Sobota 14. prosinec 2019 03:54
reklama
RoboMarkets AOS
reklama
Purple trading indikator
reklama
RoboMarkets

Kde hledat klíč ke konci propadu ropy

Napsal:   Sekce: Komodity

Ropa od začátku října rekordně ztrácí poté, co se podívala na svá nová letošní minima a zároveň nejvyšší úrovně z roku 2016. Silný medvědí trh zasáhl již celý svět od obchodníků s dluhopisy po politické vůdce. Všichni aktivní, ale také pasivní účastníci na trhu nyní budou hledat záchytné body, které budou klíčové pro budoucnost ropného trhu. Faktorů, které působí na vývoj ceny ropy je hned několik, my se však podívá na pár nejdůležitějších a to podle jejich aktuální relevance pro trhy.


Dodávky ropy

4. listopadu byly zavedeny dlouho očekávané americké sankce na iránský obchod s ropou za účelem vyvinout co největší ekonomický tlak na Irán po odstoupení USA od jaderné dohody v první polovině letošního roku. Odhadoval se poměrně výrazný výpadek ropných dodávek z Iránu, kvůli kterému OPEC souhlasil ukončit produkční škrty a zvýšit produkci o jeden milion barelů denně. Ropnému trhu však začala přebývat od října ropa poté, co Rusko a OPEC produkovali mnohem více ropy, než bylo potřeba k vykrytí iránského výpadku a mezitím pokračovala v navyšování nových rekordních maxim americká produkce.

Další problém pouze prohlubující ten dosavadní byly výjimky z amerických sankcí, které dostala většina dovozců iránské ropy včetně dvou největších dovozců Číny a Indie. Reálný výpadek dodávek z Iránu nakonec tedy nebude tak velký a ropný trh opět trpí přebytkem ropy, což tlačí na její cenu. Kartelu OPEC nyní zbývá jediná možnost a to opět omezit těžbu a utáhnout kohoutky, jinak se cena může propadnout na ještě nižší úrovně. Klíčové bude setkání kartelu OPEC 6. prosince ve Vídni, kde může být o omezení rozhodnuto. Jediným rizikem je zde americký prezident Donald Trump, který již dříve hrozil OPECu, aby nesnižoval těžbu, ale nezdá se pravděpodobné, že by je dokázala přesvědčit.

Růst amerického dolaru

Americký dolar minulý týden rostl proti koši měn na osmnáctiměsíční maxima a jeho jízda začala ve stejnou chvíli, kdy začal propad na ropě. Cena ropy je vyjádřená v amerických dolarech a posilující dolar zároveň zdražuje ropu v rozvíjejících se ekonomikách. Zatímco světový benchmark ropa Brent je od začátku roku ve ztrátě´, v zelených číslech se zatím drží ropa vyjádřená v brazilském realu nebo indické rupii. To tlačí především na poptávku v zemích, které jsou typicky velkými spotřebiteli.

Do konce minulého týdne se zdálo, že americký dolar bude pokračovat v růstu na nová několikaměsíční maxima. Stále je ve hře jedno zvýšení sazeb do konce roku na prosincovém zasedání, investory však začíná znervózňovat výprodej na akciových trzích a rétorika pro další růst sazeb v roce 2019 se může změnit. Dolar sklouznul ze svých maxim na nižší úrovně a aktuálně je ve vyčkávajícím modu s čím přijde FED.

Zisky rafinérií

Během rostoucích obav o poptávku ropy a její příliš velkou nabídku, zisky z těžby ropy a následné přeměny na palivo pro automobily klesly na nejnižší úroveň za tři roky. Menší obrat z výroby paliv postihl především lehčí suroviny, jako Brent, který produkuje vyšší podíl ropných produktů. Asijské rafinérie využily vyšších marží za naftu před nástupem zimních měsíců a vyšší průmyslové aktivity v Číně, která minulý měsíc přinesla rekordní množství ropy.

Tlak na rafinérie také přichází z oslabení petrochemického odvětví, který tvoří 12% celkové poptávky po ropě. Asijští producenti etylénu, jakožto klíčového prvku při výrobě výrobků od platových lahví až po hračky, jsou nyní tlačeny novými ložisky prvku v USA.

Pozice velkých fondů a technické úrovně

Hedge fondy na Wall Street zredukovaly své dlouhé pozice na ropě na nejnižší úrovně od září roku 2007 a reagují tak na sedmitýdenní výprodej. Fondy začaly své dlouhé pozice redukovat již dříve začátkem letošního léta, od ledna dlouhé pozice klesly o více jak 65%, kdy byly na rekordních maximech. Opětovný růst dlouhých pozicí by mohl být otočením sentimentu velkých hráčů a širokospektrální důvěra investorů v ropný trh. Tomu však musí předcházet některý z výše uvedených faktorů působící na cenu ropy.

Technických úrovní na ropě je hned několik a většinou to tak bývá, že sentiment nastavený fundamentem dokáže technické úrovně jednoduše překonat. I přesto mohou být technické úrovně zajímavým vodítkem pro potencionální zastavení propadu nebo úvahu nad vstupem do nové pozice na trhu s ropou.

Na trh se podíváme použitím fibonacciho posloupnosti. Výprodej z roku 2014 až na začátek roku 2016 tvoří první trend (růžová), na který natáhneme fibanicciho posloupnost. Jak si lze všimnout trh se zastavil přímo na 38,2% tohoto výprodeje a poté přišel již zmíněný říjnový výprodej. Trh reagoval také na ostatní úrovně fibonacciho, to už ovšem není zásadní pro jeho další vývoj. Od začátku roku 2016 až do lokálního maxima, který ropa vytvořila začátkem října, tvoří další trend, kam lze natáhnout úrovně fibonacciho (modrá). Trh sice ignoroval 27,2%, mnohem zajímavější je však konfluence dvou úrovní a to 61,8% prodejní aktivity a 38,2% poslední nákupní aktivity. Právě tam se trh nyní zastavil a testuje úroveň supportu. Dalším silným supportem bude 50% poslední nákupní aktivity, tam se totiž trh v minulosti několikrát zastavil a cena fungovala jako rezistence.

Technická analýza na trhu ropy WTI:


Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů
BOSSA

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Kam smeruje ropa a zlato? Pohľad z viacerých časových rámcov
  V tomto blogu poukážem na zaujímavé príležitosti, ktoré vznikajú na vybraných komoditách. Výhľad je strednodobý až dlhodobý, takže očakávané držanie pozícii je na minimálne niekoľko týždňov či mesiacov.
 • Kam smerujú librové FX páry?
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. V dnešnej analyze preberiem 3 librové páry a všetky vyzerajú longovo. Prečo? Čítajte ďalej.
 • Kam smerujú librové páry?
  V dnešnom špeciálnom blogu sa zameriam čisto na budúci vývoj libry na najbližšie týždne a mesiace. Všetky vyzerajú na najbližšie obdobie dosť longovo, takže si to poďme rozobrať v analýze.
 • Kam zmizely problémy Evropy?
  Jeden z největších problému Evropy v roce 2018 byl italský rozpočet a zadlužení italské vlády. Při pohledu na vývoj finančních trhů v Evropě se zdá, že největší problém Evropy někam zmizel. Alespoň tak lze usuzovat z vývoje italských akcií a dluhopisů, které na tom nejsou od začátku roku nijak zle. Hrozba z Itálie je však stále reálná a může vyvolat paniku napříč finančním sektorem v Evropě. Nejnebezpečnější veřejný dluh v hodnotě 1,5 bilionu euro je koncentrován v italských bankách v Římě a Miláně. Dluh země již přerostl 132% ročního HDP.
 • Kanadský dolar drží eso v rukávu a může překonat ostatní měny
  Na kanadském dolaru zatím lehce převládá optimismus a může být ještě mnohem lépe. Je několik faktorů proč kanadský dolar nedokázal posilovat, ačkoliv je na tom kanadská ekonomika poměrně dobře a s jeho provázaností s americkou ekonomikou by měla také přeřadit na vyšší stupeň. Fundament na kanadském dolaru se však začíná otáčet k lepšímu a zbytek roku by mohl patřit této komoditní měně.
 • Kanadský dolar premiantem mezi komoditními měnami
  Minulý rok byl pro vývozce komodit zlomový. Přes deset let trvající býčí trh od pšenice přes uhlí až po zlato se pomalu vyčerpal a jeho slabost se přenesla i do roku letošního. Klesající ceny snižují producentům surovin exportní inkaso, což podkopává důvěru v jejich měny.
 • Kanadský dolar se točí okolo ropy
  Korelace mezi dvěma měnami nebo mezi měnou a jiným finančním aktivem často nabízí atraktivní obchodní příležitosti. Pohybovaly se hodnoty v grafu společně a naráz se rozešly? Je velká pravděpodobnost, že se vrátí zpátky k normálu a otevření dvou pozic, které tento budoucí stav předpokládají, dává slušný ziskový potenciál.
 • Kanadský dolar už oslabil dostatečně
  Dnes se v rámci fundamentální analýzy podíváme na aktuální pozici kanadského dolaru. Ten se za poslední 3 roky nechal stáhnout negativní komoditní vlnou z parity s USD až do rozmezí 1,30 – 1,35 kanadského dolaru za jeden americký.
 • Kapitulace zlata?
  Zlato pokračuje ve formování potencionálního vrcholu většího významu.
 • Káva zatím nenašla své dno. Dozrál čas na spekulativní nákup?
  Káva je od roku 2011 v silném sestupném trendu. Z tehdejších hodnot kolem 400 USD se nyní nachází pod 100 USD. Může jít vůbec ještě níže?
 • Kde hledat levné akcie?
  Od počátku roku se makroekonomické statistiky hemží především negativními zprávami. Ochlazení ekonomiky eurozóny už se začíná projevovat v tvrdých datech jako je HDP a průmyslová výroba. A poslední várka čísel z USA také nepotěšila, když ukázala na největší pokles maloobchodních tržeb od globální finanční krize a na slabost místního průmyslu i realitního trhu. Jaký mají tato data dopad na akciové indexy?
 • Kde hledat výnos přes záporné sazby?
  Centrální banky vyspělých zemí se předhánějí v holubičích komentářích s cílem podpořit chřadnoucí ekonomiku a zároveň oslabit měnu. V Austrálii už začali úrokové sazby snižovat a vypadá to, že další země budou následovat. Už 6 bilionů USD vládních dluhopisů vynáší záporný výnos. Není se co divit, že investoři prodávají měny, kterým centrální banky házejí klacky pod nohy. Jakou zemi by však mohla tato vlna minout?
 • Kde hledat zisky ve středoevropském regionu?
  Česká národní banka (ČNB) včera překvapila trhy svým jestřábím tónem. V době, kdy Evropská centrální banka (ECB) i americký Fed snižují úrokové sazby, jde ČNB proti proudu. Dva členové bankovní rady dokonce hlasovali o zvýšení úrokových sazeb z nynějších 2,00 % na 2,25 % a zdá se, že tato diskuze bude ještě výraznější na příštím zasedání na začátku listopadu. Trh tak přestává sázet na pokles českých sazeb, což pomáhá koruně, která si od včerejší tiskové konference guvernéra Rusnoka drží zhruba 10haléřový zisk proti euru.
 • Kde investori vkladali svoje peniaze v roku 2018
  Pre väčšinu investorov bol rok 2018 nepríjemný a plný udalostí. Hrozba obchodnej vojny a rast geopolitickej neistoty. Toto všetko sa deje. Volatilita sa rozbehla a akciový index S&P 500 zakončil rok prvýkrát v mínuse za posledných 10 rokov.
 • Kde jsou peníze ze záchranného balíčku pro Řecko?
  Nový řecký ministr financí Janis Varufakis o víkendu pro německý týdeník Der Spiegel uvedl, že finanční zdroje ze záchranných balíčků primárně pomohly zahraničním bankám a ne řecké ekonomice. Podle jeho slov až 90 procent financí ze záchranného programu do země nikdy nedorazilo a zmizelo v „černé díře“ německých a francouzských bank. Pravil, že Němci by si měli uvědomit, že svými půjčkami nepomáhali Řecku, ale bankám.
 • Kde na forexu hledat vysoký výnos vzhledem k riziku?
  Finanční trhy jsou stále nervózní. Investoři se tedy příliš nehrnou do rizikovějších pozic. Na druhou stranu žádná panika se nekoná a volatilita se drží velice nízko. Aktuální prostředí tak nahrává nákupu měn, které jsou stále ještě po předchozím propadu levné, jejich situace se ale již stabilizuje, a navíc nabízejí velice vysoký úrokový výnos.
 • Kde na forexu hledat vyšší výnosy?
  Americká centrální banka včera zvýšila úrokovou sazbu na 1,50-1,75 %. To je v rámci vyspělých zemí velice slušná hodnota, která bude dávat americkému dolaru slušnou podporu. Když se ale podíváme na měny emerging markets, tak ty tradičně nabízejí mnohem lepší zhodnocení ve vyšších jednotkách procent.
 • Kde nakoupit na forexu výhodně?
  Vyspělá bezpečná země, u které není třeba se bát panického úprku investorů nebo platební neschopnosti státu. Úročení měny je mezi vyspělými zeměmi mezi nejvyššími. Vysoké exporty komodit se daří při globálním ekonomickém boomu a rostoucích cenách ropy dobře inkasovat, což dává hospodářství potřebnou podporu. Zůstává otázkou, proč se teď investoři Kanadě relativně vyhýbají a nechávají tak kanadský dolar na slabších úrovních.
 • Kde obchod začína a končí (časť 1.)
  Ako všetky veci v živote aj obchod začína v mysli obchodníka. Nič neexistuje mimo podstaty keď to nezačalo ako myšlienka. Inak povedané, každá vec najprv začala ako myšlienka...každá budova, vynález, zariadenie alebo koncept začali v niekoho mysli. Navyše všetko čím ste sa stali takisto začalo ako myšlienka vďaka rozhodnutiam ktoré ste spravili a skúsenosťami, ktoré ste zažili. Takže si to priznajme, myšlienky sú jedni z najsilnejších vecí vo vesmíre.
 • Kde obchod začína a končí (časť 2.)
  Áno, strata je asociovaná so zlým správaním, ale aj keď je ťažké si to predstaviť, skutočný dôvod prečo posúvate stoploss (aj keď by ste nemali) je kvôli túžbe vyhnúť sa bolesti spôsobenej stratou (chytením stoplossu). Ak by to nebola pravda, tak váš skutočný dôvod, ktorým je zarábať peniaze by vás motivoval aby váš stoploss zostal na jednom mieste aby ste si ochránili kapitál.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
PEPPERSTONE
UFX
xPartners
reklama
RoboMarkets