Úterý 19. březen 2024 11:42
reklama
Instaforex krypto ebook
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

Dopad vývoje ceny dřeva na ceny nemovitostí

17.06.2021 09:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V posledních měsících jsme svědky růstu cen komodit. Nejedná se pouze o ropu, plyn či drahé kovy, jejichž ceny jsou v médiích zmiňovány nejčastěji. Zvýšení cen se dotýká i průmyslových kovů či zemědělských produktů. Jedním z nich je stavební dřevo, které se stalo velmi sledovaným. Proto se právě na cenu komodity spojené se stavbou či vybavením nemovitostí zaměříme. Dřevo se ve velkém využívá při stavbě nemovitostí jak ve Spojených státech, tak i čím dál více v České republice.

Cena stavebního dřeva na světových trzích prudce roste, i když v poslední době došlo ke korekci. Vývoj ceny dřeva za posledních 12 měsíců ukazuje graf ze 4. června 2021. Před rokem činila jednotková cena 350 dolarů za 2,35 metrů krychlových (1000 board feet), o rok později to bylo více než 3,5krát, tedy 1284 dolarů.


Cena dřeva je tažena kombinací nevýrazného způsobu rostoucí nabídky a skokově zvýšené poptávky, která vzrostla na třináctileté maximum. Největší nerovnost na trhu se projevila ve Spojených státech, kde se jedná o stavby či opravy nemovitostí. Ty nastartovala finanční podpora určená pro všechny fyzické osoby, kterou obdržely na své osobní účty.  

Situace je taková, že poptávka v USA významným způsobem převyšuje nabídku, což tlačí cenu dřeva vzhůru, nejenom na americkém trhu, ale i globálně. Dalším důvodem, proč se poptávka ze Spojených státech přelila do dalších zemí, je fakt, že producenti dřeva dosahují v porovnání s minulými roky několikanásobných zisků. Názorně to ukazuje graf pěti předních těžařů ve Spojených státech.


Covid uzavřel pily, ani zvýšené ceny je zatím neotevřely

Na většině trhů dochází po zvýšení ceny komodity k nárůstu produkce. V případě dřeva se nic takového neděje.  Z důvodů vnímání cyklického vývoje trhu manažeři společností nepovažují za nutné, aby uváděli do provozu uzavřené pily, které byly z důvodu finanční nerentability uzavřeny v průběhu minulých let. Neplánuje se ani výstavba pil nových. Tato rozhodnutí mají přímý vliv na nižší kapacitu produkce dané komodity.

Vedení dvou velký amerických společností v této souvislosti oznámilo, že bude investovat do zlepšení produktivity existujících zařízení pro zpracování dřeva, ne do výstavby nových. Důvodem je požadovaná investice ve stovkách milionů dolarů a doba trvání stavby dva roky. Jiní producenti dřeva nedodělají ani výše zmíněné úpravy a raději si mimořádným způsobem získané finanční prostředky ponechají jako rezervu do budoucna.

Pětkrát méně nemovitostí

Efekt skokového zvýšení ceny je patrný na schématu zobrazující, na jaký počet výstavby samostatných rodinných domů by se dalo použít dřevo nakoupené za 50 tisíc amerických dolarů v květnu 2020 (modré domy) a květnu 2021 (žluté domy). Náklady na stavbu průměrného domu byly zvýšeny o 36 tisíc dolarů. V meziročním porovnání stejný finanční objem nyní postačuje pouze na pětinu nemovitostí.


Protože Kanada zavedla clo omezující export dřeva do Spojených států, tamní poptávka původně zaměřená na Kanadu se zaměřila na dřevo vytěžené v Evropě. Tento trend se týká firem v celé Střední Evropě, kromě České republiky a Slovenska se tato zvýšená poptávka významným způsobem projevila i v Německu či Rakousku.

I když je v České republice využívání dřeva pro stavby výrazně menší než ve Spojených státech (14 až 16 % v České republice versus 65 % ve Spojených státech), růst jeho ceny se projevuje i zde. A to jak v případě novostaveb (kde využívání dřeva roste), tak i u dříve postavených nemovitostí. U novostaveb současný růst ceny dřeva znamená navýšení tržních cen nemovitostí. Pokud se podíváme na zpracování dřeva (ne jeho těžby) vytěženého v České republice, tak je situace podobná jako ve Spojených státech – na zpravování vytěženého dřeva není k dispozici odpovídající kapacita.

Čím větší podíl využití dřeva ve stavbě, tím větší dopad na celkovou cenu nemovitosti. Zvýšené náklady na výstavbu se projeví zejména v případě rodinných domů. Navíc určitou část nákladů na výstavbu nemovitostí není možné odhadnout. Předem stanovené náklady na stavbu přestávají být pro stavební společnosti akceptovatelné. Buď se finální cena stanoví až po dokončení stavby, nebo si stavební společnosti do svých nákladů zahrnou vyšší cenu dřeva, aby snížily riziko vývoje jeho ceny.

Rekreační objekty ze dřeva se prodraží

Druhým tahounem růstu poptávky po dřevě v České republice je růst cen rekreačních objektů, který začal v loňském roce a letos pokračuje. Zde je silný nepoměr mezi nabídkou a poptávkou, jsme svědky výrazně převyšující poptávky a prudkého růstu cen o desítky procent, které jsou zájemci ochotni za nemovitosti zaplatit, a to i ve velmi špatném stavu. Jedním z důvodů vzrostlé poptávky po vlastnictví tuzemských rekreačních objektů je omezení cest do zahraničí. Z důvodu velmi omezené výstavby nových rekreačních nemovitostí se jedná zejména o starší chaty a chalupy, kde je dřevo velmi často používáno. Nezbytné rekonstrukce následně zvyšují poptávku po dřevě. Růst poptávky v sobě zahrnuje nejen probíhají opravy, ale i ty plánované – řada lidí začala kupovat dřevo takříkajíc do zásob na možné opravy, aby se nemuseli obávat pokračování růstu jeho ceny.

Pokud rekreační nemovitost kupuje investor, měl by daleko více myslet na rozložení rizika. Investoři do chat a chalup si nedělají podle rychlosti realizace ochodů (někdy i v řádu hodin po zveřejnění inzerátu) analýzu použitelnosti dané nemovitosti jako investičního nástroje. Měli by se zaměřit na analýzu roční míry obsazenosti, časové a finanční náročnosti udržovaní investice, o metodě financování nemluvě. Předejdou tak v mnoha případech zklamání a nenaplněnému očekávání výnosnosti investice.

Růst cen v jednom segmentu trhu nemovitostí může ovlivnit vývoj i v dalších segmentech s určitou mírou korelace. Výrazné zvýšení cen chat a chalup může mít zpětný vliv na akceleraci cen nemovitostí ve velkých městech. Úvaha zájemce o nákupu nemovitostí může být jednoduchá – jestliže vzrostly ceny chat a chalup, musí se smířit s pokračováním růstu cen nemovitostí určeným k rezidenčnímu bydlení.  

Na základě výše zmíněného realitní segment jako celek nadále zůstává pro drobné investory zajímavou příležitostí ke zhodnocení finančních prostředků, avšak při zohlednění výhodnosti investice.  V tomto případě mohou pomoci fondy zaměřené na nemovitosti, zvláště když ve svém portfoliu drží rezidenční nemovitosti nejen ve velkých městech. Mezi takto orientované fondy, patří například Salutem Fund. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů, garantující minimální 6% výnos p. a., který diverzifikuje portfolio jak typově, tak i regionálně.

Jan Dvořák, Head of Research Salutem Fund

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Donutí posilující frank SNB intervenovat?
    Poslední dny přinesly masivní zhodnocení CHF a rozsah tohoto pohybu je jasně znázorněn na grafu EUR/CHF. Ruská agrese vůči Ukrajině vedla k velmi silnému oslabení eura vůči franku a dnes byla testována psychologická úroveň na 1,0000 a dnes uvedla agentura Reuters, že SNB (švýcarská centrální banka) je připravena zasáhnout (v případě potřeby) na devizovém trhu, aby zastavila posilování franku. SNB také dodala, že ocenění franku je stále vysoko. Jak je vidět, CHF po ohlášení potenciální intervence posílil. Během pondělní seance ztrácí švýcarský frank vůči americkému dolaru více než 1 % a vůči euru asi 0,5 %.
  • Do obliby se dostávají opět defenzivní tituly
    Evropský akciový trh v průběhu dnešního obchodování příliš velkých změn nedoznává. Index Stoxx 600 v odpoledních hodinách ze včerejšího kurzu umazává pouze jednu desetinu procenta. Nedaří se především finančním domům (-1,3 %) a těžařům a zpracovatelům komodit (-1,1 %). Odpoledne rovněž začaly výrazněji padat akcie energetických firem poté, co se objevily zprávy, že obnova rafinérií v Saudské Arábii bude rychlejší, než se původně čekalo. Větší oblibě se těší defenzivní sektory jako farmaceutické společnosti, prodejci základního spotřebního zboží nebo utility, jejichž akcie shodně posilují o 0,8 %. V podobném duchu zahájily i americké akcie. Vývoj je prakticky totožný jak do výkonnosti hlavního indexu S&P 500, tak i v sektorovém rozložení. K větším pohybům mohou zavelet zítřejší výsledky zasedání americké centrální banky, která by měla dále snížit úrokové sazby.
  • DoorDash pod tlakem po snížení ratingu RBC
    Akcie společnosti DoorDash (DASH.US) v pátek klesly o 2,8 % poté, co společnost RBC Capital Markets snížila rating platformy pro rozvoz jídla z "outperform" na "sector perform" a snížila cílovou cenu na 60 USD ze 70 USD za akcii.
  • Dopad cel graduje - investoři prchají z akcií do zlata a dluhopisů
    Odpoledne úlevu nepřineslo, trhy zůstávají pod tvrdým tlakem nových amerických cel a obchodování je plně v režii averze k riziku. Akcie se noří ještě hlouběji do červeného - německý DAX padá už o 3,2 procenta, americký S&P500 si dává druhé kolo s -1,2 pct. Mezitím dál mírně klesají americké dluhopisové výnosy a dole jsou i ty evropské. Zlato si užívá skoro 2procentní růst a daří si i dalším aktivům ze škatulky "bezpečné", jako je švýcarský frank nebo japonský jen.
  • Dopad čínských tarifů na US průmysl
    Navrhované čínské tarify na americký export zboží by měly smíšené úvěrové důsledky pro americké sektory, říká Moody’s Investors Service v nové zprávě. Zemědělství a odvětví související se zemědělstvím budou nejvíce postiženy, zatímco dopad na letecký, automobilový, chemický, gumárenský průmysl a výrobce a zpracovatele plastů by byl poměrně skromný.
  • Dopad koronaviru na kryptoměny
    Smrtící a prudce nakažlivý „koronavirus“ transformoval velmi rychle téměř všechno. Zdá se, že se medvědí trend na trhu...
  • Dopad koronaviru na kryptoměny
    Smrtící a prudce nakažlivý „koronavirus“ transformoval velmi rychle téměř všechno. Zdá se, že se medvědí trend na trhu kryptoměn zastavil. Cena bitcoinů (BTCUSD) klesla z únorových 10,5 tis. USD na současnou úroveň 6,7 tis. USD, když se cena na krátko propadla pod psychologicky významnou hranici 5 000 USD. Nyní BTC vypadá stabilizovaný. Cena začala treckovat podporu na úrovních 4 419 USD a 5 500 USD, což potvrzuje mírný býčí sentiment na krypto trzích. (BTCUSD) se stabilizoval a začal oscilovat mezi úrovněmi 4 až 6 tis USD.
  • Dopad navrhovaných změn DPH by měl být mírně protiinflační
    Česká vláda nedávno představila návrh opatření, jejichž cílem je přispět ke zmírnění deficitu veřejných financí. Změny by se měly dotknout i daňového systému. Součástí úsporného balíčku je redukce počtu a úprava výše sazeb DPH. To se pravděpodobně alespoň z části odrazí v cenách dotčeného zboží a služeb, a tedy ve výsledku také v inflaci.
  • Dopad ruské politiky na světové trhy a českou ekonomiku
    Ruská politická scéna sklízí hořké plody minulých aktivit, přičemž nyní musí vysvětlovat své vojenské aktivity v blízkosti ukrajinských hranic a obvinění z přímé spojitosti s explozí v muničním skladu ve Vrběticích. „Rostoucí diplomatické napětí mezi Českem a Ruskem by nemělo výrazněji zasáhnout českou ekonomiku. V poslední dekádě dál klesal podíl českých vývozů do Ruska, a to ze zhruba 4 % v roce 2012 na necelá 2 % celkových vývozů dnes. Pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo k výraznému poklesu poptávky Ruska po českém a evropském zboží (stejnému jako v roce 2009), byly by dopady rozpoznatelné pouze v nejexponovanějších odvětvích – na prvním místě u strojařů, výrobců kovů a v automotive,“ uvádí ve svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Dopad války na Ukrajině na světovou ekonomiku
    Trh se zlatem minulý čtvrtek zklamal mnoho investorů kvůli silným intradenním výkyvům. Tehdy se ceny vyšplhaly na nejvyšší hodnotu seance 1 976,50 USD, což je nejvyšší úroveň za 1,5 roku.
  • Dopady COVID-19 limitují efektivitu snižování sazeb ČNB
    V reakci na vládní opatření proti nekontrolovanému šíření koronavirové nákazy a jejich dopad na české hospodářství se Česká národní banka zřejmě inspirovala u amerického Federálního rezervního systému. Bankovní rada ČNB totiž v úvodu března, jen pár dní po amerických centrálních bankéřích, během mimořádného zasedání taktéž snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. V dalším snižování byli čeští centrální bankéři trochu trpělivější, když na rozdíl od svých amerických kolegů alespoň vyčkali na řádné zasedání.
  • Dopady daňové reformy v USA
    Goldman Sachs varuje, že změna daňových zákonů prezidenta Trumpa připraví firmu o miliardy z jejího hospodářského výdělků.
  • Dopady inflace a jak chránit úspory
    Jak uchránit úspory před znehodnocováním? Jak se daří akciím v proinflačním prostředí? Odpověď hledá Fincentrum & Swiss Life Select ve svém komentáři.
  • Dopady koronaviru na finanční trhy a poučení z minulosti
    Světové akcie reprezentované indexem MSCI World poklesly od poloviny února téměř o 27 % a odepsaly tak více než rok budované zisky. Tento nezvykle prudký propad se samozřejmě projevil na portfoliích s akciovou složkou. Dluhopisy naopak pod tlakem nákupního zájmu investorů ve snaze uchránit své prostředky zaznamenaly výrazný nárůst cen, který negativní dopad akciové složky na celkové výsledky částečně vykompenzoval. Navzdory v historickém kontextu nízkým výnosům tak dluhopisy potvrdily svůj význam při diverzifikaci rizika.
  • Dopady koronaviru: Tři možné scénáře a varianty obchodování
    Trhy se dožadují, aby centrální banky zareagovaly prostřednictvím měnové politiky. Po masakru, k němuž na trzích došlo v minulém týdnu, už je pravděpodobně taková odezva nejspíš připravena a bude na cestě. Tradiční medicína centrálních bankéřů tentokrát ekonomice, která se zmítá v agónii, neboť se reálná aktivita prakticky zastavila, však příliš nepomůže. Zaměřme se proto na tři možné scénáře, které mohou teoreticky po epidemii koronaviru nastat a udávat další vývoj.
  • Dopady obchodních válek na finanční trh se prohlubují
    Finanční trh až doposud doufal, že obchodní válka mezi USA a Čínou, respektive zbytkem světa skončí dohodou. Proto byl pokles akciových trhů doposud relativně malý ve srovnání s tím, co je v sázce.
  • Dopady tažení wagnerovců na Moskvu
    V Rusku se o víkendu odehrál dramatický a místy až bizardní pokus o vojenský převrat. Poté co žoldnéřská armáda wagnerovců pod vedením Jevgenie Prigožina ovládla Rostov na Donu přesunula svoji pozornost přímo na Moskvu. Jak rychle však vzpoura začala, tak rychle i skončila, třebaže ne úplně jasným kompromisním řešením.
  • Dopady umělé inteligence na ekonomiku
    „Adaptace AI bude spíše vleklý proces, než revoluční změna ze dne na den. V dalších letech bude její dopad na ekonomiku jen minimální a většího boomu se dočkáme možná až v příští dekádě. Vyspělé ekonomiky budou existenčně závislé na této technologii kvůli nepříznivé demografii,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Dopady války na ekonomiku budou klíčové i pro další vývoj státního rozpočtu
    Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního března hospodařil s deficitem ve výši 59,1 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 66,1 mld. Kč, což odráží především nižší výdaje v souvislosti se specifiky rozpočtového provizoria. Na meziročním snížení deficitu se však podepsala i zotavující se ekonomika a zvýšená inflace. Obojí přispělo k vyššímu daňovému inkasu. Další vývoj je vlivem konfliktu na Ukrajině vychýlen pesimističtějším směrem.
  • Dopady války na Ukrajině na kapitálové trhy a investice klientů
    Probíhající válečný konflikt má pochopitelně i svůj ekonomický rozměr. Zcela zásadně se dotýká především Ruska, které začíná pociťovat vliv sankcí. Rubl je rekordně oslaben, ruské banky jsou nebo v nejbližších dnech budou odstřiženy od západních kapitálových trhů a do značné míry i od možností provádět zahraniční transakce. Ruská burza je uzavřena a akcie ruských podniků na Londýnské či jiných evropských burzách oslabují o desítky procent, některé až na hodnoty blízké nule.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova