Středa 24. červenec 2019 04:56
reklama
Globtrex
reklama
RoboMarkets
reklama

Akciový výhled: Proč zůstávají evropské akcie pozadu?

16.04.2019 14:06  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Evropské akcie se globálně opožďují, mají slabé výnosy a nízké zhodnocení. Zároveň se jejich ceny drží výrazně pod cenami amerických titulů. A protože se připravujeme, že brzy skončí období konvergence a rostoucí globalizace, Evropa asi zůstane ještě více pozadu. Co s tím mohou politici dělat?

V tomto výhledu na druhé čtvrtletí se zaměříme na Evropu a na vyhlídky evropských akcií. Smutnou skutečností je, že evropské firmy zažívají negativní reálný růst provozních výnosů, protože celý region nemá dostatečně rozvinutý technologický sektor, který by dokázal využít nástup digitálního věku.

Období po finanční krizi v roce 2008 je v mnoha ohledech výjimečné. Docházelo k bezprecedentním pokusům v monetární politice, což vedlo k negativním výnosům u řady aktiv po celém světě. Globální akcie přinášely úžasné výnosy i přes nejistý ekonomický růst podpořený hlavně americkými akciemi a americkými technologickými společnostmi, což vedlo k monetizaci našeho digitálního světa.

Role geopolitiky

V období po krizi z roku 2008 se projevila i řada evropských politických krizí – poslední z nich představuje brexit. Spojené státy a Čína se stále více neshodují v pohledu na svět, což vedlo k obchodní válce se značným dopadem na ekonomické aktivity. Navíc se v tomto období projevila nerovnováha vedoucí k nárůstu populismu. Kamkoliv se podíváme, svět se začíná spíše rozdělovat než sbližovat (což bylo hlavní téma v letech 1982 – 2008).

 

Pro globální akciové trhy tento rozpad znamená, že dochází k výraznému rozdílu zisků mezi evropskými a americkými společnostmi. Provozní výnosy (EBITDA) vzrostly od ledna 2009 u amerických společností o 50 %, zatímco evropské firmy zažívaly nulový růst. Evropské výnosy klesly v reálných číslech o 13 % – to lze nazývat evropskou krizí výnosů.

Vyhnout se evropským cyklickým zemím

K problémům Evropy se navíc přidává i její vysoká sázka na globalizaci prostřednictvím vyladěného exportu v čele s Německem. Evropa a zejména Německo měly ze současného uspořádání světa největší užitek a využívaly možností globálního obchodu pod americkým vojenským deštníkem (který jim snižuje nutnost vojenských výdajů).

Vzhledem k čínsko-americkému obchodnímu sporu je pravděpodobné, že nastupuje nový světový řád s rozdílnými pohledy na věc a s obchodní politikou ovlivněnou nacionalismem. V takovém světě bude Evropa a Německo prohrávat. Pro Evropu je jednou z možností snížit expozici vůči Spojeným státům a zvýšit ji vůči Číně, ale taková strategie s sebou nese značná politická rizika.

Evropští občané už více než rok pociťují, jak moc je Evropa závislá na globálním obchodu. Hlavní ukazatele OECD pro eurozónu od prosince 2017 klesají a od srpna 2018 se drží pod úrovní trendů (tj. pod 100) a kopírují hlavní ukazatele globální ekonomiky. Kvůli tomu jsou evropské akcie stále o 6,6 % pod nedávným maximem z ledna 2018.

Rozvrácený bankovní sektor a německý syndrom

Jedním z největších problémů Evropy je bankovní sektor. Celkové výnosy evropského bankovního sektoru jsou od ledna 2003 nulové; v reálných číslech jde o 28,5% pokles během 15 let. Je to nepříjemná paralela k japonským zombie bankám po krachu v devadesátých letech minulého století.

Evropští političtí představitelé včetně Evropské centrální banky nedokázali včas rozpoznat skutečný vývoj ekonomiky v období po krizi. Fed dokázal rychle přijít s kvantitativním uvolňováním a prudce zvýšil rezervy v systému, což pomohlo rekapitalizovat americký finanční systém. V Evropě však kvantitativní uvolňování přišlo mnohem později a zřejmě i příliš pozdě na to, aby něčemu pomohlo. Evropské banky jsou stále ještě podkapitalizované a špatná ziskovost omezuje přesun úvěrů.

Evropa se také rozhodla implementovat nákladnou regulaci bankovního sektoru, což vedlo k růstu nákladů v už tak oslabeném sektoru. Od krachu banky Lehman Brothers uplynulo 10 let a evropský bankovní sektor se stále nevzpamatoval – to bude nadále zátěž pro růst a návratnost kapitálu.

Poslední politický pokus v Německu o sloučení Deutsche Bank a Commerzbank je jasným signálem, jak je současný politický systém schopen vnímat podstatu problému. Banky jsou už tak dost velké a složité, což ohrožuje celý systém a Berlín chce zvyšovat koncentraci bankovního sektoru i přes široké protesty. Rozumné by bylo konkurenci zvyšovat a ne ji omezovat.

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Akciový trh je mŕtvy. Nech žije akciový trh.
  S novým rokom na akciovom trhu vždy prichádzajú aj očakávania cenových cieľov pre jednotlivé akciové indexy na konci roka. Toto analytické zápolenie má dlhú históriu a aj keď väčšina analytikov nemá pravdu, nič im nebráni v tom, aby na nový rok opäť zverejnili ďalšie odhady založené na množstve premenných, ktorých výsledkom je vždy jedno číslo, štandardne vyššie než rok predtým. A investorská verejnosť im nesprávne predpovede vždy odpustí, veď udalosti ako reštrukturalizácia gréckeho dlhu alebo odhodlanie ECB nakupovať dlhopisy problémových krajín sa nedali očakávať.
 • Akciový trh otevřel týden na pozitivní notě.
  V pondělí akciový trh Spojených států uzavřel obchodní seanci s mírným nárůstem hlavních indexů po dlouze době ztrát, která trvala od srpna. Od začátku týdne se obchodníci soustředí na nadcházející setkání FED-u a ve zveřejněných statistikách se pokoušejí najít klíč k výslednému rozhodnutí setkání. Trhy se tak snaží odhadnout, zda bude současný objem QE ponechán na nezměněné úrovni nebo se zredukuje. Změny, a tedy zúžení v současném nastavení kvantitativního programu očekává až třetina ekonomů, zatímco ostatní stále věří, že obrat nastane až na březnovém setkání.
 • Akciový trh pod tlakem, JEN vítězí, index ZEW z Německa; analýza EUR/GBP, EUR/JPY a CAD/CHF
  Evropskou ekonomiku dnes čekají opět výzvy v podobě publikace výsledků německého indexu ZEW, jež reflektuje, co s...
 • Akciový trh se probouzí, odpolední klíčová data z trhu práce USA, analýza EUR/USD, EUR/AUD, NZD/USD
  Americký akciový trh má za sebou dva úspěšné dny, kdy dohnal novoroční ztráty a za rok 2015 se již obchodu...
 • AKCIOVÝ TRH SE VDĚČNĚ USMÍVÁ NA AMERICKÝ DOLAR
  Průmyslový Dow Jones navyšuje své akciové zisky již desátý den po sobě, když si přidal dalších 0,6% na 14 539, což jsm...
 • Akciový trh v oslabení, měnový trh čeká na zápis FOMC; analýza ROPY, DOW JONES, FTSE 100
  Výborná data z realitního amerického sektoru, která v počtu nově stavěných domů dosáhla v červenci osmiletých maxim, včera...
 • Akciový trh v US sa zmenšuje
  Biotechnológie včera pomohli prekonať cyperské otrasyAkciové trhy včera začali obchodovanie kvôli neistote ohľadom sit...
 • Akciový výhled: Globální akcie vykazují největší odklon od roku 2007
  Společnost dosáhla zásadního bodu zlomu na několika frontách, což bude mít zásadní dopad na globální akcie i investory. Dosáhli jsme konce globalizace, jak ji známe od počátku osmdesátých let minulého století. Životní prostředí, nerovnost, úvěry a globální nabídkové řetězce vykazují obrovskou nerovnováhu.
 • Akciový výhled: Chystá se pořádná bouře, která zvedne vlnu inflace
  Centrální banky na hrozící zpomalení ekonomiky a obchodní válku reagují tím, že panicky snižují úrokové sazby a signalizují nové extrémní uvolňování. Politici se mezitím začínají klonit k myšlence „moderní monetární teorie“. Náš model naznačuje, že ve třetím čtvrtletí čeká nejnižší bod ekonomického cyklu Čínu. Pro Spojené státy, Velkou Británii a Evropu to pak bude první až druhé čtvrtletí. Navíc bychom mohli začít směřovat k masivnímu opakování globální krize.
 • Akciový výhled na druhé čtvrtletí: Vyhoření akcií?
  První čtvrtletí nabídlo úplně všechno. Finanční trhy zažily nejrůznější dramatické situace: od nejsilnějšího zahájení roku za poslední desetiletí po největší denní pohyb indexu VIX za posledních deset let. Ten odhalil, že prodejní volatilita je na finančních trzích tím nejpřecpanějším obchodem. Nyní jsou akcie na mnoha frontách pod tlakem – od hrozby obchodní války po neuspokojivé makroekonomické údaje a regulaci technologických firem. Smysl tak dávají defenzivní rozhodnutí.
 • Akciový výhled Saxo Bank: Najděte si padák, dopad už se blíží
  Takticky představují akcie rozvíjejících se trhů dobrý nákup díky tomu, že čínské akcie se nacházejí na medvědím trhu, avšak celkově se akciový býčí trh blíží svému konci. Na závěr představíme způsob, jak se vyrovnat s divokými náhodami na finančních trzích.
 • Akciový výprodej pokračuje, analýza DAXu
  Akciové trhy zažívají další černý den. Akcie na Wall Street vstupují do druhého únorového týdne s 1,7 procentní ztrátou, přičemž německý...
 • Akční nabídka od Smile-Expo: vstupenky na Prague iGaming Affiliate Conference s 50% slevou
  Společnost Smile-Expo připravila jarní 50% slevu na vstupenky na Prague iGaming Affiliate Conference – konferenci o partnerském marketingu hazardním průmyslu.
 • Aké budú dopady prepadu cien ropy na 20 najväčších ekonomík?
  Vzhľadom na aktuálny kolaps cien ropy som sa pozrel na to, komu to prospeje a komu to uškodí. A aj s numerickými odhadmi. Čísla som bral z americkej energetickej agentúry EIA, a porovnal som ročnú zmenu obchodnej bilancie ropy pri jej poklese o 25 USD za barel (t.j. ako sa zmenili vyhliadky pre ekonomiku oproti začiatku októbra, keď bola ropa Brent na úrovni 85 USD za barel) k HDP pre 20 najväčších ekonomík sveta.
 • Aké faktory vplývajú na ceny ropy?
  Po Grécku si médiá našli nového líblinga – ceny ropy. A tak som v posledných dňoch často čelil otázkam typu, čo všetko...
 • Aké má ECB ďalšie možnosti pre uvoľňovanie?
  Moja utorková predikcia, že ECB si vyčká s predznačením ďalšieho uvoľnenia, sa nenaplnila. Draghi na tlačovej konferen...
 • Aké obchodné dohody má Británia k dispozícii po dnešnom predstavení plánu BrExitu?
  Po dnešnej tlačovke britskej premiérky Mayovej je jasné, že BrExit bude tvrdý. Teda pokiaľ ho schváli britský parlament (nie je to úplne isté, pretože libra vyletela nahor po nečakanej správe, že vláda si chce nechať finálnu formu BrExitu odobriť parlamentom). A Mayová povedala aj ďalšie veci – Británia nemá záujem o existujúce formy prístupu na trh EÚ, ako EHS (Nórsko, Island), EZVO (Švajčiarsko, Lichtenštajnsko), či colnú úniu (Turecko, Andorra, San Maríno, Monako).
 • Aké "silné" by bolo zlé euro?
  Možností  pre riešenie dlhovej krízy v...
 • Aké riziká vyplývajú zo zadlženia jednotlivých krajín eurozóny a EÚ?
  V júni som sa v poste Väčšie riziko problémov pre svetovú ekonomiku dnes hrozí skôr z Emerging Markets ako zo Západu p...
 • Aké silné by bolo zlé euro?
  Možností  pre riešenie dlhovej krízy v...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB analyticky-report