Sobota 15. června 2024 14:06
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost

Analýza akciového indexu S&P 500 a měnových párů EUR/USD a GBP/USD

Napsal:   Sekce: Investování jednoduše

Trhy i obchodníky nejočekávanější událost tohoto roku, referendum o setrvání Velké Británie v EU, je za námi. Komentáře, vysvětlování, prognózy, spekulace apod. přenechejme jiným (média, analytici). Jasné je, že toto referendum dopadlo s překvapivým nečekaným výsledkem. Většina hlasujících se rozhodla pro odchod Velké Británie z EU.

Přitom poslední výzkumy před referendem, ale i první předběžné výsledky hodinu a dvě po hlasování stále ukazovaly na setrvání v EU. V souladu s tímto přesně reagovaly i finanční trhy. Akciové indexy ve čtvrtek posílily, libra výrazně posílila, euro k dolaru také posílilo, zlato oslabilo k 1.250 USD.

Páteční ranní probuzení však přineslo šok, když předběžné povolební průzkumy se nenaplnily. 52 % Britů odhlasovalo odchod z EU. A finanční trhy i v tomto případě reagovaly logicky a správně - globální akciové indexy se propadly, libra se propadla z nočních 1,5000 úrovní až na 1,3200 +/-, euro oslabilo k 1,0900 +/- a zlato posílilo na několikaletá maxima 1.360 USD +/-.

Na tyto situace může obchodník reagovat třemi základními způsoby:

 • 1. Neúčastnit se.
 • 2. Snažit se reagovat ex post na rozjeté trendy (s rizikem vysoké volatility a nečekaných zvratů).
 • 3. Předem analyzovat možné situace a připravit obchodní plán = načrtnout možné scénáře, navrhnout nejlepší možný způsob jejich obchodování, porovnat potenciál zisku a risku, stanovit přesné obchodní hladiny, nastavit money management parametry atd.

Já zvolil kombinaci prvního způsobu (indexy) a třetího (euro, libra).

Index S&P 500 ve čtvrtek před výsledky uzavíral na dohled maxim. Po prvních odhadech výsledků referenda se jim ještě více přiblížil. I když jsme byli u silných rezistencí, trh šel poměrně snadno nahoru a s potvrzením výsledků bylo pravděpodobné překonání maxim, i s ohledem na býčí technické střednědobé indikace. Index jsem v týdnu neobchodoval a ještě pár dní obchodovat nebudu. Vyčkám na další zprávy a analýzy, nové tržní indikace a akce centrálních bank k řešení nastalé situace.


Měnový pár EUR/USD se ve čtvrtek opět dostal nad svou střednědobou kritickou úroveň = nad 1,1400, což bylo signálem k otevření části short sell pozice. Případný růst na dobrém výsledku Brexit referenda by neměl delšího trvání a pár by jistě následně korigoval opět směrem ke své Fair Value (F.V.). Americký Fed by také velice pravděpodobně avizoval, že v červenci bude uvažovat o zvýšení sazeb. Cílem této short pozice byla úroveň 1,1200.


Podobně na britské libře (respektive měnovém páru GBP/USD) - libra v týdnu posilovala, takže long pozice z minulého týdne z 1,4200 úrovně si pohodlně došly až k Profit-Targetu na librové technické F.V. 1,4600 +/-. Libra však ve čtvrtek večer dále pokračovala v růstu a na předběžných nočních výsledcích skokově posílila až k avizované nejoptimističtější úrovni 1,5000! Díky tomuto opravdu extra velkému a rychlému posílení, i v případě potvrzení pozitivního výsledku referenda, již nebylo moc prostoru a důvodů pro další růsty a dle pravidla „Buy rumor, sell the news“ jsem libru na 1,5000 shortoval.

Této příležitosti si správně všimli a zobchodovali i další obchodníci zde na portálu FXstreet.cz. Takto výhodná obchodní příležitost = nadstandardně příznivý RRR parametr obchodu spolu s velkou pravděpodobností dosažení zisku se na trzích nevyskytují příliš často. Pravdou je, že s úplnou změnou konečného výsledku britského referenda na odchod z EU jsem nepočítal, Profit-Targety jsem v noci nastavil „pouze“ na 1,4600 a jednu část pozice na 1,4200. Takže ráno mi radost z dobrého obchodu kazila jen vidina „ušlého“ zisku na tomto obchodu (pokud bych Profit-Targety pevně nezadával či je zadal výrazně níže)?


Na překvapivý výsledek Brexit referenda a následnou situaci na finančních trzích v pátek rychle reagovaly některé centrální banky intervencí = Bank of England, Bank of Japan a zřejmě i ECB, které dokázaly noční a ranní propad svých měn výrazněji zkorigovat. Do dalších dnů bude ale vhodné ještě vyčkat a sledovat, co se na chování a volatilitě jednotlivých měn a dalších instrumentů po pátku změnilo a tomu následně přizpůsobit obchodní metody i money management nastavení.

Přeji úspěšné obchodování!

Josef Lukáč

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Analytici z JP Morgan předpokládají pokles indexu S&P 500 o 8 % v roce 2024
  Závěr roku je tradiční příležitostí pro analytiky, aby se vyjádřili k výhledu na příští rok. Tyto předpovědi však často připomínají věštění z křišťálové koule a jen výjimečně se vyplní. Když se ohlédneme na rok 2023, který měl být rokem krachu v důsledku zvyšování úrokových sazeb, vidíme, že se tak nestalo. Do konce roku chybí prakticky 10 obchodních dnů, takže pravděpodobnost, že se apokalyptické vize analytických firem naplní, je malá. To však nebrání analytikům překládat krizi na rok 2024. Jednou to určitě vyjde.
 • Analytická paralýza v praxi
  Špatné obchodní návyky jsou v tradingu velkou překážkou v růstu. Jedním takovým zlozvykem je provádění příliš složité technické analýzy, která sice pohladí Ego, ale ne peněženku.
 • Analytické fórum 2021 se blíží!
  Již ve středu 26.5.2021 od 17:30 začíná živé vysílání online diskuze předních tuzemských analytiků a investorů. Cílem celé akce je poskytnout veřejnosti kompletní přehled o trzích a ekonomických poměrech nejen u nás, ale také ve světě.
 • Analytické fórum 2022 již 31. 5. živě na YouTube!
  Turbulentní prostředí na finančních trzích i v ekonomice nepolevuje. Důkazem budiž fakt, že akciový trh v USA zažil nejhorší první čtyři měsíce v roce za posledních 80 let!
 • Analytické fórum 2023: Co očekávají přední finanční experti?
  Tuto středu (17. 5.) a čtvrtek (18. 5.) proběhne další ročník již tradičního Analytického fóra XTB. Na co přesně se zaměří letošní ročník a koho můžeme očekávat?
 • Analytik XTB Tomáš Vranka: Stane se Alphabet gigantem i v sektoru cloudu?
  S příchodem druhého pondělí v měsíci vychází i nová epizoda Akciového portfolia Tomáše Vranky. V tomto článku přinášíme souhrn těch nejzajímavějších událostí, jež se dotkly jeho portfolia za poslední měsíc.
 • Analýza akcií PayPal - Důvody poklesu ceny a zhodnocení potenciálu pro růst
  Cena akcií PayPal Holdings Inc. (NASDAQ: PYPL) dosáhla v červenci 2021 historického maxima 310 USD za kus. Jejich trajektorie se však posunula a do srpna 2023 se propadly o 80 % na 63 USD.
 • Analýza akcií společností NVIDIA a Teradyne: Efekt investic Cathie Wood
  Nedávný boom novinek kolem umělé inteligence spustil výrazný nárůst cen akcií technologických společností. Cathie Wood, generální ředitelka ARK Investment Management LLC, která se v roce 2020 proslavila svými odvážnými investicemi do technologických společností, se však rozhodla zbavit akcií jednoho z hlavních příjemců AI vývoje, společnosti NVIDIA Corporation (NASDAQ: NVDA). Nyní sází na dalšího hráče v tomto sektoru, konkrétně na Teradyne Inc. (NASDAQ: TER).
 • Analýza akciového indexu S&P 500 a měnového páru EUR/USD
  Vývoj na akciových trzích po odsouhlaseném brexitu z konce minulého týdne mě překvapil. Čekal jsem určitou podporu centrálních bank, aby se situace hned nezvrtla v prudké výprodeje. Čekal jsem i určité uklidnění, na den, dva. Poté, po uvědomění si vážnosti situace, jsem ale čekal další poklesy.
 • Analýza akciového indexu S&P 500 a měnového páru USD/JPY
  Akciové trhy od konce minulého týdne lehce oslabily, index S&P 500 se z hodnot kolem 2.070 bodů posunul dolů ke 2.050 bodům. Trhům nepomohlo oslabení ropy. Ta nyní vypadá, že chce o pár dolarů posílit. Na ropě tento týden vyšly 2 pozitivní zprávy = nižší zásoby v USA a prohlášení kuvajtského ministra o pravděpodobné dohodě na schůzce ropných producentů 17. dubna. Další růst ropy by podpořil i akciové indexy, S&P 500 by mohl překonat 2.000 úroveň a otestovat historická maxima.
 • Analýza akciového indexu S&P 500 a měnových párů EUR/USD, USD/JPY a GBP/USD
  Finanční trhy nadále jedou v zaběhnutém módu z posledních týdnů, kdy jakékoliv poklesy jsou záhadně a až podezřele rychle dorovnávány zpět, aby nedejbože nedošlo k náznakům paniky a spuštění větších tržních propadů, pro které existuje mnoho relevantních důvodů.
 • Analýza akciového indexu S&P 500 a obchodní nastavení pro EUR/USD a ropu
  I v tomto týdnu důležité akciové indexy lehce navýšily úrovně historických maxim (americké indexy) či maxim několikaměsíčních (německý DAX). Skoro každý den jsme mohli vidět scénář typický pro „nesvobodné“, nezdravé a manipulované trhy – sebevětší poklesy před otevřením trhů i po něm byly vždy následně v průběhu obchodní seance, bez jakékoliv relevantní zprávy a důvodu, zkorigovány výrazně nahoru a indexy nedokázaly ani jeden den zavřít v nějaké významnější ztrátě.
 • Analýza akciového trhu
  V posledním přehledu jsme zjistili, jak důležité je pro investory sledování interních nákupů akcií. Dnes se podíváme na společnosti, jejichž vedení je v tomto ohledu obzvláště aktivní. První společností stojící za zmínku je MACOM Technology Solutions Holdings Inc., která spadá do technologické sektoru (polovodiče – broadline). Vedení společnosti uskutečnilo nákupy v hodnotě 1 492 469 $ za cenu v průměru mezi 21,96 a 22 $ za akcii.
 • Analýza amerického akciového indexu S&P 500 a měnového páru EUR/USD
  Americký akciový index S&P 500 dle očekávání nadále roste a včera již uzavřel na letošních maximech. Indexu se tak podařilo zcela vymazat letošní propady. Od úrovní historických maxim jsme vzdálení cca pouze 4 %. Index S&P 500 nám také pokračuje i v avizovaném kopírování svého vývoje z podzimu loňského roku.
 • Analýza amerických akcií
  Akcie byly vybrány z hlediska likvidity, fundamentu, informací o společnosti a investičních fondech.
 • Analýza amerických akciových indexů, EUR/USD a ropy WTI
  Na finančních trzích je poslední dva týdny nepoměrně rušněji než v předchozích měsících. Tržně empatičtí obchodníci delší dobu cítí, že na trzích není něco v pořádku a očekávají narovnání nepoměru mezi fundamenty, globální situací ve světě a tomu neodpovídajícími tržními úrovněmi. Mezi kandidáty na spuštění výraznějších tržních poklesů jsou např. americké úrokové sazby, geopolitika, Čína, blížící se americké prezidentské volby, problémy v evropském bankovním sektoru, teroristické útoky, další zhoršení makrodat?
 • Analýza amerických indexů a zlata
  Na akciových trzích nevidíme v posledních třech týdnech ani náznak nějaké rizikové averze a obav z dalšího vývoje. Tolik obávaný brexit a jeho případné důsledky indexy naopak nastartoval až k podezřele demonstrativnímu růstu s vytvářením každodenních nových historických maxim.
 • Analýza amerických indexů, měnového páru EUR/USD a ropy WTI
  Série horších amerických dat z posledních dnů pokračuje, po včerejší překvapivě kontrakční hodnotě výrobního ISM indexu (pod 50) byla dne s o něco horší i velmi očekávaná data z amerického trhu práce za měsíc srpen. Zveřejněné hodnoty Nonfarm Payrolls (NFP report) i míry nezaměstnanosti zaostaly za odhady. Horší data z posledních dnů, a hlavně ta dnešní, indikují velmi malou pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v září, což pomohlo k rychlému intradenímu růstu indexů, posílení zlata a mírnému oslabení dolaru.
 • Analýza - Denní kalendář událostí
  Jelikož je daytrading na M5 pěkná řehole (rychlé pohyby tam a zpět včetně včasného odchytu nového trendu) a na větší time frame nemám bohužel trpělivost, chtěl jsem si ověřit jaký je reálný dopad vyhlašovaných zpráv uvedených v "Denní kalendář událostí" pro můj trochu více "easy" trading.
 • Analýza dopadu vyhlašovaných zpráv
  Obchodování forex zpráv (forex news trading).
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader