Neděle 26. červen 2022 07:11
reklama
Coinfy
reklama
Dukascopy forex
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Purple broker v ziskovosti

Moneta Money Bank: Vyšší úrokový výnos, rozpouštění opravných položek, úpis nových akcií v červnu

28.04.2022 10:14  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Moneta Money Bank dnes ráno oznámila výsledky za první čtvrtletí tohoto roku. Výsledky jsou v meziročním srovnání podstatně lepší, ale na provozní úrovni v souladu s odhady trhu. Vzhledem k rozpouštění opravných položek ale překonaly na čistém zisku konsensus. Moneta své potvrdila celoroční cíle. K zahájení úpisu nových akcií k vyrovnání transakce se skupinou Air Bank by mělo dojít červnu.    

V prvním kvartále vzrostlo úvěrové portfolio o 11,5 % y/y na 259 mld. CZK. Motorem byl růst retailových úvěrů o 13,3 % y/y na 178 mld. CZK. Komerční úvěrové portfolio meziročně přidalo 7,6 % na 80 mld. CZK a hypotéky jsou meziročně vyšší o 19 % a dosáhly 125 mld. CZK. Rychlý růst úrokových sazeb měl pozitivní vliv na výnosy, což bylo částečně kompenzováno náklady na financování. Čistý úrok z výnosů je 2,4 mld. CZK, což znamená meziroční nárůst o 16,8 %. Čistá úroková marže je meziročně i ve srovnání s předchozím kvartálem beze změny 2,8 %. Poplatky a provize jsou jen mírně vyšší než loni (516 mil. CZK, 3,4 % y/y). Výsledkem je růst celkových provozních výnosů o 12,8 % na 3 mld. CZK. Tradičně Moneta předvedla přísnou kontrolu nákladů, které se meziročně prakticky nezměnily (1,5 mld. CZK, 0,2 % y/y). Dosud byly reportované výsledky více méně ve shodě s odhady. Podstatným rozdílem jsou náklady na riziko. Úvěry v selhání jsou ve výši 4,6 mld. CZK, poklesly o 29,8 % o 1,2 mld. CZK. Vzhledem k pravidelnému splácení byla tato část (1,2 mld. CZK) překlasifikována a tím došlo k rozpouštění opravných položek. Moneta reportovala +95 mil. CZK (loni -418 mil. CZK). Toto je hlavní důvod meziročního růstu čistého zisku o 115,7 % na 1,3 mld. CZK. To překonalo odhady trhu na 1,2 mld. CZK. Návratnost hmotného kapitálu (RoTE) dosáhl 18,8 % z 9,7 % před rokem. Důvodem růstu jsou vyšší úrokový výnos a rozpouštění opravných položek.

Nadbytečný kapitál činil 5,3 mld. CZK, nebo 10,3 CZK na jednu akcii.  

Protože jsou výsledky v souladu s očekáváním, potvrdila Moneta své celoročním cíle. Měla by dosáhnout celkových výnosů nejméně 12 mld. CZK, provozních nákladů pod 5,7 mld. CZK a čistý zisk nad 4,4 mld. CZK. Náklady na riziko by měly být v intervalu 20 až 40 bb a RoTE nad 16 %.

zahájení prvního kola úpisu nových akcií k financování akvizice skupiny Air Bank by mělo dojít v červnu. Rozhodný den, kdy musí mít akcionáři akcie na účtě je stanoven na 4. pracovní den po oznámení, které se dá čekat v závislosti na schválení prospektu regulátorem někdy v polovině května. K případné druhé kolo by mělo být v červenci. Připomínáme, že v prvním kole mohou akcionáři upisovat akcie v poměru za 2 stávající 1 nová za cenu 82 CZK. A v případném druhém kole mohou všichni akcionáři upisovat nové akcie za 90 CZK. K dokončení by mělo dojít ve Q3 22.

Dnes je taky poslední den obchodování s akciemi Monety s právem na výplatu dividendy ve výši 7 CZK. Výplatní poměr je 89,8 % a hrubý výnos 7,5 %.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Moneta Money Bank: Překonání celoročních cílů, lepší výhled
  Moneta Money Bank dnes ráno oznámila výsledky za čtvrté čtvrtletí minulého roku, které jsou nad tržním konsensem i naším odhadem. V meziročním srovnání jsou oznámená čísla nad loňskými výsledky. Je to zejména kvůli lepším výnosům, nižším nákladům na riziko a přísné nákladové disciplíně. Celoroční výsledky překonaly původní cíle. Moneta navíc zvýšila očekávání na další roky.
 • Moneta Money Bank: Růst hospodaření podpoří vyšší sazby a rozpouštění opravných položek
  Očekávané výsledky hospodaření: V meziročním srovnání budou výsledky Monety výrazně lepší. Podle našich odhadů by to mělo být dáno lepšími výnosy, nákladovou disciplínou a nižšími náklady na riziko. Předpokládáme také, že dojde k potvrzení celoročních cílů. Jejich případnou úpravu (ať už zvýšení nebo snížení) bychom čekali dále v průběhu roku. Zveřejněny mohou být také informace týkající se vyrovnání akvizice skupiny Air Bank (načasování vydání nových akcií, případně povinná nabídka PPF).
 • Moneta Money Bank: Růst úrokových sazeb, nižší náklady na riziko, překonání celoročních cílů
  Očekávané výsledky hospodaření: V našich projekcích odhadujeme, že výsledky za Q4 21 budou lepší v meziročním srovnání. Čekáme, že banka předvede standardní nákladovou disciplínu, dále budou nižší náklady na riziko a nezanedbatelný je prudký růst úrokových sazeb, ze kterého Moneta jasně profituje. Moneta překoná své celoroční cíle. Dále se budeme zajímat o výhled na tento rok a samozřejmě o další kroky ve schválené fúzi se skupinou Air Bank (vydání nových akcií, případná povinná nabídka od PPF).
 • MONETA Money Bank schválila návrh pololetní dividendy
  Rozdělení zisku (tzv. „pololetní dividenda“) ve výši téměř 1,7 mld. CZK, neboli 3,3 CZK na akcii před zdaněním. Posledním dnem obchodování s právem na tuto dividendu je čtvrtek 28. listopadu 2019. Její splatnost je stanovena k 17. prosinci 2019.
 • Moneta Money Bank: Skupina PPF plánuje ovládnout Monetu
  V pátek 22. ledna po zavření trhu oznámila Moneta, že dostala od skupiny PPF návrh na získání akcií Monety do výše 20 %od jejích akcionářů (dobrovolný veřejný návrh). Dále PPF plánuje začít jednat o akvizici a následné fúzi Monety s Air Banka dalších finanční společností skupiny PPF. Touto fúzí by PPF získala dalších 39,7 % akcií Monety. Současný podíl PPF v Monetě je 0,6279 %.
 • Moneta Money Bank: Valná hromada schválila akvizici skupiny Air Bank, navýšení kapitálu a dividendu
  Na dnešní valné hromadě schválili akcionáři Monety akvizici Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. Schválili také navýšení kapitálu prostřednictvím emise nových akcií na financování kupní ceny zmíněných aktiv. Na této valné hromadě došlo také k odsouhlasení návrhu dividendy ve výši 3 CZK na jednu akcii.
 • Moneta Money Bank: Virová infekce ovlivní již výsledky za Q1 20
  Očekávané výsledky hospodaření: Pandemie COVID-19 bude mít vliv na reportované výsledky za první kvartál tohoto roku. A to navzdory tomu, že restriktivní opatření s tím související začala platit zhruba v polovině března.
 • Moneta Money Bank: Výsledky nad odhady, růst výnosů, stagnace nákladů
  Moneta Money Bank zveřejnila dnes ráno výsledky hospodaření za první čtvrtletí tohoto roku. Výsledky jsou lepší než očekávání trhu. Vzrostly všechny hlavní výnosové položky, zatímco náklady zůstaly více méně stabilní. Podstatně narostly opravné položky v souvislosti s nákazou covid-19, což vytvořilo tlak na čistý zisk. Vedení banky stanovilo novou celoroční prognózu, která již zahrnuje akvizici společností Wüstenrot a taky očekávaný dopad nákazy covid-19.
 • Moneta Money Bank: Výsledky za Q3 20 překonaly tržní očekávání
  Moneta Money Bank zveřejnila dnes ráno výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí tohoto roku. Reportovaná čísla překonala tržní konsensus, když v meziročním srovnání vzrostly všechny hlavní výnosové položky. Pozitivním překvapením jsou nižší opravné položky, které souvisí se současnou krizovou situací. Vzrostly také provozní náklady, nicméně vyšší výnosy a zejména zmíněné nižší opravné položky to více jak kompenzovaly. Moneta tak reportovala čistý zisk, který překonal veškeré tržní odhady.
 • Moneta Money Bank: Výsledky za Q4 20 nad odhady, silná kapitálová přiměřenost
  Moneta Money Bank oznámila dnes ráno výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku. Celkové výnosy a čistý zisk překonaly očekávání. Hlavní položka výnosů, čistý úrokový výnos, překonal naše očekávání o 5,7 %, čistý zisk je o více něž 7 % nad konsensem. Vzrostly ale i náklady na riziko na 174 bb kvůli opravným položkám na riziko plynoucím ze zhoršené makroekonomické situace vzhledem k nákaze covid-19.Za celý rok 2020 překonala Moneta své cíle jak na celkové výnosy, tak na čistý zisk. Moneta má silnou kapitálovou přiměřenost. Samotná čísla hodnotíme pozitivně, nicméně jejich vliv na kurz akcií bude zanedbatelný. Tím rozhodujícím faktorem je dobrovolná nabídka na odkup akcií Monety ze strany skupiny PPF ve výši 80 CZK na akcii.
 • Moneta: Návrh PPF na odkoupení pětiny banky je v zájmu akcionářů
  Představenstvo Moneta Money Bank dospělo jednomyslně k závěru, že dobrovolný veřejný návrh PPF na odkoupení části akcií Monety od jejích akcionářů až do 20 procent je v souladu se zájmy banky a jejích akcionářů. Zahájení jednání o případném sjednocení s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a se značkou Zonky záleží na hloubkové kontrole a zvážení akcionářů. Banka to dnes uvedla na svých stránkách.
 • Moneta neschválila navýšení kapitálu
  Návrh představenstva Moneta Money Bank na navýšení základního kapitálu banky nebyl na dnešní valné hromadě schválen, protože nezískal podporu 75 % přítomných akcionářů. Akcionáři neschválili akvizici aktiv společností ze skupiny PPF, která tak nezískala kontrolu nad bankou. Schválení navýšení kapitálu bylo základní podmínkou pro převzetí banky. Vypadá to, že z bankovního obchodu v současné podobě sešlo. Podle organizátorů valné hromady bylo pro návrh na navýšení základního kapitálu téměř 62 % přítomných akcionářů a proti bylo asi 39 %. Potřebných 3/4 tak nebylo dosaženo.
 • Moneta: Nižší provozní náklady i nižší náklady na riziko katapultovaly čistý zisk
  Moneta Money Bank dnes ráno oznámila výsledky za třetí kvartál, které překonaly očekávánítrhu i naše odhady. V meziročním srovnání jsou reportované výsledky podstatně nad loňskými čísly. Je to díky vyššímu čistému úrokovému výnosu, přísné kontrole nákladů a zejména nižším nákladům na riziko. Moneta také zvýšila svoje celoroční cíle.
 • Moneta: Očekáváme mírné překonání cílů, opravné položky opět ovlivní hospodaření
  Očekávané výsledky hospodaření: Očekáváme meziroční propad čistého zisku o 30 % při mírném růstu tržeb. Důvodem takto podstatného poklesu jsou opravné položky k nespláceným úvěrům, respektive jejich významnější nárůst.
 • Moneta: Podle představenstva je dobrovolná nabídka na 80 CZK v souladu se zájmy Monety
  V pátek 29. ledna 2021 po zavření trhu oznámila Moneta stanovisko představenstva k veřejnému návrhu na odkoupení 20 % akcií Monety za 80 CZK za akcii (dobrovolný veřejný návrh) společností ze skupiny PPF. Představenstvo Monety došlo k závěru, že návrh se jeví v souladu se zájmy jejích akcionářů.
 • Moneta: Pokles čistého zisku kvůli růstu opravných položek
  Očekávané výsledky hospodaření: Předpokládáme meziroční propad čistého zisku o 39 % na 645 mil. CZK. Za tímto podstatným poklesem je zejména nárůst opravných položek k nespláceným úvěrům.
 • Moneta: Poslední den obchodování s právem účasti na valné hromadě k transakci s PPF
  Dnes se naposledy obchodují akcie společnosti Moneta Money Bank s právem účasti na valné hromadě, která se bude konat 22. června 2021.
 • Moneta: PPF upravila nabídku na převzetí Monety
  Celková kupní cena za skupinu Air Bank se nemění a zůstává 25,9 mld. CZK. To bude financováno minimálně z 80 % navýšením vlastního kapitálu (vydání nových akcií), zbytek bude uhrazen z nadbytečného kapitálu.
 • Monetárna politika v Indii sa zatiaľ nemení, ale trh začína počítať s budúcim znižovaním sadzieb
  Pokles inflácie v Indii na nové rekordné minimá bol pre centrálnych bankárov v krajine veľkým prekvapením. Väčšina z nich sa na poslednom zasadnutí centrálnej banky Indie vyjadrila, že pred znižovaním sadzieb chcú ešte počkať ako sa vyvinie situácia. Jeden z guvernérov hlasoval za zníženie sadzieb o 0.50%, čo bude znamenať pre investorov možnosť zníženia sadzieb na ďalšom zasadnutí CB.
 • Monetárne cunami a európske sny
  Na trhu vládne pozoruhodný pokoj a ticho, čo je vzhľadom na to, čo by sa malo diať v eurozóne skôr negatí...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Vantage