Neděle 20. říjen 2019 03:49
reklama
Admiral Markets SE
reklama
RoboMarkets SQ
reklama
RoboMarkets

Jak bezpečně nakoupit firemní dluhopisy

14.06.2019 11:14  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Prodávat dluhopisy mohou jen osoby či subjekty s licencí České národní banky. Existuje však několik výjimek, kdy mohou tyto cenné papíry veřejně nabízet také přímo emitenti. Bohužel, řada z nich toho využívá a tzv. podlimitní emise vydává za účelem vlastního obohacení. Peníze ze společnosti následně vyvedou a investorům zbydou jen oči pro pláč.

Mezi obvyklými subjekty oprávněnými nabízet dluhopisy patří banky, investiční zprostředkovatelé, obchodníci s cennými papírybrokeři, investiční fondy, a to na základě licence ČNB a smlouvy s emitentem, kterému jsou dluhopisy, jejich prostřednictvím, upisovány. Touto formou lze navíc nabízet pouze dluhopisy s prospektem ČNB. Seznam licencovaných obchodníků s cennými papíry je dohledatelný pod tímto odkazem.

Ostatní, tzv. podlimitní emise do 150 investorů nebo 1 mil. EUR bez prospektu ČNB, většinou emitenti nabízejí sami prostřednictvím svých webových stránek nebo inzertních dluhopisových portálů. A právě to je kamenem úrazu. Jednak tyto menší emise v současnosti nejsou nijak evidovány, tzn. že dluhopisy může vydat prakticky kdokoli, dokonce i člověk ne příliš finančně gramotný, který využije služeb inzertního dluhopisového portálu a nechá si celý tento proces zrealizovat na klíč. Jakkoli se pak jeho podnikatelský záměr jeví nadějně a bohulibě, nedostatek ekonomických znalostí a zkušeností může mít pro investory fatální následky. Pochybným nákupům dluhopisů online, kde jen zaklikáte požadovaný počet kusů, zaplatíte kartou nebo snad dokonce formou dobírky a poštou vám dorazí kus papíru ve zdánlivé hodnotě několika desítek či stovek tisíc, se tedy raději vyhněte.

Dluhopis totiž není ničím jiným, než obyčejnou půjčkou schovanou za líbivá slova a marketingové triky emitentů. Toho začali využívat tzv. finanční šmejdi, kteří vydávají jednu pochybnou emisi za druhou, s cílem vylákat z lidí jejich úspory, peníze následně vyvést a prchnout neznámo kam. Velmi obdobně tomu bylo např. v nedávných kauzách dluhopisů společností Maurice Bohemia a Sponge Factory. Investor pak nemá prakticky žádnou oporu v zákoně, která by mu pomohla dostat své investice rychle a efektivně zpět. Trestní i insolvenční řízení trvají měsíce až roky a na jejich konci bývá jen mizivé finanční zadostiučinění, odpovídající několika málo procentům z reálně investované částky.

„Pozor je nutné dávat také na společnosti, které, prozatím, úroky řádně splácejí, ale reálně jsou ve ztrátě. Při detailnějším zkoumání se investor dozví, že zdánlivě bezproblémové splácení není odrazem prosperující společnosti, ale jen dalšího zadlužování, kdy emitent starou emisi splácí novou, tedy se opakovaně zadlužuje, aby měl na umoření stávajících závazků. Jedním z takových příkladů je společnosti EMTC-Czech a.s., kterou, v tomto ohledu, považujeme za velmi rizikovou,“ uvádí Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz, jenž na podobné případy dlouhodobě upozorňuje.

Problém je také v již zmíněných inzertních dluhopisových portálech – některé z nich se totiž jako inzertní pouze tváří. Realita je však taková, že se na prodeji dluhopisů samy aktivně podílejí a co hůř nezřídka kdy se jedná o velmi rizikové emise nově vzniklých společnosti bez zajištění a jakékoli podnikatelské historie. Motivuje je totiž provize z objemu prodaných dluhopisů, která může dosáhnout 6 a více procent. Výjimkou nejsou ani případy, kdy takový portál provozuje přímo společnost, která dluhopisy emituje, a také je jeho prostřednictvím nabízí. Inzertních dluhopisových portálů navíc, v posledních letech, vyrostlo jako hub po dešti. Mezi ty nejznámější patří Dluhopisomat.cz, Dluhopisy.cz, Bondyo.cz, Bondster.cz nebo Topdluhopisy.cz. Jejich velké srovnání aktuálně připravujeme.

Nejbezpečnějším způsobem, jak tedy nakoupit firemní dluhopisy, je obrátit se na banku nebo některou z investičních společností. Investorům pomohou vhodně diverzifikovat jejich investiční portfolio. Prostřednictvím podílových fondů se pak lze dostat i k dluhopisům renomovaných zahraničních firem nebo emisím společností registrovaných na burze, které jsou, pro drobné investory, jinak příliš drahé. Pozor je nutné dávat si také na finanční poradce, kteří nezřídka kdy suplují funkci investičního zprostředkovatele a svým klientům aktivně doporučují konkrétní emise, aniž by k tomu měli oprávnění od ČNB.

Pokud už se tedy rozhodnete pro nákup firemních dluhopisů, zvolte pouze licencovaného zprostředkovatele, firmu si prověřte v obchodním rejstříku a jejího jednatele v insolvenčním rejstříku a Centrální evidenci exekucí. Zaměřte se na hospodářské výsledky emitenta, na skutečnost, zda pravidelně zveřejňuje účetní závěrku (rozvahu a výkaz zisku a ztráty), na výši jeho závazků (cizích zdrojů) v poměru k hodnotě vlastního kapitálu a peněžních toků neboli cash flow. Nezapomeňte si projít také internetové diskuse, které bývají rovněž cenným zdrojem informací. Je to otázka pár minut, díky kterým ušetříte čas i nervy spojené s proinvestováním celoživotních úspor.

Závěrem si položte otázku, investuje majitel do firmy své vlastní peníze, tedy je sám ochoten, v případě neúspěchu, podstoupit to stejné riziko, kterému vystavuje také stávající a potenciální investory? Pokud ne, odpověď na tuto investiční příležitost je jasná…

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jaguar Land Rover otevře novou továrnu na Slovensku
  Automobilka Jaguar Land Rover nám bude zase mnohem blíž. Na Slovensku se otevírá továrna na výrobu automobilů Jaguar a...
 • Jaká bude inflace v USA? – Makrodata na týden 18.-22.8
  Tento týden bude z hlediska makroekonomických událostí patřit mezi ty zajímavé. V úterý se reportuje červencová  infla...
 • Jaká byla nejslabší a nejsilnější měna proti USD v roce 2015?
  Poskytování úvěrů podnikům a domácnostem v eurozóně v listopadu opět zrychlilo, když zaznamenalo meziroční růst o 0,9 procenta, respektive...
 • Jaká esa má dnes FED v rukávu?
  Bankovní rada (FOMC) americké centrální banky (FED) včera zahájila dvoudenní měnové zasedání. Výsledky jednání budou známé již dnes ve večerních hodinách. Rozhodnutí o úrokových sazbách bude známo ve 20:15 h a následně šéf americké centrální banky promluví na tiskové konferenci.
 • Jaká ETF obchodovat v Evropě
  V návaznosti na nedávné omezení nákupu ETF na US burzách pro obyvatele EU jsme pro Vás připravili sumář k těm produktům, které jsou pro investory nejoblíbenější. Jedná se o průřez produkty, které zpravidla již mají na trhu nějakou historii, jsou regulovány a mohou tak investorům nahradit ty z USA.
 • Jaká ETF obchodovat v Evropě?
  V návaznosti na nedávné omezení nákupu ETF na US burzách pro obyvatele EU jsme pro Vás připravili sumář k těm...
 • Jak agresivní dnes bude ECB? Euro před klíčovou událostí vyčkává
  Jednání Evropské centrální banky jsou v posledních měsících hodně zajímavá a atmosféra před nimi bývá napjatá. Pro dne...
 • Jaká jsou čtyři největší investiční rizika pro rok 2016?
  Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, makroekonomickou situaci v roce 2016 nejvíce ovlivní čtyři faktory: americký dolar, Fed, ropa a vývoj v Číně. Stěžejním tématem zůstane i globální divergence mezi USA a zbytkem světa, která je zároveň jednou z příčin volatility trhu.
 • Jak americké volby ovlivní akciové trhy?
  Co můžeme říct o akciích v souvislosti s americkými volbami? Předpovědět, co se stane, je velmi snadné, stejně jako obtížné. Pokud se na chvíli zastavíme a podíváme se na nejrůznější výzkumy, je jasné, že neexistuje významná statistika, která by nám řekla, co se stane s americkým akciovým trhem v návaznosti na to, kdo vyhraje prezidentské volby. Důležitější však je, že ať už bude Kongres jednotný nebo rozdělený, nemá to žádný statistický význam. Takže o co tu vlastně jde?
 • Jaká to změna
  FX Update: Jaká to změna za jeden den! Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Mar...
 • Jak bude trh reagovat na středeční projev J. Yellen?
  Předchozí týden se hodnoty hlavních indexů pohybovaly především do strany. Futures na nejvíce sledovaný index S&P 500 ...
 • Jak bude vypadat záchrana Kypru?
  Steen Jakobsen, Hlavní ekonom Saxo Bank. Nejdůležitější zprávou pondělního rána byly článek ve Financial Times “...
 • Jak Buffettovi zhořkl kečup
  I mistr tesař se někdy utne. Legendární hodnotový investor Warren Buffett přiznal, že neučinil nejlepší investiční rozhodnutí a to se společností Kraft Heinz (KHC), která od minulého týdne klesla o více než 30 procent.
 • Jak být mezi 10-ti% úspěšných
  Všichni jsme už slyšeli, že pouze cca 10% lidí to v tradingu někam dotáhne, takže jak do dělají? Jaké mají obchodní procesy a jakou mají rutinu? Co dělají jinak než vy? V dnešní lekci vám dám nahlédnout do těchto oblastí, které pro vás budou doufám katalyzátorem pro zlepšení vašeho výkonu.
 • Jak by vypadalo nezávislé Katalánsko?
  Nedávno proběhlo referendum o nezávislosti Katalánska. Podívejme se na ekonomiku této autonomní španělské oblasti, která je hlavním přispěvatelem ke španělskému HDP (zhruba 18,9 %) a jejíž HDP na hlavu je o 18,8 % vyšší než španělský průměr.
 • Jak dál? - diagram protikrizových opatření a šance na úspěch dle Deutsche
  „Konec řečí, je čas na rázný zásah,“ vzkazují analytici Deutsche Bank politikům v Evropě a stejně přímo nabízejí rychlé a přehledné shrnutí dostupných zbraní pro boj s krizí a jejích účinnosti. Jak ukázala krátkodobost rally po posledních dvou významnějších pozitivních zprávách – pomoc pro španělské banky a řecké volební „Ano“ eurozóně, pro stabilizaci situace je třeba sáhnout hlouběji do základů evropské politiky.
 • Jak dále na turecké liře?
  V posledních dnech jsme se dočkali zvýšené volatility na turecké měny, která byla do značné míry spojená s víkendovými regionálními volbami v Turecku. Investoři chtěli snížit riziko prodejem liry a způsobili tak tlak na tureckou měnu. Turecká centrální banka se snažila měně pomoci nákupem měny za devizové rezervy. Nicméně takový postup má obvykle jen krátkodobý účinek, než opět nastoupí tržní síly. Takže další pohyby turecké liry budou opět záviset na fundamentech a dalších krocích tureckého prezidenta po volbách.
 • Jak diverzifikovat své investice obchodováním pomocí CFD postavených na indexech
  Jedním z nejdůležitějších aspektů, který je třeba vzít v úvahu při vytváření investičního portfolia, je diverzifikace. Zejména v době volatilních trhů mohou investoři snížit riziko rozdělením investic mezi řadu instrumentů a do různých geografických oblastí. Klíčem k úspěšné diverzifikaci je zvolit taková aktiva, která na stejné události a podněty reagují odlišným způsobem, a jejichž minulý vývoj ukázal, že umožňují dosahování zisků i v tržní situaci pro jiná aktiva nepříliš příznivá.
 • Jak doopravdy zářivá jsou čínská data?
  Čínsky export a import v prvním měsíci letošního roku prudce vzrostl. Export z druhé největší ekonomiky světa vzr...
 • Jak dopadly nejvýznamnější technologické firmy? Předznamenávají hospodářskou krizi?
  Tento týden vrcholí sezóna zveřejňování výsledků největších světových firem. Ze stovek z nich stojí za pozornost zejména těchto pět: Microsoft, Facebook, Tesla, FANUC a SK Hynix. Jejich hospodaření nám poskytuje pohled na to, v jakém stavu se nachází světová ekonomika a kde se aktuálně nalézáme v hospodářském cyklu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB strategie