Sobota 20. července 2024 12:31
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei Payout
reklama
Fintokei Payout

UEFA na fotbalovém Euru vydělá majlant, ale německý poplatník zapláče

15.06.2024 12:01  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Evropská fotbalová unie (UEFA) počítá s tučnými zisky z fotbalového mistrovství Evropy, zatímco německý stát přebírá vysoké náklady, ale nevybírá skoro žádné daně, píše německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Snaží se přitom analyzovat příčiny "prohry" německého daňového poplatníka.

Německo prohrálo ještě před začátkem mistrovství Evropy - tedy samozřejmě ne německé národní mužstvo, které má ještě šanci na titul, ale státní kasa, píše FAZ. Je to pořád stejná a extrémně jednostranná hra: pořadatel velké mezinárodní fotbalové akce vždy trvá na osvobození od daňových povinností. Díky monopolu má nejlepší pozici k prosazení svých zájmů. Pokud si nějaká vláda postaví hlavu a pokud nějaká země na takovou hru odmítne přistoupit, najde se spousta dalších zájemců, kteří jsou ochotni přistoupit na cokoliv.

Zkušenosti s tím má i Německý fotbalový svaz (DFB). Jak Mezinárodní fotbalová federace (FIFA), tak UEFA na šampionátech vydělávají velké peníze, zatímco národní daňové úřady odcházejí většinou s prázdnou. Svazy se snaží prodávat jako neziskové organizace, ale to jim podle FAZ nevěří ani ti největší důvěřivci. Naopak jsou se sdruženími sídlícími ve Švýcarsku spojována slova jako úplatkářství, korupce, domovní prohlídky nebo soudní řízení.

Veřejný obraz UEFA není tak špatný jako obraz FIFA, jejíž pověst dlouhodobě trpí i kvůli stále nedostatečně objasněným okolnostem konání německého mistrovství světa v roce 2006. Ani práce UEFA ale není transparentní.

I v roce 2024 může UEFA na fotbalovém Euru vydělat majlant, zatímco německý daňový poplatník zapláče. V číselném vyjádření: UEFA na mistrovství počítá s příjmy zhruba 2,4 miliardy eur (59 miliard Kč). Vydělat by tak nakonec mohla kolem jedné miliardy eur (24,7 miliardy Kč). Z toho ještě musí zaplatit prémie 331 milionů eur (8,2 miliardy Kč) zúčastněným národním svazům a kompenzace klubům zúčastněných hráčů. I tak organizaci zůstane částka ve vyšších stovkách milionů eur.

Argument UEFA je jasný: peníze se rozdělí mezi národní svazy, které je pošlou zpět na podporu fotbalu. Koneckonců tak argumentuje i FIFA při mistrovství světa nebo Mezinárodní olympijský výbor při olympijských hrách. Takhle funguje ekonomika sportovních svazů.

Daně má povinnost platit jen společnost Euro 2024 se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem, kterou založil DFB za účelem organizace turnaje. Očekává se, že na daních odvede asi 65 milionů eur (1,6 miliardy Kč). Nedaní se hlavní miliardové příjmy UEFA z marketingu, mediálních a obchodních práv a sponzoringu. To je součástí dohody.

Právě díky této daňové výjimce DFB 27. září uspěl v hlasování výkonné komise UEFA o pořadateli letošního turnaje. Turecko vyšlo naprázdno, když získalo čtyři hlasy, zatímco 12 funkcionářů hlasovalo pro německou přihlášku. Jak na dotaz FAZ potvrdily zdroje z okolí kabinetu, výjimku schválil ještě ve funkci ministra financí Olaf Scholz, aby umožnil pořádání dalšího šampionátu v Německu. Sociální demokrat (SPD) se tak může nyní zúčastnit zápasů německého týmu jako spolkový kancléř.

Německá legislativa ministerstvu financí vydání takového rozhodnutí umožňuje, pokud je to v "mimořádném veřejném zájmu". Podle zákona je přitom "mimořádný veřejný zájem" na tuzemském pořádání "mezinárodně významných kulturních a sportovních akcí, při nichž se koná mezinárodní soutěž".

Obtížně vyčíslitelné jsou náklady na bezpečnost a nasazení policejních sil ze strany spolkových zemí a obcí. Zcela jistě však pořádání turnaje vyjde daňového poplatníka na více než 500 milionů eur (12,4 miliardy Kč). Německý ekonomický institut ZEW dodává, že je k tomu nutné ještě přičíst náklady na vysílání jednotlivých zápasů ve veřejnoprávní televizi, které překračují 100 milionů eur.

Většina nákladů na organizaci vzniká v hostitelských městech, kde se zápasy konají. Je pravda, že německé fotbalové stadiony jsou moderní a nejde o stavby vybudované speciálně kvůli turnaji. Přesto UEFA požaduje modernizaci a další úpravy, nehledě na to, že na zápasech mohou být vidět pouze sponzoři mistrovství Evropy. Mnichovská Allianz Arena se tak dočasně přejmenuje na "Fotbalovou arénu Mnichov" a výrazné logo bude po dobu trvání turnaje odstraněno.

Ve městech jsou více vidět oficiální fanouškovské zóny, které se zavázaly zřídit místní úřady a kde se budou zápasy vysílat. Jsou tam hojně zastoupeni sponzoři mistrovství Evropy, prezentují se tam i místní sdružení a na pódiích je připraven hudební program.

V Berlíně položili na ulici 17. června (Straße des 17. Juni) 24.000 metrů čtverečních umělého trávníku a před Braniborskou bránou město postavilo obrovskou fotbalovou branku. Ve Frankfurtu předešli dopadům fanzóny na dopravní situaci tím, že se nachází přímo na Mohanu, v úzkém pásu, který má na délku 1,4 kilometru. Stejně jako v případě mistrovství světa 2006 je největší obrazovka umístěna na plovoucím prvku na řece. Na zónu město vynaloží 14 až 15 milionů eur z celkových 32 milionů eur, které na pořádání turnaje vyčlenilo.

Spolková vláda v souvislosti s mistrovstvím Evropy vydala celkem 18 různých dobrozdání. Jedná se o prohlášení týkající se bezpečnosti, víz a pracovních povolení, deviz, cel, daní, lékařské péče, dopravy, telekomunikací a prodeje vstupenek, stejně jako příslib podpory ze strany spolkového kancléře. Nechybějí ani záruky týkající se duševního vlastnictví, právní ochrany, použití obrazových prvků a boje proti dopingu.

Ne všechny dokumenty jsou veřejné. Z toho, co je známo, však vyplývá, že mistrovství Evropy je drahý podnik pro spolkovou vládu, jednotlivé spolkové země i pro obce. Na druhé straně vkládají různá odvětví naděje do napínavého turnaje s co nejlepším výkonem domácího týmu a dobrým počasím. Poslední zmíněné je důležité zejména pro pivovary.

Maloobchodníci podle německé obchodní komory počítají s nárůstem obratu o 3,8 miliardy eur (94 miliard Kč) díky nákupu fanouškovských suvenýrů a potravin ke společnému sledování zápasů. V pozitivní impulz pro své podnikání podle svazu německých hotelů a restaurací doufají i jeho členové. Upozorňují však i na možné ztráty: některé kongresy se musejí zrušit nebo zkrátit a omezují se i služební cesty.

Poslední velký mezinárodní turnaj na německé půdě, mistrovství světa v roce 2006, nakonec neměl na ekonomiku zásadní vliv. I když si spotřebitelé koupili novou televizi nebo nejrůznější propriety k hromadnému sledování zápasů, snažili se jinde zase ušetřit, spočítal kolínský Institut německého hospodářství (IW): "Spotřebitelské výdaje nutně nestoupají, ale přesouvají se jinam." Podobně vyznívá také analýza ZEW.

I analýza institutu Ifo zdůrazňuje, že mistrovství Evropy ekonomiku v krátkodobém horizontu neposílí. Ekonomové analyzovali mistrovství světa v roce 2006 a všechna mistrovství Evropy v posledních 20 letech a došli k závěru, že nálada v ekonomice se v důsledku turnajů téměř nezlepšila, uzavírá FAZ.

Zdroj: Reuters, ČTK, Ifo, FAZ

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Udrží se GBP/AUD v rostoucím trendovém kanálu?
  Měnový pár GBP/AUD se při pohledu na denní graf obchoduje v dlouhodobém rostoucím trendovém kanálu a před několika dny se pokoušel prolomit směrem dolů jeho support, ovšem neúspěšně. Místo toho můžeme vidět odražení zpět k vyšším úrovním a současně prolomení krátkodobé klesající trendové linie, což může signalizovat další růst. Dočkáme se v rámci případného růstu tohoto měnového páru otestování rezistence trendového kanálu nebo alespoň jeho středové linie?
 • Udrží se GBP/CAD v klesajícím kanálu?
  Měnovému páru GBP/CAD se nedávno nepodařilo prolomit rezistenci na 2,0960, poté měnový pár vstoupil...
 • Udrží se GBP/NZD v rostoucím kanálu?
  Měnový pár GBP/NZD dokončil úspěšně medvědí korekci. Britská libra je nyní v dobré pozici a může i nadále...
 • Udrží se GBP/NZD v rostoucím trendu?
  Měnový pár GBP/NZD se při pohledu na 4hodinový graf obchoduje v rostoucím trendu, ale zdá se, že býci si dali přestávku. Pokud však věříte, že přestávka býků je pouze dočasná a chcete nastoupit do dlouhých (long) pozic, tak oblast supportu okolo 1,8600 může být dobrým místem pro vstup. Dočkáme se oslabení do této oblasti a následného odražení zpět k vyšším úrovním?
 • Udrží se USD/CHF nad silným supportem?
  Měnový pár USD/CHF aktuálně testuje oblast supportu okolo minoritní psychologické hladiny 0,9650, která...
 • Udrží se USD/JPY v klesajícím trojúhelníku?
  Měnový pár USD/JPY se při pohledu na denní graf obchoduje uvnitř dlouhodobé klesající trojúhelníkové formace a aktuálně směřuje k její rezistenci, která koresponduje s klouzavým průměrem SMA 200. Pokud by USD/JPY dokázal zdolat tuto překážku, mohl by následně zamířit směrem rezistenci okolo 115,00. Indikátor Stochastic již ale vysílá překoupené podmínky, mohli bychom tedy naopak vidět oslabení směrem k supportu trojúhelníku okolo 108,20. Jakého scénáře se nakonec dočkáme?
 • Udrží se zlato nad Fibonacciho úrovní?
  Propad evropských akcií pomáhá ceně zlata v růstu. Ta roste nad úroveň 1200 USD a momentálně překonává hladinu 1211,94 (23,6 % Fibonacciho retracementu z úrovní prosincového minima roku 2015 do únorového maxima roku 2016).
 • Udrží si AUD/NZD klesající tendence?
  Společnost NAB (oddělení FX Technical Strategy Research) poskytla svůj výhled na měnový pár AUD/NZD, který od druhé poloviny letošního března oslabuje. Dokud bude tento měnový pár na týdenním grafu uzavírat svíčky pod hladinou 1,0591, tak je ohrožen klíčový support v oblasti 1,0370 - 1,0380, kde se zároveň nachází support Bollingerova pásma. Analytici společnosti tvrdí, že naopak uzavření na týdenním grafu nad již zmíněnou hladinou 1,0591 by narušilo střednědobé klesající tendence.
 • Udrží si EUR/JPY rostoucí dynamiku?
  Měnový pár EUR/JPY se při pohledu na 4hodinový graf téměř dva měsíce obchodoval v bočním trendu mezi supportem 123,00 a rezistencí 126,00. Tento měnový pár však dokázal prolomit směrem vzhůru již zmíněnou rezistenci a nyní se nachází v blízkosti psychologické hladiny 130,00. Při pohledu na graf lze také vidět, že mezi cenou tohoto měnového páru a indikátorem Stochastic vzniká medvědí divergence, což by mohlo vyvolat korekci k nižším úrovním (throwback) a to například do vyznačené oblasti supportu, kde by mohli znovu dostat prostor býci.
 • Udrží SNB kurz EUR/CHF nad hladinou 1.2000?
  Švýcarská národní banka (SNB) potvrdila své odhodlání bránit minimální kurz eura vůči franku na hladině 1,2000.
 • Uhynula fenka Kabosu, která se stala tváří kryptoměny dogecoin
  Fenka Kabosu, která se stala tváří kryptoměny dogecoin, uhynula ve věku 18 let. Informovala o tom dnes její majitelka. Fenka z plemena shiba podle ní zemřela ve spánku, napsala agentura Reuters.
 • Ukazatel SSI: AUDUSD má prostor pro další pokles
  Index spekulativního sentimentu (SSI index) a aktuální otevřené pozice na Forexu.
 • Ukazatel SSI: AUD/USD v long teritoriu
  Index spekulativního sentimentu (SSI index) a aktuální otevřené pozice na Forexu.
 • Ukazatel SSI: Detailní pohled na EUR/USD
  Index spekulativního sentimentu (SSI index) a aktuální otevřené pozice na Forexu.
 • Ukazatel SSI: Detailní pohled na GBP/USD
  Index spekulativního sentimentu (SSI index) a aktuální otevřené pozice na Forexu.
 • Ukazatel SSI: EUR/USD se blíží k 1.3000
  Index spekulativního sentimentu (SSI index) a aktuální otevřené pozice na Forexu.
 • Ukazatel SSI: GBP/USD v short teritoriu
  Index spekulativního sentimentu (SSI index) a aktuální otevřené pozice na Forexu.
 • Ukazatel SSI: Index spekulativního sentimentu
  Index spekulativního sentimentu (SSI index) a aktuální otevřené pozice na Forexu.
 • Ukazatel SSI: Index spekulativního sentimentu
  Index spekulativního sentimentu (SSI index) a aktuální otevřené pozice na Forexu.
 • Ukazatel SSI: Index spekulativního sentimentu
  Index spekulativního sentimentu (SSI index) a aktuální otevřené pozice na Forexu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex