kanadskou dvacku, australskou pětidolarovku a britskou pětilibrovku. Na rozdíl od eur a amerických dolarů mají tyto bankovky mírný lesk a při doteku pocit voskovaného papíru. To je proto, že do závodu vstoupily původně jako plastové kuličky, píše agentura Bloomberg.
 • Plať a buď hrdý: Skutečným poraženým olympijských her je daňový poplatník
  Probíhající tokijská olympiáda je nejztrátovější v dějinách, alespoň tedy z hlediska tržeb z přímé divácké účasti. Přesto se koná. Čímž pořadatelé nechtěně dokládají, že o bezprostřední divácký zážitek ze sportovního výkonu vlastně zase tolik nejde. Fanoušky sdílená potěcha ze zápolení, přímá účast se závodícím je tedy ještě méně důležitá, než si dosud mohli ctitelé coubertinovského humanismu alespoň namlouvat. Tokijské olympijské hry, “první distanční”, se ostatně konají i přesto, že si to více než čtyři pětiny Japonců kvůli covidu nepřejí. Nejde tedy ani o přání lidí pořádající země. Nejde o fanouškovství, nejde o přímý divácký zážitek, zato se jde proti vůli veřejnosti. Přesto se dokonce i ekonomické kalkulace benefitů olympijských her na humanismus a blahodárný dopad na člověka jako takového tak rády – a stále intenzivněji – odvolávají.
 • Platby v kryptoměnách v ČR
  Lidé v České Republice budou moci platit kryptoměnami podobně jako jsou zvyklí na platby platebními kartami. Tuto novou službu poskytuje GoCrypto a společnost Global Payments pro svých 8000 platebních terminálů. Začátkem roku 2022 přibyde dalších 40 000 terminálů.
 • Plátcem DPH bude podnikatel až od obratu dvou milionu korun ročně, chce vláda. Jde o rozumný a žádoucí krok, stejně jako navýšení limitu pro vstup do režimu paušální daně rovněž na dva miliony
  Ministerstvo financí chce lidem usnadnit podnikání. Od příštího roku tak dle dnes zveřejněné informace navrhuje zvýšit limit pro vstup do režimu paušální daně na dva miliony korun ročního obratu. Zároveň by nejpozději letos v červnu měla být na úrovni EU schválena žádost ministerstva financí na navýšení limitu, od kterého je povinné plátcovství DPH, a to rovněž na dva miliony korun ročního obratu. V současnosti je v obou případech limitem částka jednoho milionu korun.
 • Plátcem DPH by měl být podnikatel až od obratu dvou milionu korun ročně, zítra to projedná vláda. Jde o rozumný a žádoucí krok, stejně jako navýšení limitu pro vstup do režimu paušální daně rovněž na dva miliony
  Ministerstvo financí chce lidem usnadnit podnikání. Od příštího roku tak navrhuje zvýšit limit pro vstup do režimu paušální daně na dva miliony korun ročního obratu. Zároveň byla v květnu na úrovni EU schválena žádost ministerstva financí na navýšení limitu, od kterého je povinné plátcovství DPH, a to rovněž na dva miliony korun ročního obratu. V současnosti je v obou případech limitem částka jednoho milionu korun. Navýšení na dva miliony zítra projedná vláda.
 • Platební bilance vzrostla
  Běžný účet platební bilance v lednu vzrostl na 7,74 mld. korun oproti revidovaným -27,27 mld. korun v prosinci. Trhy očekávaly růst na 7 mld. korun.
 • Platební bilanci pomáhá nízký odliv dividend
  Běžný účet tuzemské platební bilance v srpnu dosáhl přebytku ve výši 16,4 mld. Kč. Analytici v průměru čekali deficit 5 miliard. My jsme odhadovali přebytek 3 miliardy Kč. Výsledek tak opět výrazně předčil odhady. Za vysokým přebytkem na běžném účtu opět stojí nízký odliv dividend ve výši 4,9 mld. Kč. Celá bilance prvotních důchodů se tak nachází v mírném deficitu -3,2 mld Kč, zatímco před rokem činil její deficit více než 38 miliard korun. Přebytek zahraničního obchodu se zbožím a službami se přitom meziročně prakticky nezměnil, když v srpnu dosáhl 24,7 mld Kč. Na kapitálovém účtu činila bilance příjmů z rozpočtu EU 0,4 mld. Kč.
 • Platforma, kde znáte výsledek každého obchodu již za 60 vteřin
  Tato platforma umožňuje zjednodušené obchodování. Sami si totiž můžete libovolně nastavit dobu každého obchodu (např. na 60 vteřin) a ještě vám před započetím každého obchodu ukáže potencionální výnos (max. 85 % z obchodu). Na vás je správně odhadnout směr, kterým se cena po započetí obchodu vydá – nahoru nebo dolů.
 • PLATINA A PALLADIUM, DRAHÉ KOVY, KTERÉ ROVNĚŽ ZASÁHL KORONAVIRUS
  Rok 2019 byl rok palladia, kdy jeho cena atakovala jednu hranici za druhou, ani platina nezůstala v loňském roce pozadu. Nicméně přišel rok 2020 s koronavirovou krizí, která významně zasáhla právě i trh s těmito drahými kovy.
 • Platina dnes překonala hranici 1000 dolarů za unci. Letošní mánie po drahých kovech se tím dále stupňuje
  Platina v posledním týdnu nebývale zdražila. Okamžitá cena drahého kovu vyskočila od minulé středy o více než třináct procent. Termínový kontrakt na platinu pak dnes překonal psychologickou hranici 1000 dolarů za unci, poprvé od loňského února. Letošní mánie po drahých kovech se tak dále stupňuje.
 • Platina je i přes zvýšení výroby stále žádaná
  Platině se v sektoru drahých kovů nedařilo upoutat pozornost investorů. Vzácný kov si dokázal udržet kritický dlouhodobý support okolo 800 USD za unci.
 • 🚐 Platina klesá o takmer 3% 📉
  Platina, drahý kov používaný pri výrobe katalyzátorov pre automobilový priemysel, dnes klesá takmer o 3%. Poklesy možno odôvodniť silným poklesom na trhu so zlatom. Zlato včera kleslo pod hladinu 1 800 dolárov a v poklese sa pokračuje aj dnes. Nedávna nedostatočná výkonnosť drahých kovov je výsledkom rastúcich výnosov v USA a posilňovania USD. Je zaujímavé, že platina je citlivejšia na zmeny sentimentu voči drahým kovom, zatiaľ čo by mala byť citlivejšia na zmeny na trhu s priemyselnými kovmi. Medzitým sa priemyselné kovy naďalej obchodujú na relatívne vysokých úrovniach.
 • 🔽 Platina padá o více než 3 % 💿
  Na finančních trzích je dnes k vidění zvýšená riziková averze. Akciové i komoditní trhy ztrácejí. Ztráty se nevyhýbají ani drahým kovům a nejvíce se projevují na drahých kovech, které se nejvíce používají v průmyslu. Stříbro klesá o 2,5 % a platina ztrácí okolo 3,5 %. Tento kov včera dosáhl do oblasti $1 150, ale býkům se nepodařilo vytlačit cenu na vyšší úroveň. Klíčová zóna supportu se nachází v blízkosti úrovně $1 000, kde zároveň nalezneme 23,6 % retracement.
 • Platina roste díky stávkám, na tříměsíčním maximu je ropa
  Touhle dobou bývají trhy klidné. Je tomu tak i tento srpen, kdy investoři očekávají v následujících měsících příchod klíčových událostí, které určí směr vývoje po zbytek roku. Jednou z takových událostí je každoroční sympozium v Jakson Hole na konci srpna. Na tomto setkání šéf FEDu Ben Bernanke zpravidla oznamoval důležité události jako bylo například QE2 v srpnu 2012. V září se pak sejde ECB, německý ústavní soud bude rozhodovat o tom, zda je finanční pomoc Eurozóně v souladu s právem a také nás čekají holandské volby.
 • 💿 Platina se vzpamatovává z výprodeje 📈
  Platina dnes roste o více než 3 % po otestování důležité úrovně supportu na $1 000 za unci. Průmyslové kovy a stříbro rostou. Na trh se vrací optimismus okolo návratu ekonomického růstu. Je zajímavé, že poslední odraz výnosů amerických dluhopisů může být pro průmyslové kovy podporou. Obchodníci by měli mít na paměti, že Joe Biden by měl ve čtvrtek představit návrh fiskálního ekonomického balíčku. Trhy doufají ve výrazný stimul.
 • Platina testuje důležitou zónu rezistence
  Platina dnes patří mezi nejvíce růstové trhy. Její zisky překonávají 1 %. Ještě důležitější je však skutečnost, že se znovu nachází v blízkosti zóny rezistence, která zadržovala vzestup instrumentu už od roku 2016. Průraz by za současných podmínek dával smysl. Cena platiny totiž zůstává za cenou zlata, které má za sebou úspěšné období, výrazně pozadu.
 • 💿Platina vzrástla o 5%
  Platina sa dnes obchoduje o 5% vyššie, čo je takmer o 60 dolárov za uncu. Drahý kov získal späť viac ako 60% straty dosiahnutej počas výpredaja minulý týždeň, keď cena klesla pod hladinu 1 200 dolárov. Hlavným motorom tohto prepadu boli americké výnosy - desaťročný výnos minulý týždeň vyskočil nad 1,5%. Je zaujímavé, že americký dolár zostáva relatívne utlmený voči zvyšujúcim sa výnosom, pretože Fed sa zdráha zvyšovať úrokové sadzby s tým, že súčasné obavy týkajúce sa inflácie môžu byť predčasné. Všetky drahé kovy sa dnes obchodujú o viac ako 1% vyššie, pričom platina zaznamenala najvýraznejší nárast.
 • Platina ztrácí přes 1.3% ⏬
  Platina a palladium jsou v současné době nejvíce přeprodanými kovy. Dokonce i průmyslové kovy si momentálně vedou významně lépe. Co je zajímavé, během dnešního obchodování nezaznamenáváme významné poklesy cen zlata nebo stříbra.
 • Platina – Aktuální cena
  Platina překonala minulý týden důležitý milník 1 010 USD. Konkrétně ve čtvrtek se obchodovala za 1 017 USD za trojskou unci. Od té doby její cena sice mírně klesla, ale stále se nachází nad důležitou hranicí 1 000 USD za trojskou unci. Aktuálně se obchoduje za 1 007 USD za trojskou unci a tudíž od minulého pátku ještě mírně klesla. Scénář dalšího vývoje předpokládá udržení se nad 1 000 USD. Ještě do konce tohoto týdne můžeme s touto cenou počítat. Pak se uvidí, jaké vlivy budou na platinu tlačit a zda se její cena udrží nad touto hladinou, anebo jí podlehne a klesne.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FinFX broker
FXPRIMUS
AETOS
reklama
Instaforex ebook