Neděle 17. říjen 2021 00:03
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple vyroci
reklama
Dukascopy
reklama
InstaMarkets

Cena plynu v USA sestoupila ze sedmiletého maxima, zájem o surovinu ale trvá

30.09.2021 10:27  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Forexové analýzy a zprávy   Tisk


Cena zemního plynu ve Spojených státech výrazně klesla a ve středu se dostala pod 5,50 USD (121 Kč) za milion britských termálních jednotek (mmBtu). Sestupuje tak ze sedmiletého maxima, na kterém se ocitla začátkem týdne. Plyn pro Evropu zůstává asi pětkrát dražší, byť i jeho cena se mírně snížila. Dál se však pohybuje kolem 29 USD/mmBtu. Analytici se ale shodují, že Evropa s Asií budou kvůli vysoké poptávce i nadále bojovat o zkapalněný zemní plyn (LNG) z USA.

Za nynějším cenovým poklesem jsou vyhlídky na teplejší počasí v následujících dvou týdnech, díky čemuž by zpracovatelské a distribuční podniky měly být schopny zvýšit zásoby suroviny před nadcházející topnou sezonou. Právě nízké zásoby spolu s vysokou poptávkou po pandemii stojí za rychlým růstem cen zemního plynu v posledních týdnech, a to v celém světě. Drahý plyn částečně stojí i za rychlým růstem cen elektřiny v Evropě, včetně České republiky.

Přestože zásoby zemního plynu jsou teď v USA nižší než obvykle, situace tam zdaleka není tak špatná jako v Evropě. Zatímco v USA jsou zásoby zhruba sedm procent pod normálem pro toto roční období, v některých evropských zemích je to podle vládních statistik až 20 procent.

Cena termínového kontraktu na zemní plyn s dodáním v listopadu do terminálu Henry Hub v Louisianě ve středu klesla o více než sedm procent a dostala se na 5,46 USD/mmBtu (120,10 Kč). Začátkem týdne cena vystoupila nad 6,30 USD/mmBtu, což byla nejvyšší hodnota od února 2014.

Vysoká poptávka ve světě přispívá k tomu, že drahý zůstává i zkapalněný zemní plyn z USA. Z celkového objemu zemního plynu, který se ve Spojených státech vyprodukuje, jde kolem deseti procent na vývoz ve formě LNG. Kvůli dopadům hurikánu Ida se ale v USA pořád těží méně plynu. Začátkem tohoto týdne to podle údajů společnosti Refinitiv bylo méně než 91 miliard krychlových stop (2,58 miliardy krychlových metrů) za den, zatímco měsíční rekord z listopadu 2019 činí 95,4 miliardy krychlových stop za den.

Jak se ale blíží zimní období, poptávka po plynu v USA, včetně toho na export, se bude postupně zvyšovat. Analytici odhadují, že příští týden by se mohla pohybovat kolem 83,7 miliardy krychlových stop (2,37 miliardy metrů krychlových) za den.

Bez ohledu na to, kam až světové ceny zemního plynu vystoupí, Spojené státy mohou na LNG přeměňovat jen asi 10,5 miliardy krychlových stop zemního plynu denně. Globální trhy si tak budou muset počkat možná až do konce letošního roku, kdy už by měla být k dispozici nová zařízení na zpracování plynu v Louisianě. Tím se zvýší i kapacita na produkci dalšího LNG, který bude možné na tankerech vyvážet.

"Strop kapacit na vývoz LNG ze Spojených států je zřejmě to jediné, díky čemu se ceny v terminálu Henry Hub nevydaly stejnou cestou jako ty v Evropě a v Asii, a že tedy nerostou až do nebe," poznamenala analytička Sheetal Nastaová ze společnosti RBN Energy. "I když se ceny termínových kontraktů na plyn k dodání do terminálu Henry Hub v těchto dnech prudce zvyšují, nebýt těch kapacitních omezení, byly by už mnohem vyšší," dodala. Před rokem se cena zemního plynu v USA pohybovala pod hranicí 2,50 USD/mmBtu, za rok se tedy více než zdvojnásobila.

Na globálním trhu se zemním plynem jsou tři klíčové ukazatele vývoje cen. Vedle terminálu Henry Hub v Louisianě je to rovněž Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, a pak asijský ukazatel Japan-Korea Marker (JKM).

Důvodů pro výrazné cenové rozdíly mezi kontinenty je mnoho, vliv má zejména to, zda se dá plyn snadno dopravovat potrubím, jako například v USA nebo Rusku, anebo zda je nutné ho nejprve zkapalnit, aby se dal přepravovat po moři. To jeho cenu výrazně zvyšuje. Nejhůř na tom bývají ostrovní země, jako je Británie nebo Japonsko. Ty spoléhají na dovoz plynu, například Japonsko se bez dovozu neobejde. Rusko, které má díky geografické poloze, síti plynovodů a bohatým nalezištím levnější plyn, teď čelí tlaku, aby dodávalo více suroviny do Evropy. Evropská unie ale už před lety začala deklarovat, že chce závislost na ruském plynu snížit, ruský plynárenský gigant Gazprom se proto začal orientovat na odběratele z Asie.

Protože v USA stojí milion britských termálních jednotek zemního plynu méně než šest dolarů, zatímco v Evropě rekordních zhruba 29 dolarů a v Asii kolem 30 USD/mmBtu, obchodníci i velcí odběratelé budou i nadále skupovat všechen LNG, který jsou Spojené státy schopny vyprodukovat.

V cenové válce nad Evropany ale vedou zájemci z Asie, zejména ti z Japonska a Jižní Koreje, kteří platí víc. Tankery z USA tak směřují hlavně tam, zatímco severozápadní Evropa dostává plynu méně. Naděje Evropanů, že nedostatek plynu se vyřeší jeho zvýšeným dovozem z USA, tak berou zasvé.

Vývoj ceny zemního plynu (1hodinový graf – H1):


Zdroj: Reuters, ČTK, MT4

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Cena kryptoměny ethereum vystoupala poprvé nad 3600 dolarů
  Cena kryptoměny ethereum, která je největším konkurentem bitcoinu, včera vystoupala na nový rekord. Podle údajů obchodní platformy Bitstamp se ethereum prodávalo až za 3616,82 dolaru (přes 77.170 Kč). Růst podnítil odklon pozornosti investorů od jeho hlavního konkurenta.
 • Cena kryptoměny ethereum vystoupala poprvé nad 4000 dolarů
  Cena kryptoměny ethereum, která je největším konkurentem bitcoinu, dnes poprvé vystoupala nad 4000 dolarů (84.350 Kč). Rekord překonala už třetí den za sebou, čímž přispívá i k růstu ostatních digitálních měn. Od začátku roku si kryptoměna ethereum připsala téměř 450 procent a růst její ceny zmírnil i zájem investorů od jejího hlavního rivala.
 • Cena mědi se po deseti letech dostala nad 10.000 dolarů za tunu
  Měď jako nejdůležitější průmyslová komodita se po deseti letech dostala nad 10.000 dolarů za tunu. Konec pandemie a obnovení průmyslové výroby způsobuje ohromný nárůst poptávky, a to především z Číny, ale i dalších rozvinutějších ekonomik, kterou nedokáže dorovnat aktuální nabídka na trhu. ČTK to dnes řekl analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek.
 • Cena mědi vystoupila na rekord, tuna je za více než 10.300 dolarů
  Cena mědi se dnes vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10.325 dolarů (220.000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10.190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.
 • Cenám ropy pomáhá dohoda o omezení těžby
  Ceny ropy dnes obnovily růst. Obchodníci tak reagují na známky dodržování dohody o omezení produkce suroviny, jak se na ní koncem loňského roku domluvili členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další těžařské státy. Kolem 19:15 SEČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst o 0,9 procenta na 55,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 1,3 procenta na 53,45 dolaru za barel.
 • Cena palladia podle analytiků může brzy vzrůst na více než 3000 USD
  Cena palladia v posledních dnech roste na nové rekordy a mnoho analytiků očekává její další růst až na 3000 dolarů (64.700 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Dodávky kovu na trh se snížily, automobilky ale zvyšují nákup tohoto kovu používaného k neutralizaci škodlivých výfukových plynů, uvedla agentura Reuters.
 • Cena palladia poprvé překročila hranici 3000 dolarů za unci
  Cena palladia dnes poprvé překročila hranici 3000 dolarů (zhruba 64.500 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Za růstem stojí obavy z nedostatku tohoto kovu, který se používá například k výrobě automobilových katalyzátorů.
 • Cena palladia překročila hranici 1000 dolarů
  Cena palladia dnes poprvé od roku 2001 překročila hranici 1000 dolarů (21.800 Kč) za troyskou unci (31,10 gramu). Cenu zvyšuje vysoká poptávka od výrobců automobilů a zároveň omezené dodávky kovu na trh, uvedl list Financial Times. Cena vzrostla až na 1008 dolarů za unci.
 • Cena palladia vystoupila na nový rekord
  Cena palladia pokračuje v růstu i v novém roce a dnes vystoupila až na 1096,50 dolaru (více než 23.300 Kč) za troyskou unci (31,10 gramu), což je nový rekord. Palladiu pomáhá zejména růst prodeje aut v Číně, přísnější emisní kontroly a odklon od aut s naftovým motorem v Evropě. To vyvolává obavy z nedostatku kovu. Loni cena palladia vzrostla o více než 50 procent.
 • Cena palladia vzrostla na rekordní hodnoty okolo 3000 dolarů za unci
  Cena palladia za poslední týden vzrostla na rekordní hodnoty okolo 3000 dolarů (cca 63.000 Kč) za unci, dnes se obchoduje za 2900 dolarů (60.900 Kč) za unci. Od začátku roku stoupla zhruba o pětinu, meziročně vzrostla jeho cena o více než 30 procent, řekl dnes ČTK na základě údajů webu kurzy.cz analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.
 • Cena ropy Brent dnes klesla pod 98 USD
  Cena severomořské ropy Brent dnes klesla pod 98 dolarů za barel kvůli dostatečným dodávkám suroviny na...
 • Cena ropy Brent dnes mírně klesla kvůli silnějšímu dolaru
  Cena severomořské ropy Brent dnes navzdory počátečnímu růstu mírně klesla. Negativní vliv silnějšího dolaru na...
 • Cena ropy Brent dnes zastavila růst
  Cena severomořské ropy Brent dnes zastavila růst, zůstává ale v blízkosti 115 dolarů za barel a má namířeno...
 • Cena ropy Brent je na dvouletém minimu
  Cena severomořské ropy Brent včera poprvé za více než dva roky klesla pod 96 dolarů za barel. Dolů ji tlačí...
 • Cena ropy Brent je na dvouletém minimumu
  Cena severomořské ropy Brent se včera propadla na dvouleté minimum pod 97 dolarů za barel. Tlak na ni...
 • Cena ropy Brent je na letošním maximu
  Severomořská ropa Brent během dnešního obchodování zdražila na letošní maximum nad 63 USD za...
 • Cena ropy Brent je nejníže od roku 2010
  Ceny ropy včera pokračovaly v poklesu a severomořská ropa Brent odepsala více než dva dolary na barel...
 • Cena ropy Brent je nejníže za 9 měsíců
  Cena severomořské ropy Brent se dnes propadla na devítiměsíční minimum pod 104 USD za barel...
 • Cena ropy Brent klesla na 6týdenní minimum
  Cena severomořské ropy Brent se dnes propadla až na šestitýdenní minimum. Dolů ji tlačí pokles obav z...
 • Cena ropy Brent klesla nejníž za 17 měsíců
  Cena severomořské ropy Brent včera klesla až k 98 dolarům za barel, a dostala se tak nejníž za 17...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy