Středa 21. říjen 2020 04:20
reklama
Capital.com
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new

Predikce vývoje finančních trhů - PROSINEC 2019

03.12.2019 11:11  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Úvod

Z dlouhodobého náhledu jsou známky nadcházející ekonomické krize stále zřetelnější. Trhy jsou zásobeny likviditou, kreditní expanze pokračuje. Ceny akcií se nacházejí před tržním vrcholem. Nezdravý vývoj signalizují ať již periferní signály historických aukčních rekordů na trzích s uměním, tak i markantnější ukazatele např. v podobě dramaticky rostoucích bankrotů v Číně. Právě tento fakt může být dalším katalyzátorem pro oslabení trhů v roce 2020.

Z krátkodobějšího pohledu je vysoce pravděpodobné, že finanční trhy dosáhnou v prosinci 2019 nových maxim. Možný počátek sezónního býčího efektu očekáváme okolo 19.12., jak ukazuje graf průměrného vývoje indexu DJIA v prosinci, kumulativně od roku 1885 :


Náhled na trhy pro období prosinec 2019 :

1. CHRONOEKONOMICKÝ POHLED

2. MĚNY

3. AKCIE

3.1 XLT - Technologický sektor

3.2 XLF - Finanční sektor

Chronoekonomický pohled

Významné body obratů na finančních trzích z důvodu významného shluku harmonických chronomů (genetických kódů časové struktury) očekáváme zejména od 13. a od 23.prosince. S velkou pravděpodobností půjde o předzvěst již zmíněného býčího efektu DJIA. Důležitou událostí bude Jupiterský chronom v podobě jeho vstupu do Kozoroha 2.prosince, který bude udávat rytmus celému roku 2020. Do popředí zájmu se budou dostávat sektory energetické, technologické i výpočetní technika. Podle indexu CPI současně začíná již zmiňovaný výraznější pohles výkonnosti světové ekonomiky. Vrchol hospodářské recese podle McWhirterova cyklu lze očekávat v období 8/2026 – 3/2028.

Data pravděpodobnosti reverzí akciových trhů obecně v průběhu prosince 2019 :

S&P 2 12 18 27        NASDAQ 3 10 16 27

Měny

Americký dolar oslabuje. Většina hlavních měnových párů, kotovaných vůči dolaru, posiluje.


Posledních pět týdnů posiluje zejména novozélandský dolar, který diagonálně stoupá v grafu RRG impoving sektorem, zatímco britská libra pozvolna svou dynamiku v leading sektoru ztrácí. Zajímavostí jsou překvapivě slábnoucí oba bezpečné přístavy – japonský jen a švýcarský frank, které oslabují, společně mířící do lagging sektoru. 


Dolarovému indexu se nedaří breakout zóny rezistence v úrovni 98,3-98,5. Podle indikátoru RRG pozvolna ztrácí momentum a míří pod křížový benchmark 100.

Akcie

Cílíme na americké tituly z koše S&P 500, a to ve dvou postupných krocích :

1. Výběr nejvíce posilujících tržních sektorů na základě technických ukazatelů.

2. Výběr nejvíce posilujících akcií z těchto sektorů na základě konfluence technické a chronoekonomické analýzy. K definitivnímu výběru pro nákup akcií slouží kontextový filtr predikčních modelů ICHE podle výsledků historických backtestů.

Z grafu RRG je patrný pětitýdenní akcelerace technologického sektoru (XLK) do leading kvadrantu. Obdobně, avšak již s mírným zpomalením následuje sektor finanční (XLF). Pozornost lze věnovat také některým biotechnologickým společnostem ze sektoru medicíny (XLV), který míří ze 3. do 4. kvadrantu. Bez zajímavosti není velký propad realit (XLRE) a služeb (XLU).


XLK – Technologický sektor

Mezi tahouny sektoru XLK patří tituly AMD, QCOM, AVGO, SWKS. Prošly také kontextovými filtry modulů ICHE. Řadíme k nim ještě společnost ORCL.


AMD – Advanced Micro Devices, Inc.


Podle kompozitního modulu, zpracovaného na základě historických backtestů nastává uptrend AMD počátkem Střelce / Kozoroha. Predikční vývoj ukazuje nákupní potenciál od 9.prosince.


QCOM – Qualcomm Inc.

Počátek možného uptrendu po aktuálním pullbacku od 2.prosince.


AVGO – Broadcom Inc.

Počátek možného uptrendu po aktuálním pullbacku od 10.prosince.


SWKS – Skyworks Solutions Inc.

Počátek možného uptrendu od 11.prosince.


Sumární přehled MULTI BOX pro jednotlivé výše uvedené technologické tituly je zobrazen pro kalendářní měsíc ratingovým modulem :

MULTI BOX : AMD, QCOM, AVGO, SWKSXLF – Finanční sektor

K tržním lídrům sektoru XLF řadíme tituly FRC – First Republic Bank San Francisco California, MS – Morgan Stanley, AMP – Ameriprise Financial, Inc., FITB - Fifth Third Bancorp. Prošly také kontextovými filtry modulů ICHE.


MULTI BOX : FRC, MS, AMP, FITBVstupy / výstupy z obchodních pozic podle modelů ICHE je nutné konfrontovat s aktuální technickou analýzou cenového grafu, případně s makroekonomickými fundamenty. Stop Loss pod nejbližší S/R zónou, případně max. do 10%.

Ing. Richard Stříbný

RNDr. Miloš Mikolanda

Zdroj: INSTITUT CHRONOEKONOMIE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Prečo sú trhy s ropou mimoriadne citlivé na Čínu?
  Novoročný klesajúci trend ropy, ktorý odštartoval prelomením supportu okolo úrovne 36 dolárov za barel, ide jednoznačn...
 • Prečo trhy veria ECB, že dokáže zvýšiť infláciu?
  Jadrová inflácia v eurozóne je aktuálne na úrovni 0,9%. To je na míle vzdialené dvojpercentnému inflačnému cieľu. Na takto nízkych úrovniach sa pritom pohybuje už niekoľko rokov. Aj napriek tomu je ohľadom jej vývoja ECB optimistická – očakáva, že do roku 2019 vyskočí na úroveň 1,8%:
 • Predaj automobilov v USA pokračuje v poklese, aktuálne je najnižší od r. 2014
  Včera boli zverejnené júnové čísla predaja amerických automobilov. Tie ukázali pokračovanie negatívneho trendu, ktorého sme svedkami v tomto roku. V šiestom mesiaci roka sa predalo 16,41 mil. anualizovane (teda prenásobené 12-timi), čo bolo najmenej od roku 2014.
 • Predaj automobilov v USA sa prepadol na dvojročné minimá, akcie to neteší
  Tým, že sú americké akcie vysoko, tak sú citlivé na slabšie čísla z ekonomiky. A včera ich vystrašil predaj automobilov. Ten klesol v marci na dvojročné minimá (16,5 mil. vozidiel). Odniesli si to predovšetkým akcie automobiliek:
 • Predaje domov v USA prudko rastú, domov je pritom málo. To nahráva stavebným spoločnostiam
  Počet uzavretých zmlúv na kúpu/predaj domu (pending home sales) v USA, ktorý je predstihovým ukazovateľom predaja domov na sekundárnom trhu, ukázal vo februári medziročný rast na úrovni 5,5%. To predstavuje najvyšší medziročný rast od leta 2015 a ukazuje tak priestor pre pokračovanie silného rastu predaja domov na sekundárnom trhu z posledných mesiacov:
 • Predaje nových domov v USA sa prepadli. Vyberá si vyššie úročenie svoju daň?
  V decembri sa v USA predalo najmenej novo-postavených domov od februára 2016. Anualizované predaje na úrovni 533 tis. boli o 62 tis. (10,4%) slabšie ako pred mesiacom a výrazne podstrelili prognózy na úrovni 585 tis. Môže to byť náznakom negatívnych dopadov vyššieho úročenia na dopyt po nehnuteľnostiach. Od amerických volieb totiž dlhodobé úročenie výrazne poskočilo (čaká sa, že Trumpove stimuly zvýšia rast a infláciu, na čo bude musieť FED reagovať vyššími sadzbami), pri 30-ročných hypotékach z úrovní okolo 3,5% až nad 4%, kde bolo naposledy úročenie v rokoch 2013/2014:
 • Pred ECB zasadali škandinávske centrálne banky – SEK a NOK strácajú
  Ekonomika sa vyvíja pozitívne, rekordná miera zamestnanosti pomáha tlačiť nahor infláciu, ktorá je už nad dvoma percentami a v dohľadnej dobe by sa mala pohybovať okolo tejto cieľovej úrovne. Toto odznelo aj na predošlom zasadnutí.
 • Predikce cen komodit na rok 2019 se upravují na nižší hodnoty
  Koncem minulého roku se očekávalo, že rok 2019 bude rokem komodit. Předpovědi růstu cen se týkaly většiny komodit, které byly podpořeny pomalým růstem a oslabením dolaru. Nový rok začal a komoditní trhy se v lednu líně probudily.
 • Predikce pro S&P 500, DAX, zlato, stříbro a ropu podle cyklických indikátorů Larryho Williamse
  Znáte Larryho Williamse? Řadě z vás to jméno pravděpodobně něco říká. Možná jste se s ním setkali v ČR na některé z investičních konferencí, možná jste četli jeho knihu a nebo jste o jeho jméno ve formě indikátoru (Williams %R) narazili v naší platformě a ani jste si to neuvědomili. Tak či tak, Larry Williams patří mezi velká jména světového tradingu, je autorem jedenácti knih o investování do akcií a komodit a je dobře znám také pro své předpovědi, které vychází z jeho teorie krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých cyklů.
 • Predikce vývoje finančních trhů - LEDEN 2020
  Růst akciového trhu se v roce 2020 zpomalí, event. zastaví. Trhy nemohou konzistentně rok co rok růst, korekce je nevyhnutelná. Nicméně zachytit tržní vrchol je obtížnější než tržní dno. Problém současné ekonomiky spočívá mj. v tom, že nadměrná likvidita vložila příliš mnoho peněz do příliš mnoha rukou. To způsobilo obecnou cenovou inflaci většiny aktiv. Malým symbolickým příkladem této situace je vánoční stromek v hotelu Kempinski Bahia ve VIP středisku Marbella na Costa del Sol v Andalusii. Ozdoben diamantovými šperky má hodnotu okolo 356 mil. Kč. Letitá zkušenost říká, spojí-li se aktiva dohromady, společně také padají. Vzhůru eskalátorem (pomalu), dolů výtahem (rychle).
 • Prednášajúci a témy Finančnej Konferencie ShowFx v Bratislave
  Vás radi privítame na Finančnej konferencii ShowFx World, ktorá sa uskutoční 8. júla v priestoroch hotelu Crowne Plaza v Bratislave. Dvere konferenčnej miestnosti sú pre Vás otvorené od 10.00 do 18.00.
 • Pred piatimi rokmi sa Draghi rozhodol zachrániť euro. Podarilo sa mu to?
  Presne pred piatimi rokmi, v lete 2012, počas vrcholiacej krízy v euro zóne, Draghi na tlačovej konferencii vyslovil veľmi známu vetu, alias “The ECB is ready to do whatever it takes to preserve the euro. And believe me, it will be enough.? V preklade, „ECB je ochotná urobiť čokoľvek na záchranu eura. Verte mi, bude to stačiť“. EURUSD pár po tejto konferencii prestal klesať a nastal dvojročný rast k úrovni 1.40, pričom európske dlhopisy boli od tohto momentu trhom prudko nakupované a výnosy začali klesať rapídnym tempom.
 • Pred rokom dosiahla ropa dno. Medziročný efekt rastu cien ropy na infláciu sa začne rozpadať
  Takto pred rokom sme boli svedkami dna v poslednom cykle poklesu cien ropy. 15. januára po prvý krát od roku 2004 zatvorila cena ropy Brent obchodovanie pod úrovňou 30 USD za barel. Najnižšia zatváracia cena (27,88) bola zaznamenaná 20. januára. Medzičasom je ropa o takmer 30 USD za barel drahšia a pokiaľ sa jej cena v najbližších týždňoch neposunie vyššie, tak práve tento týždeň budeme svedkami ďalšieho extrému v tomto ropnom cykle – najväčšieho medziročného rastu cien ropy.
 • Predstavitelia EU - tri riešenia pre Grécko
  Podľa predstaviteľov EU existujú tri riešenia pre gr&e...
 • Predstihové indikátory naznačujú, že americké HDP v druhom kvartáli bude silné
  Indexu predstihových indikátorov sa príliš veľa pozornosti nevenuje. A tak na neho nereagujú ani trhy. Tento index z d...
 • Pred ukončením QE v USA sa na dolári nediali také veci, ako dnes na eure
  Aktuálny rast eura rozbil všetky predošlé korelácie. Napríklad voči doláru je euro podstatne vyššie ako je rozdiel v úročení na desaťročných dlhopisoch medzi Nemeckom a USA. Platí to aj pre iné predošlé korelácie (napr. s rozdielom v krátkodobom úročení či s rozdielom medzi inflačnými očakávaniami medzi eurozónou a USA).
 • Pred zasadnutím ECB počítajú trhy s pravdepodobnosťou 30%, že do konca roka pôjdu sadzby nahor. Zmení na tom niečo to Draghi?
  Obchodníci na eure od začiatku roka riešia takmer výhradne dve veci – pravdepodobnosť víťazstva Le Penovej vo voľbách a očakávania budúceho vývoja úrokových sadzieb v eurozóne. Urobil som jednoduchý regresný model, ktorý modeluje vývoj EURUSD na základe pravdepodobnosti, ktorú trhy prideľujú zvýšeniu úrokových sadzieb do konca roka a pravdepodobnosti Le Penovej víťazstva. Tieto dve veličiny vysvetľujú dve tretiny pohybu EURUSD v tomto roku (a to som ešte nebral do úvahy faktory na strane dolára).
 • Preferencia bezpečia už čoskoro
  Preferencia bezpečia už čoskoro V noci sme videli čiastočné odovzd&aacut...
 • Pre Grécko nadišiel deň pravdy
  Hlavné menové páry a krosy dnes počas &aacute...
 • Prehľad týždňa 13.05.2018
  Napriek tomu, že počas týždňa absentovali dôležitejšie makroekonomické dáta, na trhu sa udiali významnejšie pohyby. Na...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy