Pátek 28. leden 2022 03:42
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Dukascopy krypto
reklama
XTB Investicni ebook 2022
reklama
BidAskBit

Social trading – ANO/NE a Proč?

Napsal:   Sekce: Psychologie tradingu

Sociální trading je jednou z nejrychleji se rozvíjeních se disciplín. Pojďme tedy prozkoumat její klady a zápory.

Fenomén sociálního tradingu pomalu, ale jistě začíná vstupovat do povědomí širší masy lidí. Pro ty kteří neví, co to sociální trading je, tak se jedná o službu, při které trader kopíruje obchody jiného tradera. K tomuto kopírování obvykle dochází na platformě brekora, kde si klient z dostupných statistik výkonnosti, stability, řízení financí atd. vybere „kolegu“, jehož obchody bude kopírovat. V tomto článku zhodnotíme výhody i nevýhody tohoto systému a pokusíme se nastínit, metody jak vyhledávat vhodné tradery ke kopírování.

Výhody sociálního tradingu

Několika neoddiskutovatelnými výhodami sociálního tradingu jsou jeho jednoduchost a to jak po technické stránce (využití jednoduchého kopírovacího kódu nebo platformy brokera), tak po stránce časové (není potřeba vysedávat u grafů a provádět technickou a fundamentální analýzu), po stránce psychologické (nedochází ke změnám emocí pod vlivem strachu a chamtivosti v probíhajícím obchodě) a na závěr do pozitivních vlastností spadá i určité vědomí tradera, že je členem komunity a toto vědomí mu dává naději, že na „to“ zkrátka není sám.

Pomyslnou výhodu lze hledat i v motivaci obchodníků ke kvalitě, na straně poskytovatele social tradingu. Za darmo ani kuře nehrabe, proto je vhodné, aby se začínající social trader ujistil, jakou motivaci má trader, od kterého se chystá obchody kopírovat, k tomu, aby své obchody zveřejnil. V otázkách motivace lze rovněž hledat odpověď na dlouhodobost a konzistenci tradera, poskytujícího své obchody ke kopírování. Je-li tento obchodník dostatečně (finančně) motivován, je u něj i vysoká pravděpodobnost, že v systému sociálního tradingu bude působit dlouhodobě, což je ideální stav jak pro něj, tak pro jeho kopírovače.

Nevýhody sociálního tradingu

Hlavní nevýhodou je určité odevzdání své odpovědnosti za zhodnocování svých volných finančních prostředků. Je vcelku zajímavé, že když už si člověk, nějakou svou jinou činností dokáže vydělat peníze, tak při vidině ještě větších zisků ztrácí sebedůvěru a vyhledává externí možnosti zajišťující mu další přísun kapitálu.

Další zásadní otazník se vznáší nad časovým horizontem, ve kterém bude sociální trading ziskový. Ve všech obchodních strategiích totiž existují zisková a ztrátová období a je otázkou, jak na tyto výkyvy bude reagovat člověk, který odevzdal své finance do rukou cizího člověka, protože sám není ochotný na sobě pracovat. Následná emoční zátěž může být ve finále mnohem těžší, než v případě tradingu tzv. na vlastní triko.

Časová nenáročnost může být rovněž zavádějící. Věřím, že vybrat si kvalitního partnera ke kopírování obchodů vyžaduje jistě mnoho času, při kterém je proveden průzkum nejen procenta zhodnocení, ale také časový horizont, ve kterém bylo zhodnocení dosaženo, konzistence equity křivky, úspěšnost, RRR, obchodní instrumenty atd. Navíc rozhodnout se, zda kopírovat jednoho tradera nebo více nemusí být úplně jednoduchá disciplína.

Ideální je také prověřit si samotného obchodníka, jeho profily na sociálních sítích, případnou reklamu, sebepropagaci, jeho vzdělání, zkušenosti jiných kopírovačů atd. Je otázkou, zda není lepší čas strávený zkoumáním cizího člověka věnovat sobě samému a stát se odpovědným jak k vydělávání, tak i k zhodnocování svých financí.

Koho tedy kopírovat

Při výběru platformy a osobnosti sociálního tradingu je nevhodné nechávat se zaslepit reklamou a je potřeba pátrat anebo se zajímat i o další možnosti. Předpokládám, že kdyby si měl „kopírovač“ zvolit, zda jeho finance bude zhodnocovat neznámý člověk, který sice má určité procento zhodnocení anebo například Larry Wiliams nebo Andrea Unger, tuším, kam by většina lidí sáhla. Je ale možné aby se dali obchody Larryho nebo Andrea kopírovat? Jistě že to možné je. smile

Reklama vás na tuto možnost asi moc nenavede, ale ten kdo se zajímá, jistě ví, že existuje něco jako světový pohár v tradingu, ve kterém se každoročně utkávají ti nejlepší tradeři z celého světa. Vítěz tohoto poháru se stává školitelem a veřejnost může jeho obchody (za poplatek) kopírovat (worldcupadvisor.com).

Myslím si, že toto je mnohem zajímavější možnost zhodnocování financí, než je svěřování svých financí social traderovi u kterého zůstává mnoho otázek ohledně jeho obchodní strategie a dokonce i o něm samotném.

Děkuji za přečtení!

Martin Klass

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Slabý článek obchodního systému
  Asi jako každý začínající trader na forexu, jsem byl plný nadšení a očekávání vysokých zisků.
 • Slabý dolár a predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj vybraných inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Sledovat inflaci je nyní velice důležité
  Akciové trhy i emerging markets si oddechly. Únorová inflace v USA vyšla pod očekávání a černý scénář potřeby rychlého zvyšování úrokových sazeb se tak odkládá. Do nastartované americké ekonomiky totiž tento týden prezident Biden přiložit dalších 1,9 bilionu USD a trhy se bojí, že pomoci je zkrátka příliš mnoho a růst cen začne být pod tíhou boomu poptávky problémem.
 • Sledujete exotické trhy? Toto by ste mali vidieť
  V tomto článku sa dočítate o obchodných príležitostiach, ktoré vznikli na vybraných exotických menových pároch – SGD/JPY, NOK/JPY a EUR/NOK. Pozrieme sa na trhy podľa technickej analýzy hlavne z daily timeframe a urobíme pravdepodobný scenár na blízku budúcnosť.
 • Sledujte každý týden Benchmark – pořad o nejdůležitějších událostech, které hýbou finančními trhy
  Možná jste již zaregistrovali, ale možná také ne. Ve společnosti se Bossa jsme se rozhodli jít poněkud odlišným směrem a vymysleli jsme pro naše klienty zcela nový formát makrokalendáře. Jelikož tu nikdo nic podobného zatím neudělal, stal se pořad benchmarkem všech makrokalendářů, a proto bylo o názvu v podstatě rozhodnuto – Benchmark. Zájem publika je však o trochu rozmanitější, a tak v pořadu nechybí odborný komentář k aktuálnímu geopolitickému dění, které hýbe finančními trhy a v neposlední řadě také technická analýza na vybrané instrumenty.
 • Slováci a Češi mieria na Nasdaq
  Vo februári 2021 oznámila kanadská medicínska spoločnosť MindMed akvizíciu česko-slovensko-amerického startupu HealthMode zo sídlom v San Franciscu a aktivitami tiež v New Yorku, Prahe a Bratislave. Akcie MindMed sa už obchodujú na kanadskej burze NEO, v Nemecku a tiež na americkom OTC, odkiaľ dnes prestúpia na druhú najväčšiu burzu na svete Nasdaq.
 • Složené svíčkové formace
  Zdravím všechny, toto je můj první blog, tak doufám, že se bude líbit. V prvním blogu bych rád ukázal jednu zajímavost ze světa Price Action, kterou sám používám, a to je skládání svíčkových formací.
 • Smerujú kryptomeny na nulu?
  Kryptomeny zažili v roku 2017 obrovský boom po ktorom vie takmer každý čo sú kryptomeny. S veľkým rastom prišli aj veľké očakávania na rok 2018, ktoré sa nenaplnili. Ani sa nesmieme čudovať po takom obrovskom raste. Bolo normálne, že behom jedného dňa nejaká kryptomena narástla o 250%.
 • Sme v NFT bubline? No a čo?
  NFT? Blockchain? Kryptomeny? Toľko výrazov, že sa v tom ľudia začínajú strácať. Kryptomeny a blockchain sú už celkom známe, no NFT (non-fungible token) je zatiaľ niečo nové a fresh. Rok 2021 je pre ne rozhodný. Poďme sa pozriet na to čo sú a či je tu ďalšia bublina.
 • Snížení ratingu Řecka zastavilo růst eura
  Technická a fundamentální analýza EURUSD, USDCAD.
 • Solídny signál na USD/JPY a iné obchodné signály
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Poďme sa pozrieť na tri menové páry a to USD/JPY, EUR/AUD a AUD/JPY a ukážeme si možné budúce pohyby.
 • Sorrento Therapeutics Inc (SRNE) na vlně optimismu
  Měsíc březen je pro akcie farmaceutické společnosti Sorrento Therapeutics zatím velmi pozitivní. Začátkem měsíce získala společnost od regulačního úřadu v USA (FDA) povolení pro první fázi testování léku STI-2099, známé také jako COVID kapky na skupině dobrovolníků a pacientů s lehkým onemocněním Covid-19.
 • Soutěž o notebook od XTB na Facebooku
  Trading soutěž od XTB na Facebooku...
 • Soutěž s námi naostro! Reálné peníze, velké emoce, atraktivní ceny
  Po čtyřech týdnech tréninku obchodování na finančních trzích na demo účtu s fiktivními penězi v soutěži BOSSA, končí veškerá legrace a začíná opravdové obchodování v druhém kole soutěže s reálnými penězi už 5. června 2016.
 • Spanilá jízda býků pokračuje, akcie posouvají rekordy
  Výsledková sezóna pokračuje podle představ akciových optimistů, a tak americké akciové indexy opět posunuly svá historická maxima. Index S&P 500 uzavřel uplynulý týden silnější o 0,54 %.
 • Spanilá jízda GBP je u konce
  Britská libra neměla za posledního 2,5 roku v Evropě konkurenci. Měnový pár EUR/GBP po celou dobu postupně klesal, až se kumulované zisky britské měny dostaly na 22 %. Co bylo tahounem tohoto poklesu v první řadě?
 • S&P dál úřaduje. Nižší rating také pro EFSF
  Po pátečním hromadném snížení ratingu pro devět zemí eurozóny, včera ratingová agentura S&P přidala třešničku na dort, když snížila rating také evropskému stabilizačnímu mechanismu (EFSF).
 • Spojené státy zavedly nová cla na čínské zboží
  Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července. Včera po zavření akciové burzy v USA vydal americký prezident Donald Trump prohlášení o zavedení 10% cel na výše zmíněný objem čínského zboží. Původně Trump pověřil úřad obchodního zmocněnce, aby prověřil zvýšení cel na 25%, to nakonec vstoupí v platnost začátkem příštího roku, pokud nebude dosaženo obchodní dohody mezi USA a Čínou. Nová cla vstoupí v platnost příští týden.
 • Spokojená ECB
  Evropská centrální banka (ECB) na svém minulém zasedání prodloužila program kvantitativního uvolňování až do konce letošního roku a při dnešním rozhodování o nastavení měnové politiky nemá příliš důvodů ke změně. S vývojem ekonomiky měnového bloku totiž její členové mohou být spokojení.
 • Společnost MicroStrategy nakupovala další BTC
  MicroStrategy v pondělí oznámila další investici do Bitcoinu a Michael Saylor nadále pokračuje v navyšování hodnoty držených BTC společnosti MicroStrategy.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank