Sobota 20. duben 2024 04:02
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei SwiftTrader

Zahraniční obchod drží v deficitu dovoz drahých komodit

08.08.2022 10:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zahraniční obchod v červnu překvapil mírnějším deficitem ve výši 12,1 miliard CZK, když trh čekal téměř dvojnásobek. K převisu hodnoty dovozu nad vývozem přispěly zejména vysoké světové ceny ropy a zemního plynu a snaha se zemním plynem předzásobit. Deficit v této kategorii byl tak meziročně o 19,0 mld. CZK hlubší, čímž vymazal nárůst přebytku u obchodu s motorovými vozidly, který se meziročně zvýšil o 10,9 mld. CZK. Z meziročního i meziměsíčního srovnání je patrné pokračování uvolňování potíží v dodavatelském řetězci automobilového průmyslu. Vysoké ceny se projevují i na přetrvávajícím deficitu obchodu se základními kovy. V opačném směru na celkovou bilanci naopak působí zvyšující se přebytek u elektřiny. Meziměsíčně se po sezónním očištění vývoz ČR zvýšil o 1,3 %, dovoz přitom poprvé od prosince minulého roku poklesl (o 0,7 %). Zatímco za první pololetí loňského roku dosáhla bilance zahraničního obchodu přebytku 76,2 mld. CZK, v letošním roce to byl naopak deficit 76,0 mld. CZK.

Z hlediska dalšího vývoje kurzu koruny představuje deficit zahraničního obchodu, respektive celého běžného účtu platební bilance důležitý fundament, který bude udržovat tlak na její oslabení. Kromě pravděpodobně již brzy vrcholícího úrokového diferenciálu a reálného posilování kurzu v návaznosti na vyšší tuzemskou inflaci ve srovnání se zahraničím, koruně navíc stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především dolar.

Autor: Jaromír Gec, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zahraniční obchod ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Zahraniční obchod vykázal za loňský listopad výrazný přebytek, který byl nicméně blízko očekávání finančního trhu. Listopadový obchodní přebytek 32,2 miliardy korun znamená vůči stejnému měsíci předchozího roku zlepšení o 20 miliard, tahounem zlepšení byly především vyšší exporty motorových vozidel. Exportérům se daří s tím, jak druhá vlna pandemie nemá negativní dopad na průmyslovou výrobu a mezinárodní obchod. Zároveň lze konstatovat, že odvětví výroby motorových vozidel je tahounem růstu jak tuzemské průmyslové výroby, tak růstu exportů a zlepšování salda zahraničního obchodu.
  • Zahraniční obchod, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Zahraniční obchod vykázal v lednu přebytek 24,6 miliardy korun, což byl nižší přebytek, než se čekalo. Exporty z české ekonomiky vykázaly v lednu meziroční pokles o 0,6 %, což byl první meziroční pokles od loňského srpna, letošní leden měl ale poměrně výraznou nevýhodu ve smyslu nižšího počtu pracovních dní. Dovozy ale meziročně klesly o 3,2 % a celkový přebytek zahraničního obchodu tak v lednu meziročně vzrostl o 7,3 miliardy korun, tento meziroční nárůst byl však nejnižší od loňského srpna.
  • Zahraniční obchod ČR loni skončil ve schodku, poprvé od roku 2010. Stahovaly jej problémy průmyslu, tedy zejména čipový hladomor a drahé energie
    Průmyslová výroba v Česku v roce 2021 vzrostla o 6,4 procenta. Nedokázala tak kompenzovat více než sedmiprocentní propad vrcholně pandemického roku 2020. Letos se však tuzemský průmysl vrátí na svoji předpandemickou úroveň. A s ním se na předpandemickou úroveň vrátí i česká ekonomika jako celek.
  • Zahraniční obchod ČR přichází o imunitu vůči zavádění cel, novou výzvou se mu v roce 2020 může stát sílící koruna
    Zahraniční obchod ČR v listopadu 2019 zaostal za očekáváním trhu. V národním pojetí vykázala jeho bilance přebytek 10,2 miliardy korun, přičemž trh ve střední hodnotě analytických dohadů počítal s výsledkem 16,5 miliardy korun.
  • Zahraniční obchod ČR se po roce vrací „do plusu“. Hlavně díky zlevnění energií a silné koruně
    Český zahraniční obchod se po roce vrací do kladných hodnot. Poprvé od loňského ledna totiž letos v lednu vykázal přebytek. Ten čítá 9,5 miliardy korun. Jedná se nejvýraznější přebytek českého zahraničního obchodu za celé období do dubna 2021.
  • Zahraniční obchod ČR slábne
    Zahraniční obchod ČR v prvním měsíci letošního roku dosáhl přebytku 24,6 miliardy Kč. V meziročním vyjádření se sice jedná o zlepšení o 7,3 miliardy, nicméně oproti předchozím měsícům, kdy meziroční zlepšení dosahovalo přes 20 miliard, je to slabší výsledek. Se zhoršením zahraničního obchodu jsme počítali, když náš odhad a současně medián trhu činil 32,3 miliardy Kč.
  • Zahraniční obchod dále klesl
    Zahraniční obchod v říjnu klesl na -78,2 mld. USD oproti revidovaným -74,1 mld. USD v září. Trhy očekávaly pokles -80 mld. USD.
  • Zahraniční obchod dále prohloubil deficit
    Listopadový deficit obchodní bilance ve výši 25,5 mld. CZK byl výrazně hlubší, než s čím tržní konsenzus (-12,0 mld. CZK) i náš poměrně pesimistický odhad (-17,6 mld. CZK) počítal. Negativně se na výsledku opět projevil meziročně hlubší deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 11,1 mld. CZK), který reflektoval růst cen na světových trzích i větší dovezené množství.
  • Zahraniční obchod dále prohloubil deficit
    Říjnový deficit obchodní bilance ve výši 26,8 mld. CZK výrazně zaostal za tržním konsenzem (-13,5 mld. CZK) i naším poměrně pesimistickým odhadem (-20,8 mld. CZK). Negativně se na výsledku opět projevil meziročně hlubší deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 3,6 mld. CZK), který reflektoval růst cen na světových trzích. Hlubší byl i deficit s elektrickými zařízeními (o 4,6 mld. CZK) a s farmaceutickými výrobky (o 3,1 mld. CZK). Naopak pozitivně se na saldu odrazil vyšší přebytek s motorovými vozidly (o 9,6 mld. CZK), což je vzhledem k výsledkům průmyslové výroby v této kategorii překvapivé. Vyšší byl v říjnu i přebytek se stroji a zařízeními (o 1,7 mld. CZK). Deficit obchodu s počítači, elektrickými a optickými přístroji se snížil o 2,4 mld. CZK.
  • Zahraniční obchod dopadl hůře, než se čekalo
    Saldo zahraničního obchodu v září setrvalo v záporných číslech, konkrétně o 13,3 mld. Kč, což je pod všemi odhady. Oproti minulému roku se tak jednalo o 47,2 mld. Kč horší výsledek. Na druhé straně je to zlepšení oproti srpnovým -27,7 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod i v závěru roku potěšil
    Od otevření hranic po loňské jarní vlně koronavirové pandemie se českému zahraničnímu obchodu dařilo a nic na tom nezměnil ani prosinec, který z titulu sezónnosti patří ke spíše slabším měsícům. Přebytek zahraničního obchodu tentokráte dosáhl 17,7 mld. Kč a více než dvojnásobně překonal tržní očekávání. Oproti prosinci 2019 byl výsledek lepší o 25,9 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod již třetí měsíc v přebytku
    Výsledek březnového zahraničního obchodu pozitivně ovlivnil především meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly, a to o 18,9 mld. CZK. Jejich vývoz byl meziročně vyšší o 31,4 mld. CZK. To není překvapivé vzhledem k datům, která o výrobě automobilů za březen poskytlo Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP). Podle něho byla produkce aut v březnu nejvyšší od konce roku 2019. Zahraničnímu obchodu prospěly i nižší ceny ropy a zemního plynu, které vedly ke snížení deficitu v této kategorii o 10,8 mld. CZK. Hodnota dovozu ropy a zemního plynu byla nižší o 44 %. Zároveň vzrostlo i saldo se stroji a zařízeními (o 3,3 mld. CZK). Klesal naopak přebytek ochodu s elektřinou (o 6,3 mld. CZK).
  • Zahraniční obchod má našlápnuto na další rekord
    Českému zahraničnímu obchodu se daří velmi dobře, a to i navzdory horší ekonomické výkonnosti našeho největšího exportního partnera, Německa, i celkovému zpomalování globální poptávky. Bilance zahraničního obchodu vykázala v září přebytek na úrovni 25,1 miliardy korun. Překonala tak nejen tržní očekávání, ale i náš optimistický odhad, který počítal s 21 miliardami korun. Celkový výsledek vylepšila především bilance s motorovými vozidly, kde byl přebytek v meziročním srovnání o 7,3 miliard korun vyšší. Rostl především vývoz automobilů. Vyšší bylo i saldo ostatních dopravních prostředků, zároveň se zmenšil deficit bilance ropy a zemního plynu. Ani Česká republika však vůči zpomalování globální poptávky nebude imunní na věky. To již pocítila například nošovická automobilka Hyundai. Ta na nižší poptávku ze zahraničí reagovala snížením výrobního plánu o 2,8 % a zavedením několika nevýrobních dní v měsíci. Nelze vyloučit, že do budoucna postihne stejný osud i další české automobilky.
  • Zahraniční obchod nadále tahounem ekonomického oživení
    Podle předběžných údajů ČSÚ skončila v říjnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách s přebytkem 33,4 mld. Kč, blízko zářijového výsledku ve výši 35,4 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 24,4 mld. Kč. Zahraniční obchod tak opět předčil tržní očekávání.
  • Zahraniční obchod opět pozitivně překvapil
    Říjnový zahraniční obchod skončil s přebytkem 33,4 mld. Kč. Trh přitom počítal pouze s 20,5 mld. Kč. Po zářijovém excelentním výsledku tak zahraniční obchod přinesl další pozitivní překvapení. Hlavní zásluhu na něm měla bilance motorových vozidel, kde byl přebytek meziročně o 7,7 mld. Kč vyšší. Roli sehrál i menší deficit bilance s ropou a zemním plynem, a to o 4,1 mld. Kč. Vývozy byly meziročně vyšší o 5,6 %. Na importech je stále patrná utlumená investiční aktivita i vliv pandemických opatření. V meziročním srovnání tak byly o 1,7 % nižší. Ve srovnání s minulým měsícem však rostly vývozy (o 4,7 %) i dovozy (o 3,4 %).
  • Zahraniční obchod opět ve schodku
    Saldo zahraničního obchodu skončilo podruhé v řadě schodkem. Po červnových -6,1 mld. Kč se bilance posunula na -7,8 mld. Kč, mírně více, než se očekávalo.
  • Zahraniční obchod opět zklamal
    Již třetí měsíc v řadě zahraniční obchod zklamal. Deficit za prosinec na úrovni 6,7 miliard korun zaostal jak za našimi, tak za tržními očekáváními. Za hlubším deficitem nestály ani tak větší vánoční nákupy, jako snížení kladného salda bilance s motorovými vozidly (o 5 miliard korun). K horšímu výsledku přispělo i prohloubení schodku potravinářskými a farmaceutickými výrobky. Lépe naopak dopadla bilance s chemickými látkami, počítači a optickými přístroji. Celkový vývoz meziročně poklesl o 2,4 %, dovoz pak o 1,5 %.
  • Zahraniční obchod opět zklamal
    Listopadová bilance zahraničního obchodu, stejně jako ta říjnová, zaostala za našimi i tržními očekáváními. Dosáhla 10,2 miliard korun. Držíme se sice stále v přebytku, ten je ale ve srovnání s loňským listopadem o 7 miliard nižší. Ke zhoršení výsledku přispělo prohloubení schodku bilance s počítači, elektronickými a optickými přístroji a také motorovými vozidly.
  • Zahraniční obchod po pěti měsících zpět v plusu
    Zahraniční obchod v listopadu dosáhl překvapivě přebytku ve výši 5,7 miliard korun po -16,3 miliardách v říjnu (původně -18,2 mld.) Trh i my jsme očekávali deficit, i když výrazně nižší než v říjnu. Výsledek je tak milým překvapením, za kterým stojí výrazné zvýšení vývozu elektrické energie a odpadů.
  • Zahraniční obchod poprvé v tomto roce v deficitu
    Červenec je první měsíc v tomto roce, kdy bilance zahraničního obchodu skončila v deficitu, a to ve výši 5,9 mld. Kč. To je výrazně horší výsledek, než který byl predikován trhem i námi.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Broker 4XP
NAGA
FXCM
reklama
Fintokei ProTrader