Neděle 04. prosinec 2022 03:53
reklama
ProTradery Purple - indikátor
reklama
Coinfy
reklama
Coinfy
reklama
Instaforex krypto

AP: Bulhaři hromadně jezdí do Turecka, propadu místní měny využívají k nákupům

27.12.2021 17:29  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Hranice mezi Bulharskem a Tureckem zažívá v posledních dnech nápor, jak se Bulhaři snaží využít propadu kurzu turecké liry k levným nákupům. Plná jsou auta, ale i autobusy. První zastávkou zpravidla bývá město Edirne, které leží jen kousek od hranice po vstupu na turecké území. Lidé si vymění leva za liry a hned vyrážejí na tržiště a do obchodů, píše agentura AP.

Na Štědrý den byl trh v Edirne plný Bulharů. Hatice Ahmedová vyrazila už ve tři ráno, aby se dostala do autobusu, který ji vezme přes hranici do Edirne. Tam si vyměnila 200 leva (přes 2500 Kč), za které dostala 1150 lir, a vrhla se na nákupy. Mezi nakupujícími byla i šedesátiletá Gulfija Osinová, která přijela nakoupit dárky dětem a vnoučatům. Jak říká, v Bulharsku je to mnohem dražší.

Turecko nyní prochází hospodářskou krizí, míra inflace už přesáhla 21 procent. To všechno má dopady na ceny potravin, pohonných hmot i domácích potřeb. Pro lidi z Bulharska se ale dá v obchodech se smíšeným zbožím nakoupit velmi levně, z Turecka tak odjíždějí s plným zavazadlovým prostorem.

Turecká lira má za sebou zatím nejhorší prosinec, jaký z hlediska kolísání kurzu pamatuje. V první polovině měsíce ustavičně klesala, až se 20. prosince dostala na historické minimum zhruba 18,40 liry za dolar. Ztráty od začátku roku tak přesáhly 60 procent. Z výrazného poklesu kurzu myjí značný prospěch například právě turisté.

Prezident Recep Tayyip Erdogan před týdnem oznámil opatření na podporu ekonomiky a stabilizaci kurzu, která počítají například s ochranou vkladů v místní měně. Lira pak zamířila prudce vzhůru a týden uzavřela kurzem 10,83 liry za dolar.

Šéf obchodního družstva Ulus v Edirne Bülent Reisoglu říká, že počet cizinců se za poslední týdny zečtyřnásobil. "Parkoviště jsou tady plná bulharských aut. Poznávací značky z Edirne či Istanbulu tady už skoro neuvidíte," dodává. "Nakupují jako smyslů zbavení, ani nevědí co, a kupují pět i deset kusů od téhož výrobku. Předpokládají, že to prodají, anebo si myslí, že už to tady příště nebude," vysvětluje Reisoglu.

Lidé ale přijíždějí za nákupy i ze sousedního Řecka, vymění eura na liry a hned vyrážejí po obchodech. Například Esra Mollaová se těší z nákupů pro sebe i pro svou rodinu.

Přestože se lira minulý týden částečně vzpamatovala, vykazuje turecká měna od začátku roku proti dolaru stále ještě propad skoro o 40 procent. Podle analytiků k tomu notně přispěl i turecký prezident, který tlačí centrální banku ke snižování úrokových sazeb.

Základní úrok se tak od září snížil o 500 bazických bodů na současných 14 procent. Všeobecně uznávaná ekonomická teorie přitom říká, že vysokou inflaci je možné snížit zvyšováním úrokových sazeb, prezident Erdogan ale tvrdí opak. Jeho opatření na podporu ekonomiky počítají s dostupností levnějších úvěrů, zvýšením vývozu a dosažením silného růstu hospodářství.

Lidé ale zatím stojí dlouhé fronty na chleba, letos v prosinci přitom za velmi chladného počasí. Vysoká inflace jim snížila kupní sílu, a tedy zhoršila životní podmínky. Pokles životní úrovně je teď v Turecku patrný na každém kroku. Erdogan vyzval podniky, aby snížily ceny, když se lira stabilizovala, v Edirne ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že obrovské skupiny zákazníků z Bulharska brzy nahradí skupiny místních.

Zdroj: AP, Ulus, ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ani závěr týdne USA nevyšel, analýza USD/CAD
  Britské maloobchodní tržby oslabily v lednu více, než se očekávalo a ztráta 1,5 procenta znamená největší propad o...
 • Ani 85 mld. USD měsíčně nestačí USA na boj s nezaměstnaností
  Tempo růstu nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP report) v lednu v USA zpomalilo. Po prosincovém re...
 • 🏆Anketa Broker Roku 2021 - hlasujte pro XTB!
  Velmi si vážíme Vaší důvěry a děkujeme Vám, že sledujete právě XTB. Pevně věříme, že se Vám naše služby zamlouvají - od pravidelných analýz a tržního zpravodajství, přes profesionální podmínky obchodování až po uživatelsky přívětivou platformu. Pokud tomu tak je, můžete nás podpořit v anketě Broker Roku 2021. Hlasování Vám zabere jen pár vteřin a Váš hlas může rozhodnout o tom, zda se nám opět podaří obhájit prvenství.
 • Anketu Českých 100 nejlepších i letos vyhrála Škoda Auto
  Soutěž Českých 100 nejlepších po jedenácté vyhrála společnost Škoda Auto. Na dalších dvou místech se stejně jako loni umístily energetická společnost ČEZ a pojišťovna Kooperativa. O výsledcích 25. ročníku soutěže dnes ČTK informovala společnost Comenius, která soutěž pořádá.
 • Anonymní tvůrce Bitcoinů Satoshi Nakamoto je 20. nejbohatší člověk na Zemi
  Satoshi Nakamoto vstoupil v polovině dubna do seznamu 20.nejbohatších lidí na světě, ale poté, co cena Bitcoinu poklesla, jmění vynálezce blockchainu významně kleslo. V minulém týdnu se Nakamoto opět dostal na žebříček 20 nejmajetnějších lidí. Cena bitcoinu raketově vzrostla a překročila hranici 60 000 dolarů. Podle odhadovaného množství bitcoinu drženého Nakamotem je vynálezce největší kryptoměny 20. nejmajetnější osobou. Nakamoto se během 5 měsíců dostal z pozice 159.nejbohatší osoby mezi top 20. Odhaduje se, že Nakamoto vlastní zhruba 1 milion bitcoinu. Ohledně vlastnictví kryptoměny panují debaty, někteří věří, že vynálezce vlastní více než 1 milion, někteří věří že jen okolo 750 000.
 • Anthony Scaramucci očekává, že bitcoin bude mít hodnotu půl milionu dolarů
  Bitcoin se propadl o více než 50 % z maxima dosaženého v listopadu 2021, ale dlouhodobí investoři by se neměli obávat o schopnost této kryptoměny dosáhnout svého maximálního potenciálu.
 • Anti-inflační boj ECB
  Poslední týdny to vypadá jako by se ECB rozhoupala a konečně začala řešit to, že inflace je permanentně nad cílem a euro na velmi slabých hodnotách, které jí nedovolí ztlumit. Přechod do restriktivnějšího módu měnové politiky v eurozóně však nebude vůbec triviální. Základní překážkou na cestě k normalizaci měnové politiky ECB je totiž veřejný dluh Itálie.
 • Antimonopolní úřad nařídil majiteli facebooku prodat platformu Giphy
  Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém dnešním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.
 • Antivirová firma z České republiky Avast vstoupí na burzu
  Česká antivirová firma Avast Software se chystá vstoupit na londýnskou burzu, jak napsala agentura Reuters a odvolala se hned na 4 nezávislé zdroje. První veřejný úpis akcií by společnost Avast Software mohl ohodnotit na 4 miliardy dolarů. Vedení společnosti doposud uvádělo, že na burzu nijak nespěchá a momentálně se soustředí zejména na spojování podniku s konkurenční společností AVG. Generální ředitel společnosti Avast Vincent Steckler nechce ale aktuální spekulace o burze komentovat.
 • AOL: Nejsou daně jako daně, aneb co vše je ve světě ke zdanění
  Nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém světě musejí strpět daně ve všech možných podobách. A třeba se vám i uleví, protože byste mohli žít třeba v zemi, která kontroluje, co jíte, v podobě tučných daní z nezdravých potravin, nebo kde koupí xeroxu dotujete Národní knihovnu, napsal zpravodajský server AOL.
 • Apetit českým spotřebitelům rozhodně nechybí
  Maloobchodní tržby i loni v listopadu pokračovaly v silném růstu. Meziročně se zvýšily o 7,9 %, po očištění o vliv vyššího počtu pracovních míst o 6,7 %.
 • Apetit investorů po francouzských dluhopisech nezastavilo ani varování S&P, výnos v aukci rekordně nízko
  „Vrchol zadlužování (francouzského státu) byl v rámci tohoto desetiletí odsunut až na později,“ upozornil...
 • AP: Huawei kvůli sankcím zastaví výrobu svých čipů Kirin
  Čínské technologické společnosti Huawei Technologies v důsledku amerických sankcí docházejí čipy pro výrobu chytrých telefonů. Firma bude kvůli sankcím příští měsíc nucena zastavit produkci svých vlastních čipů Kirin. Uvedl to podle agentury AP šéf spotřebitelské divize Huawei Richard Yu.
 • AP informuje o možném zdanění amerických výrobců energie!
  Jak uvedla agentura AP, očekává se, že Biden dnes navrhne zavést daň z neočekávaných zisků na ropné společnosti. V reakci na zprávy zaznamenaly společnosti v tomto sektoru značný pokles. Projev prezidenta Bidena je naplánován na dnešní 20:30 GMT, aby se vyjádřil k situaci v USA v oblasti paliv a ropných společností.
 • AP: McDonald's postupně otevře restaurace na Ukrajině, začne v Kyjevě
  Řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's v nadcházejících měsících plánuje znovu otevřít své provozovny na Ukrajině. S odkazem na interní sdělení firmy to uvedla agentura AP. Je to podle ní symbol alespoň částečného návratu k normalitě v jinak válkou zasažené zemi, a také ukázka podpory od americké firmy, která se stáhla z ruského trhu.
 • Apokalypsa dnešních dnů: Hrozba druhého Černobylu prudce zvýšila cenu zlata
  Dnes ráno po ruském útoku začala hořet Záporožská jaderná elektrárna, která je největší v Evropě. Strach dosáhl vrcholu, což způsobilo, že cena zlata opět prudce vzrostla.
 • Apokalypsa v Budapešti
  Nie je žiadnym tajomstvom, že drvivá väč&amp...
 • Apple a Amazon překonali odhady Wall Street 📈
  Po ukončení včerejší seance vykázali výsledky další giganti Wall Street. Apple a Amazon překonali odhady a v dnešním předburozovním prodeji se obchodují výše. Na tyto zprávy zareagovaly i hlavní americké indexy, které si taktéž připisují zisky.
 • Apple (AAPL) padá o -5,04 % - tržní analýza 13.11.2018
  Začne již brzy. Čínský vicepremiér Liu He pojede do Spojených Států a bude vyjednávat se svým protějškem ohledně podoby obchodní dohody. Jedná se o první vyjednávání před setkáním Trumpa s čínským prezidentem Si-Ťin Pchingem, které proběhne koncem tohoto měsíce v Argentině na summitu G20. Připomínáme, že Trump pohrozil, že pokud vyjednávání selžou, uvalí na čínské zboží další cla. Výsledek vyjednávání bude mít dopad na americké, ale i asijské akciové trhy. Dolar je stále silný, válcuje všechny hlavní měny a dolarový index nejeví známky oslabování.
 • Apple a Facebook na trzích nezklamaly, akcie Tesly překvapivě poklesky
  Apple a Facebook včera zaznamenali pozitivní den na trzích, zatímco Tesla poprvé ve své historii zklamala svými ročními zisky, které nedosahují očekávání trhu. Apple posílil na 1.68 USD za akcii ve srovnání s 1.41 USD očekávanými analytiky a dosáhl tržeb 1.11 bilionu dolarů, což poprvé překonalo bariéru 1.1 bilionu. Společnost se sídlem v Cupertinu má čtvrtletní čistý zisk 28.76 miliard dolarů, oproti očekávaným 22.24 miliardám dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank