Sobota 01. říjen 2022 19:38
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Instaforex krypto
reklama
Coinfy
reklama
Coinfy

Drawdown

Napsal:   Sekce: Trading

Drawdown. Slyšíš, jak to slovo zní? Slyšíš tam ten down na konci? Down znamená dolů. Už jsi téměř na nule se svým účtem, to musíš být zřejmě nevyhnutelné i na nule nebo poblíž nuly se svojí psychikou. Kolika drtivými drawdowny jsi prošel? Bylo jich hodně? Dostal ses z drtivých drawdownů, kde jsi třeba ztratil i 70-80 % účtu? Dokázal ses z toho dostat? Jak? Co se stalo, že ses z toho dostal? Měl jsi štěstí? Možná, ale nemyslím si to.

Z drawdownu ses dostal, protože jsi začal opět dodržovat svůj obchodní plán (předpokládejme, že je obecně ziskový), který zahrnuje money-management, metody vstupů a výstupů, risk management, začal jsi chodit do všech signálů podle svého obchodního systému.

Nakonec si člověk zvykne i na permanentní drawdown. Tak jako si člověk zvykne na roušky, tak si zvykne i na drawdown. :-)

Co vidím na drawdownu pozitivního? Je možné, že je na drawdownu něco krásné a pozitivní? Ano, to nejlepší na něm je to, že pokud už v něm nechceš teď aktuálně nebo v budoucnu být, tak musíš začít opět dodržovat svůj obchodní plán, bez výjimek, tedy. :-) Tvůj obchodní plán a jeho dodržování tě může do značné míry od opětovného upadnutí do drawdownu uchránit. Dodržování tvého obchodního plánu ale není samospasitelné. V jeho dodržování ti bude zuby-nehty bránit chamtivost. Ano chamtivost. ALE chamtivost v drawdownu není "obyčejná" chamtivost, kterou bys zažíval, když by se tvůj účet pohyboval v černých číslech a mířil lehce malými krůčky vzhůru. Chamtivost v drawdownu je extrémně smrtící a zničující. Ty se ale chceš z drawdownu dostat rychle, chceš být už pryč, třeba právě jedním velkým obchodem, 1, 2 nebo 3 velké obchody v řadě by ten drawdown hned smazaly a bylo by to všechno pryč. Mohl bys začít znovu, v klidu se svým účtem na B/E. Bylo by to krásné? Vrať se zpátky na zem. Down. Slyšíš opět to slovo?

Můžeš mít štěstí. Trh občas nabízí neuvěřitelně velké intradenní nebo denní pohyby, někdy je to i série pohybů v řadě jedním směrem. Jen to nechat běžet, co? Dokážeš to nechat běžet za situace, když bys nebyl v drawdownu? Myslím, že ne. Jak bys to mohl dokázat teď, když jsi v zajetí extrémní chamtivosti vyvolané drawdownem. Tudy cesta nevede.

Drawdown je podle mě dále skvělý v tom, že si v něm člověk zvykne na ztráty, je teď jedno jestli dodržuješ obchodní systém nebo ne. Na začátku obchodování si člověk musí, ano MUSÍ zvyknout na ztráty, pokud se chce posunout ve svém tradingu dál. Vzít hrdě ztrátu se musíš naučit. V knížce Cesta želvy jsem četl, že některé želvy při zasaženém SL vstaly a tleskaly. To opravdu nemusíš. :-) Ze života v drawdownu tě občas vyruší nějaké zisky, ale když máš velký účet, tak to ani není potřeba a můžeš se v klidu soustředit na trénink chytání a přijímání ztrát. Už umíš bez mrknutí oka přijmout ztrátu? Vážně? Vstoupíš po deseti ztrátách v řadě ne nutně za den, pokud obchoduješ intradenně do dalšího obchodu? V případě že ano, tak jsi asi přijal risk, nebo ses už definitivně zbláznil a pokračuješ do hořkého konce svého obchodního účtu a zanedlouho budeš zralý na cestu na psychiatrii. Gratuluji ti, nebo už ti to asi bylo i jedno. Stejně jsi chtěl skončit. Neviděl jsi ve svém počínání užitek. Opravdu tam nebylo nic, že bys viděl světlo na konci tunelu, nebo drawdownu? Viděl jsi na konci drawdownu zisk? Ale prosím tě. Konec drawdownu přece začíná ziskem, není to tak? Zisk nemůžeš vidět na konci drawdownu, zisk musí přijít a stát se spojencem na cestě z drawdownu, musí přijít teď.

Teď nebo nikdy.

Jak se stane, že přijde zisk nebo série zisků v řadě? Ano správně, je to jenom a pouze následek dodržování svého obchodního plánu.

Zapátrej ve svém životě kdys byl naposledy nekompromisně konfrontován s chamtivostí. Mluvili s tebou o chamtivosti rodiče, prarodiče nebo příbuzní nebo dokonce paní učitelka ve školce nebo ve škole? Ano, co ti řekli? Že být chamtivý je špatné? To oni za to můžou, ano přesně oni. Oni rozbili tvůj sen stát se full-time traderem. Předpokládám, že full-time trader je ze své podstaty dlouhodobě konzistentně ziskový trader. :-) Oni tě nepřipravili na to jak se chamtivost v tradingu projevuje, protože oni ani nevěděli, že chceš být full-time trader. :-) Chtěli tě chránit, ale místo toho ti uškodili. Oni opravdu nevěděli, že budeš chtít být bohatý. Jim se to za jejich skromné životy nepodařilo, možná po tom ani netoužili. Proč se pak všude malým holčičkám možná v nadsázce možná opravdu říká, aby si našly bohatého ženicha, když by lidé nechtěli být bohatí. Jaké pokrytectví! Kde se berou ti bohatí ženichové? Člověk, tedy muž jako ženich se jím musí stát, tedy pokud nevyhraje v loterii, něco nezdědí, nepáchá trestnou činnost, nedostane bohatství darem. Jak se stát bohatým, když bych zároveň nebyl chamtivý? Lze se stát opravdu bohatým, aniž by člověk nebyl chamtivý? Jakou bych měl motivaci, abych byl bohatý, když bych u toho zároveň nebyl chamtivý? Jaký zvláštní paradox v tradingu nastává, když mi moje vlastní chamtivost hatí plány být bohatý.

Naše plány být bohatý díky příjmům z tradingu nehatí obyčejná taková, řekl bych zdravá, přiměřená chamtivost, ale extrémně chamtivost, která se spustí v drawdownu. Myslel jsem si, že pokud už jsem identifikoval tuto extrémní chamtivost, změnil jsem svůj duševní postoj k ní a současně jsem opět začal dodržovat svůj obchodní plán, tak z toho budu venku. Dostanu se z tohoto psychicky nesnesitelného drawdownu a započnu cestu k tomu stát se konzistentně profitabilním traderem.

Jak hluboce jsem se mýlil a naivní jsem byl. Objevilo se něco, co je ve srovnání s extrémní chamtivostí v drawdownu jako sněhová vločka v posledním dni na jaře, když sněží. Toto bylo jako lavina pár sekund předtím, než se utrhne. Tak zlověstně destruktivní skutečnost. Pak nastalo pravé peklo…

Ano, objevila se euforie, kdo by něco takového čekal, že vůbec v tradingu existuje, zvlášť když už je člověk venku z drawdownu. Euforie mě během osmi obchodních dní opět uvrhla do drawdownu přes 50 % účtu.

Ale o euforii možná až příště. :-)

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dostane sa striebro nad $30 a iné obchodné príležitosti
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Poďme sa pozrieť na výhľad na vybrané trhy, ktorými sú striebro, NZD/CAD a EUR/AUD z daily timeframeov.
 • Dostupné obchodování indexu Nasdaq 100
  Chcete obchodovat intradenně akciové indexy? Jsou pro vás futures trhy nedostupné, kvůli vysokým požadavkům na marži a velké hodnotě ticku? Nemusíte házet flintu do žita. Vzhledem k vývoji finančních instrumentů jsou už dnes u dobrých brokerů dostupné CFD kontrakty na hlavní, světové akciové indexy. V tomto článku se zaměříme blíže na jeden z hlavních amerických akciových indexů Nasdaq 100. Dozvíte se o složení tohoto indexu a o tom, jak jej lze obchodovat pomocí Nasdaq CFD.
 • Došel zlatu dech?
  Cena zlata je aktuálně na nejnižších úrovních za poslední 4 měsíce a vzdaluje se dále od 1900 dolarové úrovně, kterou trh velmi dlouho bránil. Pokles rizik na finančních trzích a v ekonomice akceleruje propad zlata, které aktuálně nedokáže zachránit ani oslabující americký dolar. Má zlato ještě šanci vrátit se na úrovně z letošního léta?
 • Dôvody prečo sa DAX nedostane nad 13 000 a príde obrat trendu
  Začiatkom októbra som spomínal nadchádzajúcu medvediu príležitosť na DAXe, no kým som napísal analýzu, trh klesol asi o 300 pipov a potom už padol iba o 400 pipov aj keď som očakával viac. Prišiel veľkolepý obrat, no znova sa formuje shortová obchodná príležitosť.
 • Dôvody, prečo sú kryptomeny bublina a čoskoro sa zrútia
  V tomto blogu by som chcel rozobrať momentálnu situáciu na krypto trhu. Vopred by som chcel upozorniť, že ide iba o môj osobný názor a veľa faktov. Každý máme na vec iný pohľad a nepotrebujem sa s nikým hádať kto má pravdu. To ukáže čas. Pripravil som si celkom dlhý blog, takže si urobte pohodlie, lebo chvíľu potrvá kým všetko prečítate.
 • Dozorca nad úspechom: Money-managment
  Jedna z prvých a hlavných chýb začínajúcich traderov je tá, že sa snažia nájsť spôsob ako svoje peniaze zhodnotiť čo najviac, čo možno najrýchlejšie a s vysokou percentuálnou úspešnosťou obchodov. Namiesto toho by sa začínajúci traderi mali zamerať skôr na to, ako chrániť svoj kapitál v čo najvyššej možnej miere. Ako riskovať na jednotlivé obchody čo najmenej kapitálu. A v neposlednom rade o to, aby dodržiavali správny pomer rizika voči potencionálnemu zisku z obchodu a tým si zabezpečili možnosť dlhodobého zisku aj pri nízkej úspešnosti vstupov do trhu. V tomto by im zásadne mal pomôcť money-managment.
 • Draghi a Jackson Hole
  Euro tento týždeň agresívne neposilňovalo a ani neoslabavalo. Spoločná mena len mierne rástla, no rast bol zapríčinený skôr novými pozitívnymi správami z Eurozóny, akoby išlo nevyhnutne o premyslené vytváranie pozícii do Draghiho prejavu v Jacksone Hole. Fakt, že sme nevideli euro výraznejšie posilňovať alebo oslabovať do zasadanie podopiera teóriu, že očakávania spojené s tým, čo môže Draghi povedať, nie sú také jednoznačné. No práve preto, ak príde k prekvapeniu, pohyb na eure bude o to robustnejší.
 • Draghi, silné euro, QE a sadzby v Európe
  Minulý týždeň mala zasadanie Európska centrálna banka, po ktorej mal tlačovú konferenciu jej prezident Super Mario Draghi. Čo bolo očakávané sa nenaplnilo a trhy pokračovali v nastolenom trende.
 • Drahá ropa dusí eurozónu, velcí spekulanti rekordně sázejí na oslabování eura
  Zatímco evropské akcie včera znovu ztrácely, Amerika dokázala uzavřít v zelených číslech.
 • Drama se navzdory náznakům nekoná, americké akcie jsou na rekordech
  Americký akciový index S&P 500 uzavřel uplynulý týden na zelené nule (+0,23 %), což neznamená nic jiného, než že opět posunul historický rekord. Páteční rally vyvrátila jakékoli možné pochybnosti o převaze býků.
 • Druhá polovina roku může být pro ropu ještě zajímavější
  Během posledních několika týdnů se nám vrátila na finanční trhy geopolitická rizika a nervozita u investorů opět začala růst. Tak trochu svojí vlastní píseň si hrála kapela OPEC, které občas pomohly v růstu cen právě geopolitická rizika. Rizikem číslo jedna bylo bezesporu odstoupení USA od jaderné dohody s Iránem. To by mohlo potencionálně znamenat pokles nabídky ropy až o 1mil. barelů denně. Dlouhodobější výpadky dodávek ropy z Venezuely a Libye nakonec donutily OPEC k tomu aby na červnovém zasedání přerušil produkční škrty a zvýšil produkci o 1mil. barelů denně. Původní plán zvýšení produkce o 1,5 mil. barelů nakonec neprošel i kvůli nevoli Iránu, který nakonec přistoupil k navýšení o 1 mil. barelů, což trh vnímá pozitivně, nicméně by mělo dojít spíše k postupné stagnaci růstu, ale ropa začala místo toho další býčí etapu.
 • Druhá vlna přichází i na korunu a forint
  Zvýšení počtu nově nakažených po celém světě znovu vrací do hry rizikovou kartu a investoři se poohlíží po bezpečných aktivech. Mezi ně však nepatří středoevropské měny, které prozatím propluly koronavirovou krizí relativně hladce.
 • Druhé Řecko na obzoru?
  Zprávy o platební neschopnosti Řecka plní už i nefinanční média, sledují se „live“ a probírá se každé slovo, které v rámci tématu pronese ministr financí i těch nejmenších zemí eurozóny. Přitom v Karibiku aktuálně probíhá velice podobná situace bez zbytečného dramatu. Konkrétně jde o předlužení Portorika, malého ostrovního státu s 3,5 milionu obyvateli, který používá americký dolar jako platidlo a je silně provázán se Spojenými státy.
 • Druhý pokles indexu S&P 500 v řadě nic neřeší, rýsuje se ale silnější support
  Americký akciový index S&P 500 má za sebou další živý týden a opět s mírně negativním skóre. Za pět obchodních dnů celkově odepsal 0,43 %.
 • Druhý pokles v řadě srazil index S&P 500 (těsně) pod 50denní průměr
  Americký akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu pokračoval po sestupné trajektorii a již nyní je jasné, že letošní září nabídne největší koncentraci ztrátových dnů za poslední půlrok. Týdenní svíčka má hodnotu -0,57 %.
 • Druhý rok na FX .
  Nějakou dobu jsem přemýšlel ,jestli Vás mám ještě obtěžovat podrobným psaním o mém postupování v tradingu.
 • Druhy uskladnenia kryptomien
  Keď sú fyzické peniaze v držbe, môžu byť ukradnuté zlodejom alebo stratené. V kryptomenovom svete môžu byť ukradnuté alebo tiež stratené, a preto existujú určité spôsoby ich uskladnenia a zabezpečenia. Niektoré z nich sú veľmi bezpečné a niektoré z nich sú len trochu bezpečné. Existujú „studené peňaženky“(cold wallets), „horúce peňaženky“(hot wallets) a papier (papier na ktorom je QR kód k peňaženke) ako spôsob uskladnenia kryptomien.
 • Druhý výherce 10 000 Kč a postupující do hry o 200 000 Kč
  Investiční soutěž společnosti Bossa má dalšího týdenního výherce. Tentokrát je to výherkyně s přezdívkou Maruška, které se podařilo v průběhu druhého soutěžního týdne (8. - 13. květen) zhodnotit účet s fiktivním kapitálem o více než 1 000 procent. Výherkyni se v prvním týdnu soutěže příliš nedařilo. Obchodovala měnový pár AUD/NZD. Šest obchodů, v nichž vsadila na posílení AUD proti NZD ji stálo přes 27 000 virtuálních Kč. Pak následovalo několik malých zisků na měnovém páru USD/JPY. Celkově po prvním soutěžním týdnu disponovala částkou 5 500 virtuálních Kč z pohledu balance.
 • Duben měsíc komodit neboli sezónnost a komoditní měny
  V případě, že zvažujete koupi komoditních měn, mezi něž se řadí australský, kanadský a novozélandský dolar, tak byste váš jarní nákup neměli zbytečně odkládat. Měsíc duben je totiž za posledních 10 let obdobím, kdy mají tyto měny nejlepší výkonnost. Pro upřesnění, pojmenování komoditní měny je odvozeno od charakteristického znaku hospodářství zemí, jimž tyto měny přísluší, kterým je vysoká závislost národní ekonomiky právě na exportu komodit.
 • Důchodové spoření? FOREX
  V tomto týdnu jsem na jednom ze serverů četl zajímavý článek a musím se přiznat, že už jeho název byl pro mě pohlazením po duši a připomenutím toho, že dělám správnou věc. Stejně jako vy ostatní, ani já nespoléhám na to, že se o mě někdy v budoucnu postará stát anebo nějaká instituce a tak se prokousávám úskalími samostatnosti s cílem nebýt na nikom závislý. A pokud od někoho přeci jen něco přijde, tak to bude milý bonus. Mimochodem, název článku byl „Spočítáno, potvrzeno. Vaše peníze na penzi ve fondech požírá inflace“.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxPro
AGM Markets
DeGiro
reklama
Dukascopy krypto