Pondělí 22. duben 2024 22:07
reklama
FTMO férovost
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster

Z exšéfů kryptoměnových firem čelí stíhání také Zhao, Kwon či Mashinsky

28.03.2024 17:30  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Kromě Sama Bankmana-Frieda, zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX, kterého dnes soud poslal na 25 let do vězení, bylo v posledních letech zatčeno a čelí obvinění také několik dalších někdejších šéfů kryptoměnových firem.

Výběr osudů šéfů kryptoměnových firem v posledních letech:

To Kwon (32)

- Jihokorejský podnikatel v roce 2018 spoluzaložil singapurskou společnost Terraform Labs (TFL) vyvíjející kryptoměny terraUSD a luna, které v květnu 2022 zkrachovaly. Kwon a TFL podle amerického regulátora předtím opakovaně tvrdili, že hodnota tokenů poroste, a uváděli tak investory v omyl. Odhaduje se, že tento kolaps stál investory více než 40 miliard dolarů. TFL letos v lednu vyhlásila ve Spojených státech bankrot a požádala soud o ochranu před věřiteli, aby mohla zatím pokračovat v omezené činnosti.

- Interpol předloni v září vydal na Kwona mezinárodní zatykač. Obvinění čelí Kwon a jeho společník ve Spojených státech i v Jižní Koreji. Loni v březnu byli Kwon a jeho společník zadrženi, když se snažili odletět z černohorské Podgorice do Dubaje. Podle prokuratury tak chtěli učinit za pomoci falešných pasů. U Kwona byly nalezeny cestovní doklady Kostariky, Belgie a Jižní Koreje. Soud v Podgorici v polovině května rozhodl o propuštění Kwona na kauci, soud vyšší instance ale tento verdikt několik dní nato zvrátil. V červnu 2023 vyměřil soud v Černé Hoře To Kwonovi a jeho spolupracovníkovi, finančnímu řediteli TFL Han Čchang-čunovi, za padělání cestovních dokladů čtyři měsíce vězení.

- Černá Hora letos v únoru Hana vydala Jižní Koreji a v březnu odvolací soud rozhodl i o vydání To Kwona do Jižní Koreje. Kdy se tak stane, není zatím jasné.

- Pobyt Kwona v Černé Hoře se stal součástí kampaně před loňskými parlamentními volbami v této zemi. Kwon do ní zasáhl tak, že poslal premiéru Dritanu Abazovičovi dopis, v němž uvedl, že se zná s lídrem hnutí Evropa teď Milojkem Spajičem. Abazović následně Spajičovo hnutí, které volby v červnu vyhrálo, obvinil z tajného financování prostřednictvím Kwonových kryptoměn. Kandidát na premiéra Spajić i sám Kwon tato obvinění odmítli.

- Narodil se jako To Hjong-kwon 6. září 1991 v Soulu. Vystudoval informatiku na Stanfordově univerzitě v USA.

Alex Mashinsky (58)

- Americko-izraelský podnikatel ruského původu založil v roce 2017 kryptoúvěrovou společnost Celsius Network. Kryptoúvěrové firmy nabízejí zákazníkům možnost uložit si kryptoměny do produktů s úrokovým výnosem. Mashinsky se označoval za "moderního Robina Hooda" a sliboval investorům výnosy ve výši až 17 procent. Kryptoúvěrové firmy zažívaly prudký růst v době pandemie covidu-19, kdy přitahovaly vkladatele vysokými úrokovými sazbami. V roce 2022 se však dostaly pod tlak kvůli propadu cen kryptoměn. V červenci 2022 vyhlásila Celsius Network bankrot.

- Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová loni v lednu Mashinského obžalovala, viní ho z podvádění investorů. Mashinsky podle ní propagoval firmu Celsius jako bezpečnou alternativu tradičních bank a zároveň zatajoval rostoucí ztráty z rizikových investic, které přispěly k pádu podniku.

- Loni v červenci byl Mashinsky zatčen a obviněn z podvodů a manipulací s cenou kryptoměny firmy Celsius. Po zadržení Mashinsky stanul před soudem, kde se prohlásil za nevinného. Poté byl propuštěn na kauci ve výši 40 milionů dolarů. V případě odsouzení mu hrozí až několik desetiletí dlouhé vězení.

- Narodil se 6. října 1965 v tehdejším Sovětském svazu do židovské rodiny. V 70. letech získali jeho rodiče povolení opustit zemi a rodina odešla do Izraele. Mashinsky sloužil v izraelské armádě, kde absolvoval pilotní výcvik a byl členem brigády Golani. Od roku 1988 žije ve Spojených státech. Je ženatý, má šest dětí.

Changpeng Zhao (46)

- Kanadský podnikatel čínského původu, který je také občanem Spojených arabských emirátů, založil v roce 2017 v Šanghaji firmu Binance a vytvořil z ní nejdůležitější centrum globálního trhu s kryptoměnami. Její hlavní burza Binance.com je největší kryptoměnovou burzou na světě - předloni podle společnosti CryptoCompare zpracovala obchody v hodnotě asi 23 bilionů dolarů (536 bilionů korun).

- Americké ministerstvo spravedlnosti se podle agentury Reuters začalo zabývat burzou Binance v roce 2018. Koncem roku 2020 federální vyšetřovatelé burzu vyzvali, aby jim poskytla interní záznamy ohledně opatření proti praní špinavých peněz. Binance pak čelila žalobě kvůli praní špinavých peněz, spiknutí za účelem provozování nelicencované činnosti v oblasti převodu peněz a porušování amerických sankcí. Firma podle soudního spisu umožnila nejméně 1,1 milionu transakcí v hodnotě více než 898 milionů dolarů, do nichž byli zapojeni zákazníci v Íránu. V prosinci 2023 firma souhlasila, že přizná vinu a zaplatí pokutu 4,3 miliardy USD. Dohoda tak ukončila několik let trvající vyšetřování této kryptoměnové burzy.

- Zhao, v branži označovaný podle začátečních písmen svého jména jako CZ, se loni v prosinci přiznal, že porušil americká pravidla proti praní špinavých peněz a americké sankce. Souhlasil také, že zaplatí pokutu 50 milionů dolarů (1,17 miliardy korun) a následně oznámil, že odstoupil z funkce generálního ředitele. Firmu také musel podle soudního spisu na tři roky opustit. Zhaovo odstoupení bylo součástí rozsáhlé dohody s ministerstvem spravedlnosti, která zajistila, aby společnost nadále fungovala. Novým šéfem Binance se stal jeden z jejích zaměstnanců Richard Teng, který měl do té doby na starosti lokální trhy.

- Zhaovi nyní hrozí podle zákona maximální trest 18 měsíců vězení. Obžalovaný souhlasil s tím, že se proti trestu v této délce neodvolá. Rozsudek se očekává koncem dubna.

- Zhao se narodil 10. září 1977 v Ťiang-su v Číně. Koncem 80. let se s rodinou přestěhoval do Kanady. Vystudoval informatiku na McGillově univerzitě v Montrealu.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • ZEW: Důvěra v německou ekonomiku je kvůli viru nejníže od roku 2008
  Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu klesla nejníže od finanční krize v roce 2008, a to kvůli obavám z dopadů, které patrně bude mít na ekonomiku epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil institut ZEW. Německá ekonomika v prvním čtvrtletí podle odhadu ZEW klesne a propad je vysoce pravděpodobný i ve druhém čtvrtletí.
 • ZEW: Důvěra v německou ekonomiku klesla
  Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se tento měsíc zhoršila. Její index, který sestavuje...
 • ZEW: Důvěra v německou ekonomiku klesla
  Důvěra investorů v německou ekonomiku se v srpnu už třetí měsíc po sobě snížila. Index institutu ZEW, který ji měří, podle dnešní zprávy klesl na 10,0 z červencových 17,5 bodu. Ekonomové v anketě agentury Reuters čekali mírnější pokles, a to na 15 bodů. Index tak zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem 23,8 bodu.
 • ZEW: Důvěra v německou ekonomiku klesla
  Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci druhý měsíc za sebou snížila, hospodářské vyhlídky země však zůstávají příznivé. Uvedl to dnes německý výzkumný institut ZEW ve své měsíční zprávě.
 • ZEW: Důvěra v německou ekonomiku nečekaně stoupla
  Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu nečekaně zvýšila. Ve své dnešní zprávě to uvedl výzkumný institut ZEW. Jeho index důvěry se zvýšil na minus 15,0 z minus 17,5 bodu v prosinci. Z tohoto vývoje je patrné, že vyhlídky na růst největší evropské ekonomiky se zlepšují navzdory přetrvávajícím globálním obchodním sporům a odchodu Británie z EU.
 • ZEW: Důvěra v německou ekonomiku se navzdory rizikům zlepšila
  Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v prosinci zlepšila. Růst ve čtvrtém čtvrtletí ale bude slabý a export čelí rizikům ze zahraničí, například brexitu či obchodním sporům. Ve své dnešní zprávě to uvedl výzkumný institut ZEW. Jeho index důvěry se zvýšil na minus 17,5 z listopadových minus 24,1 bodu.
 • ZEW: Důvěra v německou ekonomiku se výrazně zhoršila
  Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v říjnu zhoršila mnohem víc, než se čekalo. Podíl na tom mají obavy ze stupňující se obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy a z takzvaného tvrdého brexitu. Ve své dnešní zprávě to uvedl výzkumný institut ZEW. Jeho index důvěry se snížil ze zářijových minus 10,6 bodu na minus 24,7 bodu.
 • ZEW: Důvěru německých investorů zhoršil koronovirus
  Důvěra investorů v německou ekonomiku se v únoru zhoršila výrazně více, než se čekalo. Přispěly k tomu obavy z epidemie onemocnění koronavirem, což by mohlo ochladit světový obchod a prohloubit recesi německého zpracovatelského průmyslu. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil institut ZEW.
 • ZEW Index ekonomického sentimentu
  Německý index ekonomického sentimentu ZEW klesl na 21.2 bodu z 28.7 bodů.
 • ZEW index ekonomického sentimentu v Německu
  index ekonomického sentimentu v Německu klesl na 45.8 bodů.
 • Z fondu ESM by se měla stát evropská verze MMF
  Záchranný fond eurozóny ESM by se měl nakonec přeměnit v evropskou verzi Mezinárodního měnového fondu (MMF). Řekl to pro dnešní vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung předseda takzvané euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.
 • Zhodnocení německých dluhopisů bude letos nejlepší za pět let
  Zhodnocení německých dluhopisů by letos mohlo být nejlepší za pět let. Podle údajů společnosti Refinitiv může desetiletý dluhopis koupený začátkem roku vynést téměř šest procent. Bezpečné bondy vydané vládou největší evropské ekonomiky těžily podle agentury Reuters z nejistoty zapříčiněné dlouhou obchodní válkou, z obav z recese a z uvolněné měnové politiky centrálních bank.
 • Zhodnocení situace na akciových trzích
  Zhodnocení situace na akciových trzích podle technické analýzy.
 • Zhodnocení situace na akciových trzích
  Hned od začátku minulého týden bylo jedním z hlavních témat páteční vystoupení Bena Bernankeho.
 • Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy
  Minulý týden se na akciových trzích nic nedělo a cenový průběh na indexu S&P 500 byl bez překvapení.
 • Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy
  Akciový trh pokračuje v pomalém a stálém růstu a index S&P 500 překonal říjnová maxima.
 • Zhoršení výhledu ČEZ nebude mít větší dopad na akcie
  Zhoršení výhledu hodnocení úvěrové spolehlivosti české energetické společnosti ČEZ nebude mít výraznější dopad na kurz jejích akcií a dluhopisů. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Mezinárodní ratingová agentura Moody's v úterý zhoršila výhled hodnocení ČEZ na negativní ze stabilního. Samotné hodnocení ponechala beze změny na stupni Baa1. Po 12:00 rostly akcie ČEZ na burze o 1,6 procenta na 846 Kč na akcii.
 • Zima zchladila i trh práce v USA
  Velmi podprůměrné teploty v prosinci v USA měly zřejmě dopad i na tvorbu pracovních míst. Těch ve...
 • Zimní zásobování Německa plynem může podle svazu INES ohrozit jen extrémní mráz
  Zimní zásobování Německa plynem mohou narušit jen extrémní mrazy, kdy hrozí vyčerpání zásobníků na přelomu ledna a února. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Heinermann. Poukázal zároveň na to, že správcům zásobníků se stejně jako v loňském roce podařilo před zimou úložiště zcela naplnit.
 • Zisk Airbusu stoupl o 26 procent díky silnému dolaru a oživení výroby
  Evropskému výrobci letadel Airbus vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk bez mimořádných položek o 26 procent na 836 milionů eur (20,5 miliardy Kč). Hlavními pohony růstu byly silný dolar a oživení výroby letadel. Vyplývá to z dnešního prohlášení společnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
xPartners
IronFX
reklama
FTMO férovost