Čtvrtek 25. duben 2024 09:25
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster

Vývoz kukuřice z Ukrajiny na úrovni roku 2022 – Produkce sóji ve světě

24.01.2023 12:17  Autor: InvestCentrum  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Objem vývozu obilovin a luštěnin z Ukrajiny v hospodářském roce 2022/23 byl ke včerejšímu dni 25,45 mil. t, a to je o 30 % méně než v minulé sezóně. Vypovídají o tom údaje Státní celní služby, které byly zveřejněny Ministerstvem agrární politiky a potravinářstvím Ukrajiny.

Od začátku sezóny se vyexpedovalo skoro 9,2 mil. t pšenice, což je o 45 % méně než v roce 2022. 12,5 tis. tun žita bylo vyvezeno, což je ve srovnání s minulým rokem o 151,9 tis. tun méně. Kukuřice bylo vyvezeno o 3 % více než v minulé sezóně – 14,4 mil. tun. V hospodářském roce 2022/23 vyvezla Ukrajina 77,8 tis. tun mouky, což je o 25 % více než 62,3 tis. tun oproti minulé sezóně. V hospodářském roce 2021/22 vyvezla Ukrajina pouze 48,6 mil. tun obilovin a luštěnin: pšenice – 18,7 mil. tun, ječmene – 5,8 mil. tun, žita – 161,5 tis. tun, kukuřice – 23,5 mil. tun, mouky – 70,9 tis. tun.

Snížení celosvětového zpracování sóji ve 4. čtvrtletí 2022

Z výsledků za 4. čtvrtletí roku 2022 (říjen-prosinec) klesly ukazatele celosvětového zpracování sóji na 79,5 mil. t. Podle analytiků agentury OilWorld z Německa je taková dynamika zaznamenána na pozadí poklesu objemu drcení olejnin v Severní Americe, Jižní Americe a Číně.

Z materiálů německých odborníků se snížil objem zpracování sójových bobů v USA na 15,7 mil. tun. I přes nárůst ukazatelů za prosinec, bylo v říjnu a listopadu zaznamenáno zpomalení míry drcení, a to vedlo k poklesu na 24,5 mil. tun. Ve 4. čtvrtletí také snížily zpracování olejnin Argentina (z 9,2 mil. tun na 8,9) a Brazílie (z 11,9 mil. tun). Koncem minulého roku poklesl objem světového zpracování sóji na 317,7 milionu tun.

Ve zprávě od německé společnosti OilWorld se uvádí: „Je to poměrně netypický výsledek kvůli tomu, že zpracování olejnatých semen v posledních 10 letech aktivně rostlo“.

Hlavní světoví dovozci a producenti sóji – Čína a Brazílie, snižují své dodávky už 2. rok po sobě

V souvislosti s rekordní úrodou v Brazílii se analytici předhánějí v prognózách dovozu sóji do Číny, jelikož snížení nákupu srazí ceny a rostoucí dovoz je podpoří. Za poslední 2 roky snížila Čína dovoz sóji, hlavně minulý rok – na 91,08 mil. tun. Došlo také ke snížení dovozu sóji z Brazílie – na 54,4 mil. tun, z USA – na 29,5 mil. tun, z Argentiny – na 3,65 mil. t, zatímco dodávky z Uruguaye se zdvojnásobily – na 1,79 mil. t.

Pokles dovozu do Číny je způsoben velkým suchem v Jižní Americe, logistickými problémy v USA a také vysokými cenami sóji v polovině roku. Čínský Výbor pro zemědělské prognózy nechal svou prognózu dovozu sóji na hospodářský rok 2022/23 na 95,2 mil. t, zatímco experti USDA snížili svůj odhad z 91,57 mil. t.na 98 – 96 mil.t.  Casde současně zvýšila svůj odhad produkce sóji minulý rok v Číně na 20,33 mil. tun oproti 16,4 mil. tun v roce 2021.

Zpomalení ekonomického rozvoje Číny kvůli rozšíření Covidu a zvýšení domácí produkce snížily objem dovozu sóji minulý rok, ale analytici předpokládají oživení poptávky v letošním roce v souvislosti se zrušením karanténních omezení a oživením ekonomiky, což potvrdil silný nárůst dovozu sóji v prosinci.

V prosinci zvýšila Čína dovoz sóji na 10,56 mil. t, a to hlavně z USA – na 6,02 mil. t, z Brazílie – na 2,56 mil. t, z Argentiny – na 1,46 mil. tun, díky politice „sójového dolaru“, podle které byly argentinské ceny sóji lepší než u konkurence.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vývoj omezení těžby ropy
    Ropa: OPEC a jeho produkce ropy po dohodě s nížení dodávek a těžby   V listopadu roku 2016, kdy se členové OPEC d...
  • Vývoj pandemie kalí vyhlídky na brzký nárůst sazeb
    Centrální banka podle nás zůstane i nadále ve vyčkávacím módu a úrokové sazby na březnovém zasedání měnit nebude. Rozhodujícím faktorem je stále nepříznivý vývoj pandemie, který se odráží v silných ekonomických restrikcích. Ty se přitom spolu s problematickými dodávkami výrobních vstupů začínají podepisovat na horší výkonnosti průmyslu, který dosud vyvažoval pokles v odvětví obchodu a služeb. Výkon ekonomiky v prvním pololetí tak zůstane slabý, a to i s ohledem na táhnoucí se očkování. S prvním zvýšením úrokových sazeb počítáme v listopadu. V té době by už ekonomika měla mít našlápnuto k solidnímu a snad i k déletrvajícímu oživení a růst sazeb tak podle naší prognózy bude pokračovat také v příštím roce.
  • Vývoj rozhovorů mezi USA a Čínou zůstává ve středu zájmu
    Akcie zůstaly minulý týden silné a uzavíraly v kladné oblasti, protože američtí i čínští představitelé pracují na memorandu o dohodě, jež by mělo by mělo přinést odklad termínu 1. března. Zájem byl i o riziková aktiva, protože holubičí postoj Fedu ohledně snížení bilance podpořil býčí trh. Potenciální podpora operací ECB na otevřeném trhu spolu s hrozbou cel na automobily na dovozy do EU z USA by mohly EUR zatížit.
  • Vývoj sazeb v USA: Názor trhu se za poslední dva měsíce dramaticky změnil
    Páteční projev Janet Yellenové na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole byl minulý týden jednoznačně fundamentem číslo jedna. Čekali jsme mírně jestřábí komentář, kterého jsme se nakonec dočkali. Trochu jsme se obávali, že jestřábí tón nebude dostatečně přesvědčivý, aby pomohl k výraznějšímu zpevnění dolaru, což se ale nepotvrdilo a dolar si připsal slušné zisky na páru s většinou světových měn. Jak moc minulý týden zamíchal kartami v očekávání dalšího vývoje sazeb ukazuje následující graf, který zachycuje jak byla nastavená očekávání trhu po pátečním projevu Jellenové, před týdnem, dvěma týdny, měsícem, dvěma měsíci a před šesti měsíci.
  • Vývoj těžby ropy před summitem v Petrohradu
    Kuvajtský guvernér v OPEC, Haitham Al-Ghais, řekl v pátek, že ještě není čas omezit výrobu ropy v Libyi a Nigérii – dvou členů OPEC s největším nárůstem výroby za poslední dva měsíce.
  • Vývoj trhů v prvním pololetí indikuje dlouhodobý růst, potvrzují to i výsledky Portu portfolií
    Finanční trhy v prvním i druhém kvartále letošního roku podávaly slušné výkony. Po letech pandemie, energetické krizi a navzdory probíhající válce nabírají na síle, což se odráží i na výkonnosti investičních produktů. Investiční online platforma Portu dokázala v prvním pololetí doručit výnosy v rozmezí 3-11 % na různých úrovních rizikovosti portfolií. Za poledních 12 měsíců nabídlo uživatelům řadu novinek od investic do kryptoměn přes investice do vybraných akciových titulů až po Odpovědná portfolia. Portu již podruhé v řadě obhájilo titul v kategorii Fintech v soutěži Zlatá koruna. Na přelomu roku chystá spustit Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který je daňově zvýhodněnou alternativou spořicích produktů pro zajištění na důchod.
  • Vývoj u protinožců
    AUD vůči USD oslabuje i navzdory lepšícím se datům z Číny. Podaří se mu tento týden zvrátit negativní vývoj z min...
  • Vývoj úrokových sazeb v EU a USA
    Vývoj úrokových sazeb v EU a v USA za posledních 17 let je velmi podobný, s tím rozdílem, že EU má přibližně roční zpo...
  • Vývoj životní úrovně důchodců letos rekordně předčí vývoj životní úrovně pracujících
    Růst inflačně očištěného průměrného starobního důchodu letos historicky rekordně překoná růst průměrné hrubé mzdy, rovněž v očištění o inflaci. Rozdíl pravděpodobně dosáhne úrovně 14 procentních bodů (viz graf níže).
  • Vyvolají vyšší úrokové sazby Evropské centrální banky úvěrovou krizi? Analýza Allianz Trade nabízí možné scénáře
    Překvapivé zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) o 50 bazických bodů a s tím související postupný odklon od protikrizových opatření by mohl vyvolat novou vlnu obav o kvalitu aktiv podniků, říká aktuální analýza pojišťovny Allianz Trade. Banky jsou totiž ve srovnání se situací před více než deseti lety v lepší kondici, zároveň se však více vyhýbají riziku. Soukromý sektor by tak mohl čelit výraznému nárůstu nákladů na financování, což by mohlo zesílit negativní dopady inflace na spotřebu a investice.
  • Vývoz plynu z Ruska do Evropy letos klesl na postsovětské minimum
    Ruský vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů se v roce 2022 propadl na postsovětské minimum. S odvoláním na údaje Gazpromu a vlastní výpočty o tom dnes informovala agentura Reuters. Připomněla, že Evropa snížila dovoz ruského plynu po invazi Moskvy na Ukrajinu a jeden z hlavních plynovodů byl poškozen dosud nevysvětlenými výbuchy.
  • Vývoz ruské nafty do USA dosáhl tříletého maxima
    V lednu dosáhl vývoz ruské nafty do Spojených států nejvyšší úrovně za poslední tři roky, protože chladné počasí zvýšilo poptávku po vytápění a elektřině na severovýchodě země.
  • Vývoz Řecka i Portugalska dvouciferně roste a pomáhá přebytku eurozóny. Objem obchodu přesto zasahuje krize
    Vývozy z Řecka a Portugalska, kde dlouhá léta dovozů realizovaných na úvěr zatížila země obřími dluhy, v ...
  • Vývoz saúdské ropy uprostřed vysokých cen prudce vzrostl
    Saúdská Arábie těžila z cen ropy, které v říjnu dosáhly vrcholu roku 2021. Export se tehdy zvýšil až na celkových 28 mld. USD, uvedl Generální statistický úřad.
  • Vývoz se po koronavirovém úderu zotavuje rychleji než dovoz. Zvláště citelný je propad exportu do Španělska, Británie či Francie, naopak vývoz do Turecka či Koreje krize prakticky nepoznamenala
    Zahraniční obchod ČR v červenci předčil očekávání. Červencová bilance zahraničního obchodu dosáhla úrovně 13,4 miliardy korun, zatímco se počítalo pouze s necelými třemi miliardami přebytku. Čísla podporují obrázek rychlejšího než očekávaného zotavování tuzemské ekonomiky. Podobný vývoj je patrný také například v průmyslu, jenž je se zahraničním obchodem poměrně značně provázán, nebo v maloobchodu.
  • Vývoz stále výrazně předstihuje dovozy
    Zahraniční obchod ČR v listopadu skončil přebytkem 32,2 mld. Kč, což představuje meziroční zlepšení o 20 mld. Kč. To bylo lehce nad průměrným očekáváním analytiků a naopak lehce pod naším odhadem. Stále platí, že růst exportu výrazně překonává růst dovozu a proto v posledních měsících vidíme vysoké přebytky obchodní bilance. Na meziměsíčním srovnání sice export tentokrát trochu za importem zaostal, ale i tak je jeho meziroční růst o 8,1 % vysoko nad tempem dovozů ve výši 2,1 %. Na pozadí tohoto vývoje stojí rostoucí zahraniční poptávka a tudíž i vyšší aktivita domácích vývozců a exportérů. Meziroční růst vývozu aut v listopadu zrychlil na 8,7 %. Pomalé dovozy naopak souvisejí se slabším vývojem domácí spotřeby a nižší investiční aktivitou. K nižším dovozům rovněž přispívají nižší ceny ropy.
  • Vývoz v listopadu klesal rychleji než dovoz
    Listopadová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 10,2 mld. Kč, což v porovnání s loňským listopadový výsledek znamená pokles o 6,9 mld. Kč. Výsledek je pro trh spíše zklamáním, jelikož očekávání byla nastavena zhruba o 6 mld. Kč výše. V listopadu klesl vývoz meziročně o 6,2 % a dovoz pak o 4,4 %, což bylo ovlivněno zejména tím, že letošní listopad měl o jeden pracovní den méně. Poprvé v loňském roce tak export klesal rychleji než import. Říjnový výsledek byl revidován o cca 1 mld. nahoru na 8,5 mld. Kč. Stále dobře si vede vývoz automobilů, kterých se v listopadu vyvezlo za 93 mld. Kč, což je ovšem zhruba o 3,5 mld. Kč méně než v loňském roce. Celkovou bilanci negativně ovlivnilo zejména výrazné prohloubení schodku bilance počítačů a elektronických a optických přístrojů, jejichž vývoz klesl meziročně o necelých 6 mld. Kč.
  • Vývozy aut se s prázdninami rozjely
    Červencová bilance zahraničního obchodu příjemně potěšila. V prvním prázdninovém měsíci pokračovalo oživování v zahraničním obchodě s tím, jak se po dubnovém koronavirovém uzavření ekonomik postupně otevíraly továrny i hranice. Za samotný červenec se vývozy zvedly proti červnu o 4,9 %, dovozy se zvýšily dokonce o 5,8 % meziměsíčně.
  • Vývoz z amerických továren BMW, Daimler a Volkswagen v ohrožení kvůli obchodní válce mezi Washingtonem a Bruselem
    Švédská automobilka Volvo nyní staví továrnu v Jižní Karolíně a pokud nebude moct vyvážet, bude závod o půlku menší. Evropské automobilky kvůli případným dovozním clům na dovoz automobilů do USA přehodnotí své investice v Severní Americe. Prezident Donald Trump oznámil uvalení cel na dovoz oceli a hliníku ve výši 25 % a 10%. Oznámil, že obchodní partneři si mohou vyjednat výjimky. Stále zvažuje omezení dovozu automobilů do USA z Evropy. Chce zdanit Mercedes-Benz a BMW.
  • Vyzkoušejte demo účet od IronFX - lídra ve forexovém obchodování
    Společnost IronFX je ve světovém měřítku nejrychleji se rozvíjející brokerskou společností. Byla také oceněna několika cenami...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader