Středa 27. říjen 2021 05:04
reklama
Admiral Markets
reklama
Admiral Markets
reklama
Dukascopy
reklama
InstaMarkets

KOMENTÁŘ (PMI průzkum, eurozóna, září 2021 – předběžný výsledek)

23.09.2021 13:01  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Růst ekonomické aktivity v eurozóně letos v září dle předběžných výsledků PMI průzkumu zpomalil druhý měsíc v řadě, přičemž zpomalení oproti srpnu bylo poměrně výrazné.

Na úrovni 56,1 ale kompozitní PMI indikátor stále naznačuje, že tempo hospodářského růstu zůstává z historického pohledu silné.

Složený PMI indikátor dosáhl letos v červenci nejvyšší úroveň za uplynulých 15 let a hodnocení poklesů v srpnu a září je dobré vnímat v tomto širším kontextu.

Růst nicméně zpomalil jak ve zpracovatelském průmyslu, jenž se i nadále potýká s nedostatkem potřebných komponent a se zpožďováním v jejích dodávkách, tak v sektoru služeb, na němž se zřejmě podepisuje probíhající vlna pandemie.

Pokles hospodářského růstu je zároveň doprovázen růstem cenových tlaků: růst nákladů byl letos v září obecně nejsilnější za uplynulých 21 let, zatímco růst prodejních cen zrychlil na třetí nejvyšší úroveň za uplynulých 20 let.

Průmyslovým výrobcům a podnikatelům ve službách se tak stále daří přenášet vyšší náklady do prodejních cen pro své odběratele a průzkum PMI potvrzuje, že se v ekonomice eurozóny dále kumulují inflační rizika.

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v září dle předběžných výsledků klesl z úrovně 59,0 na 56,1, což je nejnižší hodnota od letošního dubna.

Finanční trh očekával pokles souhrnného PMI indikátoru na úroveň 58,5.

Vykázaný pokles PMI indikátoru tak byl prudší, než se čekalo a byl výrazný i v absolutním smyslu, přesto ale PMI průzkum hlásí, že jak zpracovatelský průmysl, tak služby si udržují velmi slušné tempo růstu.

Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity a souhrnný PMI indikátor za letošní září naznačuje, že oživení hospodářského růstu je i nadále výrazné, byť ne tak silné, jako v předchozích měsících.

Zpomalení růstu aktivity hlásí jak zpracovatelský průmysl, tak sektor služeb.

PMI ve zpracovatelském průmyslu v září klesl z úrovně 61,4 na 58,7, což je nejnižší úroveň od letošního února, zatímco trh očekával pokles na úroveň 60,3.

Zpracovatelský průmysl hlásí jak pomalejší tempo růstu výroby, tak zpomalení růstu nových objednávek a zaměstnanosti.

Sektor služeb vykázal pokles PMI indikátoru z 59,0 na 56,3, což je nejslabší úroveň od letošního května a pod tržním očekáváním, jež odhadovalo pokles PMI indikátoru na 58,5.

Průzkum ve službách hlásí jak zpomalení celkového výkonu tohoto sektoru, tak nových objednávek, nicméně růst celkového výkonu a také zaměstnanosti si v případě služeb zachovává slušné tempo.

Na sektor služeb nicméně nepříznivě dopadá stávající vlna pandemie koronaviru a s ní spojené komplikace.

Průzkum PMI za letošní třetí čtvrtletí jako celek naznačuje, že ekonomika eurozóny může za tento kvartál vykázat velmi silné tempo hospodářského růstu, vyjádřeno mezičtvrtletní změnou HDP.

Výsledky PMI průzkumu za srpen a září ale zároveň naznačují, že pro letošní závěrečné čtvrtletí lze očekávat zpomalení tempa růstu HDP.

Na ekonomickou aktivitu nepříznivě dopadají jak komplikace na straně dodávek surovin a potřebných dílů v průmyslu, tak komplikace spojené s pandemií, jež dopadají na sektor služeb.

Pro vývoj v dalších měsících a čtvrtletích bude klíčové právě to, jak se bude vyvíjet situace v dodavatelských vztazích a nakolik se podaří dostat pod kontrolu situaci na straně pandemie, čemuž mohou napomoci i třetí dávky vakcinace, k nimž jednotlivé země postupně přistupují.

Průzkum PMI zároveň naznačuje kumulaci inflačních tlaků v ekonomice eurozóny a toto konstatování jistě platí i pro Evropu obecně včetně středoevropského regionu.

Tlaky směrem k růstu inflace tak lze očekávat i v průběhu podzimních měsíců – jak v eurozóně, tak v našem regionu.

Průzkumu PMI za eurozónu dává smíšené signály: pro letošní třetí čtvrtletí lze čekat velmi slušný mezikvartální výkon HDP eurozóny, do závěrečného čtvrtletí ovšem ekonomika eurozóny zřejmě vykročí se zpomalením dynamiky svého růstu.

Zároveň je patrná kumulace inflačních tlaků jak v průmyslu, tak ve službách.

Komplikace v dodávkách pro zpracovatelský průmysl jsou patrné i ve středoevropském regionu, ať již hovoříme o české ekonomice anebo o dalších regionálních ekonomikách, což se i zde projevuje na jedné straně coby brzda růstu průmyslové výroby a zároveň coby faktor, jenž tlačí výrobní náklady nahoru.

Středoevropský region se potýká s podobnými problémy jako ekonomiky západní Evropy a zejména otázka dodavatelských vztahů v průmyslu a vývoj na poli pandemie zůstávají do dalších měsíců klíčové i pro středoevropské ekonomiky.

Radomír Jáč, Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Komentář k zasedání FED
  Včerejší zasedání FEDu přineslo investorům dvě klíčové zprávy. Tou první je nová prognóza, která je méně pesimistická ve srovnání s předchozí. Americké ekonomice se přes léto dařilo lépe, než FED očekával. To umožnilo snížit letošní očekávaný propad americké ekonomiky na 3.7% z 6.5%. Míra nezaměstnanosti by měla dosáhnout 7.6% ke konci roku oproti 9.3% očekávaných dříve. Prognózu jádrové inflace FED navýšil na 1,5%. I přes toto zlepšení se však celkový obrázek nemění. Hlavní starostí FEDu jsou rizika spojená s dopadem virové epidemie na ekonomiku a dlouhodobě nízká inflace, která by se k 2% cíli měla dostat až v roce 2023.
 • Komentář k zastavení výroby automobilky Škoda Auto v ČR
  Pátek bude dnem, kdy svoji výrobu pozastaví česká automobilka Škoda Auto patřící do koncernu Volkswagen. Pozastavení výroby z důvodu preventivních opatření a ochrany zaměstnanců před šířením koronaviru je aktuálně plánováno na dobu nejméně dvou až tří týdnů. Jaké dopady na českou ekonomiku lze v souvislosti s tímto opatřením očekávat?
 • KOMENTÁŘ LYNX: Petrobehemot Aramco na burze. Volby v Británii a sazby FEDu na 2020
  Dominantní událostí tohoto týdne bylo IPO Saudi Aramco, UK volby, zasedání FOMC a evergreen poslední pětiletky – Donald a jeho cla. Začněme marketingově vděčným tématem – společností s největší tržní kapitalizací na světě je aktuálně Saudi Aramco, s hodnotou skoro 2 biliony USD. Tím předskočilo ohryzek, který osciluje okolo 1,2 bilionu. Jaké jsou v kostce důvody této kapitalizace?
 • KOMENTÁŘ (maloobchodní tržby, ČR, únor 2021)
  Tuzemskému maloobchodu se v únoru vedlo lépe, než se čekalo, přesto ale vedly uzavírky související s pandemií k dalšímu poklesu tržeb. Spotřebitelé se v rámci nákupů vrhli na internetové a zásilkové obchody, kde letos v únoru vykázaly tržby nebývalý nárůst, přesto to ale nestačilo k vykompenzování poklesu tržeb v kamenných prodejnách. V březnu ale lze čekat návrat maloobchodních tržeb k meziročnímu růstu, neboť loňské jarní měsíce představují nízký základ pro meziroční srovnání s tím, jak bylo fungování maloobchodu omezeno v souvislosti s nástupem první vlny pandemie.
 • Komentář manažerů Fidelity International: Čínské oživení
  Číně se podařilo zvládnout pandemii velmi dobře a od loňského dubna nezaznamenala další vlnu, což silně podporuje její rychlé hospodářské oživení. Čínské hospodářské oživení by se mohlo stát vzorem i pro další velké světové ekonomiky. Vzhledem k nízkému vlivu srovnávací základny dosáhl meziroční nárůst čínského HDP ve stálých cenách v 1. čtvrtletí roku 2021 desetiletého rekordního maxima. Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2019 dělal složený růst přibližně 5 procent, což je opravdu blízko k předpandemickému tempu růstu. Z hlediska odvětví zaznamenává výroba nadále rychlejší oživení než odvětví služeb; pokud se na to díváme z pohledu velikosti, obnova růstu malých společností zaostává za obnovou velkých podniků.
 • Komentář měnám: Euro k dolaru se vzpamatovává
  Po lokálním minimu na euru k dolaru v pátek na 1,23 se euro vzpamatovalo až na 1,25. Za 14 dnů nás čekají opět řecké volby a nyní bude měnový trh tápat, neboť je zakázáno publikovat po tuto dobu jakékoliv volební výzkumy. Zajímavý vývoj byl v pátek na japonském jenu, který prudce posílil až nad 77,60, vzápětí se zřejmě na nabídce na dolaru objevila japonská centrální banka, jedná se však o nepotvrzené informace. Dnes pár atakoval úroveň 78,30 jenů za dolar.
 • Komentář: Nejdůležitější události 46. týdne v Evropě a USA
  Ministři financí eurozóny se v pondělí nedohodli na uvolnění další finanční pomoci Řecku ve výši...
 • KOMENTÁŘ (nezaměstnanost, ČR, březen 2021)
  Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v březnu klesla z úrovně 4,3 % na 4,2 %. Jde o příjemné překvapení: pro březen sice bývá meziměsíční pokles nezaměstnanosti obvyklý díky působení sezónních faktorů, v rámci pandemické situace ale nebylo zdaleka jisté, že se tyto příznivé sezónní faktory letos v březnu projeví v dostatečně silné míře. V meziročním srovnání byla míra nezaměstnanosti o 1,2 procentního bodu vyšší než loni v březnu, což znamená, že se meziroční růst míry nezaměstnanosti nepatrně zmírnil z úrovně 1,3 procentního bodu zaznamenané v únoru.
 • Komentář odborníka k dnešnímu jednání ČNB
  Dnešní zasedání České národní banky přineslo hlasování o zvýšení sazeb, pro něž hlasovali hned dva členové bankovní rady, Marek Mora a Vojtěch Benda. Ti se rozhodli hlasovat pro zvýšení i navzdory hrozícímu zpomalení tempa růstu průmyslu a HDP v ČR i Německu, obavám z obchodních válek nebo faktu, že ČNB by v rámci Evropy byla jednou z mála bank, která by sazby zvyšovala. Ve světě je aktuálně obvyklou praxí sazby spíše snižovat nebo udržovat na stabilních hodnotách. ČNB je pak výjimečná také tím, že má sazby dlouhodobě poměrně vysoko, a patří tak k centrálním bankám s nejvyššími sazbami v Evropě.
 • Komentář Paula Greera: Vítězství brazilské pravice je pro trhy pozitivní, nyní záleží i na fiskální reformě
  Jair Bolsonaro vyhrál prezidentské volby v Brazílii nad levicovým kandidátem Fernando Haddadem. Výsledek tak byl v souladu s očekáváními, která v posledních třech týdnech naznačovala jeho velké vítězství. Brazilská riziková aktiva zaznamenala v posledních dvou měsících značné zotavení, neboť trh byl znatelně spokojenější s předpokladem vítězství Bolsonara, než s návratem Strany pracujících reprezentované Haddadem k moci. To je, vzhledem k nedávné historii Brazílie s prezidentem Dilmou, k nadměrnému uvolňování aktiv a korupčnímu skandálu Lava Jato, pochopitelné.
 • KOMENTÁŘ (PMI ve zpracovatelském průmyslu, srpen 2021)
  Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v srpnu mírně zpomalil: zpracovatelský sektor hlásí silný růst zakázek, zároveň jej ale i nadále trápí výrazné prodlevy a komplikace na straně dodávek potřebných surovin a dílů.
 • Komentář: Podíl zahraničních držitelů českých dluhopisů v listopadu klesl; státní dluh na konci roku zřejmě vzroste
  Podle dnes ráno zveřejněných údajů se v listopadu dále snížil podíl zahraničních držitelů českých státních dluhopisů. Celkový objem vládních obligací dosáhl 1600 miliard korun, z toho zhruba 1400 miliard bylo korunových dluhopisů na domácím trhu. A zahraniční investoři jich na konci listopadu drželi 586 miliard, tedy 42 %. Tento podíl přitom dosáhl vrcholu jen nedávno; v září činil 51,3 %. Od té doby tedy strmě klesá. Za tím stojí dva důvody. Postupně se splácely krátkodobé dluhopisy, které Ministerstvo financí vydávalo v posledních několika málo letech, aby vydělalo na záporných výnosech panujících na trhu kvůli intervencím ČNB. A zároveň nejsou pro zahraniční investory (krátkodobé „spekulanty“) české dluhopisy tak atraktivní, jak byly ještě před pár měsíci.
 • Komentář: Průmysl má již vrchol tohoto cyklu za sebou
  Indexy průmyslové aktivity PMI z regionu za září rozhodně nenadchly. Je zřejmé, že růstová dynamika má již v tomto cyklu svůj vrchol za sebou. Hodnota českého PMI spadla na nejnižší úroveň za poslední dva roky.
 • KOMENTÁŘ (průmyslová výroba, ČR, červenec 2021)
  Tuzemský průmysl si v červenci po očištění o kalendářní vlivy připsal meziroční nárůst výroby o 7,0 %.
 • Komentář Radka Jáče k rozhodnutí bankovní rady ČNB
  Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, repo sazba tedy zůstává na úrovni 0,25 %, což je plně v souladu s očekáváním finančního trhu.
 • Komentář Radomíra Jáče k průmyslové výrobě
  Průmyslová výroba vykázala v lednu meziroční pokles o 4,4 %, což bylo do značné míry dáno nepříznivými kalendářními efekty, neboť letošní leden měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku.
 • Komentář Raiffeisenbank: Bankovní statistika - březen 2020
  Celková suma aktiv bankovního sektoru v březnu vzrostla o 3,7 % meziměsíčně. Meziroční tempo růstu se díky tomu skokově zvýšilo na 8,7 %. Hlavní zásluhu na březnovém růstu má úvěrová aktivita úvěrových institucí (+12,1 % meziměsíčně) i klientů (+2,4 % meziměsíčně). Mimořádný přírůstek zaznamenaly také položky ostatní bilanční aktiva (+106 mld. Kč) a dluhové cenné papíry v držení bank (+85 mld. Kč)
 • Komentář Raiffeisenbank: Bankovní statistika - březen 2021
  Celková suma aktiv bankovního sektoru si za měsíc březen připsala 0,3 % a ukončila první čtvrtletí na hodnotě 8 757 mld. Kč. V tomto měsíci byl veškerý nárůst realizován v položkách Pohledávky za klienty (+3,3 % meziměsíčně) a Dluhové cenné papíry v držení bank (+4,6 % meziměsíčně). Celkový růst bilanční sumy pak zbrzdila položka Vklady a úvěry u centrálních bank (-4,6 % meziměsíčně). V meziročním srovnání dosahuje aktuální tempo růstu celkových aktiv hodnoty 2,9 %.
 • Komentář Raiffeisenbank: Bankovní statistika - červen 2021
  Bilanční suma bankovního sektoru dosáhla ke konci června hodnoty 8 817 mld. Kč, což představuje meziměsíční pokles o 2,2 %. Hlavní roli sehrálo snížení vkladů a úvěrů u centrálních bank o téměř 167 mld. Kč a pokles v položce pohledávek za klienty (-82 mld. Kč). V meziročním srovnání dosahuje tempo růstu celkových aktiv hodnoty 4,7 %.
 • Komentář Raiffeisenbank: Bankovní statistika - duben 2021
  Bilanční suma bankovního sektoru v dubnu vzrostla o 3,1 % a v nominálním vyjádření poprvé překročila hranici 9 000 mld. Kč (9 029 mld. Kč). Za měsíčním nárůstem stojí stále pokračující trend růstu bankovních vkladů, který se odráží v navýšení v bilančních položek – Vklady a úvěry u centrálních bank (+7,2 % meziměsíčně) a Dluhové cenné papíry v držení bank (+4,3 % meziměsíčně). V meziročním srovnání je celková suma aktiv vyšší o 4,2 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy