Středa 17. duben 2024 01:27
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster srovnani

Převis slovenského dluhu na českým je nejvyšší od roku 2001. Převis slovenských úroků z něj nad těmi z dluhu českého je ovšem v porovnání s tehdejší dobou jen sedminový

22.04.2021 16:04  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Převis slovenského veřejného dluhu nad českým byl v roce 2020 nejvyšší od roku 2001. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. V případě Slovenska činil loni veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu rekordních 60,6 procenta (viz Graf 1 níže). Dosud Slovensko vykázalo nejvyšší dluh ve své novodobé historii v roce 2013, a sice 54,7 procenta. Český veřejný dluh v poměru k HDP loni dosáhl úrovně 38,1 procenta.  

Rozdíl mezi loňským dluhem slovenským a českým tedy představuje 22,5 procentního bodu. Naposledy byl tento rozdíl vyšší ve zmíněném roce 2001, kdy činil 28,4 procentního bodu (viz rovněž Graf 1 níže). 

Graf 1: Slovenský veřejný dluh je nejvyšší v historii, jeho převis nad dluhem českým nejvyšší od roku 2001.


Slovensku se poté dařilo dluh snižovat, zejména v důsledku liberálních reforem někdejšího ministra financí Ivana Mikloše z počátku tohoto tisíciletí. Takže roku 2008 byl dluh obou zemí prakticky totožný, když na Slovensku představoval 28,6 a v Česku 28,1 procenta. Od té doby ale dluh obou zemí kvůli globální finanční krizi a později globální pandemické krizi opět narostl. Na Slovensku mezi lety 2008 a 2020 o 32 procentních bodů, v Česku ve stejném období o deset procentních bodů.  

Česku se totiž dařilo poměrně výrazně, výrazněji než Slovensku, snižovat dluh v celém období let 2013 až 2020, tedy v období po globální finanční krizi a evropské krizi dluhové. Česko v tomto období snížilo svůj dluh o 6,3 procentního bodu, tedy pátým nejvýraznějším tempem v EU. V EU ve stejném období dluh výrazněji než ČR snižovalo už jen Irsko, Nizozemsko, Malta a Německo (viz Graf 2 níže). 

Graf 2: Česko od konce roku 2013 do konce roku 2020 snížilo svůj dluh pátým nejvýraznějším tempem v EU. 


Navzdory uvedenému rozevření nůžek mezi slovenským a českým dluhem do největší šíře od počátku milénia nedochází ani vzdáleně k obdobnému rozevření nůžek mezi úrokovými platbami ze slovenského dluhu a těmi z dluhu českého. Loni úrokové platby ze slovenského dluhy činily 1,2 procenta HDP, zatímco úrokové platby z dluhu českého odpovídaly 0,8 procenta HDP. Převis úrokových plateb Slovenska nad úrokovými platbami Česka byl tedy loni jen zhruba sedminový v porovnání s dobou počátku milénia, kdy byl naposledy převis slovenského dluhu na českým tak výrazný jako v teď (viz Graf 3 níže). 

Graf 3: Převis slovenského dluhu nad českým je nejvyšší od roku 2001, převis úrokových plateb Slovenska z jeho dluhu nad těmi, které hradí Česko z dluhu svého, je ovšem jen zhruba sedminový oproti tehdejšímu stavu.


Slovenský dluh tedy citelně narůstá nad úroveň dluhu českého, ale náklady tohoto dluhu ani zdaleka podobný nárůst převisu nevykazují. Klíčovým důvodem je fakt, že úrok na slovenském dluhu stlačují zásahy Evropské centrální banky (ECB). Ta v rámci svých programů odkupu aktiv, známých jako kvantitativní uvolňování, vykupuje právě i slovenský dluh. Svými nákupy za nově vytvářená eura stahuje z trhu dluhopisy slovenské vlády, činí je tak vzácnější, což zvyšuje jejich cenu, a tudíž snižuje jejich výnos, resp. úrok (viz Grafy 4a, 4b níže).

Grafy 4a, 4b: Kvantitativní uvolňování ECB způsobuje, že i když roste převis slovenského dluhu nad českým (svrchní část horního grafu 4a), tak Slovensko paradoxně platí v porovnání s Českem stále nižší úrok ze svých dluhopisů (spodní část horního grafu 4a, dolní graf 4b).



S programem kvantitativního uvolňování ECB začala už v roce 2015, v době pandemie jej loni ještě zintenzivnila. Dluhopisy vlády ČR prakticky jako jediné v celé EU netěží ze stlačování úroků v podání centrální banky (viz Tabulka 1 níže). Česká národní banka zatím kvantitativní uvolňování neprovádí, ač tak zřejmě bude moci případně činit, vyžádají-li si to a umožní-li to okolnosti, kdykoli i za horizontem letošního roku. Příslušnou legislativu nedávno schválila Poslanecká sněmovna.     

Tabulka 1: Česko je jedinou a poslední zemí EU, které v zásadě od nákladů dluhu neulevuje centrální banka, ať už přímo či nepřímo.


Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Přes 130 zemí včetně ČR se přelomově dohodlo na minimální podnikové dani. Česku přinese zhruba dvě miliardy korun ročně
    Celkem 136 zemí a jurisdikcí, které dohromady vytváří přes 90 procent světového hrubého domácího produktu, včera uzavřelo přelomovou dohodu, jež přitvrdí boj proti daňovým rájům. Dohodly se totiž na minimální podnikové dani ve výší alespoň patnácti procent, které od roku 2023 budou čelit nadnárodní podniky. Ty dosud využívají třeba zemí typu Irska, kam účetně přelévají vlastní zisky, aby snížily svoji daňovou povinnost. Země, jako je Irsko, přestože je součástí EU, tak představuje svého druhu „offshore“. Dalšími „offshory“ jsou v rámci EU Nizozemsko nebo Lucembursko.
  • Přes 700 snížení sazeb od pádu Lehman Brothers. Lze z toho vůbec ven?
    Jedno snížení sazeb každé tři obchodní dny. Nejméně tímto tempem míří dolů s úroky centrální banky ve světě od pádu Lehman Brothers v září roku 2008. A klíčovou otázkou je: jak z toho ven? Lze z toho vůbec ven?
  • Přetahovaná o fiskální pomoc pokračuje a trhy zůstávají pozitivní. Koruna pod 27,00
    Otázka amerického fiskálního balíku dál poutá pozornost investorů. Včerejšek přinesl některé nadějné zprávy, projevy důvěry a kompromisní návrh republikánů v celkovém objemu 1,5 bilionu. Demokrati však už proškrtali svůj původní návrh na 2,2 bilionu a pro Bílý dům je údajně problém cokoli začínající dvojkou, takže ke kompromisu stále zbývá trnitá cesta. Trhy podle nás zůstávají optimističtější než před pár dny, ale bezhlavě na fiskální pomoc nesázejí. Pokud by však prošla, byl by to silný pozitivní impuls.
  • Přetahovaní mezi býky a medvědy – bude cena BTC znovu testovat hranici 19 000 dolarů?
    Cena BTC i nadále bojuje proti Tetheru (USDT), protože býci a medvědi se přetahují o to, kam by se cena bitcoinu měla ubírat, když se blíží měsíční závěr.
  • Přetrvává důvěra v českou i německou ekonomiku
    Zejména díky optimismu obchodníků a investorů se daří i domácí ekonomice, česká koruna v současné době pokračuje v postupném posouvání svých pozávazkových maxim a daří se jí velmi dobře. Potvrzena byla i dobrá kondice domácího hospodářství. Nálada se zatím zlepšuje i v Německu, o čemž vypovídá IFO index. I když zde vládne tlak z hrozby předčasných voleb, na trzích se to zatím neprojevuje.
  • Přetrvávající nejistota ohledně očekávaného zvyšování úrokových sazeb Fedu
    Trh s kryptoměnami v posledních sedmi dnech opět do značné míry stagnoval, a to kvůli přetrvávající nejistotě z očekávání zvyšování úrokových sazeb Fedu.
  • Přetrvává nedostatek platiny
    Světová rada pro investice do platiny oznámila růst poptávky po platině. Nabídka je ale stále omezená, takže trhu hrozí deficit téměř jednoho milionu uncí.
  • Převážně pozitivní den díky spekulacím o hlavních tématech
    Zatímco včera ještě některé trhy váhaly, dnes ráno optimismus propuká naplno. Hlavní akciové trhy míří strmě vzhůru, znovu v čele s DAXem (+1,3 pct). Dluhopisové výnosy rostou (německý 10Y o 2 bps) a eurodolar stoupá nad 1,22. Zatímco ropa jen drží pozice, zlato využívá k růstu slabší dolar. Libra se proti dolaru už dostala nad 1,35, dál však nepokračuje.
  • Převážně pozitivní den díky spekulacím o hlavních tématech
    Růst hlavních akciových trhů dnes není úplně plošný, ale vybrané indexy si vedou slušně. V Evropě je to DAX stoupající skoro o procento, v zámoří o 0,6 pct roste Nasdaq . Naproti tomu pařížská burza jen stagnuje a londýnská míří dolů.
  • Převezme Google společnost HubSpot v hodnotě 34 miliard dolarů? 📌
    Alphabet, mateřská společnost Googlu, údajně zvažuje nabídku na převzetí společnosti HubSpot, která se zabývá online marketingovým softwarem a jejíž hodnota je v současnosti odhadována na 34,2 miliardy dolarů. Zdroje obeznámené se situací prozradily, že Alphabet konzultuje potenciální nabídku s investiční bankou Morgan Stanley. Mezi hlavní úvahy patří hodnota nabídky a pravděpodobnost získání antimonopolního souhlasu uprostřed zvýšeného dohledu regulačních orgánů ze strany administrativy amerického prezidenta Joea Bidena. Pokud by společnost Alphabet k nabídce přistoupila, jednalo by se o její dosud největší akvizici a jednu z největších v posledních letech mezi technologickými giganty.
  • Převládne opatrnost, nebo nákupy za nižší ceny? Akcie dopoledne lehce rostou
    Strach investorů z druhé vlny nákazy ve srovnání se včerejškem ustupuje, aspoň jak naznačuje vývoj na finančních trzích. Na propad akcií včera na Wall Street navázala Asie, ale Evropa začala mírným růstem a po lehkém zhoupnutí si zisky zhruba drží. Dluhopisové výnosy se od včera mírně zvedly, načež zůstávají víceméně stabilní. Zlato však přidává dalších pár desetin procenta.
  • Převzetí Avastu je historicky největší akvizicí původem české firmy, objemově zhruba odpovídá pět let starému nákupu Plzeňského Prazdroje a dalších čtyř pivovarů. Akcie Avastu rostou
    Akcie antivirové firmy Avast dnes rostou o zhruba 3,2 procenta, jak na pražské, tak na londýnské burze. Trh tak pozitivně přijímá informaci o jejím převzetí americkou softwarovou společností NortonLifeLock. Transakce představuje historicky největší akvizici původem české firmy. Hodnota transakce přesahuje v přepočtu 186 miliard korun.
  • Převzetí francouzských aktiv Uniperu EPH schválila Evropská komise
    Společnost EPH Daniela Křetínského může po schválení Evropské komise převzít francouzská aktiva Uniperu. Podle EK navrhované spojení neohrožuje hospodářskou soutěž a činnosti společností se v Evropské unii nepřekrývají.
  • Přežije dolar bankovní krizi?
    Zlato prudce vzrostlo nad 2000 USD za unci poté, co generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon v úterý řekl, že bankovní krize ještě neskončila. Dolar přitom výrazně oslabil.
  • PŘEŽIJETE IRACIONÁLNÍ FÁZI TRHU? 🔴 Známe největší hrozby ⚡️ Bitcoin FOMO ETF a spokojení maxíci
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Příběh klesajícího dolaru pokračuje
    Dolar během středy a čtvrtka i nadále oslaboval, aby se dostal na rekordně nízké úrovně. Vývoj se ale otočil, když se do hry se silným prohlášením vložil i americký prezident Donald Trump.
  • Příběh na trhu: Beyond Meat stoupá v předobchodní fázi o 50 %, protože investoři vidí další katalyzátory budoucí ziskovosti 📈
    Akcie společnosti Beyond Meat (BYND.US), výrobce rostlinných náhražek masa s vysokým obsahem bílkovin, dnes před zahájením obchodování na Wall Street posilují o více než 50 %. Společnost se snaží zotavit z období vysokých nákladů a utlumené poptávky po drahých rostlinných výrobcích. I když potíže, které zažívá, rozhodně nejsou u konce, investoři doufají v postupné zlepšování ziskovosti. Akcie společnosti zažily v posledních letech masivní výprodej, během něhož kapitalizace společnosti klesla z více než 14 miliard dolarů v roce 2020 na současných méně než 500 milionů dolarů. Proč tolik euforie po čtvrtletních výsledcích a "překlopí" se spotřebitelé v zájmu vlastního zdraví opět na rostlinné maso?
  • Příběh na trhu: Debut iPhone 15 - před Apple je zlomový okamžik? 💥
    Je to téměř 16 let od legendárního uvedení prvního iPhonu, který v červnu 2007 šokoval svět a odstartoval nákupní šílenství po produktech Apple. Po celou tu dobu si gigant ze Silicon Valley užíval téměř exponenciálně rostoucích prodejů svých vlajkových produktů, po kterých následovaly rekordní tržby, marže a zpětné odkupy akcií v hodnotě stovek miliard dolarů. Včerejší představení nového iPhonu 15 ale další technologickou revoluci nepřineslo. Změny oproti předchozí verzi 'Apple phone' se zdají spíše kosmetické než převratné. Nové Apple Watch také neotřásly světem nových technologií, a to i přes několik „gadgetových“ funkcí. Uvedení nového iPhonu navíc přišlo v době, kdy globální ekonomika balancuje na tenkém laně a vyhýbá se recesi, v době napjatých vztahů mezi Washingtonem a Pekingem. Bude uvedení nového modelu na trh pro společnost dalším „obchodním úspěchem“? Nebo se jedná o hrozbu, která ukáže Wall Street inflexní bod? Koneckonců, pokud něco nemůže trvat věčně - musí to jednou skončit.
  • Příběh společnosti GameStop může skončit happy endem
    „Současná cenová rally na akciích GameStop je založena na očekáváních silného růstu společnosti v budoucnu. Růst akcií GameStop nemá nic společného s reálnými výsledky společnosti. Je tedy značně chatrný a kdykoliv může přejít do silné cenové korekce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Příběh z trhu: Itálie na pokraji snížení ratingu agenturou Moody's? 📊
    Poslední dny mohou naznačovat, že na trhu je klid. Je to však pouze zdání, protože je možné, že dojde k otřesu. To vše kvůli aktualizaci ratingu země G7. Máme se čeho bát?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Xtrade
Forex Yard
Pax Forex
reklama
FTMO král