Sobota 22. leden 2022 09:36
reklama
Purple Trading Hartman
reklama
fpmarkets
reklama
Dukascopy krypto
reklama
BidAskBit

Politika Fedu a ECB; jak ovlivňuje směr EURUSD

30.11.2021 17:46  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Euro během včerejšího obchodování ztratilo část svých pozic a nedokázalo je vyrovnat. I přes vybírání zisků, které bylo pozorováno na konci minulého týdne vůči americkému dolaru, tlak a rizika plynoucí z nového kmene koronaviru [Omicron] nutí investory držet se bezpečnějších aktiv.

Politika Fedu

 

Připomeňme, že na svém posledním zasedání byli představitelé Federálního rezervního systému připraveni začít omezovat program nákupu dluhopisů rychlejším tempem, aby udrželi inflaci na uzdě. Nyní, když mají k dispozici údaje o inflaci, lze s největší pravděpodobností očekávat vážnější změny během posledního prosincového zasedání Výboru pro volný trh v tomto roce. S největší pravděpodobností výbor oznámí další snížení tempa nákupů aktiv, ale důležitější bude okamžik, kdy se centrální banka uchýlí ke změně úrokové sazby z federálních fondů. Očekává se, že k tomu dojde mnohem dříve, než politici předpokládali, a to na začátku podzimu.

Existuje teorie, že pokud bude inflace dále růst a nebudou zřejmé důvody pro její zpomalení, může Federální rezervní systém zvýšit sazby ještě před úplným omezením programu nákupu dluhopisů, jak to letos v létě zamýšlela Bank of England, ale pak od této myšlenky upustila.

Údaje ministerstva obchodu za říjen ukázaly, že ceny za poslední rok vzrostly o 5 %, což je nejvyšší inflace od roku 1990. Současný základní scénář předpokládá, že Fed oznámí dvojnásobné snížení měsíčních nákupů dluhopisů a program ukončí do konce března, nikoli v létě, jak se dříve předpokládalo. Jak jsem uvedl výše, FOMC na svém posledním zasedání ponechal úrokové sazby blízko nuly a oznámil snížení měsíčních nákupů dluhopisů v rámci programu o 120 mld. USD.

Pokud vše proběhne podle očekávání, nebude to pro trh výrazný šok, protože obchodníci začali tento scénář pokládat již v říjnu – což ostatně vedlo k vzestupnému trendu amerického dolaru vůči řadě rizikových aktiv. Dřívější omezení programu dá představitelům možnost zvýšit úrokové sazby dříve, pokud to bude nutné k omezení inflace. Ještě v září letošního roku byli představitelé Fedu stejně rozděleni v názoru na nutnost zvýšení sazeb v příštím roce nebo v roce 2023.

Předseda Fedu Jerome Powell ve svém nedávném projevu uvedl, že tvůrci měnové politiky budou používat nástroje jak na podporu ekonomiky a udržení silného trhu práce, tak na zabránění růstu inflace. Ze zápisu z jednání vyplynulo, že mnozí nadále očekávají, že míra inflace během roku 2022 výrazně poklesne, zatímco mezi nimi jsou i tací, kteří se dívají na inflaci jako na stabilnější. Již po říjnových údajích o CPI se objevila skupina zastánců urychlení procesu výraznějšího omezení programu nákupu dluhopisů, ale za podmínky, že ceny budou nadále růst.

Nyní je jich zjevně více a před námi jsou údaje za listopad, které vnesou do všeho více světla. Tento pátek se také podíváme na údaje o americkém trhu práce, kde se daří velmi dobře. Pokud počet pracovních míst poroste, Federální rezervní systém spolu se svým předsedou Jeromem Powellem nebudou mít vážné důvody k odkladu.

Dovolte mi připomenout, že odstupující místopředseda Fedu Richard Clarida, kterého nahradí Lael Brainardová, guvernér Christopher Waller, prezident Fedu v St. Louis James Bullard a šéfka Fedu v San Francisku Mary Daleyová nedávno oznámili, že by bylo vhodné projednat urychlení procesu omezování současného programu na příštím zasedání FOMC 14. a 15. prosince.

Odborníci očekávají, že vzhledem k posledním údajům, které ukazují na růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí na úrovni 6,5 % anualizovaně, využije tohoto okamžiku více představitelů a ještě oznámí omezení opatření na podporu ekonomiky.

Politika ECB

Směřování evropské měny závisí také na jejích krocích ve vztahu k měnové politice. Skutečnost, že se euro vůči americkému dolaru tolik propadlo, samozřejmě nahrává regulátorovi, protože v budoucnu ovlivní export a přinese nemalé procento při tvorbě HDP. Budoucnost stimulačních opatření Evropské centrální banky se však před prosincovým zasedáním nevyjasňuje.

Nyní je již s jistotou známo, že současný program nouzových nákupů pro případ pandemie (PEPP) bude podle plánu ukončen, ale zůstane k dispozici pro případnou reaktivaci – takovou potřebu může vyvolat nový kmen koronaviru Omicron.

 

V tuto chvíli je těžké říci, jaké budou důsledky nového kmene. Vědci minulý týden uvedli, že jim bude trvat několik týdnů, než jej důkladně prozkoumají. V pátek Světová zdravotnická organizace označila kmen Omicron za "nebezpečnou variantu". A zatímco vědci tuto možnost nadále zkoumají, velký počet omicronových mutací je alarmující. Podle předběžných údajů WHO je u tohoto kmene zvýšené riziko opakované infekce.

Nicméně Dr. Angelique Coetzeeová, jihoafrická lékařka, která objevila variantu Omicron jako první, teprve nedávno vydala prohlášení, v němž příznaky Omicronu popsala jako "extrémně mírné". To mírně zmírnilo obavy investorů z možného obnovení omezení a zavedení lockdownů během vánočních a novoročních svátků.

Tento kmen údajně pochází z Jihoafrické republiky. A nyní již byly případy této varianty zaznamenány ve Velké Británii, Izraeli, Belgii, Nizozemsku, Německu a Itálii. Ve Spojených státech zatím nebyl zaznamenán žádný případ. To však zvýšilo obavy dalších zemí po celém světě a donutilo je omezit vstup z Jihoafrické republiky.

Vrátíme-li se k politice centrálních bank, již za tři týdny se ve Frankfurtu nad Mohanem naposledy v tomto roce sejdou představitelé Evropské centrální banky, aby projednali podrobnosti měnové politiky. Do té doby bude situace s novým kmenem koronaviru víceméně objasněna a s největší pravděpodobností bude hrát důležitou roli. Účelem zasedání bude připravit půdu pro pokrizové stimuly, které poskytnou dostatečnou podporu pro další boj s koronavirem – aniž by se riskovala příliš vysoká inflace. Úředníci vylučují zvýšení úrokových sazeb v roce 2022, ale chtějí si zachovat schopnost rychle reagovat na šoky.

Navzdory rostoucí hrozbě nového kmene začínají výroky politiků ECB nabývat jestřábího tónu. Členka bankovní rady ECB Isabel Schnabelová nedávno uvedla, že inflační rizika jsou

"posunuta směrem nahoru".

Stále více představitelů se shoduje na tom, že PEPP bude v březnu skutečně zastaven podle plánu. Tento záměr byl zdůrazněn v zápisu z posledního zasedání ECB. Nyní musí členové ECB rozhodnout, zda by měli posílit pravidelný program nákupu aktiv, který byl zaveden na podporu ekonomiky ještě před pandemií koronaviru, a v jakém rozsahu by jej měli zachovat.

Skutečnost, že představitelé ECB již začali hovořit o nutnosti být ve stimulačních programech opatrnější, dodává euru podporu a zvyšuje jeho atraktivitu, zejména při současných cenách.

Pokud jde o technický obraz měnového páru EURUSD

Kupující rizikových aktiv svůj úkol zvládli a včera udrželi support na úrovni 1,1260. To zachovává vzestupnou korekci eura, ale je třeba aktualizovat týdenní maxima – bez toho je problematické počítat s větším růstem. K tomu se potřebují dostat nad rezistenci 1,1315, což jim umožní dosáhnout další úrovně 1,1360. Poté bude poměrně snadné vystoupat na 1,1420. Pokud se tlak na obchodní nástroj zvýší, pak prolomení úrovně 1,1260 pár rychle vrátí zpět na 1,1220 a odtud je to co by kamenem dohodil k minimům tohoto měsíce kolem 1,1185.

Autor článku: Tým Instaforex

Upozornění: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Politická situace v Itálii znovu doléhá na indexy i na euro
  Pondělí seance sice přinesla absenci nového makra a svátek v USA a Británii, ale i tak se zdá, že mají obchodníci o zábavu postaráno. Téma pondělní seance je totiž jednoznačné a je jím politická situace v Itálii. Ta se začala znovu vyhrocovat o víkendu, kdy italský prezident Mattarella odmítl vládního kandidáta na post ministra financí a na pozici premiéra jmenoval svého kandidáta a bývalého člena MMF Carlo Cotarellliho. Ten je pověřen sestavením úřednické vlády, která ale téměř jistě nezíská podporu v parlamentu, což znamená, že země směřuje k předčasným volbám, které by se mohly konat už letos na podzim. Krize na italské politické scéně se tak prohlubuje, na což dnes doplácí především italské dluhopisové výnosy, které rostou u 10letých splatností o 20bp. až na 2,65 %.
 • Politické napětí kazí náladu na trzích: Akcie s dolarem klesají
  Narůstající napětí v Hongkongu se dnes připojilo k obavám z dalšího vývoje americko-čínské obchodní války a kazí odpoledne náladu na trzích. Wall Street otevřela v červeném, evropský index Index Euro Stoxx 600 přišel o ranní až 1% nárůst, dolar na páru s eurem umazal zisky a odpoledne lehce ztrácí a desetileté americké dluhopisy se zlatem jsou opět v kurzu.
 • Politické nejistoty nechávají trh bez jasného směru
  Finanční trhy si minulý týden užily jízdu na horské dráze, protože investoři zažívali těžké chvíle, když si měli vybrat mezi výprodejem akcií a dluhopisů. Americké státní dluhopisy zažily neklidný týden, protože Fed zveřejnil zprávu o zářijovém zasedání. Dolaru se podařilo konsolidovat zisk proti jednotné měně, protože plán italských výdajů na rok 2019 stále budí obavy. Zasedání ECB bude v příštím týdnu ve středu zájmu, neboť političtí stratégové by si mohli udržet holubičí postoj. Očekává se, že patová situace ohledně brexitu se v krátké době nevyřeší. Budou probíhat další jednání, jelikož přechodné období musí být schváleno parlamentem EU i Spojeného království. Od bruselského jednání minulý týden nedošlo k žádnému průlomu.
 • Politické otřesy v Turecku stojí za nejvyšším propadem liry od roku 2008
  Poslední vývoj na turecké politické scéně straší investory. Premiér Ahnet Davutoglu by mohl v nejbližší době odstoupit...
 • Politické zprávy z periferie spouštějí korekci, eurodolar zamířil dolů, koruna je na páteční úrovni
  Při absenci důležitějších makrodat se na začátku týdne trhy zaměřily na politická rizika na periferii eurozóny. Otazní...
 • Politický boj o nepolitickou ECB
  S blížícím se koncem M. Draghiho v čele ECB rostou spekulace o jeho nástupci. Ten končí ve své funkci v listopadu 2019. Hlavním kandidátem na jeho pozici je guvernér německé centrální banky a současný člen bankovní rady ECB J. Weidmann. Ačkoli by centrální banka měla být ze své podstaty apolitická, rozdělení pozic v bankovní radě je politickou hrou s nadnárodním přesahem. V minulosti se v čele ECB vystřídal nizozemský, francouzský a aktuálně italský zástupce. Díky principu rovnovážného rozdělení moci tak vychází řada na Německo. V poslední době se však množí náznaky, že priority A. Merkel leží jinde. Spekuluje se, že by mohla vyměnit nárok na pozici v čele ECB za vedení Evropské komise. Není možné, aby jedna země měla obě dvě tyto pozice zároveň, zvláště pokud se jedná o Německo. Logicky se tak nabízí výběr jedné z nich.
 • Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
  Ohromující nárůst obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na španělské zdravotnictví, těžce postižené roky rozpočtových škrtů, napsal server Politico. Zatímco politici všech směrů oceňují úsilí a oběti, které přinášejí španělští zdravotníci, mnozí tvrdí, že nadměrný tlak na nemocnice je přinejmenším z části důsledkem bolestivých škrtů, po kterých je země špatně připravena na epidemii.
 • Politika a centrální banky stahují dolů forint, libru či novozélandský dolar
  Na finančních trzích dnes zavládlo příznivé klima pro riziková aktiva. Přispět k tomu mohla data z eurozóny, kde průmyslový PMI překonal odhady. Dále pak svými finančními výsledky pozitivně překvapil Caterpillar.
 • Politika bez kompromisov
  Včerajšok bol na makrofundamenty nezaujímavý, n...
 • Politika ECB neplní očekávání
  Určování výše úrokových sazeb je jedním ze základních nástrojů měnové politiky centrálních bank. Sazby jim nejčastěji slouží k dosažení požadované míry inflace. V posledních dvou letech některé centrální banky experimentují se zápornými úrokovými sazbami.
 • Politika Fedu je pro trhy větší hrozbou než omikron, tvrdí Morgan Stanley
  V úterý indexy NASDAQ, S&P 500 a Dow Jones vytvořily rally, přestože ten den nebyly v USA zveřejněny žádné důležité ekonomické údaje. Během několika dní trhy získaly zpět ztracené pozice po poklesu, který mohl být počátkem krachu. Vzhledem k tomu, že historická maxima jsou opět na dosah, mohl by nový růstový trend přetrvat, protože příznivý vítr v zádech z QE stále pokračuje.
 • Politika FEDu zůstává beze změny
  Včera večer vystoupila bankovní komise americké centrální banky (FOMC) se svým prohlášením. V reakci na včerejší ...
 • Politika vládne trhom
  Amerika sa zotavujePiatkové obchodovanie prinieslo výsledk...
 • Politiku ECB určuje neznáma ratingovka
  Môj dnešný komentár pre hnonline.sk V piatok potvrdila kanadská ratingová agentúra DBRS rating Portugalska na úrovni B...
 • Poločas 2011 na pražské burze: Šťastný, kdo vsadil Fortunu? -68 % ECM, -33 % KITD
  Pražská burza se přehoupla do druhé poloviny roku 2011. Její bilance proti poslední seanci roku 2010 není investorsky příliš lichotivá. Na úrovni indexu PX jsme výše o zlomky procenta s většinou titulů na klesající straně spadového spektra. Poslední týden přinesl zhodnocení PX o 2,5 procenta, tedy trojnásobek půlročního. Vysvětlení je nasnadě, právě v pondělí 27. června pražská burza nalezla své letošní dno na úrovni 1191,50 bodu. Maximum první poloviny roku naopak padlo hned 18. ledna na metě 1276,30 bodu.
 • Pololetí zalité sluncem
  „Japonsko se na několik příštích dní stane středem pozornosti, protože právě tam se uskuteční setkání zástupců zemí G20. Potvrzeno už je několik zajímavých schůzek. Kreml oznámil schůzku Donalda Trumpa a Vladimira Putina. Americký prezident se rovněž setká s čínským protějškem a budou diskutovat o zklidnění celní války mezi Spojenými státy a Čínou,“ říká Senior Equity Trader BHS Jan Němeček.
 • Pololetní zisk těžařské firmy BHP byl nejvyšší za sedm let
  Těžařská společnost BHP Group v první polovině svého fiskálního roku zvýšila očištěný zisk o 16 procent na 6,04 miliardy USD (127,8 miliardy Kč), maximum za sedm let. Výsledky podpořil růst cen mědi a železné rudy, hlavně díky vysoké poptávce z Číny. Firma současně dnes oznámila, že vyplatí rekordní prozatímní dividendu.
 • Polovina Čechů, zhruba 4,5 milionu lidí, nemá dostatečné úspory. Během rekordní inflace letošního roku mohou velmi trpět, hrozí růst kriminality
  Celá polovina Čechů nemá dostatečné finanční úspory. Pokud by totiž přišli o svůj hlavní zdroj příjmu, vystačili by s úsporami pouze tři měsíce a méně. Což je nedostačující.
 • Polovina Němců vůbec nepojede na letní dovolenou, ukázal průzkum
  Polovina Němců letos vůbec nepojede na letní dovolenou a raději zůstane doma. Dovolenou v zahraničí jich v době pandemie covidu-19 plánuje méně než pětina, ukázal průzkum veřejného mínění pro veřejnoprávní televizi ARD.
 • Polovina trhu nyní věří, že by Fed mohl zvýšit sazby už za dva týdny. Americké výnosy přesto dál stagnují
  Na trhu s úrokovými futures se začínají dít zajímavé věci. Pravděpodobnost že by americká centrální banka mohla v polovině března zvýšit úrokové sazby totiž výrazně narůstá a po včerejším růstu se aktuálně jak podle úrokových futures, tak podle overnight sazeb pohybuje okolo 50 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading Hartman