Pátek 29. březen 2024 03:21
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

Americké prezidentské volby skončily, výsledek zatím nejistý, zlato vyčkává

06.11.2020 09:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Událost, na kterou se upírají zraky celého světa, se blíží ke svému závěru. Americké prezidentské volby jsou bezesporu nejočekávanější, nejsledovanější a nejnapínavější v historii USA. Celý svět nyní sleduje, jak asi dopadnou a jakou cestou se USA vydají příští čtyři roky. Zbývá dopočítat poslední hlasy, v několika státech a celý svět se dozví, kdo se stane na čtyři roky nejmocnějším mužem světa. Jak na tuto událost reagují finanční trhy?

Finanční trhy zažívají pocit nejistoty, což se promítlo do propadů akcií. Jsou rovněž pod tlakem po výrocích prezidenta Trumpa, který je odhodlán v případě prohry zpochybnit výsledky, tato nejistota pro ně vůbec není žádoucí. Naopak nahrává bezpečným přístavům, jako je žlutý kov.

Na definitivní výsledek voleb netrpělivě čekají již zmíněné investoři napříč celým světem. Pokládají si otázku, jaká bude konečná reakce trhů, jak velké propady mohou být, anebo naopak. Rovněž drahé kovy čekají na konečné výsledky a tato nejistota nahrává právě bezpečným přístavům, jako je zlato.

Dne 2.11. se cena zlata pohybovala na úrovni cca 1 880 USD za unci až k úrovni cca 1 896 USD za unci. V den voleb jsme viděli posun k úrovni cca 1 890 USD až k cca 1 915 USD , nyní v průběhu sčítání se cena zlata udržuje kolem 1 932 USD. Tedy je možné říci, že nějaký zásadní pohyb se zatím neudál a cena stále osciluje kolem úrovně cca 1 900 USD. Může to být určitý klid před bouří, pokud by se situace vyostřila díky neuznání voleb, možným nepokojům v americké společnosti, jelikož národ je silně rozdělen a nikdo neví co bude dále.

Možné scénáře:

Výhra Donalda Trumpa: Pro růst ceny žlutého kovu by mohly hrát faktory, jako určité zklamání z prohry Joe Bidena, který byl favoritem a pozitivním faktorem pro finanční trhy. Je otázka, jak bude Donald Trump schopen překonat nynější krizi, kterou z počátku zlehčoval, nejen tedy pandemickou, ale i ekonomickou, může docházet k růstu napětí ve společnosti, k protestům. Zvyšující se nejistota může podporovat růst ceny zlata v druhém mandátu Trumpa. Naopak, trhy již nemusí zareagovat prudce, jelikož již 4 roky znají jeho styl vlády a ví, co od něj do určité míry mohou očekávat. Tedy prvotní šok nemusí být nijak velký a cena zlata nemusí vzrůst razantně.

Výhra Joe Bidena může přinést větší uklidnění trhům, a tedy cena zlata může reagovat minimálně, možná i určitou korekcí směrem dolů. Naopak by mohlo dojít k růstu na finančních trzích, které budou vnímat uklidnění situace příchodem někoho jiného, možná více čitelného a předvídatelného. Nicméně, pokud by došlo k vítězství Bidena, a také k převaze demokratů ve sněmovně reprezentantů mohlo by to být podle různých analýz spíše hnacím impulsem pro růst žlutého kovu. Jejich politika bude založena na velkých finančních podporách, což je na jedné straně pozitivní pro finanční trhy, nicméně vytváří to z dlouhodobého hlediska velice ornou půdu pro drahé kovy.

Větší riziko spatřuji v tom, pokud by současný prezident prohrál a nechtěl by uznat výsledky voleb nebo by volby skončily velmi těsným rozdílem. Pokud by například Trump odmítl předat moc, vyvolal by větší napětí, nejistotu, a to by se pak mohlo projevit ve výraznějším růstu ceny zlata. Inaugurace nového prezidenta probíhá pravidelně a to k 20. lednu následujícího roku po zvolení. Tedy následující 3 měsíce by mohly být velmi nejisté, pokud tedy budou výsledky těsné nebo je Donald Trump neuzná. Tento výsledek by mohl zlato posunout výrazněji nahoru.

Ať už volby dopadnou jakkoliv, jsou jen kapkou v moři problémů, kterým dnešní svět čelí. Faktorů, které ovlivňují cenu drahých kovů je nespočet a krátkodobé hledisko nehraje téměř žádnou roli. Výkyvy jsou neustálé, ale až dlouhodobý trend ukazuje tu pravou funkci kovů. Hnacích motorů pro cenu žlutého kovu je nespočet, jako například nízké úrokové sazby, tištění peněz, inflace, dluhy, geopolitické problémy, a to vše bude v dlouhodobém horizontu posouvat cenu výše.

Autor: Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké mzdy rostly o 3,2 %. Dolar silnější na většině párů, daří se i ropě
    Po včerejší korekci dnes na finančních trzích zavládla o něco vstřícnější atmosféra, a to hlavně díky ranním zprávám z Číny, kam by měla už v pondělí odcestovat americká delegace k jednání o podmínkách uzavření obchodní dohody mezi oběma zeměmi. Indexy tak na výplach v USA nenavázaly a už od ranních hodin se drží v zelených číslech, což platí nejen pro Asii a Evropu, ale hlavně i pro Ameriku, kde rostou futures o více než jedno procento a likvidují tak přibližně polovinu včerejších ztrát.
  • Americké mzdy zpomalily a nezaměstnanost stoupla
    Přání slabšího trhu práce ani tentokrát nebylo vyslyšeno úplně, ale určité signály v únorovém reportu najdeme a finančním trhům by to ke spokojenosti mělo stačit, ačkoli prvotní reakce byla docela nejistá. Data zveřejněná americkým ministerstvem práce za únor jsou relativně ke konsensu smíšená, při silnější tvorbě nových pracovních míst, ale vyšší nezaměstnanosti a pomalejších mzdách. Jako hlavní číslo obvykle trh sleduje počet nových pracovních míst.
  • Americké Nonfarm Payrolls zklamaly. Co to znamená pro měnovou politiku Fedu?
    Americké akciové indexy se v pátek usadily níže. Nonfarm Payrolls nebyl jedinou důležitou zprávou, která byla v pátek ve Spojených státech zveřejněna. Ačkoli tento údaj nemohl mít žádný vliv na dolar, na akciový trh určitě vliv měl. Zpráva o nezaměstnanosti tak zaznamenala pokles o 4,2 %, což naznačuje, že míra nezaměstnanosti se stále blíží svým předpandemickým úrovním.
  • Americké nové objednávky zklamaly, USD ztrácí na většině měnových párů
    Po včerejším mírném pádu si dnes evropské indexy svou cenu ve většině případů drží, nebo své pondělní ztráty mírně kor...
  • Americké obchodování přináší zlepšení. Inflace i technika trhy zatím podržely
    Situace na finančních trzích je odpoledne lepší, k čemuž přispěla i nová data. Americké obchodování na akciových trzích ale začalo smíšeně a těžko zatím vyhlásit konec současné korekce. Evropské akcie trochu ubraly ze svých denních ztrát. Výnosy amerických dluhopisů mezitím lehce stoupají a dolar se snaží setřásat své mírné ztráty.
  • Americké obchodování smíšené, Asie oslabuje
    Indexy v zámoří uzavřely včerejší obchodování smíšeně. Průmyslový Dow Jones (-0,36 %, 27 934,02 b.) mírně ztratil, zatímco technologický NASDAQ (+0,24 %, 8 570,66 b.) svou hodnotu lehce zvýšil. Široký S&P 500 (-0,06 %, 3 120,18 b.) skončil prakticky beze změny. Ropa (WTI -3,23 %, 55,21 USD) včera padala druhý den v řadě a stáhla sebou energetický sektor, který měl nejhorší výkon. Kvůli špatným výsledkům a horším projekcím se na chvostu umístily prodejci Kohl’s (-19,49 %, 47,02 USD) a Macy’s (-10,9 %, 15,04 USD). To může svědčit o zpomalující maloobchodní poptávce.
  • Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby překvapily, bulletin SNB a analýza USD/CHF
    Italské maloobchodní tržby v lednu stagnovaly, ve srovnání s prosincem zůstaly nezměněny. V prosinci přitom do&sc...
  • Americké PPI pod očekáváním
    V meziměsíčním vyjádření jsou jádrová inflace PPI a celkové údaje také pod očekáváním trhu. Základní hodnota klesla na -0,1 % oproti očekávání 0,3 %. Hlavní hodnota klesla na -0,5 % m/m oproti očekávání 0 % m/m růstu.
  • Americké PPI stagnuje, odpolední pohled na EUR/USD
    Americký index cen výrobců (PPI) zůstal v červenci beze změny v porovnání s červnem (0,0 procent). PPI tak potvrd...
  • Americké prezidentské volby – klimatická krize jedním z hlavních témat
    V amerických prezidentských volbách se stala poprvé v historii významným tématem klimatická změna – spolu s ekonomikou, rasovým napětím a policejní brutalitou. Do povědomí veřejnosti se dostala zejména proto, že se důsledky člověkem způsobené klimatické změny projevují v poslední době stále častěji. Jen v měsíci srpnu zaznamenaly Spojené státy průměrnou teplotu vyšší, než je 100letý průměr. Letos v září zdevastovaly rozsáhlé požáry na západě Spojených států nespočet domů a celé akry lesů. Události spojené s klimatickou změnou jsou čím dál častější a ničivější.
  • Americké prezidentské volby v centru pozornosti
    Duel mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem v amerických prezidentských volbách stále probíhá. Uvidí se, zda-li americký prezident Trump přijme výhru Bidena, nebo jestli ve středu dopoledne pokročí se svou „hrozbou" a řekne, že půjde k Nejvyššímu soudu USA - hrozba není překvapením po několika komentářích v posledních týdnech.
  • Americké provizórium
    Dvaja hlavní vyjednávači Harry Reid (republikán) ...
  • Americké reality: Banky mění strategii, domy už neudají ani za náklady. Obama podpoří i spekulanty
    Americký realitní trh se posunul do nové dimenze. Banky už nejsou schopny zabave...
  • Americké reality: Prodeje starších domů rekordně oživily, neprodaných nejméně za 10 let. Wall Street sílí
    Před volbami lepší, po volbách horší? Údaje o prodejích starších domů v USA toto „pravidlo“ nepotvrdily, ...
  • Americké rezervy srazily ropu, akciím však moc nepomohly
    Začátek středečního obchodování hodně ovlivnilo dění na ropě. Její cena spadla, poté co USA oznámily uvolnění 180 Mb ze strategických rezerv. Při jednom milionu barelů denně by to stačilo na půlroční podporu nabídky, jde celkově o rekordní objem a USA přesvědčují i další země k podobnému kroku. Na ropném trhu by tím zmizel přechodný deficit nabídky. Ropa zareagovala poklesem asi o 5 dolarů.
  • Americké ropné zásoby začínají klesat. Ropa ale vyhráno ještě zdaleka nemá
    EIA včera zveřejnila výsledky amerických ropných zásob a v třech posledních týdnech se jedná o druhou velmi příznivou ...
  • Americké sankce zvedají cenu hliníku
    Ceny hliníkových futures na londýnské burze kovů vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2011. Minulý týden dokonce zaznamenaly zvýšení o 20 % a dosáhly hodnoty 2 400 amerických dolarů za tunu, což je nejvíce od léta 2011. Celosvětové dodávky hliníku ohrožují americké sankce, uvalené na ruského producenta Rusal. Akcie společnosti atakovaly historicky nejnižší hladinu a objevil se strach z nuceného omezení produkce.
  • Americké společnosti jsou v ziskové recesi
    „Společnosti z S&P 500 vykázaly lepší výsledky, než se čekalo, ale ziskové recesi se vyhnout nedokázaly,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Americké společnosti vystupují proti eskalaci obchodní války s Čínou
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ziskem. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně polepšily o 0,1 % a technologický Nasdaq vzrostl o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vedlo realitním developerům (+1,13 %) následovaným telekomunikačními společnostmi (+1,07 %). Protipólem jim byli především zpracovatelé komodit se ztrátou 0,9 %. Akciovým trhům včera pomáhalo k růstu pozitivní očekávání investorů ohledně závěrů středečního zasedání Fedu. I když nejspíše nedojde přímo ke snížení sazeb, tak Fed vydá výhled na úrokové sazby, ze kterého by mělo být patrné, že ke snižování v tomto roce bude docházet. Druhou zajímavou zprávou je, že od včerejška až do 25. června se budou vyjadřovat americké společnosti k obchodní válce s Čínou. Včera svůj názor vyslovili zástupci módních společností Ralph Lauren a New Balance. Shodli se na nevýhodnosti amerických cel na čínské zboží a jsou výrazně proti zavádění dalších cel. Konkrétně mají na mysli Trumpovy hrozby o uvalení dalších cel na čínské zboží v hodnotě přes 300 mld. USD.
  • Americké spoločnosti prekonali očakávania
    Výsledková sezóna v USA je v plnom prúde, pričom za štvrtý kvartál minulého roka zverejnilo viac ako polovica spoločností z akciového indexu S&P 500 svoje hospodárske výsledky. V porovnaní s konsenzuálnymi odhadmi firmy dosiahli o 3,62 percenta vyššie tržby, pričom zisky boli vyššie až o 19,18 percenta. Najväčšie prekvapenie v rámci tržieb zaznamenali spoločnosti pôsobiace v sektore výroby základných materiálov, vo finančnom sektore, ako aj technologické spoločnosti. Najväčšie sklamanie zaznamenali utility, ktoré dosiahli v priemere až o 11,23 percenta nižšie tržby.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader