Středa 05. říjen 2022 20:53
reklama
Coinfy
reklama
XTB ambasador Conora McGregor
reklama
Vantage
reklama
XTB ambasador Conora McGregor

Konec nízké volatility v amerických akciích

17.02.2018 09:01  Autor: Globtrex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dva týdny stará korekce na amerických akciových trzích kompletně změnila dosavadní hru. Nízká volatilita končí, příliš vysoká inflace se stává reálným nebezpečím a větší korekce cen akcií se patrně stanou běžnou součástí vývoje.

V uplynulých týdnech proběhla v USA největší akciová korekce za mnoho let. Velké akciové indexy si během několika dnů pohoršily o 10 procent. V kontrastu k roku 2017, kdy se volatilita pohybovala na rekordně nízkých úrovních, a akciový trh se pohyboval jen velmi pomalu a rozvážně, a navíc z větší části směrem vzhůru (v roce 2017 poprvé v historii index S&P 500 nezaznamenal jediný záporný měsíc), se jedná o zásadní změnu.

Index volatility VIX při poklesu trhu nekolikanásobně vzrostl, přičemž se krátkodobě dostal na úroveň, které nedosáhl od konce finanční krize v roce 2010. A právě změna volatility bude do budoucna hlavním pozůstatkem proběhlé korekce. Prudké výkyvy cen na trzích se během následujících měsíců či let stanou běžnou součástí dění a investoři, kteří jim za poslední více než rok odvykli, se na ně budou muset znovu adaptovat.

Co vlastně k výprodeji vedlo? Odborníci se neshodnou, existuje ale několik teorií, které znějí přesvědčivě. První teorie mluví o souhře zvýšujících se mezd a rostoucí inflace s jestřábím přístupem FEDu, který chce zvyšovat sazby agresivněji, než měl původně v plánu. To v důsledku vedlo k nejvyšším sazbám dlouhodobých státních dluhopisů za posledních několik let, změně rovnováhy mezi oceněním akcií a dluhopisů a výprodeji na akciových trzích.

Další teorie dává vinu Stevu Mnuchinovi a Donaldu Trumpovi, kteří svými vyjádřeními z ledna tohoto roku mohli zasít v investorech nedůveru vůči budoucí hodnotě dolaru. Mnuchin v lednu prohlásil, že slabý dolar je dobrý pro americký export. Zvyšující se deficit amerického rozpočtu v důsledku loňské daňové reformy, v kombinaci s klesajícím dolarem a rostoucí inflací, čímž vlastně dochází ke znehodnocování hodnoty amerických dluhopisů, kterými rostoucí deficit má být financován, nepředstavují pro investory příliš lákavou situaci a proto se někteří rozhodli svá aktiva na americkém trhu omezit.

Třetí teorie říká, že namísto toho, aby výprodeje vedly ke zvýšené volatilitě, se události tentokrát odehrály naopak. Nejprve začala růst volatilita, akciové výprodeje pak měly být reakcí na tento pro mnohé nepříznivý vývoj (některé burzovně obdhocované fondy se zaměřovaly na spekulace na nízkou volatilitu, přičemž prudký nárůst volatility v uplynulých týdnech v podstatě vymazal veškeré jejich zisky za posledních několik let, když jejich cena v podstatě v řádu hodin klesla ze 140 USD na pouhých 7 USD).

Pravděpodobné je, že každá z těchto teorií má kousek pravdy a k událostem vedla kombinace všech těchto faktorů.

Klíčovou otázkou nicméně je, co přinesou změny na trzích dál? Analytici se v tomto ohledu převážně shodují, že zatím není třeba obávat se konce býčího trhu. Například Jeffrey Saut, hlavní finační stratég z Raymond James, se dokonce domnívá, že býčí trh má před sebou ještě několik let. Ostatní sice nejsou vždy podobně optimističtí, očekávání recese ale zatím vyhlašuje málokdo. Pokračující býčí trh ale už nebude tak klidný, jak tomu bylo doposud, a investoři do amerických akcií se musí připravit na to, že prudké denní a týdenní výkyvy se během tohoto roku stanou běžnou součástí obchodování.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Konec dluhopisové domobrany
  V 90. letech poradce bývalého amerického prezidenta Billa Clintona James Carville prohlásil: „Kdysi jsem si myslel, že bych se, existovala-li by reinkarnace, chtěl propříště narodit jako prezident nebo papež nebo basebalový pálkař s průměrem na pálce 0,400. Teď bych se ale raději chtěl narodit jako dluhopisový trh – můžete totiž kohokoliv zastrašovat“. S čerstvou zkušeností s tzv. Velkého dluhopisového masakru roku 1994, během něhož za rok vyrostly americké desetileté výnosy z 5,5 % na 8 %, tak trefně shrnul, že v těchto dobách dluhopisové trhy ještě vesměs fungovaly (i) jako jakési tržní výbory bdělosti, které svazovaly ruce vládám, které chtěly zcela sejít z cesty rozpočtové rozumnosti. V případě růstu rozhazovačnosti totiž vystavovaly růstem výnosů stopku expanzivním fiskálním plánům.
 • Konec dodávek ruských energií? Bát by se mělo především Česko a naši sousedi
  Okamžité zastavení dodávek ruské ropy a plynu by českou ekonomiku poznamenalo prakticky nejvíce v Evropské unii. Vysoký stupeň závislosti především na plynu by se totiž mohl sekundárně promítnout i do míry nezaměstnanosti. Podle aktuální analýzy pojišťovny Allianz Trade by při tzv. black-outu bylo ohroženo více než 20 % pracovních míst v průmyslovém odvětví. I proto je podle analytiků důležité, aby se jednotlivé státy i EU jako celek začaly na tuto variantu systematicky připravovat.
 • Konec downtrendu na AUD/USD? (TA,H1)
  Australskému dolaru se v posledních seancích daří, i když ještě v minulém týdnu kulminoval propad na dvouměsíční minim...
 • Konec evropského růstu na obzoru
  Ekonomická expanze eurozóny se silně otřásá v základech. Úterní data z Německa totiž ukazují, že důvěra investorů klesla na nejnižší úroveň od roku 2012 a nástup recese se tak stal mnohem pravděpodobnější.
 • Konec globalizace!
  Geopolitická situace se neuklidňuje, ale už teď přináší vážné následky. Podle některých ekonomů nastal konec globalizace. Řekli to proto, že byť konflikt ve východní Evropě skončí, bude mezi současnými spojenci a protivníky vztah, který nebude snadné změnit. Dále, na globálních komoditních trzích je už teď chaos, protože mnoho zemí usiluje o vytvoření vlastních domácích dodavatelských řetězců. Největší dopad pociťuje energetický sektor, zvlášť evropský, který se snaží snížit svou závislost na Rusku ve věci dodávek ropy a plynu. Pokud ale Rusko své dodávky opravdu omezí, může podle některých ekonomů Evropa, která už balancuje nad propastí, spadnout do plnohodnotné recese. Rostoucí geopolitické napětí ovlivňuje i oblast zemědělství a neželezných kovů.
 • Konec intervencí aneb nehledejme šokující, kde není
  Po 1246 dnech skončily intervence ČNB a ? nic šokujícího nestalo. Koruna si spadla o pár desítek haléřů níže, zlevnilo zajištění skrze forwardy a vystoupaly (hlavně) krátké české dluhopisové výnosy. A samozřejmě se roztrhl pytel s hodnocením intervenčnímu režimu a s výhledy, co teď bude.
 • Konec intervencí záleží i na prosincovém rozhodnutí ECB...
  Mario Draghi si včera na tiskové konferenci nechal všechny možnosti otevřené. ECB nehlasovala ani o natažení ani o útlumu politiky QE (kvantitativního uvolňování). Trhy ale mezi řádky četly spíše lehce holubičí signál. Jednak díky tomu, že Mario Draghi de facto vyloučil možnost úplného ukončení QE ze dne na den. S tím sice na trhu prakticky nikdo nepočítal, ale ECB zatím “natvrdo? tuto variantu nevyloučila. Za druhé, přestože je spokojen s odolností ekonomiky eurozóny, ECB vnímá rizika současné prognózy vychýlená směrem dolů - k nižší inflaci a růstu.
 • Konec jedné země a dvou systémů
  „Hongkongský burzovní index Hang Seng dnes ztratil 5 procent své hodnoty. Prudkým propadem reagoval na zprávy o snaze Číny výrazně omezit hongkongské svobody. Zasaženy budou i další burzy ve světě, protože hrozí výrazný růst napětí mezi Čínou a Západem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Konec kvartálu, jednání s Íránem a ropa, divergence na CAD; analýza USD/CAD, GBP/CAD, EUR/AUD
  Obchodníci s ropou by dnes měli sledovat jednání mezi USA a Íránem ve švýcarském Bazileji. Podle Spojených států je šance na dosažení dohody...
 • Konec medvědího trendu na AUD/USD?
  Australské maloobchodní tržby po druhé za sebou zklamaly. V lednu vzrostly o pouhá 0,3 procenta. Nečekaně slabý výsledek přináší obavy, zda vydrží...
 • Konec obchodní války je na obzoru. Trhy reagují růstem
  „Investoři chtějí být přítomni na burze v okamžiku uzavření dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Předpokládá se totiž, že v důsledku ukončení obchodních válek trhy výrazně vzrostou. Již nyní proto můžeme pozorovat zvýšený zájem investorů o nákup akcií,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Konec omezení pohybu peněz v Kypru nadohled. Uděláme vše, abychom firmy opět přitáhli, říká ministr financí
  „Finanční systém Kypru se stabilizuje, a tak země podle plánu do ledna příštího roku zruší omezení pohybu kapitálu,“ n...
 • Konec osobních kryptopeněženek a povinná registrace vlastníků kryptoměn, schválil výbor Evropského parlamentu. Piráti jsou tvrdě proti
  Brusel, 31. března 2022 - Vlastníci kryptoměn by se podle návrhu měli povinně registrovat a identifikovat. Navzdory tvrdému odporu pirátských europoslanců to dnes schválili členové Hospodářského a měnového výboru (ECON) Evropského parlamentu. Pokud návrh projde i dalším schvalováním, budeme svědky naprosto nesmyslné regulace kryptoměn. To může mít podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy fatální následky na jejich rozvoj.
 • Konec paniky. Americké akcie rostou nejrychleji od letošního dubna
  Americké burzy dnes výrazně posilují. Klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard and Poor’s 500, přidává 1,7 procenta. To je nejvýraznější růst od letošního dubna. Pomyslný kámen ze srdce ale spadl celému burzovnímu světu, americké akcie se tak připojují k aktuálnímu růstovému trendu trhů jiných světadílů. Americké akcie tak také částečně, zhruba z jedné třetiny, korigují své propady z předchozích dní, včetně toho nezávažnějšího, středečního.
 • Konec poklesu ceny ropy?
  Cena americké ropy WTI včera vzrostla o 5,8 procenta na 31,35 dolaru za barel, když Mezinárodní energetická agentura uvedla, že očekává pokles...
 • Konec poklesů nebo korekce na cestě níž? S&P 500 zažil největší obrat za posledních 9 let
  Akciové trhy za sebou mají divoký týden. Vánoční svátky, které jsou obyčejně charakteristické klidem a pokojem, se na amerických burzách nesly v duchu velmi tubulentních pohybů. Volatilní výprodeje, které trvaly prakticky celý prosinec, po Štědrém dnu narazily na své dno a trh prudce zreverzoval.
 • Konec přílivu petrodolarů zanechal země Středního východu s obřím deficity
  Mezinárodní měnový fond včera vydal nový report k situaci na Středním východě a ve Střední Asii a není to nijak optimi...
 • Konec QE = konec jedné etapy, pinbary na denních grafech AUD/JPY, USD/CAD, měď
  Včera večer podle očekávání zastihla finanční trh volatilita, spojená se zasedáním americké centrální banky (Fed)...
 • Konec roku zakončily hypotéky s průměrnou sazbou 2,51 %, p. a.
  Dle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů sazby v měsíci prosinci mírně klesly a to ve všech sledovaných pásmech fixace úrokové sazby na 3, 5, 7 a 10 let. Průměrná sazba úvěrů na bydlení v prosinci klesla na 2,51 %, p. a., což znamená změnu o -0,05 procentního bodu oproti minulému měsíci. Od ledna, respektive února 2019, kdy sazby překonaly hranici 3 procent, se jedná o pokles o 0,53 procentního bodu.
 • Konec rostoucího trendu na EUR/USD?
  HDP eurozóny v posledním čtvrtletí 2012 navázal na špatné výsledky největších ekonomik 17členného b...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank