Úterý 16. července 2024 05:00
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei Payout
reklama
FTMO král

Míra inflace v USA v červnu zpomalila na tři procenta

11.07.2024 15:24  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalilo na tři procenta z květnových 3,3 procenta. V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Dál zlevňují zejména pohonné hmoty. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že inflace zpomalí na 3,1 procenta.

Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta, zatímco analytici očekávali, že o 0,1 procenta vzrostou.

Ceny pohonných hmot v červnu proti předchozímu měsíci klesly o 3,7 procenta. Zlevňování paliv tak zrychluje, v květnu jejich ceny klesly o 3,5 procenta. Meziročně pohonné hmoty zlevnily o 2,5 procenta. Právě ceny benzinu a nafty přitom podle analytiků S&P Global mohou ovlivnit rozhodování voličů v blížících se prezidentských volbách.

Potraviny proti květnu zdražily o 0,2 procenta a ve srovnání s červnem loňského roku o 2,2 procenta. Ceny energií meziměsíčně klesly o dvě procenta, meziročně pak o jedno procento vzrostly.

Meziroční míra inflace se stále drží nad dvouprocentním cílem americké centrální banky (Fed). Šéf Fedu Jerome Powell nicméně tento týden při slyšení před bankovním výborem Senátu poukázal na to, že inflace zvolňuje a trh práce ochlazuje. Následně při vystoupení ve výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů vyjádřil "určitou důvěru", že inflace udržitelně sestupuje k dvouprocentnímu cíli centrální banky.

Vývoj spotřebitelských cen a navazující vyjádření představitelů Fedu sledují investoři zejména proto, aby si učinili představu, kdy Fed začne snižovat základní úroky. "Myšlenka, že trh práce už nevytváří inflační tlak, se kterým se americká ekonomika potýkala a který se Fed snažil omezit, (...) podporuje vyhlídky na to, že Fed v září úroky sníží," uvedl analytik Karl Schamotta ze společnosti Corpay.

Zdroj: Reuters, ČTK, S&P Global, Corpay

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Míra inflace v Turecku v červenci obnovila růst, a to na 47,83 procenta
  Míra inflace v Turecku v červenci po osmi měsících zpomalování obnovila růst, a to na 47,83 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl turecký statistický úřad. Zdražovaly zejména segment hotelů, restaurací a kaváren, dále zdravotní péče a potraviny s nápoji. Nejméně rostly náklady na bydlení. V červnu míra inflace činila 38,2 procenta, což byla nejnižší hodnota za 18 měsíců.
 • Míra inflace v Turecku v červnu přesáhla 78 procent, je nejvýše od roku 1998
  Míra inflace v Turecku v červnu vystoupila na 78,6 procenta, je nejvýše od roku 1998. Informoval o tom dnes turecký statistický úřad. Prudký nárůst cen byl do značné míry způsoben propadem turecké liry, která během jednoho roku ztratila vůči dolaru téměř polovinu své hodnoty, napsala agentura AFP. Vývoj odpovídá odhadům analytiků. V květnu míra inflace činila 73,5 procenta. Skupina nezávislých tureckých ekonomů tvrdí, že skutečná inflace je oproti oficiální hodnotě více než dvojnásobná.
 • Míra inflace v Turecku v květnu vystoupila nad 73 procent, maximum za 23 let
  Míra inflace v Turecku v květnu vystoupila na 73,50 procenta, a zdolala tak další maximum za více než 23 let. Informoval o tom dnes turecký statistický úřad. Výsledek je ale nepatrně lepší, než čekali analytici, kteří počítali s růstem na více než 75 procent. V dubnu míra inflace činila 69,97 procenta.
 • Míra inflace v Turecku v lednu zrychlila na 64,9 procenta, čekalo se zpomalení
  Míra inflace v Turecku v lednu zrychlila na 64,86 procenta z prosincové hodnoty 64,77 procenta, oznámil dnes turecký statistický úřad. Vyšší byly zejména ceny v restauracích a kavárnách, dražší byla také zdravotní péče. Zlevnily naopak oděvy a obuv. Meziměsíčně pak ceny v Turecku zrychlily růst na 6,70 procenta.
 • Míra inflace v Turecku v prosinci zrychlila na 64,8 procenta, je nejvýše za rok
  Spotřebitelské ceny v Turecku v prosinci pokračovaly v silném růstu a míra inflace se dostala na roční maximum. Z listopadové hodnoty 61,98 procenta zrychlila na 64,77 procenta, oznámil dnes turecký statistický úřad. Vyšší byly zejména ceny v restauracích a kavárnách, dražší bylo také ubytování. Proti listopadu zlevnily oděvy a obuv. Meziměsíčně ceny v Turecku zpomalily růst na 2,93 procenta.
 • Míra inflace v Turecku vystoupila nad 36 procent, výrazně překonala odhady
  Meziroční míra inflace v Turecku v prosinci vystoupila na 36,08 procenta z listopadové hodnoty 21,31 procenta. Oznámil to dnes turecký statistický úřad. Výsledek citelně překonal očekávání. Inflace je tak nyní nejvýše za téměř 20 let a jde ruku v ruce s propadem kurzu turecké liry.
 • Míra inflace v Turecku vystoupila nad 54 procent, maximum za 20 let
  Míra inflace v Turecku v únoru vystoupila na 54,4 procenta a je nejvýše od března 2002. Oznámil to dnes turecký statistický úřad. Inflace se rychle zvyšuje už devátým měsícem, výsledek za únor překonal i odhady analytiků. Nejvíce se zvyšovaly ceny za dopravu.
 • Míra inflace v Turecku vystoupila na 80,2 procenta, tempo růstu zpomaluje
  Míra inflace V Turecku v srpnu vystoupila na 80,2 procenta a je nejvyšší od září 1998. K růstu vedle cen energií přispěly zejména ceny za dopravu, vybavení domácností a za potraviny. Ve své zprávě to dnes oznámil turecký statistický úřad. Před rokem byla inflace těsně pod 20 procenty.
 • Míra inflace v USA klesla v březnu
  Spotřebitelské ceny ve Spojených státech minulý měsíc mírně stouply, celková meziroční míra inflace ale...
 • Míra inflace v USA v červenci překvapivě klesla na 8,5 procenta
  Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zpomalilo na 8,5 procenta z červnových 9,1 procenta. Pomohly k tomu klesající ceny benzinu, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. Pokles mírny inflace je výraznější, než očekávali analytici.
 • Míra inflace v USA v dubnu dle očekávání zpomalila
  Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zpomalil na 3,4 procenta z březnového tempa 3,5 procenta. Meziměsíční růst cen pak byl slabší, než se čekalo. V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Klesající trend podporuje očekávání finančních trhů, že americká centrální banka (Fed) by mohla zhruba v září začít snižovat úrokové sazby.
 • Míra inflace v USA v dubnu zrychlila
  Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta. Zpomalily tak růst z březnových 0,4 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. V meziročním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly o dvě procenta, zatímco v březnu jejich meziroční růst činil 1,9 procenta.
 • Míra inflace v USA v květnu klesla na 4,0 procenta, je nejníže za dva roky
  Míra inflace ve Spojených státech v květnu klesla na čtyři procenta a je nejníže za více než dva roky. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Pokles je o trochu výraznější, než čekali analytici. V dubnu byla inflace na 4,9 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 procenta, což je rovněž lepší výsledek, než se čekalo.
 • Míra inflace v USA v lednu vystoupila na 7,5 procenta, nejvýše od února 1982
  Míra inflace ve Spojených státech v lednu vystoupila na 7,5 procenta, a dostala se tak nejvýše od února 1982. Prudce rostly opět zejména ceny energií. Ve své zprávě o tom dnes informovalo americké ministerstvo práce. Vysoká inflace podporuje spekulace finančních trhů, že americká centrální banka (Fed) by na svém příštím zasedání v březnu mohla zahájit zvyšování úrokových sazeb.
 • Míra inflace v USA v lednu zvolnila na 3,1 procenta
  Míra inflace ve Spojených státech v lednu zvolnila na 3,1 procenta z prosincové hodnoty 3,4 procenta. V předběžné zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Na trhu se ale čekal výraznější pokles a takzvaná jádrová inflace se nezlepšila vůbec. Výnosy amerických státních dluhopisů proto po zprávě zamířily vzhůru a zpevnil i dolar.
 • Míra inflace v USA v říjnu překvapivě klesla na 7,7 procenta
  Míra inflace ve Spojených státech v říjnu počtvrté po sobě klesla. Překvapivě se snížila až na 7,7 procenta ze zářijových 8,2 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Meziměsíčně pak ceny vzrostly o 0,4 procenta, stejně jako v září. V obou případech je to příznivější vývoj, než čekali analytici.
 • Míra inflace v USA v říjnu zpomalila na 3,2 ze zářijových 3,7 procenta
  Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v říjnu zpomalilo na 3,2 ze zářijových 3,7 procenta. Ve své dnešní zprávě to uvedlo americké ministerstvo práce. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali, že inflace zpomalí na 3,3 procenta.
 • Míra inflace v USA v srpnu zrychlila růst na 3,7 z červencových 3,2 procenta
  Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu zrychlilo na 3,7 z červencových 3,2 procenta. Ve své dnešní zprávě to uvedlo americké ministerstvo práce. Nárůst inflace je větší, než očekávali analytici. Zároveň je to největší nárůst za déle než rok. Vyšší jsou ceny energií i mnoha výrobků. Takzvaná jádrová inflace vyšla ale nižší, než se čekalo. To by podle analytiků mohlo americkou centrální banku (Fed) přimět, aby ponechala příští středu úrokové sazby beze změny.
 • Míra inflace v USA vystoupila na 5,4 procenta, je nejvyšší od srpna 2008
  Míra inflace ve Spojených státech v červnu vystoupila na 5,4 procenta, a dostala se tak na maximum od srpna 2008. Proti květnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,9 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Analytici předpokládali, že inflace zůstane na květnových pěti procentech, anebo že se mírně sníží.
 • Míra inflace v USA vystoupila na 6,8 procenta, je nejvyšší za téměř 40 let
  Míra inflace ve Spojených státech v listopadu vystoupila na 6,8 procenta a je nejvyšší za téměř 40 let. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Ceny se zvyšovaly u většiny položek, nejvíce zdražily pohonné hmoty, bydlení, potraviny či auta. Výsledek překonal očekávání analytiků, což mimo jiné znamená, že americká centrální banka (Fed) by mohla začít uvažovat o rychlejším ukončení podpůrných opatření.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new