Pátek 26. duben 2024 17:36
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex ETF

Akcie ČEZ včera spadly nejvíce za osm let, podnik přišel o 70 miliard své hodnoty, a to jen kvůli špatné komunikaci vláních stran. Dnešní valná hromada rozhodne o dividendě, jež asi bude zbytečně nízká

28.06.2022 09:04  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akcie ČEZ se včera během obchodního dne propadaly nejvýrazněji za celé období od května 2014, tedy za více než osm let. V jednu chvíli klesaly až o 14 procent. Nakonec obchodování uzavřely s propadem zhruba jedenáctiprocentním. I tak to znamená, že ČEZ přišel během jediného obchodního dne o 70 miliard své tržní hodnoty.

Akciové bohatství menšinových akcionářů, kteří v podniku drží zhruba třicet procent, se ztenčilo o nějakých 20 miliard korun. Často jde o lidi, kteří mají akcie ČEZ jako důchodové připojištění.

Důvodem prudkého propadu akcií ČEZ je nedělní anketa České televize mezi pěti vládními stranami, z nichž hned čtyři vyslaly signál, že jsou ochotny jednat o zvláštní sektorové dani uplatněné na oblast energetiky. Nejaktivnější jsou v dané věci Piráti, kteří ve třech variantách navrhují 25procentní sektorovou daň. Varianta s nejširším pokrytím by znamenala, že se sektorová daň uplatní na všechny energetické společnosti s tržbami přes 500 milionů korun ročně.

Z vládních stran se k zavedení sektorové daně staví zdrženlivě pouze ODS.

Akcie ČEZ se v reakci na anketu tolik propadly i proto, že žádná z vládních stran ve svém předvolebním programu loni sektorovou daň neměla. Měly ji tam pouze strany, které se nedostaly nejen do vlády, ale ani do parlamentu, konkrétně ČSSD a KSČM. ČSSD zamýšlela sektorovou daň uplatnit na banky, KSČM kromě bank také ještě na obchodní řetězce a monopoly.

Na včerejším pádu akcií ČEZ není zarážející, že k němu došlo, ale kvůli čemu to bylo. Kvůli anketě. Vládní politici nekoordinovaně vypustili do éteru podstatnou kurzotvornou informaci, která jde navíc proti jejich vlastnímu programu. Nečekanost takové informace propad ještě prohloubila. Tak zásadní věci by měli vládní politici komunikovat veřejnosti pouze po vyjasnění a ujednocení postoje, a to jen tehdy, pokud se opravdu rozhodnou jít proti svému programu a sektorovou daň zavést. Protože takto jen srazili hodnotu podniku o desítky miliard korun, zaskočili investory a akcionáře, ale nic tím nezískali. 

Sektorová daň je navíc opatřením z ekonomického hlediska sporným, neboť její případné zavedení vyšle nepříznivý signál mezinárodním investorům. V tuto chvíli se jeví být lepší variantou, než je sektorové zdanění, schválení mnohem vyšší dividendy.

Management ČEZ navrhuje dividendu na úrovni 44 korun na akcií, protinávrh ministerstva financí zní na 48 korun. Přitom ministerstvo financí, zastupující stát coby 70procentního vlastníka ČEZ, by si z podniku na dividendě mohlo „vytáhnout“ daleko více, podle expertních odhadů třeba až 60 korun na akcii nebo i více, vzhledem k mimořádným okolnostem války na Ukrajině, souvisejících sankcí a energetické krize EU.

Schválení citelně vyšší dividendy, než jakou navrhuje vedení ČEZ i stát, by bylo mnohem systémovějším opatřením než sektorové zdanění, které by zasáhlo i firmy plně soukromé, v nichž stát nemá ani procento. O výši dividendy se bude jednat na dnešní valné hromadě ČEZ. Z dividendy ČEZ, pokud by byla dostatečná, by stát mohl plně uhradit podporu při platbě energií zacílenou na opravdu potřebné domácnosti, aniž by se musel dále zadlužovat. 

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie ČEZ dnes pomohly pražské burze smazat pondělní ztrátu
    Index pražské burzy dnes smazal pondělní ztráty. K posílení o 0,13 procenta na 1335,33 bodu mu pomohly především akcie energetické skupiny ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
  • Akcie ČEZ dotáhly pražskou burzu k pátému růstu v řadě
    Pražskou burzu dnes akcie elektrárenské společnosti ČEZ dotáhly k pátému růstovému dnu v řadě. Index PX přidal mírných 0,04 procenta na 1051,20 bodu. V červených číslech ale skončily všechny čtyři finanční tituly. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Akcie ČEZ letí vzhůru, obchodování s nimi je pětinásobně nad běžným průměrem. Ministerstvo financí pátečním překvapivým návrhem vyšší dividendy zaskočilo i vedení ČEZ, chce si z jeho zisku vzít o 11 miliard více
    Akcie společnosti ČEZ při začátku dnešního obchodování na pražské burze posílily o 3,8 procenta, nejvíce za poslední takřka čtyři měsíce. Zobchodovaný objem akcií ČEZ je přitom pětinásobný v porovnání s průměrem této části obchodního dne.
  • Akcie ČEZ mají i v době pádu energií nabito
    Zatímco ropa si prošla v dubnu doslova očistcem záporných cen, klesají i ceny elektřiny a ekonomika se řítí do poklesu HDP se všemi důsledky, včetně poklesu poptávky po energiích, akcie ČEZ si od březnového propadu hluboko pod 400 za akcii nevedou v dubnu špatně.
  • Akcie ČEZ pod palbou
    Evropským akciím se dnes příliš nedaří. Index Stoxx 600 ztrácí zhruba 0,4 %, když největšími propadlíky jsou utility se ztrátami okolo 1,1 %. V červeném končí dnešní obchodování všechny sektory s výjimkou trojice realitních developerů, průmyslových podniků a prodejců spotřebního zboží, jejichž zisky se pohybují okolo 0,1 až 0,2 %. V podobném duchu vstoupily do dnešního obchodování i akcie ve Spojených státech. Index S&P 500 klesá rovněž o 0,4 %. Americké utility jsou ale naopak jediným sektorem, který zatím roste a připisuje si zisk okolo čtvrt procenta.
  • Akcie ČEZ pokračují v růstu, Kofola zveřejnila výsledky
    Uplynulý týden byl kvůli velikonočním svátkům kratší, nicméně na akciové trhy přinesl pozitivní náladu. Nejdůležitější makroekonomický fundament byl zveřejněn ve středu a byla jim americká inflace. V tuzemském prostředí byl odhalen aktuální stav devizových rezerv ČNB, inflace za měsíc březen či například podíl nezaměstnaných, který meziměsíčně klesl. Mimo to dokázal ČEZ vystoupat nad úroveň 1200 Kč za akcii. Více informací nejen o výsledcích Kofoly již nyní v našem videu.
  • Akcie ČEZ po oznámení pololetních výsledků rostou, trh je však hodnotí smíšeně
    Akcie ČEZ zareagovaly na dnešní oznámení pololetních výsledků energetické společnosti růstem. Aktuálně si dnes polepšují o 1,5 procenta. Za uplynulý měsíc jsou však přesto níže, a to zhruba o jedno procento. Takový vývoj dobře vystihuje, jak trh dnešní výsledky hodnotí: ani pozitivně, ani negativně, tedy smíšeně. Celkový verdikt trhu je střídmý a střízlivý, bez toho či onoho výrazného hodnotícího znaménka.
  • Akcie ČEZ se dostaly na nejvyšší cenu téměř za 15 let
    Akcie energetické firmy ČEZ se dnes dostaly na nejvyšší cenu téměř za 15 let. Zdražily o 1,83 procenta na 1222 korun za akcii. Vyšší byla jejich cena naposledy v září roku 2008. Index PX pražské burzy právě hlavně díky růstu emise ČEZ dnes stoupl o 0,42 procenta na 1389,99 bodu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. ČEZ ve čtvrtek zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku a zřejmě také návrh dividendy pro akcionáře z loňského rekordního zisku.
  • Akcie ČEZ stále hledají dno, PX uzavřel na 1 165 bodech
    Evropské akciové indexy uzavřely dnešní seanci převážně pozitivně. Zatímco index Euro Stoxx 50 (EU50) získal 1,36 %, německý blue chip benchmark DAX (DE30) uzavřel s 0,36% ziskem nad úrovní 13 000 bodů. Britský index FTSE 100 (UK100) se i navzdory zvolení Rishi Sunakem premiérem propadl o 0,25 %. Index pražské burzy PX (CZKCASH) dnes ztratil 0,5 % a seanci zakončil na 1 165,50 bodech.
  • Akcie ČEZ stále prudce posilují
    Hodnota cenných papírů skupiny ČEZ za poslední týden prudce vzrostla v důsledku zdražování elektřiny. Ve středu se kurz dostal nejvýš od léta 2011, když nárůst překročil 4%. Analytici se shodují, že akcie mají pro další růst prostor.
  • Akcie ČEZ v reakci na možné rozdělení prudce klesly, burza tak znovu ztrácela
    Akcie energetické společnosti ČEZ dnes klesly o osm procent na 1041 korun. Prudkým poklesem podle ekonomů reagovaly na vládní návrh zákona, který otevírá cestu k rozdělení této klíčové polostátní firmy na plně státní a soukromou část. Pražská burza kvůli propadu ČEZ znovu oslabila, a to pošesté v řadě. Index PX dnes odepsal 1,78 procenta na 1316,21 bodu, vyplývá z informací na webu burzy. Větším ztrátám burzy zabránil růst akcií Erste Bank.
  • Akcie ČEZ vystoupaly nejvýše od 2008!
    Akcie energetické společnosti ČEZ dnes přidávají na pražské burze více než 6 %. Vystřelily nad úroveň 1 100 Kč, kde se pohybovaly naposledy v roce 2008. Akcie reagují na šířící se spekulace o plánu na rozdělení české energetické skupiny a zestátnění jejich elektráren. S informacemi přišel první web seznamzpravy.cz
  • Akcie čínských herních společností klesají kvůli novým regulacím
    Akcie čínských herních společností se dnes propadly a během poslední předvánoční seance stlačily index Hang Seng o téměř 1,8 %. Výprodej byl vyvolán poté, co čínský Národní úřad pro tisk a publikace oznámil návrh nové regulace. Nová pravidla navržená čínskými regulačními orgány zakážou odměňování hráčů za každodenní přihlašování do online her a také odměny za herní útratu. Obě tato opatření jsou v online hrách běžnými pobídkami, jejichž cílem je udržet hráče co nejvíce zapojené.
  • Akcie čínských technologických gigantů padají. Přichází regulace monopolů
    Vlády si čím dál více uvědomují, jak velkou hrozbou jsou velké technologické monopoly pro menší konkurenci, ekonomický růst i samotné státy. Informační věk přinesl firmám nástroje na potlačení konkurence a uzamčení dodavatelů i zákazníků ve vysoce výdělečném ekosystému, kde rostou výdělky přímo explozivně. Ale po ostrém zásahu Číny proti počáteční veřejné nabídce Ant Group kvůli nedostatečnému regulačnímu rámci a s nově navrhovanými předpisy, které zakazují exkluzivitu velkých čínských technologických firem, se možná budoucnost technologických gigantů změní.
  • Akcie: Čtvrtletní výsledky IBM předčily odhady Wall Street
    Akcie International Business Machines v úterý vzrostly poté, co výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí předčily odha...
  • Akcie dále klesají. Největší pád indexu Nasdaq za posledních 7 let
    Akciové trhy stále dosti krvácí a odepisují největší ztráty za posledních 7 let. index S&P klesá již dva týdny v řadě, Nasdaq ztratil více než 4 % a dostal se na nejnižší ceny od srpna 2011. Výprodeje se šíří do Evropy i Asie. Poklesy jsou podporovány nepříliš vydařenými kvartálními daty v právě probíhající výsledkové sezóně. Za všechny jmenuje firmu Amazon, která reportovala horší tržby, než byl předpoklad a její akcie odepsaly přes 8%.
  • Akcie dál nadšené z recese, dluhopisy už brzdí
    Obchodování na akciových trzích se i odpoledne nese ve velmi optimistickém duchu a hlavní indexy navyšují své zisky. Nizozemský AEX přidává bezmála 4 procenta. Vedle toho dluhopisy svou rally už přerušují a na výnosech sledujeme obrat a menší nárůst. Dolar se lehce zvedá na 1,0545.
  • Akcie dál pod tlakem, kromě Ruska hrozí i Fed
    Hlavní tržní téma se nemění a dnešní data z eurozóny neměla šanci přilákat velkou pozornost. Rusko nejprve nepotvrdilo plánovaný prezidentský summit a během dne dodávalo další zprávy cílené na vyhrocení tlaku na Ukrajinu i západní země. Údajně zneškodnilo několik ukrajinských sabotérů, Ukrajina nahromadila vojska u východních hranic a hrozí si vzít Doněcka a Luhansk silou, západ Rusku vyhrožuje a vydírá ho, USA se snaží rozklížit Ruskou federaci atp. Propaganda jede na plné obrátky a optimisti za dnešek najdou málo stébel, kterých se chytit.
  • Akcie dál přešlapují na místě, obchodníci na FX čekají hlavně na zítřejší fundamenty
    Středeční seance zatím plynule navazuje na včerejší obchodování. Objemy na burzách sice pozvolna rostou, většina indexů ale dál zůstává v líném bočním trendu a vyčkává na důležitější fundamenty. Německý DAX tak osciluje mírně pod hranicí 12 tis. euro a minimální změnu proti včerejšímu close signalizují také futures na americké indexy.
  • Akcie dál sází na podporu z Fedu, koruna navyšuje zisky
    Koruna dál posiluje na obou hlavních párech. K euru se dostává na 25,67, zatímco k dolaru si připisuje další pěkné zisky na 22,75. Opřít se může o vyšší růst domácích maloobchodních tržeb, ale stále také o pozitivní náladu na hlavních světových trzích.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král