Pondělí 01. červen 2020 00:43
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Purple Trading husnik

Viry, panika, karanténa a trading

Napsal:   Sekce: Trading

Čekal jsem, že se zde s tímto tématem objeví článek, zatím však nic,možná jen kolega MiTrade toto téma nakousl. Zkusil jsem tedy něco napsat něco napsat.

Momentální situace ohledně covid-19 se samozřejmě dotýká úplně všech a ne jen lidské populace, to je jasné. Od bezdomovců, až po mamonáře, všech se to více či méně nějak dotkne. Nebudu ale psát o zdravotní stránce věci, o viru jako takovém, spíš o ekonomické stránce.

Trading nás učí rozumět tomu, co děláme, mít a dodržovat pravidla, finanční plánování atd. Trader má být schopen i v dost stresujícím prostředí trhů si zachovávat chladnou hlavu a dělat prostě pořád to samé co má dělat. Máme pravidla a tak víme, že pokud je dodržujeme, tak je to přeci správně. Pokud se pak něco děje i mimo trading a někdo povolanější nařídí nějaké pravidlo, které je pro danou věc opodstatněné, tak ani nad tím nemusíme uvažovat a prostě to přijmeme. V tu chvíli nám naše ego neřekne „kašlu na to, je to zbytečný“. V podstatě tradera, by se takové situace, měla dotknout jen minimálně. Z tohohle pohledu je až neuvěřitelný kolika lidem něco takového dělá problém. Jak je možné, že se musí v mediích a všude ukazovat, že je dobré si mít ruce po tom, co jedou v mhd, nebo běžně na něco šahají, nebo si zakrývat při kýchání a kašlání ústa. Jak to, že i po neustálém opakování, že se nemají tvořit skupiny a shluky lidí, tak někdo si udělá párty s 20 lidmi v bytě nebo se venku běžně ty shluky vytvářejí. Je jasné, že fenci, bezdomovci apod., tyto základní dovednosti nechtějí umět dělat, ale i běžný normální lidi, co vypadají, že tyto dovednosti mají, na to nějak zapomínají a nevěnují tomu pozornost. Zřejmě je to v lidské povaze do určité míry na pravidla kašlat, my tradeři to ale máme jinak. Každé porušení se nás může okamžitě finančně dotknout, takže víme, jak důležitá jsou.

Kvůli panice hodně z nás muselo možná trochu upravit management, já například musím obchodovat, micro kontrakty na futures místo klasice e-mini. Zvětšují se PT a SL, možná je lepší vynechat nějaké situace v trhu úplně, ale obchoduje se dál. Pokud bude elektřina, internet a likvidita, tak obchodujeme stále. V tom je ta jedna z největších výhod toho co děláme. Naprostá nezávislost. Nepotřebujeme pomoc od státu, tak jako mnohá jiná podnikatelská činnost vázaná hlavně na fungování lidstva a ekonomické stability a rozmachu. Pokud se stane podobná situace, tak najednou fungují jen základní potřeby. Jídlo, hygiena, teplo, elektřina, bezpečí.... . Ostatní nadbytečnosti jsou mimo. Proč jít do špičkové restaurace, když si můžu uvařit doma. Proč jít do bazénu, sauny, výřivky, když si můžu dát vanu doma. Proč jít do kina, divadla, muzea, když se můžu na vše podívat doma. Je toho spoustu, co je až příliš vázáno na zdravý vývoj ekonomiky a spokojenosti lidí a jejich finančního růstu. 

Bohužel, se tato situace ekonomicky dotkne mnoha lidí. Mám to štěstí, že mě přímo ne, ale mám blízké, kteří zřejmě kvůli tomu možná i o příjem přijdou. Něco takového se jen velmi těžko dá předpokládat a přímo se na ní připravovat, hlavně když vše supr funguje a optimismus by se dal krájet. Dokážu však vidět i pozitivní následky. Příroda si od nás odpočine. Ekonomicky se prostředí pročistí od toho možná až bláznivého růstu a od některých nezdravích podniků a společností, které nemají tak pevné základy a byznys plán, což je také paralela k fadingu. Pokud totiž nejsou základy pevné, nevím přesně, ani co vlastně dělám, tak dřív nebo později taky krachnu. Ti, co shánějí bydlení v Praze (jinde asi taky, ale v Praze je to nejnašponovanější), tak klesnou nájmy a i ceny nemovitostí nebo minimálně bude víc z čeho vybírat. Lidi se budou muset do budoucna víc zamýšlet nad tvorbou větších rezerv a budou i víc připravení na podobnou situaci, hlavně ty generace (do které zapadám), které zažily jen časy dobré a v podstatě bezkonfliktní. Je teď více času být s nejbližšími a znovu se více sblížit a mluvit spolu. Hodně lidí jsou na homeoffice, který možná do budoucna bude víc vyhledávaným a firmy ho možná i víc budou zavádět. Možná stoupne rozvodovost, kvůli opačnému efektu toho že rodiny jsou teď pořád spolu (ponorka), což je efekt negativní, ale stejně by k tomu časem u takových případů asi došlo.

Takže já nepanikařím, nemám proč a věřím, že se vše bude pomalu zlepšovat a že se v létě aspoň někam po republice na dovolenou podivám, a jako trader, dělám prostě pořád to co do teď a vlastně mi ani nevadí, že moc nikam nemůžu, protože práci mám doma a se psem nebo na nákupy se můžu projít i tak, do zkušebny si zahrát na bicí můžu. Trading nás učí ještě jednu vlastnost a to být trpělivý, tak na ty ostatní činnosti na ty si počkám do chvíle, kdy to bude povoleno. Nevnímám to jako nějaké nadřazené a cílené rozkazování co máme dělat, ale logické opatření v dané situaci.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • VIDEO: Schůzka ministrů financí EU zatím bez výsledku. Trhy zůstávají v klidu
  Klidné včerejší obchodování dokázaly narušit až ve večerních hodinách zprávy o nedohodě mezi Řeckem a soukromými investory na restrukturalizaci části dluhu a další snižování ratingů pro největší francouzské banky.
 • VIDEO: Útěk k bezpečí je zpět. Nizozemsko prodalo dluhopisy s negativním výnosem
  Videokomentář ke zhlédnutí.
 • Vidíme na EUR/USD krátkodobý obrat trendu?
  Piatkové dáta NFP skončili pomerne dobre, no neboli ničím ohromujúcim (pre Fed to nemení výhľad na menovú politiku). Napriek tomu sme videli silný nástup do dolárových pozícií. Signalizuje nám to, že obchodníci konečne vidia cenu doláru ako lacnú a rozhodli sa nakupovať? Alebo je to skôr len kátkodobé zatváranie dlhých pozícií na EUR/USD? Avšak daný pohyb bol naprieč celým trhom, čo nám signalizuje, že dolár sa dostáva do pozornosti obchodníkov a tí po silných medvedích týždňoch na dolárovom indexe začínajú vyberať zisky.
 • Víkendová analýza: Konfluenčný USD/CAD
  Na menovom páre USD/CAD vidím obchodnú príležitosť, ktorá by stála za zobchodovanie a nesie sa v znamení konfluencie viacerých faktorov. Jedná sa konkrétne o 3 faktory: rezistencia klesajúceho trendového kanálu, lokálna rezistencia a 50 % fibonacci retracement. A ak by sa v tejto konfluenčnej oblasti ešte vytvorila nejaká sviečková formácia, ktorá by nám ponúkla možnosť vstupu do obchodu, bol by to obchod podľa kráľovských parametrov. Nehovoriac o tom že táto oblasť je zaujímavá aj bez signálnej sviečkovej formácie.
 • Víkendová analýza: USD/JPY - Množstvo potencionálnych scenárov
  V tomto blogu si ukážeme možný budúci vývoj tohoto menového páru v horizonte dni až týždňov. Forex a všeobecne trhy sú špecifické tým, že možný budúci vývoj nie je nikdy dopredu istý a každý trader a účastník trhu vidí v grafe iné patterny, iné formácie a iný budúci vývoj. Nikdy tomu nie je inak a nikdy sa väčšina nezhodne. Je toľko potencionálnych scenárov, ktoré môžu nastať. Trh toľkokrát mení svoje nastavenia, svoje dôležité úrovne a smer a preto možný scenár nie je len jeden, ale je ich vždy niekoľko.V tomto blogu si preberieme 2 možné scenáre.
 • VIP seminář: Interbank indikátor zdarma
  Vážení tradeři a návštěvníci portálu FXstreet.cz, rádi bychom vás informovali o blížícím se termínu a posledních volných místech na exkluzivním VIP semináři: Obchodujte jako bankovní trader!
 • VIP seminář: Interbank indikátor zdarma, poslední volná místa!
  Vážení tradeři a návštěvníci portálu FXstreet.cz, rádi bychom vás informovali o blížícím se termínu a posledních volných místech na exkluzivním VIP semináři: Obchodujte jako bankovní trader!
 • VIP zóna - agresivní obodování - výsledky inst. objednávek za únor
  Tak jako i minulé dva měsíce, tak i nyní pro vás máme výsledky obchodování institucionálních objednávek. Tyto objednávky jsou každý den zveřejňovány pro členy VIP zóny a v tomto článku pro vás máme nejen výsledky klasického agresivního obchodování...
 • VIP zóna - Cesta ke štěstí?
  Chtěl bych úplně na začátek předeslat fakt, že se nejedná o marketingový článek ani o návod, ale čistě o mojí vlastní úvahu nad tím proč má zdejší VIP zóna opravdu smysl. Také tu budu prezentovat obchodní přístup, který popírá jakékoliv seriozní přístupy k tradingu, takže pokud toto bude číst nějaký skutečný trader, tak se mu asi bude otevírat kudla v kapse, pardon. :-)
 • VIP zóna na surovo - výsledky inst. objednávek za leden
  Přináším kompletní surové výsledky institucionálních objednávek z VIP zóny za měsíc leden 2016 a jeden z možných způsobů, jak je lze ziskově obchodovat...
 • Víte, jak používáte svoji psychiku?
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se můžeme snažit racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • Vítězové a poražení: Euro a DAX zaznamenaly masivní pohyby opačnými směry
  Evropská centrální banka sice depozitní sazbu snížila, očekávání trhů však byla nastavena velmi ambiciózně, a to nejen na poli depozitních sazeb. Ze záporné hodnoty -0,20 % se sazba posunula pouze o jednu desetinu procentního bodu níže na -0,30 %, konsensus ale počítal s poklesem o 1,5 – 2 desetiny, tedy do pásma -0,35 až -0,40 %.
 • V jaké době to žijeme?
  Pro nás, dříve narozené, ne však ještě staré, je až s podivem, kam za posledních několik málo desetiletí dospěla veškerá technika. Osobně si vzpomínám na seriál "Profesionálové", který běžel v Československé televizi v osmdesátých letech. Tam měl Cowley, na zadním sedadle červeného Fordu Granada, k dispozici telefon. Vždy, když telefonoval, tak vytáhl sluchátko jako z telefonní budky a my jsme z toho byli, jako desetiletí, úplně u vytržení. O "cihlách", tedy vysílačkách, které používali Bodie a Doyle ani nemluvím. Ti nemuseli mít ani ono sluchátko a byli neustále on-line.
 • Vlastní AOS
  Zkoušel jsem naprogramovat vlastní obchodní systém do AOS. Stručný popis a výsledek můžete vidět níže. Co na to říkáte?
 • Vlastní AOS II
  Tak jsem vylepšil vzorec pro výpočet objemu lotů. Trochu jsem strategii upravil a chtěl bych se podělit o výsledky za 2 roky zpětného backtestu na historických datech. Jinak mám tento systém spuštěný na demu, zde vydělal minulý týden 3500 USD (vklad 50 000). Bylo by to lepší, kdybych si nehrál na vševědoucího a nezavíral některé pozice předčasně. Nyní jsem ještě spustil systém na mikroúčtu.
 • Vlastní obchodní názor
  Poslední dny se celkem bavím při pročítání diskusního vlákna EUR/USD. A proč?
 • Vlastnit zlato fyzicky nebo elektronicky?
  Žlutý kov se i přes zvýšené vnímání ekonomického i politického rizika i nadále drží v downtrendu. Za poslední 4 roky odepsal zhruba 40 % své USD hodnoty a kvůli silnému dolaru a výhledovému zvyšování úrokových sazeb v USA nemá příliš prostoru pro obrat.
 • Vliv volatility na nastavení RRR
  Nastavení a řízení rizika je alfou a omegou každé ziskové obchodní strategie. Proto je potřeba tento proces nastavit na aktuální tržní podmínky. V článku jsou popsány metody nastavení rizika v závislosti na požadavcích obchodní strategie a také metody umožňující maximalizaci zisku a minimalizaci rizika.
 • Vlna - Raghee Horner
  Nejaký čas sa venujem sledovaniu trhu cez optiku inšpirovanú štýlom Raghee Horner tj. jej GRB sviecky a 34EMA vlnu.
 • Vlna 01Jun
  Aktualizácia posledného diania na Vlne
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy