Pondělí 22. července 2024 14:58
reklama
Fintokei Payout
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new

Ranní okénko - Spotřeba domácností bude dále sílit

09.06.2021 09:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25,42

USD/CZK

20,87

EUR/USD

 

1,218

USD/PLN

3,663

Ropa Brent

USD/barel

72,46

Zlato

USD/unce

1891

Aktualizováno

8:54

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes ráno německý statistický úřad zveřejnil statistiku zahraničního obchodu za duben. Dále dorazí jen květnová inflace v Maďarsku, která stejně jako v tuzemsku patrně dále mírně navýšila meziroční tempo.

Německý export v dubnu meziměsíčně vzrostl o 0,3 % a importy poklesly o 1,7 %. V porovnání s předkrizovými hodnotami (únor 2020) ztrácely exporty jen 0,5 %, importy 5,5 %. 

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuzemský maloobchod v dubnu mírně zaostal za odhady. Vyjma prodejů aut se dostavil meziroční růst o 7,5 %, přičemž medián tržního očekávání činil 10,4 %. Po zahrnutí automobilů tržby vzrostly o nevídaných 21 % r/r (odhad 25,2 %). Avšak historicky vysoká čísla odrážejí historicky silné propady z loňského dubna, kdy došlo prakticky k vypnutí maloobchodu. Výjimku tvořily obchody s potravinářským zbožím, které lidé na začátku pandemie nezřídka brali útokem s cílem předzásobit se pro možnost dalšího zhoršení situace. V případě tržeb za potravinářské zboží proto působí statistický efekt opačným směrem a prodeje potravin se neodrážejí ode dna. To vysvětluje, proč bylo potravinářské zboží jedinou kategorií, jež zaznamenala pokles. To samé platí i pro prodej přes internet. V dubnu minulého roku se již spotřebitelé pomalu začali přesouvat do online prostředí. U tržeb přes internet jsme tak v dubnu již nepozorovali silné nárůsty přesahující 40 %, ale přírůstek o „pouhých“ 14 %. S dalším rušením vládních restrikcí očekáváme, že se spotřebitelé částečně přesunou zpět do kamenných obchodů – zejména u zboží, které je lepší si vyzkoušet jako například oblečení. Na druhé straně ale očekáváme, že u některých kategorií lidé budou pokračovat v návyku online nákupů. Covidem způsobená změna v chování spotřebitelů bude tak do jisté míry zřejmě trvalá.

Právě díky přesunu do online prostředí se maloobchodní tržby aktuálně nacházejí „jen“ zhruba o 15 % pod předcovidovou hodnotou. Naopak v odvětvích, kde lockdown přesunem na internet pokořit nejde, či jen stěží, jako například v ubytování nebo pohostinství, se tržby nadále pohybují okolo 65 % pod předkrizovou úrovní.

Do dalších měsíců počítáme se sílícím maloobchodem. Dostupná vysokofrekvenční data jako například platby kartou již ukazují na rostoucí apetit spotřebitelů. Například v restauracích byly v květnu platby kartou o 2 % nižší než v květnu 2019, zatímco o měsíc dříve ztrácely na stejné období roku 2019 stále ještě 27 %. Kromě rozvolňování restrikcí maloobchod letos podpoří vysoká míra úspor, silný trh práce a snižující se nejistoty ohledně ekonomického vývoje. Nelze ovšem vyloučit možnost zhoršení pandemie, a tedy propadů v maloobchodu. Více detailů v komentáři zde: https://bit.ly/3w5rubi

Včerejší zpřesněný odhad HDP eurozóny za 1Q21 přinesl zlepšení z -0,6 % k/k na -0,3 % k/k. Meziročně tak ekonomika poklesla o 1,3 % namísto původních 1,8 %. Významně se na zlepšení podílel nečekaný mezikvartální růst italské ekonomiky. Euro na pozitivní zprávu nikterak silně nereagovalo a bez větších výkyvů se obešla i koruna. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ST: SRN zahraniční obchod
ČT: ČR index spotřebitelských cen, EUR měnověpolitické zasedání ECB, USA index spotřebitelských cen, USA týdenní počet o podp. v nezam.
PÁ: USA index spotřebitelské důvěry University of Michigan

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ranní okénko - Silná americká data potvrzují probíhající oživení
  Závěrem týdne nás čekají ještě dva zajímavé ekonomické ukazatele. V eurozóně bude zveřejněn zahraniční obchod za únor a konečný výsledek spotřebitelské inflace za březen. V USA bude sledovaný zejména dubnový index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity.
 • Ranní okénko - Situace kolem SVB představuje spíše riziko likvidity než riziko systematické
  Ekonomický kalendář dnes plní vývoj cen výrobců. Údaj za únor dorazí nejprve z Česka, později z USA, kde navíc vyjde únorová statistika maloobchodních tržeb. Mezitím bude zveřejněn výkon průmyslu eurozóny. Medián odhadu počítá s tím, že průmysl v lednu meziměsíčně vzrostl o 0,3 %, nicméně jak ukázala nedávná historie, statistikou mohou nakonec zahýbat odchylky – hlavním podezřelým je obvykle Irsko.
 • Ranní okénko - Skokový růst ceny ropy nahrál energetickému sektoru
  Dnes ekonomický kalendář plní spíše méně významná data, v čele s únorovými cenami výrobců v eurozóně a továrními objednávkami v USA. Mimo to ze Spojených států dorazí ještě průzkum mezi zaměstnavateli ohledně volných pracovních míst (JOLTS), hlavní čísla z trhu práce ale přijdou až v pátek. Včera trhy rozhýbal především zveřejněný index ISM pro průmysl, který skončil pod mediánem analytiků. Navzdory negativnímu vyznění přijal trh zprávu relativně pozitivně, protože zapadá do představ o dřívějším snižování sazeb a dále kvůli tomu, že podindex cen sledující ceny vstupů znovu zamířil pod hodnotu 50 bodů, která značí pokles cen.
 • Ranní okénko - Slabý start české ekonomiky do druhého čtvrtletí
  Hned od rána budou z Česka proudit další ekonomická data. Za několik málo minut dorazí čísla z maloobchodu, které ukážou nakolik vysoká inflace brzdí domácí poptávku. Ve stejný čas bude zveřejněna i dynamika mezd v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy nominální růst nepokryje inflaci a mzdy tak budou reálně klesat. O hodinu později přijde statistika devizových rezerv za květen, která by prozradila, pokud by ČNB v dubnu byla aktivní na devizovém trhu.
 • Ranní okénko - Směr německých vývozů nadále ovlivňuje pandemie
  Před několika minutami byl zveřejněn říjnový údaj o bilanci německého zahraničního obchodu. Stejně jako v září je i z dnešního výsledku patrné, jak koronavirová pandemie ovlivňuje z geografického pohledu směr exportů a importů. Například v září zaznamenaly exporty do Číny meziroční růst o 10,6 %, v říjnu pak o 0,3 %. Na druhou stranu byly exporty do USA, které sužuje pandemie, v září meziročně o 5,8 % nižší. Tento trend pokračoval i v říjnu, kdy vývozy meziročně klesly o 10,5 %.
 • Ranní okénko - Smíšená čísla z amerického trhu práce obchodování příliš nerozhýbala
  Po prodlouženém víkendu pokračuje ekonomický kalendář spíše v odpočinkovém tempu, kdy dnešní pomyslný vrchol představují data z eurozóny ohledně únorových maloobchodních tržeb. O něco dříve vyjde v tuzemské ekonomice ještě statistika devizových rezerv (ke konci března), vzhledem k neaktivitě ČNB ale bude sledována jen velmi okrajově. Včera již část světových trhů měla možnost zpracovat páteční data z amerického trhu práce. Statistika ale nezvykle přesně zapadla do odhadu analytiků a vzhledem k absenci překvapení nepřišel ani výraznější impuls pro zvýšenou volatilitu. Tomu tak odpovídá i včerejší výsledek obchodování na akciových trzích, kdy index S&P 500 uzavřel takřka beze změny vůči čtvrteční uzavírací ceně. Většina evropských trhů zůstala uzavřená, futures naznačují pro dnešek spíše mírně pozitivní start.
 • Ranní okénko - Smíšené zprávy z německé ekonomiky
  Poslední srpnový pátek je z pohledu ekonomických dat relativně střídmý a trhy by měly týden zakončit již v polovíkendovém módu. Rozruch mohou přinést data z USA ohledně osobních příjmů a výdajů, případně odpoledne projev Jeroma Powella v Jackson Hole. Již před pár minutami dorazil z Německa průzkum spotřebitelské důvěry, který ukázal horší výsledek, než očekával trh a nálada poklesla na nejnižší hodnotu v historii měření. Včerejší německé Ifo indexy dopadly ale lépe, než se očekávalo, a to jak v oblasti hodnocení aktuální situace, tak v budoucích očekáváních.
 • Ranní okénko - Smíšený obrázek průzkumu instituce Ifo
  Dnešní den nabídne pouze jediný zajímavější údaj a tím bude spotřebitelská důvěra Conference Board. Americkému hospodářství se dosud dařilo nad očekávání, a to zejména kvůli spotřebě domácností. Jejich důvěra v tamní ekonomiku byla totiž historicky nadprůměrná díky rostoucím příjmům a příznivé situaci na pracovním trhu, přestože se předpokládalo jeho ochlazení. V tuto chvíli ale nezaměstnanost atakuje historicky nejnižší úrovně a stále je vytvářeno značné množství nových pracovních míst. V rámci průzkumu Conference Board i v rámci průzkumu University of Michigan se zdá, že na spotřebitele zatím příliš nedoléhala vyšší inflace či vyšší úrokové sazby. Výsledky z minulého měsíce nicméně naznačily možné ochlazení domácí poptávky, kdy v případě Conference Board index důvěry spotřebitelů výrazně klesl z 103,1 bodů na 97 bodů, přičemž se očekával mírný nárůst.
 • Ranní okénko - Sníží ČNB sazby tento týden o 25bb nebo 50bb?
  Tento týden bude patřit číslům z tuzemského trhu, kdy dorazí statistika průmyslu, zahraničního obchodu, maloobchodu nebo také vývoj nezaměstnanosti. Zdaleka nejdůležitější ale bude čtvrteční zasedání České národní banky. V odhadech analytiků zhruba v poměru 2:1 převažují tipy na snížení sazeb o 25bb, kdy menší část analytiků ale předpokládá hned dvojnásobné snížení o 50bb. To ostatně v komentářích během minulého týdne nevyloučil například viceguvernér ČNB Jan Frait nebo člen bankovní rady Tomáš Holub a možnost rychlejšího tempa snižování i s přihlédnutím k patrně nižší lednové hodnotě inflace je reálná. My ovšem v rámci naší prognózy i nadále počítáme spíše se snížením o 25bb a zrychlením tempa až na březnovém zasedání, kdy bankovní rada bude mít k dispozici finální údaj o lednové inflaci.
 • Ranní okénko - Solidní tempo spotřebitelských výdajů v USA popohání HDP, ale i inflaci
  Ekonomický kalendář v závěru týdne přináší data o výdajích a příjmech amerických domácností a vývoji peněžní zásoby v eurozóně. Zpřesněný odhad amerického HDP v Q1´22 byl nakonec revidován o desetinku dolů, z -1,4 % na -1,5 % - očekávání, že silný maloobchod nakonec vytáhl výsledek HDP mírně k lepšímu, se nenaplnila. Koruna se od středečního odpoledne pohybuje v rozpětí 24,60-24,70 EUR/CZK a na poklidné obchodování ukazuje i kurz ostatních měn regionu, zlotého a forintu.
 • Ranní okénko - Spotřebitelská důvěra dostává koncem roku na frak
  Ekonomický kalendář dnes nabídne výsledky šetření mezi spotřebiteli. Data pro Německo byla zveřejněna dnes ráno od institutu GfK. Následovat budou údaje od Evropské komise, jež nabídnou pohled na situaci v jednotlivých zemích unie. Podle GfK se důvěra spotřebitelů citelně zhoršila, když saldo indexu pokleslo z -1,8 na -6,8, trh přitom počítal pouze se zhoršením na -2,7. Jedná se tak o další ukazatel, který negativně překvapil.
 • Ranní okénko - Spotřebitelská důvěra na minimech, výnosy opět rostou
  Dnešek je ve znamení předstihových ukazatelů ohledně spotřeby. Již před pár minutami dorazil GfK index měřící spotřebitelskou důvěru v Německu. Ta po předchozí stabilizaci opět poklesla a je tak na nejnižší úrovni v historii měření (od roku 2005). Odpoledne pak dorazí jeden z ukazatelů spotřebitelské důvěry v USA. I zde se čeká pokles, „jen“ ale na nejnižší úroveň za poslední rok. Zajímavý bude i vývoj cen nemovitostí, byť s větším zpožděním teprve za duben. Včera pozitivně překvapily objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a podnikatelské investice tak navzdory oslabujícímu průmyslu zůstaly v květnu silné.
 • Ranní okénko - Spotřebitelská důvěra v eurozóně na vzestupu?
  Začátek tohoto týdne se z ekonomického pohledu rozjíždí pomaleji, když po pondělku ani v úterý nedorazí větší množství ekonomických dat. Patrně nejzajímavějším údajem bude index spotřebitelské důvěry v eurozóně, který by ale patrně neměl ovlivnit čtvrteční zasedání bankovní rady Evropské centrální banky. I nadále by měl mezi spotřebiteli přetrvávat pesimismus, ač jeho míra se v posledních měsících velice pozvolně snižuje. To souvisí s postupným poklesem inflace a vyhlídkami na uvolňování měnové politiky ze strany ECB, což by se mimo jiné projevilo ve vyšší dostupnosti úvěrů.
 • Ranní okénko - Spotřebitelská důvěra v eurozóně opět klesne
  Po včerejším dalším vysokém nárůstu cen ve výrobě má český ekonomický kalendář do konce týdne volno. Naopak z eurozóny dorazí údaj o spotřebitelské důvěře, která se s největší pravděpodobností opět propadla. V souladu s očekáváním dopadl v eurozóně průmysl, který – jak již naznačovaly výsledky z některých zemích – udržel tempo a připsal si v únoru meziměsíční nárůst.
 • Ranní okénko - Spotřebitelská důvěra zřejmě poklesla, ale méně než během pandemie
  Spotřebitelská důvěra v eurozóně zřejmě poklesla v důsledku negativních ekonomických dopadů války na Ukrajině. Avšak například v porovnání s příchodem pandemie, kdy se index spotřebitelské důvěry propadl během dvou měsíců o 15,5 bodů, očekáváme mírnější efekt: z únorových -8,8 bodů se index podle nás dostal na -11,8. Spotřebitelská důvěra totiž byla v eurozóně na ústupu už v závěru minulého roku především kvůli zvyšující se inflaci. Ruská válka na Ukrajině tento problém ještě umocňuje a k tomu ohrožuje ekonomické oživení.
 • Ranní okénko - Spotřebitelská nálada v eurozóně dále pomalu roste
  Dnes je ekonomický kalendář spíše víkendový a na pořadu dne nejsou žádná významná makroekonomická data. Pozornost trhu se tak bude soustředit na pokračující výsledkovou sezónu a pomalu se již bude posouvat k příštímu týdnu, ve kterém zasedá jak Fed, tak Evropská centrální banka. Od obou institucí je očekáván 25bodový hike, který je takřka jistý. Zásadnější tak bude výhled, který ukáže, zdali se centrální banky již dostaly do cíle cyklu utahování sazeb, nebo zda plánují pokračovat ve zvyšování. Jak u Fedu tak u ECB očekáváme, že již půjde o poslední hike, v obou případech jsou ale rizika vychýlena tím směrem, že by v letošním roce mohlo dojít ještě k jednomu navýšení sazeb.
 • Ranní okénko - Spotřebitelská nálada v eurozóně zůstane na bodu mrazu
  Dnešek před pár minutami odstartoval vývoj cen německých výrobců. Meziroční přírůstek překonal i nejčernější očekávání trhu a opět se ukazuje, že jak výrobní, tak následně spotřebitelská inflace, bude ustupovat pomaleji než se čekalo. K tomu se odpoledne přidá index spotřebitelské důvěry v eurozóně, který ve výsledku tak trochu představuje reakci na cenový vývoj a očekávat proto lze další velmi nízké číslo. Včera zveřejněné zápisky ze zasedání ECB utvrdily trh v názoru, že sazby se začnou zvyšovat již v červenci. Trh tak aktuálně zaceňuje, že se bude hikovat od července na všech letošních zasedáních, tudíž 4x.
 • Ranní okénko - Spotřebitelská nálada v USA citelně ochladla
  Evropský ekonomický kalendář je pro dnešek prázdný a budeme odtud tak sledovat hlavně další dějství nekonečných vyjednávání o brexitové dohodě. Navzdory tomu, že již byl několikrát překročen „nejzazší možný termín“, jednání pokračují, a oficiálně nepotvrzené informace naznačují možný posun.
 • Ranní okénko - Spotřebitelské náladě v Evropě chybí impulz pro zlepšení
  Spotřebitelská důvěra v eurozóně se pohybuje na nejnižší úrovni za poslední desítky let a s teprve očekávaným příchodem recese se dá jen těžko očekávat obrat. Na druhé straně ale předpokládáme, že současná rizika ukazatel již víceméně zahrnuje a nemělo by proto docházet k dalšímu výraznému poklesu. Od říjnové aktualizace indikátoru očekáváme podobně jako medián trhu stabilitu v okolí zářijové hodnoty, tedy poblíž -30 bodů. V nejnižším bodě během pandemie byl indikátor na -14 bodech.
 • Ranní okénko - Srpen evropskému maloobchodu vyšel
  Dnešní datový kalendář je prázdný s výjimkou srpnové statistiky amerického zahraničního obchodu. Ten tradičně je a bezpochyby i nadále bude deficitní, přičemž pandemie bilanci dále zhoršila. Trh předpokládá snížení z červencových -63,6 na -66,2 mld. dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster